Poniedziałek, 20 marca 2023 r.   Imieniny: Klaudii, Eufemii, Maurycego
Polskie Radio PiK » Region
2022-10-11, 13:56 Michał Zaręba/Redakcja

Swoje umiejętności oddają innym. Specjaliści ekonomii społecznej na forum w Toruniu

Prof. Adam Bodnar spotka się z mieszkańcami w świetlicy wiejskiej w Biskupicach koło Torunia/fot. Michał Zaręba
Prof. Adam Bodnar spotka się z mieszkańcami w świetlicy wiejskiej w Biskupicach koło Torunia/fot. Michał Zaręba
Podczas Forum swoją działalność prezentują organizacje zajmujące się ekonomią społeczną/fot. Michał Zaręba
Podczas Forum swoją działalność prezentują organizacje zajmujące się ekonomią społeczną/fot. Michał Zaręba
Podczas Forum swoją działalność prezentują organizacje zajmujące się ekonomią społeczną/fot. Michał Zaręba
Podczas Forum swoją działalność prezentują organizacje zajmujące się ekonomią społeczną/fot. Michał Zaręba
Profesor Adam Bodnar, były rzecznik praw obywatelskich oraz prof. Alona Revko z Czernihowskiego Narodowego Uniwersytetu Technologicznego są gośćmi tegorocznego Międzynarodowego Forum Ekonomii Społecznej w Toruniu. W spotkaniu uczestniczą firmy, stowarzyszenia i przedstawiciele samorządów.
Wydarzenie jest okazją do wymiany doświadczeń i nagrodzenia zasłużonych instytucji. – Prowadzimy mieszkania chronione i wspomagane dla młodzieży opuszczającej pieczę zastępczą, warsztaty terapii zajęciowej. Nie mamy wrażenia, że robimy coś bardzo spektakularnego – powiedziała dziennikarzom Iwona Karolewska, sekretarz powiatu świeckiego i przewodnicząca powiatowego zespołu ds. ekonomii społecznej. – Wszystkie te działania prowadzą nam organizacje społeczne, ale też wspieramy organizacje na różnych innych obszarach.

Podczas forum głos zabierają eksperci z obszaru ekonomii społecznej. Jednym z gości jest prof. z Katedry Pracy Socjalnej ukraińskiego Czernihowskiego Narodowego Uniwersytetu Technologicznego, Alona Revko. W forum uczestniczyła już w 2018 roku. – Możemy powiedzieć, że teraz w Ukrainie ekonomia społeczna ma inne oblicza, ponieważ jest skupiona na pomocy mieszkańcom, którzy zostali na terenie objętym wojną, ponadto na pomocy żołnierzom, wolontariuszom – tłumaczyła.

– Nasza Fundacja zajmuje się prowadzeniem warsztatów i produkcją rękodzieła – wyjaśniał prezes Fundacji Emaus w Toruniu, Mikołaj Górnowicz. – Ekonomia społeczna jest takie działanie, kiedy swoje umiejętności przede wszystkim oddajemy innym osobom – wskazał.

W ramach Forum, poza sesją plenarną, przewidziano także panele tematyczne: dotyczący aktywizacji społecznej i poświęcony młodzieży. Wydarzeniu towarzyszy 12. edycja Kujawsko-Pomorskiego Forum Ekonomii Społecznej. Wśród gości jest prof. Adam Bodnar, były rzecznik praw obywatelskich, który o godz. 17.30 spotka się z mieszkańcami w świetlicy wiejskiej w Biskupicach koło Torunia.
Materiał Michała Zaręby (Popołudnie z nami)

Region

2023-03-20, godz. 16:30 Wyższa Szkoła Gospodarki pomaga ofiarom wojny na Ukrainie. „Ważna jest terapia psychologiczna” Ofiary wojny na Ukrainie potrzebują wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego. Pomocną dłoń wyciągnęła Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy. Rektor… » więcej 2023-03-20, godz. 14:10 Jezioro Święte: zamiast łowić „po bożemu” wybrał kłusownictwo [wideo] Policjanci z Grudziądza zatrzymali kłusownika, który na Jeziorze Święte nielegalnie łowił ryby. Proceder ujawnili funkcjonariusze Państwowej i Społecznej… » więcej 2023-03-20, godz. 13:30 42 річниця березневих подій у Бидгощі та День людей із синдромом … Вшанування пам'яті березневих подій, концерти та спектаклі з нагоди Дня людей із синдромом… » więcej 2023-03-20, godz. 13:19 Miasto Bydgoszcz kontynuuje program dopłat do zapłodnienia in vitro Mieszkańcy Bydgoszczy znów mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach drugiego miejskiego programu in vitro. Na realizację programu przeznaczono 2 miliony… » więcej 2023-03-20, godz. 12:40 Włocławek wyciąga rękę do osób w kryzysie. Numery telefonów w całym mieście Kilkadziesiąt banerów ulicznych z kontaktami ważnymi dla osób w kryzysie emocjonalnym pojawiło się na ulicach Włocławka. Na plakatach są numery telefonów… » więcej 2023-03-20, godz. 11:59 Policja zajrzała do szafy i do słoików. „Hodowca” z Golubia-Dobrzynia w areszcie 29-latek z Golubia-Dobrzynia odpowie za uprawianie konopi indyjskich i posiadanie narkotyków. Chodzi o marihuanę. » więcej 2023-03-20, godz. 09:58 Podróż w czasie na budowie IV kręgu Opery Nova. Średniowiecze zdobyte! [film z drona, zdjęcia] W związku z pracami archeologicznymi oraz robotami ziemnymi prowadzonymi przy bydgoskiej Operze Nova, od poniedziałku 20 marca zamknięta została kładka im… » więcej 2023-03-20, godz. 09:35 Z jednym promilem na elektrycznej hulajnodze. Mandat: 2,5 tysiąca złotych Policjanci z aleksandrowskiej „patrolówki” zatrzymali do kontroli drogowej 33-latka, który kierował hulajnogą elektryczną. W trakcie rozmowy policjanci… » więcej 2023-03-20, godz. 06:57 Imponują wiedzą o mediach! Sukces uczniów z regionu na OWM Musieli wykazać się wiedzą m.in. o rynku mediów w Polsce, gatunkach dziennikarskich czy modelach komunikowania społecznego. Marcin Jabłoński z Zespołu… » więcej 2023-03-19, godz. 18:46 Sezon na food trucki rozpoczęty! Apetycznie przy Torbydzie [wideo, galeria] W ten weekend (17-19 marca) mobilne lokale gastronomiczne po raz pierwszy w tym roku pojawiły się na parkingu przy hali bydgoskiego Torbydu. » więcej
1234567