Wtorek, 03 sierpnia 2021 r.   Imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
Eurostandard
2020-07-03, 20:54 Redakcja/UM Bydgoszcz

Nasz miłorząb dwuklapowy zajął czwarte miejsce w konkursie na Drzewo Roku!

Bydgoski miłorząb dwuklapowy, pomnik przyrody./fot. drzeworoku.pl
Bydgoski miłorząb dwuklapowy, pomnik przyrody./fot. drzeworoku.pl
Zwyciężyły: lipa św. Jana Nepomucena w Dulczy Wielkiej - 15 346 głosy, sosna Falenicka w Warszawie - 14 902 głosy i buki - Smutni Bracia w Sosnowcu - 4 043 głosy. Bydgoski miłorząb dostał aż 2019 głosów.
Bydgoski okaz ma dopiero 107 lat i można powiedzieć, że znajduje się u progu swojego życia. Jest rozłożysty, piękny, o niezwykle bujnej i gęstej koronie. Rośnie u zbiegu ulic Księdza Stanisława Konarskiego i Jagiellońskiej, w sąsiedztwie obiektu, w którym od 155 lat prowadzone są działania oświatowe. To własnie Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy zgłosiło drzewo do tego konkursu.

Warto podkreślić, że w finale żadnej edycji konkursu nie było drzewa z Bydgoszczy. Nasz miłorząb dwuklapkowy (Ginkgo biloba L.) zasadzono jeszcze w czasach Królestwa Prus, około roku 1912. Już wówczas wiedziano, że jest to jedno z najdłużej istniejących drzew na świecie, niezwykle odpornych na niekorzystne warunki środowiska, często wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym.

Miłorząb dwuklapowy pochodzi z Chin. Jest gatunkiem, który kwitnie od marca od kwietnia. Jego liście mają kształt wachlarza i nie są podobne do liści innych gatunków drzew występujących w Polsce. W naszym mieście sadzono zarówno okazy męskie i żeńskie. Jednak ze względu na praktyczność w miastach sadzi się częściej okazy męskie. Miłorząb rosnący przy ul. Jagiellońskiej jest pomnikiem przyrody od 1991 r.

Pomniki przyrody ustanawiane są przez Radę Miasta. Wniosek może złożyć każdy. W Bydgoszczy obecnie mamy 98 pomników przyrody. Drzewa rozmieszczone są na terenie całej Bydgoszczy. Jednak ich największe nagromadzenie znajduje się w centralnej części miasta.

Szczegóły dotyczące rywalizacji są na stronie drzeworoku.pl

Dla rodziny

2021-08-02, godz. 13:15 Rodziny z Brzozy goszczą dzieci z Litwy. „Dobrze być Polakiem wśród Polaków” [zdjęcia] - Czujemy się tutaj jak w domu. Dziękujemy rodzinom, które nas przyjęły za troskę i opiekę - mówi wychowawczyni grupy polskich polskich dzieci z Litwy, które ... » więcej 2021-08-01, godz. 09:17 Na urlop z leżakiem, pontonem i... turystycznym bonem! „Bon turystyczny” na Kujawach i Pomorzu cieszy się coraz większą popularnością. Z początkiem wakacji rodzice zaczęli masowo aktywować tę formę wsparcia dla po ... » więcej 2021-08-01, godz. 07:47 Maluchy na Start! Po zwycięstwo na rowerkach... Rowerowe atrakcje przygotowali organizatorzy dzisiejszych wyścigów dla najmłodszych w Brodnicy. To znakomita okazja dla maluchów, żeby spróbowały swoich sił w ... » więcej 2021-07-30, godz. 18:39 Przyjdź na warsztaty i wyjdź w koszulce, którą sam stworzyłeś! Nie trzeba być specjalnie uzdolnionym, żeby wziąć udział w tym wydarzeniu. Jedynym kryterium, które należy spełnić, jest wiek, bo wydarzenie jest adresowane d ... » więcej 2021-07-30, godz. 13:08 Eko Plener na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy. Będzie się działo! To ma być największe w regionie rodzinne wydarzenie ekologiczne. Tak Eko Plener - imprezę, która odbędzie się w najbliższą niedzielę ( 1 sierpnia) na Wyspie M ... » więcej 2021-07-30, godz. 11:15 Konkurs „Fotka z rowerem”: do naszego peletonu dołączają dzieciaki [zdjęcia] To już czwarty odcinek naszego konkursu „Fotka z rowerem”. Tym razem do naszego peletonu dołączają (naj)młodsi! Wprawdzie na rowerach bardziej stacjonarnych, ... » więcej 2021-07-30, godz. 09:03 Popiela znowu zjedzą myszy. Lalkowy spektakl dla dzieci w Bydgoszczy Autorski spektakl teatru lalek na motywach legendy o „Księciu Popielu, którego zjadły myszy” będzie można obejrzeć w piątek (30 lipca) w Kujawsko-Pomorskim Ce ... » więcej 2021-07-30, godz. 06:06 Jezioro i lasy na Pojezierzu Brodnickim. Dobre miejsce na wypoczynek Wóz transmisyjny Polskiego Radia PiK odwiedził Pojezierze Brodnickie. Michał Zaręba i Krystian Makowski byli nad jeziorem Niskie Brodno, a cienia szukali w po ... » więcej 2021-07-28, godz. 15:09 Parada bryczkarzy, jeźdźców na koniach i popisy kaskaderów. Piknik w Śliwicach „Konie i Kaskaderzy' - to nazwa tegorocznej edycji Pikniku Koniarzy, który w niedzielę (1 sierpnia) odbędzie się w Śliwicach w powiecie tucholskim.  » więcej 2021-07-27, godz. 06:51 „Żeliwni ludzie" o złotych sercach wspomogą 6-letniego Henia w walce z chorobą Zebranie środków na rehabilitację chłopca z uszkodzonymi nerwami wzrokowymi i autyzmem to cel trzecich zawodów dyscyplin siłowo-wytrzymałościowych „Żeliwni lu ... » więcej
1234567