Niedziela, 01 sierpnia 2021 r.   Imieniny: Nadii, Justyna, Juliana
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
Eurostandard
2021-07-20, 08:34 Michał Zaręba/Redakcja

Ludzie toną w ciszy, bardzo często przez alkohol. Jak się kąpać bezpiecznie?

Basen letni w Toruniu/fot. Facebook
Basen letni w Toruniu/fot. Facebook
Basen letni w Toruniu/fot. Michał Zaręba
Basen letni w Toruniu/fot. Michał Zaręba
- Jednym z głównych czynników powodujących utratę kontroli podczas kąpieli jest alkohol – przypomina policjant z Torunia. - Rodzice, którzy zostawiają kilkuletnie dzieci w rękawkach albo kole same w wodzie, narażają je na niebezpieczeństwo – dodaje ratownik wodny.
Michał Zaręba odwiedził basen letni w Parku na Bydgoskim Przedmieściu, gdzie rozmawiał o tym, co robić, żeby kąpiel nie zakończyła się tragedią. - O bezpiecznej zabawie nad wodą często przypominamy sobie, jak jest już za późno. Osoby po wpływem alkoholu - pomimo posiadania umiejętności pływackich - są potencjalnymi ofiarami - przypomina Wojciech Chrostowski z toruńskiej policji. - Wystarczy już niewielka dawka alkoholu, aby w organizmie takiej osoby doszło do znacznie szybszej utraty ciepłoty ciała. Mogą się pojawić dreszcze, przykurcze mięśni, a także zaburzenia oddychania. Taka osoba po spożyciu alkoholu nie jest w stanie prawidłowo ocenić własnej sprawności i otaczającej sytuacji. Wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do tragedii. Podobne skutki może powodować zbyt szybkie wejście do wody bezpośrednio po opalaniu – dodaje policjant.

- Często ciężko jest nam wytłumaczyć ludziom, że kiedy się nagrzeją, przed wejściem do wody lekko się zmoczyli – na basenie można to zrobić pod prysznicem - żeby przystosować temperaturę ciała do temperatury wody – mówi Tomasz Bruski, ratownik wodny na basenie letnim w Toruniu. - Kontrolujemy umiejętność pływania każdego, kto wchodzi do danego basenu. Jeśli widzimy, że ktoś nie potrafi dobrze pływać i nie utrzymuje się na wodzie, to prosimy o przejście do basenu płytszego. Niestety zdarza się, że niektórzy rodzice ubierają kilkuletnie dzieci w rękawki albo koło, wrzucają do większych basenu i zostawiają same. Myślą, że to my jesteśmy od tego, żeby zwracać uwagę i kontrolować każde dziecko. Gdy jest jednak ładna pogoda, w weekendy czy w bezpłatne środy są tutaj tłumy ludzi, więc ciężko w ogóle zauważyć, jeżeli coś się dzieje. A ludzie topią się w ciszy, nie jest tak, jak na filach, że ktoś krzyczy i wzywa pomocy – przypomina.

Dla rodziny

2021-08-01, godz. 09:17 Na urlop z leżakiem, pontonem i... turystycznym bonem! „Bon turystyczny” na Kujawach i Pomorzu cieszy się coraz większą popularnością. Z początkiem wakacji rodzice zaczęli masowo aktywować tę formę wsparcia dla po ... » więcej 2021-08-01, godz. 07:47 Maluchy na Start! Po zwycięstwo na rowerkach... Rowerowe atrakcje przygotowali organizatorzy dzisiejszych wyścigów dla najmłodszych w Brodnicy. To znakomita okazja dla maluchów, żeby spróbowały swoich sił w ... » więcej 2021-07-30, godz. 18:39 Przyjdź na warsztaty i wyjdź w koszulce, którą sam stworzyłeś! Nie trzeba być specjalnie uzdolnionym, żeby wziąć udział w tym wydarzeniu. Jedynym kryterium, które należy spełnić, jest wiek, bo wydarzenie jest adresowane d ... » więcej 2021-07-30, godz. 13:08 Eko Plener na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy. Będzie się działo! To ma być największe w regionie rodzinne wydarzenie ekologiczne. Tak Eko Plener - imprezę, która odbędzie się w najbliższą niedzielę ( 1 sierpnia) na Wyspie M ... » więcej 2021-07-30, godz. 11:15 Konkurs „Fotka z rowerem”: do naszego peletonu dołączają dzieciaki [zdjęcia] To już czwarty odcinek naszego konkursu „Fotka z rowerem”. Tym razem do naszego peletonu dołączają (naj)młodsi! Wprawdzie na rowerach bardziej stacjonarnych, ... » więcej 2021-07-30, godz. 09:03 Popiela znowu zjedzą myszy. Lalkowy spektakl dla dzieci w Bydgoszczy Autorski spektakl teatru lalek na motywach legendy o „Księciu Popielu, którego zjadły myszy” będzie można obejrzeć w piątek (30 lipca) w Kujawsko-Pomorskim Ce ... » więcej 2021-07-30, godz. 06:06 Jezioro i lasy na Pojezierzu Brodnickim. Dobre miejsce na wypoczynek Wóz transmisyjny Polskiego Radia PiK odwiedził Pojezierze Brodnickie. Michał Zaręba i Krystian Makowski byli nad jeziorem Niskie Brodno, a cienia szukali w po ... » więcej 2021-07-28, godz. 15:09 Parada bryczkarzy, jeźdźców na koniach i popisy kaskaderów. Piknik w Śliwicach „Konie i Kaskaderzy' - to nazwa tegorocznej edycji Pikniku Koniarzy, który w niedzielę (1 sierpnia) odbędzie się w Śliwicach w powiecie tucholskim.  » więcej 2021-07-27, godz. 06:51 „Żeliwni ludzie" o złotych sercach wspomogą 6-letniego Henia w walce z chorobą Zebranie środków na rehabilitację chłopca z uszkodzonymi nerwami wzrokowymi i autyzmem to cel trzecich zawodów dyscyplin siłowo-wytrzymałościowych „Żeliwni lu ... » więcej 2021-07-26, godz. 17:25 Dzieci z Litwy na wakacjach w Brzozie i Bydgoszczy. „Dar na Pierwszą Komunię Św.” W sobotę do Bydgoszczy i podbydgoskiej Brzozy przyjeżdża 40 polskich dzieci z Litwy. Na portalu zrzutka.pl ciągle trwa zbiórka pieniędzy na ich pobyt. » więcej
1234567