Środa, 17 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Żanny, Mirona, Jacka
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Plichta
2022-06-27, 19:35 Andrzej Krystek/Redakcja

Co słychać na polu? Co w zagrodzie? Rolnicy z regionu spotkali się u wojewody [zdjęcia]

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wziął udział w XV Otwartym Forum Rolników Pomorza i Kujaw. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczył odznaczenia: Brązowe Krzyże Zasługi, Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz w imieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka: odznaki honorowe - Zasłużony dla Rolnictwa./fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wziął udział w XV Otwartym Forum Rolników Pomorza i Kujaw. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczył odznaczenia: Brązowe Krzyże Zasługi, Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz w imieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka: odznaki honorowe - Zasłużony dla Rolnictwa./fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wziął udział w XV Otwartym Forum Rolników Pomorza i Kujaw. Podczas spotkania omawiano bieżącą sytuację rolników z regionu. Ci wyróżniający się zostali odznaczeni.
- Dziękujemy kujawsko-pomorskim rolnikom za ciężką pracę na roli. Patrzymy optymistycznie, jeżeli chodzi o resztę tegorocznych zbiorów w naszym regionie, szczególnie zbóż, ale też nie najgorzej wyglądają warzywa. Oczywiście, najbliższe tygodnie ostatecznie zadecydują o jakości i ilości tych zbiorów - mówi Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

- W związku z tym, że mamy dosyć trudną sytuację w rolnictwie, zważywszy na galopujące ceny, na sytuację na Wschodzie, spotkanie to zorganizowano z udziałem przedstawicieli firm, które pracują i współpracują z rolnictwem, aby przedstawiły nam, rolnikom, perspektywy na przyszłość. Spotkanie jest również powiązane z wyróżnieniami, z odznaczeniami naszych rolników, szczególnie pań, które działają na rzecz kultury wsi. Sporo pani dostało odznaczenia. Były Brązowe Krzyże Zasługi, trzy odznaczenia i jeden Metal Stulecia Odzyskanej Niepodległości - mówi mówi Zofia Kozłowska, rolnik z powiatu żnińskiego, przewodnicząca konkursu Rolnik Pomorza i Kujaw.

Medal Stulecia trafił do rąk Henryki Derezińskiej, wiceprezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych oddziału bydgosko-toruńskiego.

- Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości - rzeczywiście jest to dla mnie miła niespodzianka. Współpracuję z kołami gospodyń wiejskich, które zajmują się też folklorem i podtrzymywanie tradycji. Organizuję także działalność hafciarek. Mamy taką 15 osobową grupę hafciarek, spotykamy się u mnie, w Kobylnikach. Organizujemy warsztaty, prowadzę sporo kursów haftu kujawskiego. Ostatnio uczestniczyłam w bardzo ciekawym projekcie, który napisały panie z Muzeum Etnograficznego we Włocławku: „Haft kujawski ginie - nauczmy, ocalmy", i tam prowadziłam dwie grupy: w Osięcinach i w Nieszawie. Zgłosiła się również grupa członkiń KGW ze Zgłowiączki koło Lubrańca i tam właśnie niedawno zakończyłam kurs haftu, także cieszy to, że kobiety jednak chcą się nauczyć, chcą poznać tę tradycję (...).

Więcej w materiale Andrzeja Krystka.
Materiał Andrzeja Krystka (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2022-08-16, godz. 21:05 Całe życie poświęciła medycynie. Medal marszałka dla stulatki Anny Raczyńskiej Choć nie było łatwo, spełniła marzenie i ukończyła medycynę na zakonspirowanym uniwersytecie. Pracowała zawodowo jeszcze w wieku 82 lat. Marszałek Piotr… » więcej 2022-08-16, godz. 20:14 Były ordynariusz diecezji toruńskiej w Radzie Naukowej Książnicy w Toruniu Biskup senior Andrzej Suski dołączył do Rady Naukowej Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Nominację wręczył mu marszałek województwa Piotr Całbec… » więcej 2022-08-16, godz. 19:24 Pijani na rowerach. Policjanci nie wierzyli, gdy zrobili kontrolę trzeźwości Funkcjonariusze ruchu drogowego z Wąbrzeźna zatrzymali do kontroli dwóch rowerzystów, którzy na widok radiowozu zeskoczyli z jednośladów. Jeden z nich miał… » więcej 2022-08-16, godz. 18:27 Po tym, jak odkryli mury kościoła i drogę sprzed 500 lat, archeolodzy nadal kopią [wideo] Miejski konserwator zabytków zdecyduje, co dalej z murami ewangelickiego kościoła, odkrytego przy ulicy Magdzińskiego w Bydgoszczy. W centrum miasta znaleziono… » więcej 2022-08-16, godz. 17:25 Zalane piwnice i garaże. Burze z gradem nad naszym regionem Burze i ulewy przechodzą we wtorkowe popołudnie nad województwem kujawsko-pomorskim. Straż Pożarna otrzymała już 170 zgłoszeń, a spływają kolejne. » więcej 2022-08-16, godz. 13:50 11 lat po śmierci przewodniczącego Samoobrony. Konfederacja chce komisji śledczej Działacze Konfederacji chcą powołania komisji śledczej w sprawie śmierci Andrzeja Leppera. Bydgoscy członkowie ugrupowania zaapelowali o poparcie tego pomysłu… » więcej 2022-08-16, godz. 12:50 Інформація для України: Програма втручання в працевлаштування біженців… Сьогодні ми поговоримо про програму екстреного працевлаштування українських біженців… » więcej 2022-08-16, godz. 12:15 Weekend na drogach regionu nie był bezpieczny. Policjanci apelują o ostrożność Śmierć czteroosobowej rodziny spod Piły wracającej z wakacji to jedna z tragedii, do których doszło w długi weekend na drogach naszego regionu. W sumie… » więcej 2022-08-16, godz. 11:30 Były biskup toruński dołączył do Rady Naukowej Książnicy Kopernikańskiej Biskup senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski wszedł do Rady Naukowej Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Nominację wręczył marszałek województwa… » więcej 2022-08-16, godz. 10:00 Skarbówka podliczyła regionalne wpłaty z 1 procenta. Kto dostał najwięcej? 48 i pół miliona złotych przekazali mieszkańcy regionu organizacjom pożytku publicznego rozliczając się z fiskusem za 2021 rok. To kwota wyższa o 6 milionów… » więcej
1234567