Środa, 18 maja 2022 r.   Imieniny: Eryka, Feliksa, Jana
Wakacyjny PiKnik
Polskie Radio PiK » Wakacyjny PiKnik » Tu będziemy! Tu byliśmy!
Deweloper
2018-08-28, 18:50 Michał Zaręba

29 sierpnia 2018 - PiKnik w Grucie

W ostatnią środę sierpnia odwiedzimy gminę Gruta. Fot. gruta.pl
W ostatnią środę sierpnia odwiedzimy gminę Gruta. Fot. gruta.pl
Ostatnia środa sierpnia i kolejny przystanek na trasie "Wakacyjnego PiKniku". Tym razem odwiedziliśmy gminę Gruta. Między 9.00 a 12.00 opowiadaliśmy o atrakcjach i historii gminy, rozmawialiśmy z regionalistą Tomaszem Piwowarskim, spotkaliśmy się z zawodniczkami klubu kolarskiego UKS Omega Gruta, zamoczyliśmy nogi w jednym z miejscowych jezior. Mówiliśmy też o "Biegu pod Górę" za Niepodległą w Dąbrówce Królewskiej i sprawdziliśmy, co na afiszu ma dziecięcy teatr z Plemiąt.

Między 13.00 a 15.00 złożyliśmy wizytę w Klubie Podnoszenia Ciężarów "Horyzont". Stowarzyszenie ze wsi Słup zdradziło, jak przygotować wyjątkowy "rosół de lux ze szpinakiem". Poznaliśmy Dolinę Osy i legendę z królem Bolesławem Chrobrym. Sprawdziliśmy, na jakie etapie są przygotowania do inscenizacji wojennej w Annowie, którą będzie można zobaczyć w pierwszy weekend września. Relacje z gminy Gruta przekazywał: Michał Zaręba i Krystian Makowski.
Wakacyjny PiKnik w Grucie - Kim był Florian Laskowski, jaka jest historia Gruta oraz jakie są okoliczne atrakcje? O tym rozmawialiśmy z okolicznym regionalistą, Tomaszem Piwowarskim.
Wakacyjny PiKnik w Grucie - Rozmowa z trenerem Uczniowskiego Klubu Sportowego Omega Gruta, Aleksandrem Zadykowiczem. Usłyszeliśmy o największych sukcesach klubu, a młodzi zawodnicy: Maja Tracka, Kaja Bonas oraz Marcin Waszewski opowiedzieli o tym skąd u nich pasja do kolarstwa.
Wakacyjny PiKnik w Grucie - Rozmowa z Celestyną Cichocką oraz Hieronimem Szlasem. Usłyszeliśmy o tym co można złowić w jeziorze Dużym oraz zostaliśmy zaproszeni na najbliższe Dni Dziedzictwa w Grucie.
Wakacyjny PiKnik w Grucie - Rozmowa z przedstawicielką urzędu gminy, Renatą Kurkus i pomysłodawcą biegu, Andrzejem Mathiakiem. Dowiedzieliśmy się wygląda trasa biegu oraz usłyszeliśmy o tym co jest zapewnione dla zawodników jak i kibiców.
Wakacyjny PiKnik w Grucie - W Dąbrówce Królewskiej w kościele pw. św. Jakuba rozmawialiśmy z Tomaszem Piwowarskim. Usłyszeliśmy o wyjątkowości wieży kościelnej, o freskach znajdujących się w Okoninie oraz o tym, gdzie pojawił się Pan Samochodzik.
Wakacyjny PiKnik w Grucie - Pojawiliśmy się w szkole podstawowej w Plemiętach. Rozmowa z dyrektor szkoły, Iwoną Węcławską oraz ks. Markiem Wysieckim. Usłyszeliśmy o tym jak działa placówka oraz kilka słów od jej absolwenta oraz występujących dzieci. Na koniec inscenizacja sceny z Kopciuszka oraz wyśpiewane zakończenie.
Wakacyjny PiKnik w Grucie - Rozmowa z Zenonem Osuchem, który opowiedział nam o swoich podopiecznych. Zawodnicy powiedzieli kilka słów o sobie, poznaliśmy ich motywacje oraz usłyszeliśmy skąd się wzięła ich pasja.
Wakacyjny PiKnik w Grucie - Rozmowa z prezes stowarzyszenia Aktywna Wieś Słup, Katarzyną Kurzyńską oraz przedstawicielkami stowarzyszenia: Aleksandrą Pęksą oraz Katarzyną Koprowską. Usłyszeliśmy o smakowitych potrawach, poznaliśmy zwycięski "rosół de lux ze szpinakiem" oraz skąd czerpać inspiracje na dobre potrawy.
Wakacyjny PiKnik w Grucie - W rezerwacie przyrody Dolina Osy rozmawialiśmy z sołtys, Agnieszką Wesołowską i prezes Aktywnej Wsi, Katarzyną Kurzyńską. Poznaliśmy legendę powstania nazwy miejscowości, usłyszeliśmy o miejscach związanych z historią oraz dowiedzieliśmy się o okolicznej faunie i florze.
Wakacyjny PiKnik w Grucie - Rozmowa z dyrektor GCK, Hanną Szumotalską oraz Januszem Miąskiem i Piotrem Czepkowskim. Usłyszeliśmy o nadchodzącej inscenizacji wojennej w Annowie, dodatkowo zaproszono nas na uroczystą mszę do Mełna. Dowiedzieliśmy się również czy młodzież interesuje się historią.

Zobacz także

2018-09-01, godz. 21:44 2 września 2018 - Piknik w Strzelcach Dolnych To już ostatnia z wypraw radiowej ekipy "Wakacyjnego PiKniku". Tym razem byliśmy w Strzelcach Dolnych, gdzie tradycyjnie w pierwszy weekend września, już 18… » więcej 2018-08-31, godz. 22:21 1 września 2018 - PiKnik w Lipnie W ostatni weekend wakacji nasz "Wakacyjny PiKnik" przedostatni raz wyjechał w teren, tym razem odwiedzając Lipno. Relacjonowaliśmy "Dni Lipna" - mówiliśmy… » więcej 2018-08-31, godz. 01:15 31 sierpnia 2018 - PiKnik w Inowrocławiu Co Rzymianie robili dwa tysiące lat temu w Kruszy Zamkowej? Jakim utworem Stanisław Przybyszewski kończył nocne biesiady w kawiarni "Pod Białym Pawiem"? Kogo… » więcej 2018-08-28, godz. 16:22 30 sierpnia 2018 - PiKnik w Dragaczu Gmina Dragacz to kolejny przystanek na mapie naszego "Wakacyjnego PiKniku". W ostatni czwartek sierpnia między godz. 9.00 a 12.00 opowiadaliśmy o historii tych… » więcej 2018-08-27, godz. 19:55 28 sierpnia 2018 - PiKnik w Lubrańcu Kto leży w "Grobowcach Kujawskich" w Sarnowie, czyli jednych z największych i najstarszych kurhanów w Polsce - tego dowiedzieliśmy się podczas wizyty "Wakacyjnego… » więcej 2018-08-24, godz. 20:49 27 sierpnia 2018 - PiKnik w Więcborku W ostatni poniedziałek sierpnia ekipa radiowa "Wakacyjnego PiKniku" odwiedziła gminę Więcbork. To niezwykle bogata historycznie kraina, położona w powiecie… » więcej 2018-08-24, godz. 20:41 26 sierpnia 2018 - PiKnik w Lnianie Niedzielna wyprawa "Wakacyjnego PiKniku" zawiodła nas do miejscowości Lniano. Gościliśmy na dorocznym festynie dożynkowym, który zwieńcza najważniejsze… » więcej 2018-08-24, godz. 20:14 25 sierpnia 2018 - PiKnik w Wierzchucinie Tym razem "Wakacyjny PiKnik" znalazł się na tropie jednej z największych tajemnic II wojny światowej! W niepozornym Wierzchucinie na przełomie lat 1944/45… » więcej 2018-08-23, godz. 20:12 24 sierpnia 2018 - PiKnik w Grudziądzu W przedostatni piątek sierpnia "Wakacyjny PiKnik" zatrzymał się w Grudziądzu. W godz. od 9:00 do 12:00 byliśmy w Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi i zachęcaliśmy… » więcej 2018-08-22, godz. 14:31 23 sierpnia 2018 - PiKnik w Inowrocławiu Kto to jest WiewiórInka i jakich ma kolegów w różnych miastach, na co działa woda "Jadwiga", czym będzie Solankowy Koszmar? Tego m.in. można dowiedzieć… » więcej
12345