Czwartek, 30 czerwca 2022 r.   Imieniny: Emilii, Lucyn
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
Meble
2021-12-03, 12:52 Marcin Doliński/Redakcja

Pójdźmy wszyscy do stajenki, czyli... do Grudziądza, na wystawę szopek [zdjęcia]

W Grudziądzu można podziwiać tradycyjne szopki bożonarodzeniowe./fot. Marcin Doliński
W Grudziądzu można podziwiać tradycyjne szopki bożonarodzeniowe./fot. Marcin Doliński
W Grudziądzu rozpoczął się Jarmark św. Mikołaja, na którym nie mogło zabraknąć bożonarodzeniowych szopek. Kilkanaście zabytkowych stajenek można obejrzeć w grudziądzkim muzeum na wystawie zatytułowanej: „W Kołysce Ziemi Obiecanej”.
„W kołysce Ziemi Obiecanej…” to wystawa przedwojennych szopek bożonarodzeniowych ze zbiorów Łukasza Ciemińskiego, etnografa z muzeum w Grudziądzu. Szopki pochodzą z Nadrenii, Westfalii, Holandii, Francji. Na tę wystawę można wejść bezpłatnie w dniach 3-6 grudnia 2021 r. (3.12.2021, godz. 10.00–18.00; 4-6.12.2021, godz. 10.00–16.00).

Szopki bożonarodzeniowe posiadają swoją długą tradycję sięgającą korzeniami czasów średniowiecza. Ustawiano je początkowo w klasztorach, najczęściej żeńskich oraz domach bogatych mieszczan. Swoją formą, doborem postaci oraz tła, nawiązywały do szopek ustawianych na kościelnych ołtarzach. Po reformach józefińskich w XVIII wieku – znacznie ograniczających zwyczaj prezentowania szopek we wnętrzach kościelnych, niewielkie szopki bożonarodzeniowe upowszechniły się w domach katolików wszystkich stanów.

Figury ustawiane w szopkach wykonywano z rozmaitych materiałów - terakoty, drewna, wosku, papieru a w XIX wieku zaczęto produkować na masową skalę polichromowane figury i figurki odlewane z gipsu. Trudniły się tym rzemiosłem firmy z Nadrenii, Westfalii, Holandii i Francji zaopatrujące sklepy z dewocjonaliami na terenie całej Europy. Precyzyjnie wykonane, z ogromną dbałością o szczegóły i z wysmakowaną polichromią były zbytkownym i pożądanym przedmiotem domowej obrzędowości bożonarodzeniowej.

Prezentowane na wystawie szopki to obiekty unikatowe pochodzące z XIX i pierwszej ćwierci XX wieku. Poruszają swoim dawnym pięknem i budzą tęsknotę za utraconym rajem dzieciństwa.

Wystawa prezentowana jest w Gmachu Głównym Muzeum, przy ulicy Wodnej 3/5.

Co do jarmarku, kramy otworzyły się dla mieszkańców i turystów 3 grudnia o godzinie 10.00. Tego samego dnia, o godzinie 16.00, zaświecą wszystkie iluminacje w mieście. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Enej. W kolejnych dniach na scenie głównej wystąpią lokalne zespoły oraz dzieci i młodzież z Ogniska Pracy Pozaszkolnej. Czołowe będą jednak koncerty Viki Gabor i Natalii Kukulskiej, kolejno 4 i 5 grudnia.

Gadający renifer również zaszczyci Grudziądz swoją obecnością. Na ulicy Spichrzowej na najmłodszych czekać będzie chatka św. Mikołaja.

Grudziądzkie szopki oglądał Marcin Doliński
Materiał Marcina Dolińskiego (Popołudnie z nami)

Dla rodziny

2022-06-29, godz. 08:40 Dobry start dla każdego ucznia. Rodzice mogą wysyłać wnioski od 1 lipca Na myśl o 1 września i powrocie do szkoły część uczniów nie może się doczekać spotkania z przyjaciółmi, a inni mają nietęgie miny - w końcu to także… » więcej 2022-06-27, godz. 14:45 Dzieci potrzebują zastępczych matek i ojców. MOPR w Toruniu we wszystkim pomoże! „Jestem Mamą zastępczą, jestem Tatą zastępczym - Ty też możesz mieć supermoc” - to hasło kampanii promującej rodzicielstwo zastępcze w Toruniu… » więcej 2022-06-27, godz. 09:25 Seniorzy wychodzą z domu. Urząd Marszałkowski dorzuca się do imprez dla nich Projekt „Aktywni 60 plus” z powiatu aleksandrowskiego, „Podpatrując Polę Negri” z bydgoskiej Fundacji Arka czy warsztaty z zakresu prawa, medycyny i… » więcej 2022-06-27, godz. 08:40 Wielobój Ojcowski i zabawa dla całych rodzin. Po Festynie „Rusz Serce” [wideo, zdjęcia] Starsi korzystali z bezpłatnych badań, a młodsi z przygotowanych dla nich atrakcji - był dmuchany zamek, malowanie twarzy, animacje i zabawy. Każdy mógł… » więcej 2022-06-26, godz. 21:00 Zbudowali tratwy z plastikowych butelek. Kto pierwszy dotarł na metę? [wideo, zdjęcia] Wielki Wyścig Butelkowy był w niedzielę największą atrakcją Festiwalu Wodnego Ster na Bydgoszcz, który zakończył się w Bydgoszczy. » więcej 2022-06-26, godz. 17:40 Latami czekali na remont boiska sportowego. W końcu sami się za to zabrali Mieszkańcy toruńskich Wrzosów nie mogli doczekać się pomocy ze strony urzędników, dlatego sami postanowili naprawić boisko sportowe. Zawiesili m.in nowe… » więcej 2022-06-25, godz. 17:40 Razem z latem czeka rzeka! Rozpoczął się Ster na Bydgoszcz [wideo, zdjęcia] Spotkania z podróżnikami, muzyka szantowa, rejsy Brdą, wodny wyścig butelkowy i przegląd pięknych jednostek pływających, które goszczą w Bydgoszczy… » więcej 2022-06-25, godz. 13:18 Żnin: motorowodne mistrzostwa na jeziorze, a na lądzie świetna zabawa! [zdjęcia] Na akwenie Jeziora Żnińskiego Małego odbywa się druga eliminacja Mistrzostw Świata F-500 i rywalizacja o tytuł mistrza Europy F-250. To świetna okazja… » więcej 2022-06-25, godz. 10:45 Do Pieczysk jest bliżej, niż do Las Palmas! Przybywajcie na Powitanie Lata! [wideo] Konkurs wianków, wyścigi smoczych łodzi, koncerty - tak Koronowo kusi swoją wakacyjną, plażową imprezą. Impreza potrwa od 10 do 22. » więcej 2022-06-25, godz. 10:00 Festiwal Wodny czas zacząć! Będzie tłok na Brdzie. To Ster na Bydgoszcz! [program] Po pandemicznej przerwie do kalendarza bydgoskich imprez powraca Ster na Bydgoszcz. Festiwal Wodny potrwa dwa dni - w sobotę i niedzielę (25-26 czerwca) Wyspą… » więcej
1234567