Poniedziałek, 03 października 2022 r.   Imieniny: Teresy, Heliodora, Jana
Uwaga na silne wiatry! IMGW ogłosiło pierwszy stopień zagrożenia dla województwa kujawsko-pomorskiego.
Uwaga na silne wiatry! IMGW ogłosiło pierwszy stopień zagrożenia dla województwa kujawsko-pomorskiego.
Uwaga na silne wiatry! IMGW ogłosiło pierwszy stopień zagrożenia dla województwa kujawsko-pomorskiego.
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2022-07-14, 14:29 Monika Siwak/Redakcja

Powstała farma wiatrowa w Radzyniu. Co słychać pod wielkim wiatrakiem? [zdjęcia, wideo]

Monika Siwak na górze turbiny wiatrowej. Fot. Monika Siwak
Monika Siwak na górze turbiny wiatrowej. Fot. Monika Siwak
Nasz wóz satelitarny zaparkował w czwartek (14 lipca) przy turbinach wiatrowych w Radzyniu. O zamienianiu wiatru w prąd rozmawiano przy okazji kupna trzech farm wiatrowych przez producenta zielonej energii - PGE Energia Odnawialna. W uroczystości uczestniczyli m. in. wicewojewoda kujawsko-pomorski i starosta grudziądzki.
Około południa nasza reporterka Monika Siwak stała - jeszcze - pod wieżą wielkiego wiatraka. Dlaczego „jeszcze"?

- Bo za chwilę będę na szczycie tej 140 metrowej wieży. Dziennikarze - oczywiście w uprzężach - staną na specjalnym podejście i wjadą na górę górę. Turbina waży 260 ton, nie licząc wieży wiatraka. Średnica tych łopat kręcących się na wietrze to ponad 100 metrów. PGE kupiło 3 takie farmy, w tym tę w Radzyniu. W sumie to 32 wiatraki, które mogą wyprodukować prąd na cały rok dla miasta takiego jak Bydgoszcz. Jak przekazuje PGE, dzięki planowanej nowelizacji tak zwanej ustawy odległościowej jest szansa na szybkie uruchomienie kolejnych projektów o łącznej mocy około 105 mega watów. Oczywiście było słychać wiele obawach mieszkańców dotyczących lokalizacji w pobliżu ich domów takich wiatraków. One oczywiście hałasują, dlatego do tej pory było tak, że powinny się znajdować przynajmniej 500 m od domów i tak właśnie wygląda w tej okolicy, a wiatraków jest sporo. Były też teorie o tzw. syndromie turbin wiatrowych, który miał rzekomo powodować problemy ze snem i lęki, ale w zeszłym roku fińscy naukowcy nie potwierdzili tych doniesień. Nasze województwo jest całkiem korzystne, jeżeli chodzi o warunki dla turbin wiatrowych. 29 proc. kujawsko-pomorskiego nadaje się na ich posadowienie. Oczywiście muszą być w oddaleniu m.in. od rzek i parków przyrodniczych. Najlepsze powiaty dla budowy takich wiatraków to: mogileński, nakielski, żniński, brodnicki, radziejowski i rypiński - relacjonowała nasza reporterka.

A potem? Potem Monika Siwak wjechała na górę 140-metrowej turbiny.
Relacja Moniki Siwak
Powstała farma wiatrowa w Radzyniu (Popołudnie z nami)
Panorama z góry turbiny wiatrowej. Wideo: Monika Siwak
Wjazd windą wewnątrz turbiny wiatrowej. Wideo: Monika Siwak

Wiadomości lokalne

2022-10-03, godz. 09:40 Bądźmy czujni! Bydgoski zakład gazowniczy sprawdza szczelność instalacji Bydgoskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje: PSG sp. z o.o. Oddział Zakład Gazowniczy w Bydgoszczy przeprowadzi w dniach 3-6 października akcję przewonienia… » więcej 2022-10-03, godz. 09:00 Obywatelska Kontrola Wyborów. Opozycja zachęca do pracy w komisjach. PiS też Lokalne porozumienie w sprawie Obywatelskiej Kontroli Wyborów podpisali pod pomnikiem Mikołaja Kopernika w Toruniu przedstawiciele partii opozycyjnych. » więcej 2022-10-03, godz. 08:30 O romantyzmie w Toruniu. Sesja popularnonaukowa dla młodzieży Trwający właśnie Rok Romantyzmu stał się okazją do zorganizowania sesji popularnonaukowej pod tytułem „Oblicza romantyzmu w literaturze polskiej”, na… » więcej 2022-10-02, godz. 15:00 Szlakiem męczeńskiej drogi księdza Jerzego Popiełuszki. Sztafeta, maraton i pamięć [wideo] Trzydziesty bieg sztafetowy i siódmy maraton szlakiem męczeńskiej drogi księdza Jerzego Popiełuszki wyruszył sprzed kościoła św. Polskich Braci Męczenników… » więcej 2022-10-02, godz. 13:30 Rocznica Zbrodni Pomorskiej. Ponad 30 tys. ludzi zginęło za to, że byli Polakami [wideo] W Toruniu upamiętniono 83.rocznicę Zbrodni Pomorskiej. Uroczystość odbyła się przy pomniku w Parku Pamięci. Były oficjalne przemówienia, inscenizacja… » więcej 2022-10-02, godz. 09:55 Uroczystość ku czci mieszkańców Starego Fordonu zamordowanych w 1939 roku Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu zaprasza do uczczenia pamięci mieszkańców miasta zamordowanych 2 października 1939 roku. W intencji ofiar w niedzielę… » więcej 2022-10-02, godz. 08:16 UKW Bydgoszcz wyprawiło setne urodziny prof. Władysława Bartoszewskiego „Dialog, pojednanie i pokój' - to hasło przewodnie setnych urodzin prof. Władysława Bartoszewskiego. Uroczystość, upamiętniająca sylwetkę, zmarłego… » więcej 2022-10-01, godz. 21:42 Ale się ludzie nabiegali! W Osiu biegali, w Miradzu biegali. Brawo! [wideo] 24. Biegi Oskie, czyli Leśna ZaDyszka za nami. W sobotnie słoneczne południe na gminnym stadionie w Osiu pojawiło się kilkaset osób, w tym całe rodziny… » więcej 2022-10-01, godz. 20:45 125. rocznica śmierci św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Uroczystości we Włocławku „Uczyniliśmy z Kościoła nasze laboratorium, wielki plac budowy, ale brakuje samej istoty - bicia serca bez którego wszystko zmierza w pustkę”, mówił… » więcej 2022-10-01, godz. 20:29 Śmiertelny wypadek koło Nakła. Kierowca był nietrzeźwy. Pasażer nie żyje Jedna osoba zginęła w sobotę w wypadku na drodze wojewódzkiej nr 241, w miejscowości Studzienki koło Nakła nad Notecią - poinformował dyżurny Komendy… » więcej
1234567