Piątek, 19 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Bolesława, Juliana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Forum Rolnika 2022
2022-08-01, 12:40 Redakcja

Pamiętamy o powstańcach warszawskich. Obchody 78. rocznicy w regionie [program, wideo]

Uroczystości w Toruniu. Fot. Nadesłana
Uroczystości w Toruniu. Fot. Nadesłana
Uroczystości w Toruniu. Fot. Michał Zaręba
Uroczystości w Toruniu. Fot. Michał Zaręba
Uczestniczący w inscenizacji historycznej wolontariusze pokażą, jak wyglądało życie płonącej Warszawy/fot. Archiwum
Uczestniczący w inscenizacji historycznej wolontariusze pokażą, jak wyglądało życie płonącej Warszawy/fot. Archiwum
Przygotowania do inscenizacji w Bydgoszczy. Fot. Jolanta Fischer
Przygotowania do inscenizacji w Bydgoszczy. Fot. Jolanta Fischer
Uroczystości w Toruniu. Fot. Michał Zaręba
Uroczystości w Toruniu. Fot. Michał Zaręba
Uroczystości w Toruniu. Fot. Michał Zaręba
Uroczystości w Toruniu. Fot. Michał Zaręba
W poniedziałek (1 sierpnia) tradycyjnie w całym kraju oddajemy hołd powstańcom warszawskim, żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego i cywilnym bohaterom zbrojnego zrywu przeciw niemieckim okupantom sprzed 78 lat. Obchody świętowane są w całym regionie.
1 sierpnia 1944 żołnierze Armii Krajowej, kobiety i mężczyźni, w większości bardzo młodzi, chwycili za broń by wyzwolić stolicę zanim wkroczy do niej sowiecka Armia Czerwona. Powstanie zostało krwawo stłumione przez wojska okupacyjne - zginęło 16 tysięcy bojowników i 200 tysięcy cywilnych mieszkańców Warszawy, miasto zostało praktycznie zrównane z ziemią.

W tym roku przypada 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Tradycyjnie w ramach obchodów na terenie całego kraju włączane są syreny alarmowe. Sygnał uruchamiany jest dokładnie o godzinie 17:00 – jest to nawiązanie do godziny „W” oznaczającej rozpoczęcie w Warszawie akcji „Burza” (godz.17:00 1 sierpnia 1944 r.)

Wojewódzkie obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, współorganizowane przez Urząd Marszałkowski, odbędą się w Toruniu, ale uroczystości zaplanowano także w innych miastach naszego regionu.

BYDGOSZCZ
O godz. 15.30 się msza święta w kościele garnizonowym, a o godz. 17.00 uroczystość pod pomnikiem Powstania Warszawskiego (zbieg ulic Czerkaskiej i Gdańskiej).

TORUŃ
U zbiegu ulic Szerokiej i Strumykowej stanęła powstańcza barykada - uczestniczący w inscenizacji historycznej wolontariusze pokazują, jak wyglądało życie płonącej Warszawy. Na miejscu m.in.: punkt sanitarny, nasłuch Radia BBC, punkt szycia opasek powstańczych, były też prezentacje kanałowego systemu łączności w Powstaniu Warszawskim czy spadochronu i zasobnika zrzutowego. Podczas uroczystości kolportowany będzie kolejny numer Gazetki Powstańczej.

Oficjalna uroczystość patriotyczna, z udziałem reprezentującego marszałka Piotra Całbeckiego sekretarza województwa Marka Smoczyka, odbyła się o godz. 17.00 na placu Rapackiego.

WŁOCŁAWEK
O godz. 17.00 przy pomniku Armii Krajowej w parku im. Władysława Łokietka odbyła się miejska uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Okolicznościowe wystąpienie wygłosił prezydent Marek Wojtkowski. Krótką modlitwę w intencji poległych Powstańców Warszawskich i ludności cywilnej poprowadził ksiądz Sławomir Świerad Pettke. U stóp pomnika zostały złożone kwiaty, zapłonęły też symboliczne znicze.

INOWROCŁAW
O godz. 17.00 na skwerze Sybiraków, przy obelisku upamiętniającym żołnierzy Armii Krajowej, odbyła się uroczystość patriotyczna z udziałem m.in. władz samorządowych, delegacji instytucji i stowarzyszeń. Manifestację rozpoczął dźwięk syren alarmowych, które wybrzmiały w całym mieście w godzinę „W”. Pod obeliskiem, przy którym zaciągnięta została warta harcerska, zapłonęły znicze i złożono wiązanki kwiatów.

BRODNICA
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 17.00 pod pomnikiem Armii Krajowej (plac przed kościołem klasztornym). Zainicjowane zostały dźwiękiem syreny, która ma przypomnieć brodniczanom o tak ważnym w historii naszego kraju wydarzeniu. W obchodach uczestniczyła kompania honorowa 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego. Przedstawiciele miasta i powiatu, służb mundurowych, instytucji, firm i organizacji pozarządowych złożyli kwiaty pod pomnikiem, oddając hołd bohaterom Powstania.

GRUDZIĄDZ
Już dzień wcześniej – w niedzielę (31 lipca) – odbył się Koncert Piosenki Międzywojennej, Okupacyjnej i Powstańczej „Z pieśnią na ustach”.
W poniedziałek (1 sierpnia) o godz. 17.00 rozpoczęły się oficjalne obchody pod pomnikiem gen. Tadeusza „Bora” Komorowskiego. Z kolei w dniach 1-15 sierpnia prezentowana będzie wystawa fotogramów ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego „Dzieci i młodzież w Powstaniu Warszawskim” – w Muzeum im. ks. Łęgi w Grudziądzu.

RYPIN
Początek obchodów o 16.40 na placu przed Rypińskim Domem Kultury. W programie m.in. wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, okolicznościowe przemówienie, wystawa Instytutu Pamięci Narodowej „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę?”. O godz. 17.00 tradycyjnie włączone zostały syreny alarmowe.
Uroczystości w Toruniu. Materiał Michała Zaręby
Mówi Beata Jaworska z Fundacji Lex Lupus. Materiał Michała Zaręby
Inscenizacja w Bydgoszczy. Materiał Jolanty Fischer
Powstanie wybuchło o godz. 17:00 (wykorzystano zdjęcia z NAC) (jw)Powstańcza barykada w Toruniu. Fot. Michał ZarębaPowstańcza barykada w Toruniu. Fot. Michał ZarębaPowstańcza barykada w Toruniu. Fot. Michał Zaręba
Powstańcza barykada w Toruniu (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2022-08-19, godz. 09:35 Dzieciom z półkolonii odebrało mowę na zajęciach teatralnych! [wideo] Czy świat bez słów jest możliwy? Sprawdzają to najmłodsi mieszkańcy Ciechocinka, którzy uczestniczą w półkoloniach artystycznych w Miejskim Centrum… » więcej 2022-08-18, godz. 21:28 Siostrzeństwo to motyw główny. Zbliża się festiwal „Lato Wolnej Miłości" Dyskusje, warsztaty, wydarzenia kulturalne - to wszystko złoży się na festiwal „Lato Wolnej Miłości', który po raz czwarty odbędzie się w Bydgoszczy. » więcej 2022-08-18, godz. 20:40 Historia muralami pisana. Tak będzie w Starym Fordonie, ale najpierw konkurs Cztery murale mają do końca przyszłego roku pokryć zewnętrzne mury Aresztu Śledczego w bydgoskim Starym Fordonie. Miejscowi społecznicy robią wszystko… » więcej 2022-08-18, godz. 19:25 Coraz bliżej do modernizacji instalacji Remondisu przy ul. Inwalidów. Smród zniknie Spółka Remondis Bydgoszcz złożyła wniosek o pozwolenie na budowę w związku z modernizacją i hermetyzacją instalacji do mechaniczno - biologicznego przetwarzania… » więcej 2022-08-18, godz. 17:43 Czy dwa przystanki kolejowe w Bydgoszczy będą miały nowe nazwy? O zmianę nazw przystanków pytał prezydenta miasta w interpelacji radny PiS Jarosław Wenderlich. Chodzi m.in. o fordoński przystanek „Bydgoszcz Akademia'… » więcej 2022-08-18, godz. 17:00 Mieszkańcy gm. Dobrcz w tym roku nie doczekają się tradycyjnych dożynek Trwa spór o dożynki w Dobrczu. Choć już wiadomo, że ze względu na napięty budżet, pandemię i ukraińskich gości impreza w tym roku się nie odbędzie… » więcej 2022-08-18, godz. 16:18 Pomoc wciąż potrzebna i ważne, by pomagać mądrze [wideo] Ukraińcy wciąż potrzebują naszej pomocy - mówią wolontariusze i apelują do bydgoszczan o dalsze wsparcie. Przypominają, że za kilka dni od wybuchu wojny… » więcej 2022-08-18, godz. 15:20 Nie tylko BIP, prasa i strona internetowa. I US w Bydgoszczy zamieszcza ogłoszenia w popularnym serwisie internetowym Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy - jako jedyny w Polsce - zaczął zamieszczać ogłoszenia o licytacjach nieruchomości i ruchomości w popularnym, internetowym… » więcej 2022-08-18, godz. 14:18 Dwoje młodych ludzi z Grudziądza zabiło swoje dziecko? Sprawę wyjaśnia prokuratura 17-latka z Grudziądza usłyszała zarzut zabójstwa noworodka i trafiła na trzy miesiące do aresztu. Szczątki dziecka znaleziono w odludnej części miasta… » więcej 2022-08-18, godz. 13:14 „Nowe spojrzenie - nowe możliwości” - podsumowanie efektów programu Projekty skierowane do matek powracających na rynek pracy i wykorzystanie nowych technologii w nauce zawodu czy doradztwie zawodowym - to niektóre pomysły realizowane… » więcej
1234567