Niedziela, 17 stycznia 2021 r.   Imieniny: Antoniego, Rościsława, Jana
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-11-30, 20:10 Adriana Andrzejewska-Kuras/Redakcja

Samobójstw wśród dzieci i młodzieży coraz więcej. Radni sejmiku chcą to zmienić

Radni przyjęli stanowisko w sprawie potrzeb psychiatrii dzieci i młodzieży/fot. Pixabay
Radni przyjęli stanowisko w sprawie potrzeb psychiatrii dzieci i młodzieży/fot. Pixabay
- 10 proc. dzieci wymaga pomocy psychiatrycznej – mówiła dr Małgorzata Dąbkowska, konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży podczas poniedziałkowej sesji sejmiku kujawsko-pomorskiego. Co na to radni?
- Problemem naczelnym jest coraz większa liczba samobójstw wśród dzieci i młodzieży, coraz wcześniejszy wiek podejmowania tych prób – mówi dr Małgorzata Dąbkowska. - System w tej chwili opieki psychiatrii dziecięcej działa na zasadzie gaszenia pożarów. Dziecko po poważnym wydarzeniu życiowym i medycznym, jakim jest próba samobójcza, jest diagnozowane, jest wszystko określone, są zalecenia i jest wypisywane do swojego środowiska. I wraca - mamy rehospitalizację u tych samych pacjentów, którzy właściwie między hospitalizacjami nic nie otrzymali - żadnego wsparcia - podkreśla.

Radni przyjęli stanowisko w sprawie potrzeb psychiatrii dzieci i młodzieży. - Brak odpowiedniej kadry i infrastruktury powoduje utrudniony dostęp do specjalistycznej opieki zarówno ambulatoryjnej, jak i leczenia szpitalnego. Konieczne jest, aby dokładnie przeanalizować sytuację psychiatrii dzieci i młodzieży oraz podjąć natychmiastowe działania, prowadzące do poprawy dostępności tego rodzaju opieki – mówi Elżbieta Piniewska, przewodnicząca sejmiku.

Radni przyjęli też stanowisko w sprawie ustanowienia roku 2021 Rokiem Doktor Wandy Błeńskiej. To toruńska lekarka, członkini Armii Krajowej, która przez 43 lat leczyła trędowatych w ośrodku misyjnym Ugandzie.
Mówi dr Małgorzata Dąbkowska, konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży
Mówi Elżbieta Piniewska, przewodnicząca sejmiku

Dla rodziny

2021-01-15, godz. 12:06 Ci seniorzy są życiową lekcją historii. Byli świadkami odradzania się Polski Karolina Bujak z Kruszwicy uhonorowana została marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dla najstarszych - stuletnich i starszy ... » więcej 2021-01-14, godz. 08:04 Bransoletki życia ratują życie seniorom z regionu. Opasek będzie więcej Ponad trzy tysiące seniorów z regionu ma szansę otrzymać od Kujawsko - Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu bransoletki życia. Elektroniczne opaski u ... » więcej 2021-01-10, godz. 07:50 Czy się stoi, czy się leży, trochę ruchu się należy - zwłaszcza w pandemii Koniec z wymówkami! Butelka z wodą, drzwi i krzesło - wszystko możemy wykorzystać podczas domowych ćwiczeń. Jak to zrobić, podpowiada fizjoterapeuta z Torunia ... » więcej 2021-01-09, godz. 09:28 Z sauny na śnieg i do jeziora. Nowa atrakcja na plaży w Pieckach [WIDEO, ZDJĘCIA] Dwie sauny to najnowsza atrakcja plaży w podbydgoskich Pieckach, która w zimowe weekendy przeżywa oblężenie. Całe rodziny plażują tu, wchodzą do lodowatego je ... » więcej 2021-01-08, godz. 13:08 Chore dzieci przez okno szpitala zobaczą zaczarowany ogród. Każdy może pomóc Widok na kolorowe postacie z bajek zamiast szarej ulicy i dachu z krzewami mają pomóc przetrwać ciężko chorym dzieciom w szpitalu im. Jurasza w Bydgoszczy. St ... » więcej 2021-01-07, godz. 09:32 Kolorowa skrzynia i zadania śnieżnej sowy. Ferie w bydgoskim Myślęcinku Trzy różne propozycje ma na ferie zimowe zoo w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w bydgoskim Myślęcinku. » więcej 2021-01-06, godz. 17:22 Zawsze jest jakieś wyjście. Pomoc psychologiczna dla dzieci i młodych w ferie Uczniowie i rodzice mogą korzystać podczas ferii zimowych ze wsparcia, jakie oferują poradnie psychologiczno-pedagogiczne - przypomina MEiN. Informuje też, że ... » więcej 2021-01-06, godz. 07:31 Trzej królowie przybędą, choć bez orszaku. Pandemia im nie przeszkodzi Tradycyjny Orszak Trzech Króli - z powodu pandemii bez udziału publiczności - przejdzie w środę (6 stycznia) ulicami Bydgoszczy. Figury władców tradycyjnie po ... » więcej 2021-01-05, godz. 18:15 Ferie po królewsku, z żołnierzami i w teatrze. Przewodnik po wydarzeniach online Spektakle dla dzieci z teatrów w Bydgoszczy i Toruniu, warsztaty dla maluchów i nastolatków, gry i zadania dla dzieci - wszystko w wersji online. Tegoroczne f ... » więcej 2021-01-03, godz. 16:02 Rodzice hospitalizowanych wcześniaków będą szczepieni z tzw. grupą „zero" - Rodzice wcześniaków zostają włączeni do szczepień na etapie „zero', żeby bez przeszkód mogli odwiedzać swoje dzieci w szpitalach - poinformował minister zdr ... » więcej
1234567