Niedziela, 25 września 2022 r.   Imieniny: Aurelii, Władysława, Kleofasa
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Nova
2022-09-23, 13:10 Edyta Krężel/Redakcja

Kolejni AK-owcy upamiętnieni po śmierci. Tabliczki przy ich grobach

Tablica na grobie śp. Eugeniusza Tomczaka - pseudonim „Gienek”. Fot. Edyta Krężel
Tablica na grobie śp. Eugeniusza Tomczaka - pseudonim „Gienek”. Fot. Edyta Krężel
grobie śp. Eugeniusza Tomczaka - pseudonim „Gienek”
grobie śp. Eugeniusza Tomczaka - pseudonim „Gienek”
Uroczystość na cmentarzu parafialnym przy Al. Kardynała Wyszyńskiego w Bydgoszczy. Fot. Edyta Krężel
Uroczystość na cmentarzu parafialnym przy Al. Kardynała Wyszyńskiego w Bydgoszczy. Fot. Edyta Krężel
Na grobie śp. Eugeniusza Tomczaka - pseudonim „Gienek”, na cmentarzu parafialnym przy Al. Kardynała Wyszyńskiego w Bydgoszczy odsłonięto tablicę „Żołnierz Armii Krajowej”. Jest to kontynuacja akcji znakowania grobów żołnierzy AK, dedykowanymi im tabliczkami w ramach rządowego programu „Niepodległa”.
- To bardzo ważne, bo to świadczy o naszej pamięci. Pamięć jest rzeczą niezwykle istotną, szczególnie pamięć społeczna. Musimy pamiętać o ludziach, którzy z narażeniem własnego życia, poświęcając swoje życie, walczyli o ideały, które powinny również nam przyświecać. Musimy dzisiaj pielęgnować w sobie również takie postawy, których wzorcem są właśnie ci ludzie, którym oddajemy hołd - powiedział Józef Ramlau, wicewojewoda kujawsko-pomorski.

- Ojciec bardzo mało o tym mówił. Mam natomiast wielką teczkę, którą znalazłam dopiero po jego śmierci, ponieważ tata kompletnie się z tym nie afiszował. Mam niewielkie informacje, że walczył, był raniony w głowę, że ktoś się nim opiekował, bo stracił przytomność, natomiast większych opowieści nie było - powiedziała Anna Tomczak-Wierzbanowska.

Podobne tablice odsłonięto także na grobach śp. Karoliny Weroniki Lee oraz śp. Ireny Jadwigi Szulc na Cmentarzu Nowofarnym przy ul. Artyleryjskiej w Bydgoszczy.
Kolejni akowcy upamiętnieni po śmierci. Tabliczki przy ich grobach (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2022-09-25, godz. 07:45 Raj dla ogrodników i działkowców. Jesienny kiermasz w Bydgoszczy Jesień to czas wysadzania w ogrodach wielu roślin, zwłaszcza drzew i krzewów. Wielu miłośników zieleni, właścicieli ogródków i działek rodzinnych korzysta… » więcej 2022-09-24, godz. 20:35 „Baza przygody”, czyli nowa siedziba włocławskich harcerzy Włocławscy harcerze mają nową siedzibę. Z wielką pompą w parku na Słodowie otwarto „Bazę przygody” - tak bowiem będzie się nazywać siedziba włocławskiego… » więcej 2022-09-24, godz. 19:35 100 lat inowrocławskiej „Konopy”. Jubileusz liceum II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu obchodzi jubileusz 100-lecia istnienia. Z tej okazji w tamtejszym Teatrze Miejskim odbyła… » więcej 2022-09-24, godz. 17:30 Bydgoski Londynek zmienia oblicze i... świętuje Malowanie twarzy, zjeżdżalnie, wata cukrowa - to oraz inne atrakcje czekały na dzieci na ul. Pomorskiej w Bydgoszczy, gdzie odbyło się święto ulicy i dzielnicy… » więcej 2022-09-24, godz. 14:45 Święto toruńskiego Przedzamcza. Piknik na ulicy Koncerty, pokazy rycerskie, animacje dla dzieci i zabawy taneczne - to część atrakcji Święta ulicy Przedzamcze w Toruniu. Przygotowano też jarmark produktów… » więcej 2022-09-24, godz. 13:15 Terytorialsi gotowi na każde wyzwanie. Wspierają walkę o życie 18-miesięcznej Zosi [wideo] Żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej przyłączyli się do akcji pomocy dla Zosi Szcześniewskiej z Wałdowa, chorującej na SMA - rdzeniowy… » więcej 2022-09-24, godz. 11:45 Minister Schreiber apeluje do senatorów KO o poparcie ustawy blokującej fuzję bydgoskich szpitali O jak najszybsze rozpatrzenie przez Senat ustawy zawierającej poprawkę, która blokuje fuzję bydgoskich szpitali uniwersyteckich apeluje minister Łukasz Schreiber… » więcej 2022-09-24, godz. 08:15 Bohaterem tego wydawnictwa ma być Nowy Fordon. Trwa zbiórka zdjęć! Zdjęć, ale też innych materiałów dokumentujących powstawanie Nowego Fordonu poszukuje jeden z redaktorów portalu „Fordon na co dzień'. Błażej Bembnista… » więcej 2022-09-23, godz. 21:00 Do psychiatry zwykle jest dalej, niż bliżej. Cel: centrum pomocy w każdym powiecie Za 5 lat w każdym powiecie powinno działać Centrum Zdrowia Psychicznego. Pilotażowo program realizowany jest już w Toruniu, gdzie dziś odbyło się VII Kujawsko-Pomorskie… » więcej 2022-09-23, godz. 20:30 100 lat „Uranii”! Czasopismo znają wszyscy miłośnicy astronomii Dwumiesięcznik „Urania - Postępy Astronomii” świętuje w Toruniu 100-lecie swojego istnienia. To jedno z najstarszych polskich czasopism i jeden z trzech… » więcej
1234567