Poniedziałek, 04 lipca 2022 r.   Imieniny: Odona, Malwiny, Elżbiety
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Meble
2022-04-29, 14:18 Polska Agencja Prasowa/Agnieszka Marszał

Urząd miasta, szkoła i prywatne domy. Lubień Kujawski odcięty od dostaw gazu

Instalacja gazowa firmy Novatek we wsi Wola Paprotnia na Mazowszu/fot. Przemysław Piątkowski, PAP
Instalacja gazowa firmy Novatek we wsi Wola Paprotnia na Mazowszu/fot. Przemysław Piątkowski, PAP
Firma Novatek, wpisana na polską listę sankcyjną, zaprzestała dostaw gazu do Lubienia Kujawskiego (powiat włocławski). - Do niedawna na naszym terenie wszyscy ogrzewali się węglem, ale ze względów ekologicznych zaczęli przechodzić na gaz - mówi zastępca burmistrza Jakub Tomczak.
Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował we wtorek o opublikowaniu w Biuletynie Informacji Publicznej MSWiA tzw. listy sankcyjnej. Wśród 50 podmiotów umieszczonych na liście jest firma Novatek Green Energy z siedzibą w Krakowie - spółka zależna w grupie kapitałowej Novatek, kontrolowanej przez rosyjski koncern OAO Novatek, drugiego co do wielkości producenta gazu ziemnego w Rosji.

Zastępca burmistrza Lubienia Kujawskiego poinformował w czwartek, że dzień wcześniej po południu dostęp do gazu został odcięty. - Mieliśmy sygnały od mieszkańców, którzy podłączyli się do sieci, że nie mają dostępu do gazu. To nie jest wielka grupa, bo ta sieć działa w naszym mieście od niedawna, od zeszłego roku. Na tę chwilę będzie to kilkadziesiąt instalacji — w tym budynek Urzędu Miejskiego, Centrum Kultury i szkoła - podkreślił Tomczak.

Wskazał, że w szkole nadal jest zabezpieczenie w postaci pozostawionych kotłów węglowych, więc można alternatywnie przejść na węgiel. - W Urzędzie Miasta obecnie gazu nie ma. Sezon grzewczy się na szczęście zakończył, więc dla samego funkcjonowania urzędu nie jest to wielki problem. Instalacja w naszej gminie jest nowa, to była prywatna inicjatywa spółki Novatek. Wcześniej w mieście w ogóle nie było sieci gazowej - wyjaśnił zastępcą burmistrza. Wskazał, że właściwe ministerstwo i Urząd Wojewódzki pracują nad rozwiązaniem problemu.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych skierowało wniosek do Kancelarii Premiera o wydanie decyzji w sprawie przejęcia przez Polską Spółkę Gazownictwa oraz PGNiG (na mocy ustawy o zarządzaniu kryzysowym) instalacji gazowych należących do spółki Novatek Green Energy.
Materiał Agnieszki Marszał (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2022-07-03, godz. 17:58 Pikieta pracowników MZK na Starym Rynku w Bydgoszczy. Chcą zarabiać więcej [zdjęcia] Pracownicy MZK w Bydgoszczy nie rezygnują z walki o wyższe wynagrodzenia. W niedzielne popołudnie manifestowali przed budynkiem Ratusza, wspólnie ze swoimi… » więcej 2022-07-03, godz. 16:30 Zakończyły się targi rolnicze oraz utrudnienia na dk 10 w Minikowie Zakończyły się utrudnienia na drodze krajowej nr 10 w Minikowie. Wcześniej trasa była zablokowana z powodu dużego natężenia ruchu związanego z targami… » więcej 2022-07-03, godz. 14:04 Nocny pokaz balonów na zawodach Rypin Cup Balonowy Puchar Polski 2022 [wideo, galeria] W Rypinie trwa festiwal połączony z zawodami o randze Pucharu Polski. Przyjechało ponad 20 ekip. » więcej 2022-07-03, godz. 10:00 ZDMiKP: od poniedziałku więcej autobusów na linach zastępczych w Bydgoszczy Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy zapowiedział zwiększenie od poniedziałku liczby autobusów na liniach zastępczych, obsługiwanych… » więcej 2022-07-02, godz. 17:30 Rycerskie szranki na golubskim zamku. Historia i rozrywka w jednym W Golubiu-Dobrzyniu trwa 46. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski. W programie konne turnieje zręcznościowe, turniej młodych rycerzy czy turniej kruszenia… » więcej 2022-07-02, godz. 15:56 Atrakcje dla dzieci i dorosłych. Festyn rodzinny w Myślęcinku Można nauczyć się jeździć na rolkach, pograć w planszówki i przejechać się kolejką. Wspólnej zabawie towarzyszą Targi Familijne. „Radosne i bezpieczne… » więcej 2022-07-02, godz. 13:00 Grosz do grosza, a będzie kokosza. W Nakle uczyli dzieci zarządzać pieniędzmi Wszystko w ramach projektu pod hasłem „Małe Miasto Nakło nad Notecią” organizowanego przez Fundację Teraz Wy i Fundację BGK. » więcej 2022-07-02, godz. 12:00 By wakacje były zdrowe i bezpieczne. Piknik NFZ w Bydgoszczy Można skorzystać z darmowych badań, sprawdzić skład swojego ciała, wyrobić kartę EKUZ i skonsultować się ze specjalistami. Wszystko w ramach Rodzinnego… » więcej 2022-07-02, godz. 10:05 Metropolia Bydgoszcz wspólnie wykorzysta europejskie środki Trwają przygotowania do realizacji nowego pakietu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, czyli ważnych zadań finansowanych z wykorzystaniem europejskich… » więcej 2022-07-02, godz. 08:02 Rowerem bezpiecznie do Janowa lub nad Zalew Koronowski Zakończyła się budowa drogi rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 244. Inwestycja pozwoliła połączyć kilka istniejących dróg rowerowych na terenie… » więcej
1234567