Piątek, 02 grudnia 2022 r.   Imieniny: Balbiny, Bibianny, Pauliny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Plichta
2022-09-30, 13:39 Marcin Doliński/Redakcja

Odkryli kurhan, który usypano 2 tys. lat temu. Goci chowali w nim zmarłych?

Odkrycia dokonano w miejscowości Bochlin w powiecie świeckim/fot. Marcin Doliński
Odkrycia dokonano w miejscowości Bochlin w powiecie świeckim/fot. Marcin Doliński
Odkrycia dokonano w miejscowości Bochlin w powiecie świeckim/fot. Marcin Doliński
Odkrycia dokonano w miejscowości Bochlin w powiecie świeckim/fot. Marcin Doliński
Sensacyjne znalezisko archeologiczne w naszym regionie. W gminie Nowe w powiecie świeckim odkryto grobowiec sprzed 2 tysięcy lat.
Odkrycia dokonano w miejscowości Bochlin. – Sprawdzaliśmy, czym jest ten kopiec i udało nam się ustalić, że jego historia jest niewiarygodna. Został usypany najprawdopodobniej 2 tys. lat temu – mówi Mateusz Sosnowski z Wdeckiego Parku Krajobrazowego. – To kurhan, czyli miejsce, gdzie wtedy mieszkańcy tych ziem grzebali swoich zmarłych. Jest to cmentarzysko z okresu wpływów rzymskich. Prawdopodobnie znowu nasi Gosi grzebali tu zmarłych.

– Wiedzieliśmy do tej pory, że występują u nas grodziska średniowieczne. Znaleźliśmy także ślady kręgów kamiennych, natomiast ten kurhan jest ewenementem – komentuje Jacek Pręgiel, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Starogard. – To pewnie najstarsze znalezisko na tym terenie, w taki sposób udokumentowane – dodaje.

W Borach Tucholskich to drugie takie stanowisko po gminie Osie, gdzie odkryto ślady przebywania Gotów. Byli oni jednym z największych i najważniejszych plemion wschodniogermańskich. Pierwotnie zasiedlali południową część Półwyspu Skandynawskiego. Przez ziemie polskie wędrowali nad Morze Czarne, zatrzymali się u nas na kilkadziesiąt lat.
Relacja Marcina Dolińskiego

Wiadomości lokalne

2022-12-02, godz. 07:45 Prezydent Bruski znów napisał do premiera. Chodzi o oszczędzanie energii Prezydent Bydgoszczy apeluje o utworzenie krajowego funduszu wspierającego termomodernizację budynków publicznych. W tej sprawie Rafał Bruski wysłał pismo… » więcej 2022-12-01, godz. 21:00 Akcja „Ciepło serca w słoiku". Sprawdźcie, gdzie można przynosić dary! Bydgoszczanie po raz kolejny mogą pomóc bezdomnym i dzieciom z domów dziecka. Rozpoczyna się akcja „Ciepło serca w słoiku'. Jej organizatorzy chcą przygotować… » więcej 2022-12-01, godz. 18:49 Nie tylko ochrona lub sprzątanie! Giełda pracy dla niepełnosprawnych [wideo, zdjęcia] „Zatrudniam, bo warto - pracuję, bo warto' - to hasło Giełdy Pracy dla osób z niepełnosprawnościami, która odbyła się w Bydgoszczy. Około dwudziestu… » więcej 2022-12-01, godz. 18:00 Wojska Rakietowe i Artyleria świętują w Toruniu: Musimy być gotowi na wszystko W Toruniu trwają centralne obchody Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii. Był apel pamięci przy pomniku Polskich Artylerzystów. W piątek uroczystości przeniosą… » więcej 2022-12-01, godz. 17:21 Strażacy ochotnicy z Błądzimia utknęli w remizie! Pilnie potrzebują wozu bojowego Są ochotnikami, ale nie mają czym jeździć do pożarów. Mowa o strażakach z OSP Błądzim w powiecie świeckim. Ich 30 - letni samochód, choć sprawny technicznie… » więcej 2022-12-01, godz. 16:52 Białe Błota: samochód zderzył się z autobusem szkolnym. W środku 40 dzieci [zdjęcia] Na badania przewieziono do szpitala kobietę opiekującą się dziećmi i kierowcę samochodu osobowego. Żadnemu dziecku nic się nie stało. Do zdarzenia doszło… » więcej 2022-12-01, godz. 16:38 Światowy Dzień AIDS: 115 nowych zakażeń na Kujawach i Pomorzu [wideo, zdjęcia] 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. W całym kraju odnotowano ponad dwukrotny wzrost liczby osób chorych. Podobnie jest na Kujawach i Pomorzu. Jak… » więcej 2022-12-01, godz. 15:40 Nowotworom u dzieci mówią „nie”! Do Koronowa zaprosili specjalny autobus 70 dzieci mogło skorzystać w Koronowie z bezpłatnych badań USG w ramach profilaktyki nowotworów. Autobus Fundacji Ronalda McDonalda wyposażony w ultrasonografy… » więcej 2022-12-01, godz. 14:42 Szybcy i skuteczni. Szpital Miejski w Toruniu wyróżniony za leczenie udarów mózgu Specjalistyczny Szpital Miejski w Toruniu otrzymał nagrodę „ESO Angels' (pełna nazwa diamentowy status ESO Angels), za szybkie i profesjonalne postępowanie… » więcej 2022-12-01, godz. 12:22 Sąd uchylił areszt Łukaszowi M., oskarżonemu o zabójstwo w Unisławiu Toruński sąd zdecydował o uchyleniu tymczasowego aresztu Łukaszowi M., który w listopadzie w Unisławiu zastrzelił na ulicy 30-latka. Mężczyzna musi wpłacić… » więcej
1234567