Niedziela, 26 września 2021 r.   Imieniny: Wawrzyńca, Kosmy, Damiana
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
Eurostandard
2021-07-26, 17:25 Magdalena Gill

Dzieci z Litwy na wakacjach w Brzozie i Bydgoszczy. „Dar na Pierwszą Komunię Św.”

Ks. Jarosław Wąsowicz (z prawej) z polskimi dziećmi z Litwy podczas ich pobytu w Polsce w minionych latach/fot. zrzutka.pl
Ks. Jarosław Wąsowicz (z prawej) z polskimi dziećmi z Litwy podczas ich pobytu w Polsce w minionych latach/fot. zrzutka.pl
W sobotę do Bydgoszczy i podbydgoskiej Brzozy przyjeżdża 40 polskich dzieci z Litwy. Na portalu zrzutka.pl ciągle trwa zbiórka pieniędzy na ich pobyt.
To kolejny już wakacyjny wypoczynek, który organizuje dla polskich dzieci z Litwy Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży. W Bydgoszczy i podbydgoskiej Brzozie spędzą osiem dni - od soboty (31 lipca) do niedzieli (8 sierpnia).

- Dzieci przyjadą z rejonu solecznickiego, duża część konkretnie z miejscowości Dziewieniszki. Pochodzą z polskich rodzin i dobrze mówią po polsku – mówi salezjanin ks. Jarosław Wąsowicz, główny inicjator przyjazdu dzieci. - Do Brzozy przyjeżdża 20 dzieci po Pierwszej Komunii Świętej - to jest dla nich dar z okazji tego wyjątkowego wydarzenia. Te kolonie będą trochę inaczej wyglądały, bo dzieci będą spały u ludzi, którzy ich zaproszą. Chodzi o to, żeby integrować się z polskimi dziećmi – tłumaczy salezjanin.

Druga grupa - także ponad 20 osób - będzie goszczona w salezjańskiej parafii Świętego Marka w Bydgoszczy. - To już będą dzieci ze starszych klas. Będziemy realizować program pobytu w Bydgoszczy, na jeden dzień pojedziemy też do Torunia – zapowiada ks. Wąsowicz.

W programie wypoczynku znajdzie się także m.in. wycieczka do Solca Kujawskiego, zwiedzanie Filharmonii Pomorskiej czy rejs tramwajem wodnym. Wszystkie dzieci otrzymają też w prezencie wyprawki szkolne. Na portalu zrzutka.pl ciągle trwa zbiórka pieniędzy na pobyt dzieci z Litwy w Polsce, będzie aktywna do ostatniego dnia przed ich przyjazdem.

ZBIÓRKA NA POBYT DZIECI Z LITWY NA PORTALU ZRZUTKA.PL

Rozmowa z ks. Jarosławem Wąsowiczem

Dla rodziny

2021-09-26, godz. 20:15 Trochę nauki, trochę sportu - TKKF Toruń wyciąga do dzieci pomocną dłoń Toruński Związek Krzewienia Kultury Fizycznej uruchamia „Młodzieżowy klub'. Dzieci z podstawówek, z klas 4-8 będą mogły skorzystać z zajęć wyrównawczych z jęz ... » więcej 2021-09-26, godz. 10:11 Bez wolontariuszy Szlachetna Paczka nie rozwinie skrzydeł! Pomożecie? Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości pilnie poszukują wolontariuszy. W województwie kujawsko-pomorskim brakuje ponad 500 osób, dlatego organizatorzy przyg ... » więcej 2021-09-25, godz. 08:45 Wkroczą wojska polskie, a potem wkopią kapsułę czasu. Brodnica świętuje Piknik Niepodległościowy odbędzie się w sobotę (25 września) na Dużym Rynku w Brodnicy. W ten sposób miasto świętować będzie 100. rocznicę powrotu do Macierzy. » więcej 2021-09-24, godz. 17:22 Harry Potter, krasnoludy i mangi. Festiwal Copernicon w wersji online Japońskie piekło nie takie straszne, słowiańskie kontrowersje czy żarty słowne w mangach - to tylko niektóre tematy wykładów, zaplanowanych w ramach rozpoczyn ... » więcej 2021-09-24, godz. 07:20 Łączą siły, by walczyć z uzależnieniem od smartfonów Klub BKS Visła Proline Bydgoszcz i Wyższa Szkoła Gospodarki będą przekonywać, że sport jest lepszy niż tablet, komputer i ekran telewizora. W tym celu rozpocz ... » więcej 2021-09-22, godz. 20:10 W Toruniu seniorzy współpracowali z młodzieżą przez pół roku. I co? I sukces! Połączyli dwa różne światy. W Centrum Dialogu w Toruniu podsumowano projekt Energia Integracji. Przez pół roku wychowankowie Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej ... » więcej 2021-09-22, godz. 17:25 Co robiły nad jeziorem dzieci z SP w Krąplewicach? Badały wodę! [wideo, zdjęcia] Uczniowie z Krąplewic (powiat świecki) zaangażowali się w projekt „Środowisko ponad wszystko'. Sprawdzali m.in. czystość jeziora Stelchno niedaleko Jeżewa. Sp ... » więcej 2021-09-22, godz. 15:18 Zebrali dużo prezentów dla afgańskich dzieci z ośrodka dla cudzoziemców [zdjęcia] Zabawki, ubrania, kredki, czy pieluchy to dary dla dzieci z Afganistanu, które przebywają w ośrodku dla cudzoziemców w Grupie koło Świecia. » więcej 2021-09-19, godz. 18:28 Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł ulicami Bydgoszczy [film z drona, zdjęcia] Najpierw Marsz dla Życia i Rodziny, a potem piknik rodzinny przy Bazylice - tak było w niedzielę w Bydgoszczy. Wszystko rozpoczęło się Mszą św. w bydgoskiej k ... » więcej 2021-09-19, godz. 09:16 Zwiedzaj nową siedzibę muzeum, spaceruj i baw się. Dzień nad Starym Kanałem Nową siedzibę Muzeum Kanału Bydgoskiego w Bydgoszcz będzie można zwiedzić w niedzielę (19 września) w ramach akcji „Dzień nad Starym Kanałem”. Będą też atrakc ... » więcej
1234567