Środa, 03 marca 2021 r.   Imieniny: Maryny, Kunegundy, Tycjana
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-02-21, 09:09 Magdalena Gill

Bal przebierańców i inne atrakcje. Co robić z dziećmi na koniec karnawału?

Sylwia Osieczonek - animatorka czasu wolnego poleca zabawy dla dzieci/fot. mg
Sylwia Osieczonek - animatorka czasu wolnego poleca zabawy dla dzieci/fot. mg
Przed nami ostatni weekend karnawału. Jak spędzić ten czas z dziećmi? - radzi Sylwia Osieczonek, animatorka czasu wolnego. Zaprasza też na bal przebierańców do bydgoskiego „Wiatraka” - w sobotę (22 lutego).
Bal karnawałowy dla dzieci pod hasłem „Postacie z bajek” rozpocznie się w Domu Jubileuszowym Jana Pawła II (ul. Bołtucia 7) w bydgoskim Fordonie w sobotę o godz. 15.00. Dla dzieci obowiązkowy jest strój ulubionego bajkowego bohatera, rodzice też mogą się przebrać i wspólnie bawić z maluchami. Wstęp wolny.

– Ale bal karnawałowy można też przygotować w domu – mówi Sylwia Osieczonek, animatorka czasu wolnego. - Możemy wcześniej przygotować wspólnie maski karnawałowe z dziećmi i zdrowe przekąski. Zachęcajmy dzieci do wspólnego przygotowywania posiłków i do wspólnych działań w domu, jak gotowanie, bo to uczy dzieci samodzielności. Dania potem podajemy i wspólnie bawimy się przy muzyce z ulubionych bajek, możemy też zatańczyć tańce animacyjne.

Animatorka podaje także inne propozycje zabaw z dziećmi. – Mogą to być to być zabawy, które wykorzystują ciekawość dziecka, na przykład eksperyment z rosnącym balonem. Wykorzystujemy do tego balon, ocet, butelkę i sodę oczyszczoną. Do butelki wlewamy jedną trzecią octu, do balonika wsypujemy sodę i balonik nakładamy na butelkę. Kiedy soda wsypuje się do butelki, balon rośnie – mówi Sylwia Osieczonek.

Prostą zabawą bez dodatkowych materiałów jest „Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy”. – Dziecko staje w jednym końcu pokoju, rodzic w drugim. Kiedy rodzic jest odwrócony tyłem, dziecko może się poruszać w jego kierunku. Kiedy rodzic odwróci się, dziecko musi zastygnąć na trzy sekundy. Te czynności powtarzamy. Finał jest taki, że dziecko dotyka rodzica i wygrywa, najlepiej gdy rywalizuje z bratem lub siostrą – poleca animatorka.
Sylwia Osieczonek podaje propozycje zabaw z dziećmi – zabawa nr 1
Sylwia Osieczonek podaje propozycje zabaw z dziećmi – zabawa nr 2
Sylwia Osieczonek podaje propozycje zabaw z dziećmi – zabawa nr 3

Dla rodziny

2021-03-01, godz. 21:00 Zdalna nauka: będzie wsparcie dla uczniów i nauczycieli we Włocławku Uczniowie z Włocławka dostaną wsparcie psychologiczne. To odpowiedź na problemy, jakie pojawiły się w czasie pandemii koronawirusa, w związku z nauką zdalną. » więcej 2021-03-01, godz. 09:41 Na bydgoskim Miedzyniu rozpoczęła się budowa osiedlowej pływalni Będzie to już trzecia z czterech pływalni osiedlowych zaplanowanych do realizacji w najbliższych latach w Bydgoszczy. Basen powstaje przy Zespole Szkół nr 8 p ... » więcej 2021-03-01, godz. 07:56 500 rowerów na 56 stacjach. W Bydgoszczy można już wypożyczać i jeździć Nowy sezon wypożyczania rowerów miejskich w Bydgoszczy rozpoczyna się w poniedziałek (1 marca). Użytkownicy mają do dyspozycji prawie 500 rowerów, z których m ... » więcej 2021-02-28, godz. 17:24 Legalne miejsca w lesie do spania „na dziko”. Będą w każdym nadleśnictwie Dobra wiadomość dla miłośników przygody i natury. Lasy Państwowe wyznaczą w każdym nadleśnictwie w regionie miejsce, gdzie legalnie będzie można spać „na dzik ... » więcej 2021-02-28, godz. 09:17 Gotowanie z resztek? To możliwe! Powstaje nawet książka kucharska Resztki z obiadu, czerstwy chleb i liście od warzyw... Te rzeczy często lądują w śmietniku. Toruńscy społecznicy chcą to zmienić, wydając książkę z przepisami ... » więcej 2021-02-26, godz. 18:00 Warto być grzecznym? „Bajki dla niegrzecznych dzieci” - premiera Teatru Kameralnego W piątek (26 lutego) premiera „Bajek dla niegrzecznych dzieci” Teatru Kameralnego w Bydgoszczy. » więcej 2021-02-25, godz. 18:12 W tym sklepie, dla osób z niskimi dochodami ceny będą o połowę niższe W Bydgoszczy powstanie sklep socjalny. Osoby posiadające specjalna kartę, będą mogły w nim kupować żywność za 50 procent wartości. » więcej 2021-02-25, godz. 06:45 Najwyższa, najładniejsza, najciekawsza - taka ma być konkursowa...baba! Zadanie polega na upieczeniu babki wielkanocnej według staropolskiego przepisu. Kategorie są trzy. Jury wybierze babkę najwyższą, najpiękniej udekorowaną i na ... » więcej 2021-02-23, godz. 17:34 O programie „Psycholog w każdej szkole” przy okazji Dnia Walki z Depresją [wideo] W Bydgoszczy Lewica Razem zorganizowała konferencję prasową z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Depresją. » więcej 2021-02-18, godz. 19:17 „Pan mój i Bóg mój". Misterium Męki Pańskiej w Kruszwicy inaczej [zwiastun] Film zamiast ulicznego przedstawienia i współczesność zamiast przeszłości - w Kruszwicy trwają przygotowania do 8. Misterium Męki Pańskiej pod hasłem „Pan mój ... » więcej
1234567