Środa, 17 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Żanny, Mirona, Jacka
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2022-06-30, 20:45 Monika Kaczyńska/Redakcja

Rodzice w areszcie, dzieci u dziadków. Sprawa zabójstwa 3-letniej Mai

Ciało martwej Mai znaleziono w jednym z wynajmowanych domów w Szabdzie. Fot. Wikipedia
Ciało martwej Mai znaleziono w jednym z wynajmowanych domów w Szabdzie. Fot. Wikipedia
Trzy miesiące spędzi w areszcie 27-letnia Paulina Ch. Kobieta jest podejrzana o zabójstwo 3-letniej córeczki w Szabdzie w powiecie brodnickim. Kobieta usłyszała 5 zarzutów, w tym znęcania się nad dziećmi, zbezczeszczenia zwłok i znęcania się nad zwierzętami.
Wcześniej zarzut zabójstwa usłyszał też ojciec dziecka – 33-letni Bartosz Ch., który z żoną i pięciorgiem dzieci wynajmował dom w Szabdzie. Niedawno kobieta urodziła kolejne dziecko. Małżeństwu grozi dożywocie.

– Wczoraj wykonane zostały czynności z panią Pauliną Ch. Polegały one na doprowadzeniu jej do siedziby Prokuratury Rejonowej w Brodnicy, ogłoszeniu zarzutów, przesłuchaniu w charakterze podejrzanej. Prokurator skierował też do Sądu Rejonowego w Brodnicy wniosek o zastosowanie wobec niej środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd przychylił się do tego wniosku i Paulina Ch. została tymczasowo aresztowana na okres 3 miesięcy – poinformował prokurator Andrzej Kukawski z Prokuratury Okręgowej w Toruniu.

– Podejrzana pozostaje aktualnie pod zarzutami, przede wszystkim dokonania zabójstwa - wspólnie i w porozumieniu ze swoim mężem – małoletniej, trzyletniej córki Mai. Pozostaje również pod zarzutem znęcania się i narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu dzieci, znieważenia zwłok Mai, jak również pod zarzutem znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzętami. Chodzi tutaj o dwie szynszyle pozostawione na okres 5 dni w klatce, bez jedzenia picia i wody, co doprowadziło do ich śmierci – wylicza prokurator.

Kobieta nie przyznała się do popełnienia zarzucanych jej czynów, złożyła wyjaśnienia. Prokuratura z uwagi na dobro śledztwa nie informuje o ich treści. Wcześniej zarzuty usłyszał również mąż kobiety.

– Analogiczne zarzuty, jeden więcej, usłyszał mąż. Chodzi o narażenie syna na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia bądź ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez sprawowanie nad nim opieki w stanie nietrzeźwości. No i najprawdopodobniej usłyszy również zarzut dotyczący znęcania się ze zwierzętami. Mężczyzna również został tymczasowo aresztowany – dodaj prokurator Kukawski.

Pozostałe dzieci na mocy stosownych decyzji Sądu Rejonowego w Brodnicy pozostają pod opieką dziadków. Wcześniej nie było żadnych niepokojących sygnałów.

– Rodzina pozostawała pod opieką Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Jako rodzina wielodzietna, korzystała ze świadczeń socjalnych, wsparcia w postaci finansowania obiadów, natomiast nie była w zainteresowaniu Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Nie było żadnych sygnałów, że jest to rodzina patologiczna. Nie miała założonej „Niebieskiej Karty”, nie było żadnych interwencji policji – powiedział Andrzej Kukawski.
Z prokuratorem Andrzejem Kukawskim rozmawia Monika Kaczyńska
Toruń

Wiadomości lokalne

2022-08-16, godz. 21:05 Całe życie poświęciła medycynie. Medal marszałka dla stulatki Anny Raczyńskiej Choć nie było łatwo, spełniła marzenie i ukończyła medycynę na zakonspirowanym uniwersytecie. Pracowała zawodowo jeszcze w wieku 82 lat. Marszałek Piotr… » więcej 2022-08-16, godz. 20:14 Były ordynariusz diecezji toruńskiej w Radzie Naukowej Książnicy w Toruniu Biskup senior Andrzej Suski dołączył do Rady Naukowej Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Nominację wręczył mu marszałek województwa Piotr Całbec… » więcej 2022-08-16, godz. 19:24 Pijani na rowerach. Policjanci nie wierzyli, gdy zrobili kontrolę trzeźwości Funkcjonariusze ruchu drogowego z Wąbrzeźna zatrzymali do kontroli dwóch rowerzystów, którzy na widok radiowozu zeskoczyli z jednośladów. Jeden z nich miał… » więcej 2022-08-16, godz. 18:27 Po tym, jak odkryli mury kościoła i drogę sprzed 500 lat, archeolodzy nadal kopią [wideo] Miejski konserwator zabytków zdecyduje, co dalej z murami ewangelickiego kościoła, odkrytego przy ulicy Magdzińskiego w Bydgoszczy. W centrum miasta znaleziono… » więcej 2022-08-16, godz. 17:25 Zalane piwnice i garaże. Burze z gradem nad naszym regionem Burze i ulewy przechodzą we wtorkowe popołudnie nad województwem kujawsko-pomorskim. Straż Pożarna otrzymała już 170 zgłoszeń, a spływają kolejne. » więcej 2022-08-16, godz. 13:50 11 lat po śmierci przewodniczącego Samoobrony. Konfederacja chce komisji śledczej Działacze Konfederacji chcą powołania komisji śledczej w sprawie śmierci Andrzeja Leppera. Bydgoscy członkowie ugrupowania zaapelowali o poparcie tego pomysłu… » więcej 2022-08-16, godz. 12:50 Інформація для України: Програма втручання в працевлаштування біженців… Сьогодні ми поговоримо про програму екстреного працевлаштування українських біженців… » więcej 2022-08-16, godz. 12:15 Weekend na drogach regionu nie był bezpieczny. Policjanci apelują o ostrożność Śmierć czteroosobowej rodziny spod Piły wracającej z wakacji to jedna z tragedii, do których doszło w długi weekend na drogach naszego regionu. W sumie… » więcej 2022-08-16, godz. 11:30 Były biskup toruński dołączył do Rady Naukowej Książnicy Kopernikańskiej Biskup senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski wszedł do Rady Naukowej Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Nominację wręczył marszałek województwa… » więcej 2022-08-16, godz. 10:00 Skarbówka podliczyła regionalne wpłaty z 1 procenta. Kto dostał najwięcej? 48 i pół miliona złotych przekazali mieszkańcy regionu organizacjom pożytku publicznego rozliczając się z fiskusem za 2021 rok. To kwota wyższa o 6 milionów… » więcej
1234567