Niedziela, 11 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Filipa, Leona
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
Spółdzielnia
2021-04-03, 16:35 Katarzyna Prętkowska/Redakcja

Mądrzejsze od kury? Jajko jest genialne! I smaczne nie tylko od święta!

Karol Stawski do jajek podszedł naukowo./fot. Katarzyna Prętkowska
Karol Stawski do jajek podszedł naukowo./fot. Katarzyna Prętkowska
Karol Stawski do jajek podszedł naukowo./fot. Katarzyna Prętkowska
Karol Stawski do jajek podszedł naukowo./fot. Katarzyna Prętkowska
Jajko kurze to cud natury. Popatrzmy chociażby na jego kształt. To idealny łuk. Tak idealny, że kwoka siedząca na jajkach nigdy ich nie zgniecie. Tak idealny, że skopiowali go architekci starych...katedr!
Zanim o katedrze, zatrzymajmy się w kuchni. Jak sprawdzić, czy jajo jest świeże?

- Najprostszy test to włożyć świeże jajko do wody w temperaturze pokojowej. W tępym końcu jajka jest komora powietrzna. Gdy jajko jest świeże, komora powietrzna jest niewielka, a jajko tonie, bo ma większą gęstość, niż woda. Gdy jajko się starzeje, komora powietrzna się powiększa. Jajko zaczyna pływać coraz wyżej, aż w końcu wypływa na powierzchnię - mówi Karol Stawski z Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy" w Toruniu.

I drugi patent Karola Stawskiego.

- Chodzi o to, czy białko jest w stanie żelu czy jest wodniste. Jeżeli żel jest bardzo wyraźny, to znaczy, że jajko jest świeże (...).

Jaki nacisk jest w stanie znieść jajko? Można to sprawdzić kładąc na jajka ułożone w wytłoczce...książki. Karol Stawski zdradza, że szyby pancerne i jajka są zbudowane warstwowo - w tej strukturze jest moc! Posłuchajmy, jaki był wynik "siłowego" eksperymentu. Więcej jajecznych ciekawostek w materiale Katarzyny Prętkowskiej.
Eksperymenty z jajem

Dla rodziny

2021-04-11, godz. 17:56 Akrobatyka hamakowa na balkonie. Pomysł na aktywność fizyczną w pandemii Siłownie, baseny i orliki z powodu epidemii zamknięte, to nie oznacza jednak, że mieszkańcy regionu zrezygnowali z aktywności fizycznej. Ciekawą propozycję ba ... » więcej 2021-04-11, godz. 15:00 Polski Misjonarz Miłosierdzia: „Papuasi dziękują mi, że z nimi żyję” [wywiad] - Dla Papuasów Jezus reprezentuje świat białych, jest z nimi i dla nich. Bez trudu otworzyli się na Niego, bardzo wierzą i też doświadczają wielu łask i cudów ... » więcej 2021-04-10, godz. 09:15 Lekcja życia rodzinnego. W Sępólnie zaczyna się od mieszkania treningowego Codzienne życie, prozaiczne sprawy: gotowanie, sprzątanie, kwestie urzędowe, zarządzanie pieniędzmi, budowanie relacji. Nie każdy - z różnych powodów - to pot ... » więcej 2021-04-09, godz. 08:06 Zoo czynne, ogród botaniczny też. Tylko Park Rozrywki czeka na koniec obostrzeń Przez cały czas, przy obostrzeniach epidemicznych, w bydgoskim Myślęcinku działa Ogród Zoologiczny. Można też wybrać się na spacer do Ogrodu Botanicznego. » więcej 2021-04-07, godz. 09:11 Wyrosną nowe lasy! W szkółkach już czekają miliony sadzonek Ponad 7 tysięcy hektarów lasu powstanie w tym roku w regionie. Szkółki leśne wyhodowały w tym celu prawie 86 milionów sadzonek, także drzew liściastych, by db ... » więcej 2021-04-05, godz. 20:57 „Drogowskaz" wskaże msze i nabożeństwa w całej Polsce. Ściągnij aplikację Aplikacja „Drogowskaz', uruchomiona kilka lat temu jako aplikacja mobilna archidiecezji poznańskiej, niebawem ma wskazywać lokalizacje kościołów oraz godziny ... » więcej 2021-04-05, godz. 12:17 W zoo ukryli jaja z nazwami ptaków. Poniedziałek Wielkanocny w Myślęcinku Do Ogrodu Zoologicznego w bydgoskim Myślęcinku można wybrać się na poszukiwania jaj, a do botanika - na szukanie wiosny. Polecamy spacery w Wielkanocny Ponied ... » więcej 2021-04-05, godz. 10:55 Stado dzików na placu zabaw. Zwierzęta wybrały się na świąteczny spacer [wideo] Nietypowi goście pojawili się w Poniedziałek Wielkanocny na toruńskim Rubinkowie. Po osiedlu - między blokami - paradowało stado dzików.  » więcej 2021-04-04, godz. 14:32 Mama, tata, babcia, dziadek i Wielkanoc na działce! Może Wielkanoc na łonie natury? Od czasu epidemii renesans przeżywają działki. Wiele osób w ogrodach urządziło sobie własne centra rozrywki. » więcej
1234567