Niedziela, 04 grudnia 2022 r.   Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2022-10-11, 13:56 Michał Zaręba/Redakcja

Swoje umiejętności oddają innym. Specjaliści ekonomii społecznej na forum w Toruniu

Prof. Adam Bodnar spotka się z mieszkańcami w świetlicy wiejskiej w Biskupicach koło Torunia/fot. Michał Zaręba
Prof. Adam Bodnar spotka się z mieszkańcami w świetlicy wiejskiej w Biskupicach koło Torunia/fot. Michał Zaręba
Podczas Forum swoją działalność prezentują organizacje zajmujące się ekonomią społeczną/fot. Michał Zaręba
Podczas Forum swoją działalność prezentują organizacje zajmujące się ekonomią społeczną/fot. Michał Zaręba
Podczas Forum swoją działalność prezentują organizacje zajmujące się ekonomią społeczną/fot. Michał Zaręba
Podczas Forum swoją działalność prezentują organizacje zajmujące się ekonomią społeczną/fot. Michał Zaręba
Profesor Adam Bodnar, były rzecznik praw obywatelskich oraz prof. Alona Revko z Czernihowskiego Narodowego Uniwersytetu Technologicznego są gośćmi tegorocznego Międzynarodowego Forum Ekonomii Społecznej w Toruniu. W spotkaniu uczestniczą firmy, stowarzyszenia i przedstawiciele samorządów.
Wydarzenie jest okazją do wymiany doświadczeń i nagrodzenia zasłużonych instytucji. – Prowadzimy mieszkania chronione i wspomagane dla młodzieży opuszczającej pieczę zastępczą, warsztaty terapii zajęciowej. Nie mamy wrażenia, że robimy coś bardzo spektakularnego – powiedziała dziennikarzom Iwona Karolewska, sekretarz powiatu świeckiego i przewodnicząca powiatowego zespołu ds. ekonomii społecznej. – Wszystkie te działania prowadzą nam organizacje społeczne, ale też wspieramy organizacje na różnych innych obszarach.

Podczas forum głos zabierają eksperci z obszaru ekonomii społecznej. Jednym z gości jest prof. z Katedry Pracy Socjalnej ukraińskiego Czernihowskiego Narodowego Uniwersytetu Technologicznego, Alona Revko. W forum uczestniczyła już w 2018 roku. – Możemy powiedzieć, że teraz w Ukrainie ekonomia społeczna ma inne oblicza, ponieważ jest skupiona na pomocy mieszkańcom, którzy zostali na terenie objętym wojną, ponadto na pomocy żołnierzom, wolontariuszom – tłumaczyła.

– Nasza Fundacja zajmuje się prowadzeniem warsztatów i produkcją rękodzieła – wyjaśniał prezes Fundacji Emaus w Toruniu, Mikołaj Górnowicz. – Ekonomia społeczna jest takie działanie, kiedy swoje umiejętności przede wszystkim oddajemy innym osobom – wskazał.

W ramach Forum, poza sesją plenarną, przewidziano także panele tematyczne: dotyczący aktywizacji społecznej i poświęcony młodzieży. Wydarzeniu towarzyszy 12. edycja Kujawsko-Pomorskiego Forum Ekonomii Społecznej. Wśród gości jest prof. Adam Bodnar, były rzecznik praw obywatelskich, który o godz. 17.30 spotka się z mieszkańcami w świetlicy wiejskiej w Biskupicach koło Torunia.
Materiał Michała Zaręby (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2022-12-04, godz. 21:00 Akcja „Ciepło serca w słoiku". Sprawdźcie, gdzie można przynosić dary! Bydgoszczanie po raz kolejny mogą pomóc bezdomnym i dzieciom z domów dziecka. Trwa akcja „Ciepło serca w słoiku'. Jej organizatorzy chcą przygotować paczki… » więcej 2022-12-04, godz. 20:14 Jadą z pomocą na Ukrainę, zbierają dary. „Ludzie tam stracili wszystko!” [wideo] Fundacja Polska z Bydgoszczy przygotowuje kolejny konwój na Ukrainę. - Jedziemy tam, gdzie najbardziej Rosjanie atakują. Ludzie żyją tam w dramatycznych warunkach… » więcej 2022-12-04, godz. 19:02 Za walkę o wolną Polskę trafiały do więzień. Izba pamięci w Fordonie [wideo] Mroczny klimat celi, w której w czasach stalinowskich więziono działaczki ruchów niepodległościowych można poczuć w Izbie Pamięci otwartej w niedzielę… » więcej 2022-12-04, godz. 18:32 Palisz w domu węglem albo drewnem? Odwiedzą cię społeczni ekodoradcy Ekodoradcy będą docierać do osób potrzebujących wsparcia w wymianie ogrzewania w Toruniu. To jedno z założeń antysmogowego projektu „Społeczni ekod… » więcej 2022-12-04, godz. 17:28 Uczyli się udzielać pomocy na polu walki. Terytorialsi wyszkolili 400 ratowników Ostatnią tegoroczną edycję kursu Combat Lifesaver - Ratownika Pola Walki realizowało w minionym tygodniu Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu… » więcej 2022-12-04, godz. 12:13 Marznące opady, na drogach zrobi się bardzo ślisko! Meteorolodzy ostrzegają Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed marznącymi opadami, powodującymi gołoledź w północnej części województwa. » więcej 2022-12-04, godz. 10:42 Płonął dom w podbydgoskim Borównie. Z pożarem walczyło siedem zastępów Kilka minut po godzinie 2.00 w nocy z soboty na niedzielę, straż pożarna odebrała zgłoszenie o pożarze domu jednorodzinnego w podbydgoskim Borównie. Mieszkająca… » więcej 2022-12-03, godz. 22:00 Kilka tysięcy wiernych uczestniczyło w obchodach 31-lecia Radia Maryja - Radio Maryja od 31 lat niesie otuchę, wsparcie, umacniając w ludzkich sercach miłość i wiarę - napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 31. rocznicy… » więcej 2022-12-03, godz. 21:35 Kajko i Kokosz przejęli zamek krzyżacki w Toruniu! Dla chętnych Szkoła Latania Zjazd tyrolką, interaktywne instalacje, wystawa komiksu - od soboty w Toruniu na ruinach zamku krzyżackiego rządzą Kajko i Kokosz, bohaterowie komiksu Janusza… » więcej 2022-12-03, godz. 20:20 Tragedia w Grudziądzu. Nie żyje 8-letnia dziewczynka, która zatruła się czadem Przykre informacje napłynęły z Grudziądza. W wyniku zatrucia czadem zmarła 8-letnia dziewczynka. Zdarzenie miało miejsce w domu wielorodzinnym na ulicy … » więcej
1234567