Niedziela, 26 czerwca 2022 r.   Imieniny: Jana, Pawła
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Leszczyńskiego
2022-06-23, 11:30 Michał Jędryka, Michał Zaręba/Redakcja

Pilna sejmowa komisja zdrowia o łączeniu bydgoskich szpitali. Bez rektora UMK! [wideo]

Przewodniczący komisji Tomasz Latos poinformował, że minister edukacji i nauki jest przeciwny pomysłowi łączenia bydgoskich szpitali/fot. materiały sejmowej komisji zdrowia
Przewodniczący komisji Tomasz Latos poinformował, że minister edukacji i nauki jest przeciwny pomysłowi łączenia bydgoskich szpitali/fot. materiały sejmowej komisji zdrowia
W poniedziałek pracownicy i związkowcy z bydgoskiego szpitala im. Biziela wyszli przed lecznicę z transparentami i megafonami/fot. Archiwum
W poniedziałek pracownicy i związkowcy z bydgoskiego szpitala im. Biziela wyszli przed lecznicę z transparentami i megafonami/fot. Archiwum
Posłowie sejmowej komisji zdrowia byli oburzeni niepojawieniem się rektora ani żadnego innego przedstawiciela UMK na posiedzeniu, które – w trybie pilnym – zwołał w czwartek w Warszawie przewodniczący komisji Tomasz Latos.
Posłowie z regionu – ponad podziałami politycznymi – ostro skrytykowali pomysł rektora UMK, by połączyć dwa bydgoskie szpitale uniwersyteckie - im. Biziela i Jurasza. Poseł Piotr Król zwracał uwagę na interesy Torunia, które mogą być w tle tej inicjatywy. – Jeśli ktoś mówi o konsolidacji, to powiem państwu o co chodzi. W Bydgoszczy zlikwiduje się szpital, a potem powie się lekarzom i personelowi: „Całkiem przypadkiem w Toruniu otworzyliśmy nowy szpital. Co prawda nikt nie chce w nim pracować, ale wy macie najbliżej, więc serdecznie zapraszamy” – mówił.

Dramatyczna sytuacja dla pacjentów

Poseł Paweł Olszewski zwracał uwagę na konkretne niebezpieczeństwa dla pacjentów. – Są plany, aby w jednym szpitalu zamknąć SOR, więc możemy sobie wyobrazić co będzie się działo w 400-tysięcznym mieście, jeśli duży SOR zostanie zamknięty i wszyscy pacjenci będą kierowani do jednego – ostrzegał. – Już teraz są ogromne kolejki, a jeszcze się wydłużą. więc z punktu widzenia pacjenta jest i będzie to sytuacja absolutnie dramatyczna! Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że sytuacja finansowa przy takim połączeniu, gdzie administracje tak czy siak będą się dublowały, w żaden sposób nie rozwiąże problemów.

Posłowie byli oburzeni nieobecnością rektora UMK podczas obrad. Choć był zaproszony, nie dotarł ani on, ani żaden inny przedstawiciel uczelni. - Rektor UMK nie mógł wziąć udziału w posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia - poinformował rzecznik uczelni prof. Marcin Czyżniewski.

Przewodniczący komisji Tomasz Latos poinformował, że minister edukacji i nauki jest przeciwny pomysłowi łączenia bydgoskich szpitali i zwróci się o przedstawienie szczegółów projektu. - Dzisiejsze negatywne stanowisko komisji zdrowia w sprawie połączenia szpitali trafi do rektora UMK - mówił. Zwrócił też uwagę, że pomysł fuzji szpitali nie został do tej pory oficjalnie przedstawiony przez władze toruńskiego uniwersytetu.

W posiedzeniu brał udział także prezydent Bydgoszczy. – Nie wyobrażam sobie, żeby tak ważne decyzje zapadały w zaciszu gabinetów UMK, bez żadnej informacji publicznej czy debaty społecznej - pisał na Facebooku Rafał Bruski.

Protest pracowników szpitala im. Biziela
Tymczasem w poniedziałek pracownicy i związkowcy z bydgoskiego szpitala im. Biziela wyszli przed lecznicę z transparentami i megafonami. Ostro sprzeciwiali się połączeniu lecznic, mówili o likwidacji oddziałów, przychodni i o tym, że w całym procesie są pomijani.

Krytycznie do propozycji rektora UMK odniósł się bydgoski okręg partii Lewica Razem. – Uważamy, że proponowane zmiany mogą być niekorzystne nie tylko dla pracowników obu placówek, ale i dla ich pacjentów – czytamy w przesłanym oświadczeniu. – Pracownicy muszą mieć możliwość zabrania głosu w sprawie ich miejsca pracy. Niedopuszczalną sytuacją jest podejmowanie decyzji dotyczących ich przyszłości, bez ich udziału – oceniają działacze Lewicy Razem. Władze UMK argumentując pomysł podnoszą kwestie finansowe zapominając o tym, że szpital poniósł duże koszty w trakcie walki z pandemią COVID-19, co przyczyniło się do ujemnego wyniku finansowego. Wynik finansowy to także w dużej mierze efekt polityki samej uczelni, o czym zdaje się ona zapominać.

Fuzji bydgoskich szpitali nie popiera także marszałek województwa Piotr Całbecki.

Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos będzie gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK - w piątek (24 czerwca) po Wiadomościach o godz. 9.00.

Materiał Michała Jędryki (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2022-06-26, godz. 17:10 Polska wróciła na mapę świata. 103 lata temu podpisali Traktat Wersalski [wideo] Przy tablicy Romana Dmowskiego przy ulicy Jagiellońskiej 9 zapalili znicze i odśpiewali hymn państwowy. Bydgoscy narodowcy upamiętnili 103. rocznicę podpisania… » więcej 2022-06-26, godz. 13:58 „Nie chcemy wojny, musimy mieć potężną armię". Jarosław Kaczyński w regionie - Nie chcemy, żeby Polska podzieliła los Ukrainy. Nie chcemy zniszczonych miast, pomordowanych i zgwałconych ludzi - powiedział w niedzielę w Grudziądzu… » więcej 2022-06-26, godz. 11:40 Pałac i park przekażą samorządowi województwa. Wielki piknik w Nawrze Spadkobiercy rodziny Sczanieckich - ostatnich przedwojennych właścicieli Nawry - oficjalnie przekażą w niedzielę (26 czerwca) pałac i otaczający go park… » więcej 2022-06-26, godz. 10:26 40-latek z Bydgoszczy podejrzany o zabójstwo. Rzucił się z nożem na kolegę Sąd w Bydgoszczy aresztował na trzy miesiące 40-letniego mężczyznę, który jest podejrzany o śmiertelne ugodzenie nożem 41-latka. » więcej 2022-06-26, godz. 08:10 Impreza na toruńskim Wrzosowisku. Lato, djembe, gitara. I wszystko gra! [zdjęcia] Koncert bębniarzy, spacer na bosaka, opowieści o drzewach oraz pokazy rekonstruktorów i rozgrywki sportowe wypełniły program Wielkiego Święta Wrzosowiska… » więcej 2022-06-26, godz. 06:30 Martwe dziecko znalezione w domu we wsi Szabda - ojciec z zarzutem zabójstwa Zarzut zabójstwa dwuletniej córki i zbezczeszczenia zwłok usłyszał Bartosz Ch. z Szabdy. Grozi mu kara dożywotniego więzienia. Zwłoki dziecka znaleziono… » więcej 2022-06-25, godz. 16:36 Historyczne chwile - Kruszwica świętuje 600-lecie nadania praw miejskich Uroczysta msza święta, specjalne posiedzenie Rady Miejskiej, wreszcie koncerty, spektakle, słowem: urodziny jak się patrzy. Kruszwiczanie zapraszają do składania… » więcej 2022-06-25, godz. 15:10 Pałac w Nawrze wkrótce wypięknieje, ale wcześniej zorganizowano piknik Podtoruńska Nawra - miejsce magiczne! Niegdyś odegrało znaczącą rolę w dziejach politycznych, kulturalnych i gospodarczych Pomorza. » więcej 2022-06-25, godz. 13:41 Nie będzie nowych pawilonów na Bulwarze Filadelfijskim. Obecne do obniżenia? Nie będzie budowy nowych pawilonów na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu - potwierdził dziennikarzom Polskiego Radia PiK i PAP Sławomir Wiśniewski, dyrektor… » więcej 2022-06-25, godz. 12:30 Jarosław Kaczyński na spotkaniu w Toruniu: Żyliśmy w kraju okradanym na potęgę Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odwiedził województwo kujawsko-pomorskie. W sobotę (25 czerwca) szef PiS był w Toruniu i we Włocławku… » więcej
1234567