Sobota, 15 maja 2021 r.   Imieniny: Zofii, Nadziei, Izydora / W rozgłośni bydgoskiej powołano Redakcję Telewizyjną (1973)
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-12-29, 06:45 Diecezja Bydgoska/Redakcja

Jaki będzie bydgoski Orszak Trzech Króli w pandemii? W skali mikro i w sieci!

Orszak Trzech Króli, styczeń 2020 roku. Takich widoków w przyszłym roku nie będzie.../fot. Janusz Wiertel/archiwum
Orszak Trzech Króli, styczeń 2020 roku. Takich widoków w przyszłym roku nie będzie.../fot. Janusz Wiertel/archiwum
Spacer Orszakowy i Orszakowy Challenge Kolędowy – to hasła dwóch z czterech inicjatyw zaproponowanych przez Fundację „Orszak Trzech Króli”. Epifania, chrześcijańska uroczystość Objawienia Pańskiego przypada – jak zawsze – 6 stycznia.
W centrum uroczystości znajdzie się Msza Święta. Zabraknie jednak barwnych, wielotysięcznych orszaków, które szły ulicami miast i wsi.

- Pomimo tego że wirus wymógł na nas ograniczenie liczby uczestników świętowania, nie spoczęliśmy. Stąd propozycja kilku inicjatyw, które wbrew obostrzeniom mogą nas jeszcze bardziej zjednoczyć i pokazać siłę chrześcijańskiego świadectwa – powiedział Marek Piątkowski z lokalnego ośrodka Fundacji Światło - Życie, która wraz z Ruchem Światło-Życie organizowała od początku jeden z największych w Polsce - Bydgoski Orszak Trzech Króli.

Pierwszą z inicjatyw jest ta pod nazwą Mini Orszak. To wspólne kolędowanie połączone z występem jasełkowym czy koncertowym, któremu towarzyszy pokłon przed Świętą Rodziną czy wędrowanie do szopki. Ważne, by uczestnikom zostało zapewnione bezpieczeństwo sanitarne. Zgłoszenia od organizatorów są przyjmowane przez stronę orszak.org. Chętni otrzymają od fundacji darmowe pakiety koron i śpiewników oraz ubezpieczenie.

Fundacja „Orszak Trzech Króli” proponuje również śpiewanie kolęd w gronie rodzinnym, a także ze znajomymi. Jeśli sytuacja epidemiczna pozwoli, takie wieczory mogą odbyć się m.in. w kościołach, domach kultury lub innym miejscu, gdzie znajduje się szopka i żłóbek z Dzieciątkiem. – Proponujemy, by spotkania odbyły się 5 stycznia w godzinach 17-20 . Kulminacyjnym punktem byłoby zaśpiewanie o 19:00 kolędy „Mędrcy Świata”. Nagranie lub zdjęcie można przesyłać do fundacji. Dzięki temu stworzymy kolędową mapę Polski – dodał Marek Piątkowski.

Trzecia z inicjatyw to Orszakowy Challenge Kolędowy. – Zachęcamy rodziny, by nagrały filmik, na którym wspólnie kolędują w domu, a następnie umieściły go na Facebooku, Twitterze, Instagramie z hasztagiem #koledujmyrazem – tłumaczy Regina Piątkowska. Każdy klip powinien kończyć się nominacją kolejnej rodziny do nagrania kolędy lub pastorałki. Sposób wykonania jest dowolny. W nagraniu powinny wystąpić minimum dwie osoby, a najlepiej całe rodziny. Całość nie powinna być dłuższa niż pięć minut, a kolęda musi być wykonana przez osoby występujące w filmiku. Uczestnik powinien posiadać pełne prawa autorskie do ścieżki dźwiękowej, której używa. W razie potrzeby instrumentalną wersję dźwiękową można pobrać ze strony www.orszak.org. Nagrania mogą być zamieszczane aż do 2 lutego 2021 roku.

W związku z ograniczoną liczbą osób, które będą mogły w tym roku wziąć udział w orszakach, fundacja przygotowała propozycję dla rodzin chcących przespacerować się 6 stycznia szlakiem Trzech Króli. Do tego posłużą projekty plansz związanych z mansjonami orszakowymi (Herod, Gospoda, Anioły, Szopka itd.), które organizator spaceru może wywiesić w mieście. Plansze będą zawierały zadania dla zgłoszonych spacerowiczów. Następnie trzeba będzie przygotować lokalną mapkę trasy z zaznaczonymi miejscami-planszami.

Szczegóły są na stronie: www. orszak.org

Dla rodziny

2021-05-14, godz. 06:44 16 maja minie 130 lat, odkąd na ulicach Torunia pojawiły się pierwsze konne tramwaje Wystawa, przejażdżki zabytkowymi autobusami będą głównymi punktami programu komunikacyjnego święta Torunia, które zaplanowano na weekend 15 -16 maja. » więcej 2021-05-13, godz. 17:16 Zakochani w starych samochodach nie mogli się napatrzeć! [zdjęcia] Zabytkowe samochody i motocykle można było podziwiać w środowy wieczór (12.05.) w Bydgoszczy. Stylowe, stare auta prezentowały się na parkingu przed Torbydem. » więcej 2021-05-11, godz. 07:20 Rejs „Słonecznikiem” po Brdzie. Propozycja rodzinnej wycieczki [film z drona, zdjęcia] Tramwaj wodny „Słonecznik” pojawił się na Brdzie w Bydgoszczy po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. » więcej 2021-05-09, godz. 19:27 Na szlakach powiatu świeckiego. Z tym przewodnikiem można przekraczać granice! Trzy w jednym - taki jest pierwszy Przewodnik po Ziemi Świeckiej. Na prawie 300 stronach przedstawione zostały trzy rodzaje szlaków turystycznych w tej okolic ... » więcej 2021-05-09, godz. 16:28 Mały lemur Leoś uratowany. Noce spędza w domach pracowników zoo Ma zaledwie miesiąc, a już wiele przeszedł. Mowa o lemurze wari czarno-białym, który przyszedł na świat w Ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu. Leosia odrzuciła ... » więcej 2021-05-09, godz. 09:18 Za mało bydgoszczan zgłasza się po bransoletki życia. One ratują życie! Bransoletki życia monitorują stan zdrowia seniorów, szczególnie tych mieszkających samotnie, i ostrzegają, gdy dzieje się coś złego. Bydgoszczanie wciąż mogą ... » więcej 2021-05-08, godz. 19:00 Dla Mikołaja: biegacze na starcie dobroczynnego biegu w Myślęcinku 11 - miesięczny Mikołaj cierpi na bardzo rzadką wadę genetyczną nogi (fibular hemimelia). Chłopiec nie ma kości strzałkowej, nóżki różnią się długością, a ta ... » więcej 2021-05-07, godz. 14:47 Stworzą punkt widokowy w Myślęcinku. Między wejściem do botanika a stokiem Punkt widokowy zostanie przygotowany w sobotę (8 maja) w bydgoskim Myślęcinku. Leśny Park zaprasza bydgoszczan, by się włączyli w jego tworzenie. Zbiórka o go ... » więcej 2021-05-07, godz. 07:52 Grecki minister turystyki: od 14 maja wjazd do Grecji będzie łatwiejszy - Polscy turyści od 19 kwietnia mogą wjeżdżać do Grecji, ale od 14 maja będzie to łatwiejsze, bo otwieramy cały sektor turystyczny i do tego czasu zniesiona z ... » więcej 2021-05-06, godz. 07:46 Tramwaj wodny znowu na Brdzie. Dwie trasy, sprawdź godziny rejsów Pierwszy rejs bydgoskim tramwajem wodnym po długiej przerwie odbędzie się w piątek (7 maja). Na razie po Brdzie będzie pływał tylko jeden Słonecznik. » więcej
1234567