Mikołajkowy (i nie tylko) weekend w regionie: jarmarki, biegi, spektakle dla dzieci [przewodnik]

2023-12-01, 14:00  Redakcja
W Toruniu odbędzie się 21. Festiwal Biegów Świętych Mikołajów. Biegowe mikołajki zaplanowano także w bydgoskim Myślęcinku/Festiwal Biegów Świętych Mikołajów, fot. Monika Kaczyńska , archiwum

W Toruniu odbędzie się 21. Festiwal Biegów Świętych Mikołajów. Biegowe mikołajki zaplanowano także w bydgoskim Myślęcinku/Festiwal Biegów Świętych Mikołajów, fot. Monika Kaczyńska , archiwum

W Toruniu odbędzie się 21. Festiwal Biegów Świętych Mikołajów. Biegowe mikołajki zaplanowano także w bydgoskim Myślęcinku/Festiwal Biegów Świętych Mikołajów, fot. Monika Kaczyńska , archiwum

W Toruniu odbędzie się 21. Festiwal Biegów Świętych Mikołajów. Biegowe mikołajki zaplanowano także w bydgoskim Myślęcinku/Festiwal Biegów Świętych Mikołajów, fot. Monika Kaczyńska , archiwum

W Toruniu odbędzie się 21. Festiwal Biegów Świętych Mikołajów. Biegowe mikołajki zaplanowano także w bydgoskim Myślęcinku/Festiwal Biegów Świętych Mikołajów, fot. Monika Kaczyńska , archiwum

W Toruniu odbędzie się 21. Festiwal Biegów Świętych Mikołajów. Biegowe mikołajki zaplanowano także w bydgoskim Myślęcinku/Festiwal Biegów Świętych Mikołajów, fot. Monika Kaczyńska , archiwum

Weekend 1–3 grudnia upłynie pod znakiem wydarzeń mikołajkowych - odbędzie się moc jarmarków, kiermaszy i biegów dla młodszych i starszych. Świętowana będzie też Barbórka, nie zabraknie też koncertów, zarówno muzyki rozrywkowej, jak i klasycznej.

BYDGOSZCZ

Jarmark Świąteczny
1–3 grudnia (piątek–niedziela), codziennie od 13.00 do 20.00, w piątek i sobotę do 21.00
Bydgoski Jarmark Świąteczny potrwa do 22 grudnia. Stragany i atrakcje są rozlokowane na placu Teatralnym, moście Staromiejskim, ul. Mostowej i Starym Rynku. W tym roku swoje stoiska ma 60 wystawców. Można kupić m.in. świąteczne ozdoby, biżuterię artystyczną i ozdoby z drewna. Są także regionalne przysmaki: pierogi, pierniki, grzane wino, wyroby z dziczyzny, gęsina i oscypki. W zimowym wesołym miasteczku czeka m.in. młyńskie koło.

Grand Press Photo 2023
Galeria Pomorska, ul. Fordońska 141, poziom 0
Wystawa polskiej fotografii reporterskiej trwająca do 4 grudnia włącznie.

Niesamowita przygoda z Bluey w CH Focus
1–2 grudnia (piątek–sobota), godz. 12.00–20.00, Centrum Handlowe Focus
Atrakcje z bohaterami kreskówki w roli głównej. Będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie Bluey, wziąć udział w kreatywnych warsztatach, obejrzeć przygody Bluey i jej przyjaciół na dużym ekranie, a także wykazać się wiedzą, uczestnicząc w kalamburach.

retro Jarmark na wodzie
1–2 grudnia (piątek–sobota), godz. 14.00–19.00, Barka Lemara
– Do jarmarku na moście dołącza jarmark na wodzie w wydaniu retro. Będzie słodko, stylowo magicznie i wyjątkowo – zapowiadają organizatorzy.

„(Nie)widzialni” – warsztaty na temat niewidocznych niepełnosprawności
1 grudnia (piątek), godz. 16.30, Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, ul. Gdańska 5 oraz 2 grudnia (sobota), godz. 10.30
Fundacja StwardnienieRozsiane.Info zaprasza na bezpłatne warsztaty, których celem jest zwiększanie świadomości na temat niepełnosprawności, szczególnie tych niewidocznych. Będzie można dowiedzieć się m.in. jakie czynniki mogą wywoływać niewidoczne niepełnosprawności; jakich problemów najczęściej doświadczają osoby z niewidocznymi niepełnosprawnościami w życiu codziennym, jak pomagać osobom z niepełnosprawnościami, jak tego nie robić i czy pomoc zawsze jest potrzebna. 1 grudnia warsztaty dla osób w wieku 16–30 lat, a 2 grudnia dla osób powyżej 30. roku życia.

„Bydgoscy olimpijczycy” – wykład
1 grudnia (piątek), godz. 17.00, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, ul. Gdańska 4
Doktor Sławomir Sadowski przedstawi statystykę bydgoskich olimpijczyków na tle wszystkich reprezentantów Polski, w rozbiciu na dyscypliny sportowe i poszczególne igrzyska olimpijskie. Podsumowaniem wykładu będzie prezentacja „arystokracji” bydgoskich olimpijczyków, a więc medalistów igrzysk, ich karier sportowych oraz dalszych losów życiowych.

„Japonia w sercu i na papierze” – bookspresso z Martą Sobiecką
1 grudnia (piątek), godz. 18.00, kawiarnia Zakładka w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych, ul. Gdańska 5
Spotkanie z Martę Sobiecką, autorką zbioru opowiadań „Algorytm życia” oraz powieści „Chindōgu”, które łączy bohaterka, oficer policji Kaori Nakamura.

Spotkanie z prof. Kacprem Pobłockim
1 grudnia (piątek), godz. 18.00, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Stary Rynek 22–24
Spotkanie z prof. Kacprem Pobłockim, antropologiem społecznym, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, połączone z promocją jego książki pt. „Chamstwo”, która znalazła się w finale Nagrody im. Marcina Króla oraz w finale Nagrody Literackiej NIKE. Bezpłatne wejściówki do odbioru w Wypożyczalni Głównej.

Progressive evening, vol. 8 – koncert
1 grudnia (piątek), godz. 19.00, Miejskie Centrum Kultury, ul. Marcinkowskiego 12/14
Wystąpią cztery zespoły: Lovecraft, PreHistoric Animals (Szwecja), Art of Illusion, The Flower Kings (Szwecja)

Bibobit – koncert
1 grudnia (piątek), godz. 20.30, Ejazz, ul. Kręta 3
– Na scenie leją się z nich zaskakujące harmonie, tętni funk, często pulsuje lateback’owy bit i grooviący bas. Nie ślizgają się w tekstach. Grają na żywo i blendują te gatunki z ukochanym jazzem – czytamy w zapowiedzi koncertu zespołu Bibobit. – W nowym materiale skręcają w neo-soulową uliczkę, w połączeniu ze współczesnym R&B i konsekwentnie podążają nieprzetartym jeszcze, alternatywnym, muzycznym szlakiem.

Trupięgi – koncert
1 grudnia (piątek), godz. 21.00, Over The Under Pub, ul. Dworcowa 51
– Trupięgi ukazują na nowo świat przedstawiony w poezji Bolesława Leśmiana, czy też pozwalają odszukać własną jego interpretację, barwiąc go dźwiękiem i sposobem ekspresji, w sposób dotąd niespotykany. Świat pełen snów i marzeń, miłości, erotyzmu, śmierci, świadomości przemijania i świat różnych aspektów człowieczeństwa. Świat, w którym słowo przeplata się z nutą, a wersy z kompozycjami – zapowiadają organizatorzy.

Mikołajkowy kiermasz w EPCE
2 grudnia (sobota), godz. 10.00–15.00, EPKA. Studio Czarnej Płyty, ul. Gimnazjalna 6
Kiermasz winyli, płyt CD i kaset, w tym z kolędami.

Kolejowe mikołajki

2 grudnia (sobota), godz. 10.00–15.00, Izba Tradycji Kolejnictwa, Dworzec PKP Bydgoszcz Główna (peron 3)
Dla uczestników czekać będą stoiska spółek kolejowych, wystawa taboru kolejowego, zwiedzanie Izby Tradycji Kolejnictwa oraz wystaw pokazanych w Izbie, fotoramka do wykonywania zdjęć z wydarzenia.

Oficjalna premiera nowych bydgoskich questów
2 grudnia (sobota), godz. 10.00, Wyspa Młyńska
RO PTTK Szlak Brdy zaprasza na oficjalną premierę 3 nowych bydgoskich questów: „Śladami Szwalbego”, „Bydgoski Węzeł Wodny” i „Bydgoskie Murale”. Na wszystkich trasach gier, jako obserwatorzy, będą uczestniczyć bydgoscy przewodnicy, którzy dodatkowo opowiedzą o historii mijanych obiektów.

„Zimowe EkoDeko” – familijne warsztaty recyklingowe
2 grudnia (sobota), godz. 11.00, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Stary Rynek 22–24
Bezpłatne zajęcia, podczas których uczestnicy wykonają filcowe skarpety. Obowiązują zapisy: 512 806 564.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Hangarze Kultury
2 grudnia (sobota), godz. 11.00, Hangar Kultury, ul. Jana Piwnika Ponurego 10
Jarmark, podczas którego będzie można kupić świąteczne upominki (rękodzieło, ceramikę, prace artystyczne, akcesoria). Wydarzeniu będą towarzyszyć występ artystyczne.

„Adonis ma gościa” – spektakl
2 grudnia (sobota), godz. 12.00 i 16.00 i 3 grudnia (niedziela), godz. 16.00, Teatr Kameralny, ul. Grodzka 14/16
– W pięknym spektaklu pełnym muzyki, zabawy, kolorów i przekomarzania się, widzowie mają okazję poznać odpowiedzi na wiele ważnych pytań. Adonis, chcąc, nie chcąc, przyjmuje niespodziewanego gościa. Węgiel, różniący się od tytułowego bohatera jak noc od dnia, opowiada mu o nieznanym świecie i rozbudza tęsknotę za tym, co nowe i – wydawałoby się – nieosiągalne. Z początkowej wzajemnej niechęci niespodziewanie rodzi się przyjaźń, która daje odwagę i pozwala przenosić góry – czytamy w opisie spektaklu. Spektakl adresowany do dzieci powyżej 5. roku życia.

Premiera płyty „Krzemyk & Harry”
2 grudnia (sobota), godz. 18.00, EPKA. Studio Czarnej Płyty, ul. Gimnazjalna 6
Spotkanie promujące płytę Tomka Krzemińskiego oraz Jarka Hejmanna.

„Alicja w Krainie Czarów” – balet

2 grudnia (sobota), godz. 19.00 i 3 grudnia (niedziela), godz. 18.00, Opera Nova, ul. Focha 5
Z tancerzami bydgoskiej Opery baletową „Alicję…” stworzył światowej sławy choreograf, tancerz i pedagog, Robert Bondara.

„Ptaki ciernistych krzewów. Rzecz o miłości w Kościele” – spektakl
2 grudnia (sobota), godz. 19.00 i 3 grudnia (niedziela), godz. 18.00, Teatr Polski,
„Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie rozmów z osobami duchownymi, ich wyznań i innych materiałów dokumentalnych. Na scenie zobaczymy jednak miłosną fantazję przetworzoną przez wyobraźnię osób tworzących spektakl” – piszą twórcy. Spektakl przeznaczony wyłącznie dla widzów pełnoletnich.

Festiwal „Muzyka w Willi Blumwego” – koncert „Szymon Laks in memoriam”
2 grudnia (sobota), godz. 19.00, Studio koncertowe im. J. Przybory Polskiego Radia PiK ,ul. Gdańska 48–50
Wystąpią: Bartosz Koziak (wiolonczela) i Grzegorz Mania (fortepian). W programie utwory Szymona Laksa, Karola Rathausa, Mieczysława Weinberga.
Koncerty będzie rejestrowany i retransmitowane w Polskim Radiu PiK w audycji „Salon klasyczny”.

Muzyka zespołu METALLICA symfonicznie – koncert
2 grudnia (sobota), godz. 19.30, Hala Sportowa Sisu Arena, ul. Toruńska
Projekt tworzą: czteroosobowy zespół oraz orkiestra symfoniczna Orion. Zabrzmią przeboje Metalliki w symfonicznych aranżacjach.

„Czy pamiętasz?” – koncert dedykowany Ewie Demarczyk i Markowi Grechucie w wykonaniu Piwnicy pod Baranami
2 grudnia (sobota), godz. 20.00, Filharmonia Pomorska, ul. Szwalbego 6

Sebastian Riedel & Cree – koncert

2 grudnia (sobota), godz. 20.00, Fabryka Lloyda, ul. Fordońska 156

Matylda/Łukasiewicz – koncert
2 grudnia (sobota), godz. 20.00, Miejskie Centrum Kultury, ul. Marcinkowskiego12–14
Koncert Matyldy Damięckiej i Radka Łukasiewicza.

Grand Prix CITY TRAIL
3 grudnia (niedziela), godz. 8.30 (otwarcie biura zawodów), Leśny Park Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek”, polana Różopole
Ogólnopolski cykl biegów przełajowych na dystansie 5 kilometrów Zawody odbywają się w 10 lokalizacjach, a w każdej z nich rozgrywane jest 5 biegów w ciągu 6 miesięcy. Na podstawie wyników biegów w poszczególnych lokalizacjach tworzona jest klasyfikacja łączna, a na jej podstawie wyłonieni zostaną zwycięzcy cyklu. Każda z lokalizacji będzie posiadała odrębną klasyfikację końcową. Uczestnikiem biegu głównego na dystansie 5 km mogą zostać osoby urodzone nie później niż w roku 2007. Więcej na stronie citytrail.pl

Targi Terrarystyczne Bydgoszcz Wild Animal Expo – wystawa zwierząt egzotycznych
3 grudnia (niedziela), godz. 10.00–16.00, Kompleks Sportowy Zawisza, ul. Gdańska 163
Na odwiedzających czekać będą węże, pająki, jaszczurki, skorpiony, owady karmowe, mrówki, żółwie, żaby i inne zwierzęta. Będzie też można kupić terraria, akcesoria, pokarmy, dekoracje.

Biegowe Mikołajki
3 grudnia (niedziela), godz. 12.00, Myślęcinek przy Karczmie Kujawskiej

Dzieci otrzymają czapki mikołaja oraz upominki. Wśród wszystkich uczestników przeprowadzone zostanie losowanie niespodzianek, a na rozgrzanie będzie ciepły posiłek. Na wydarzenie nie trzeba zapisywać się z wyprzedzeniem, tylko na miejscu, nie ma także opłaty startowej.

„Ciastek i Przyjaciele” – warsztaty
3 grudnia (niedziela), godz. 13.00, kawiarnia Zakładka w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, ul. Gdańska 5
Pieczenie pierniczek dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Limit 15 osób, obowiązują zapisy.

Kabaret Hrabi, „Pociechy”

3 grudnia (niedziela), godz. 15.00, Filharmonia Pomorska, ul. Szwalbego 6
W najnowszym programie Kabaret Hrabi skupi się na najważniejszych istotach na Ziemi – na dzieciach.

„Tribute to Dirty Dancing” – koncert
3 grudnia (niedziela), godz. 19.00, HSW Immobile Łuczniczka, ul. Toruńska 59
Show muzyczno–taneczne. Ponad 30 osób na scenie, soliści, tancerze, Dirty Band będą starali się przenieść w klimat kultowego filmu.

Festiwal „Muzyka w Willi Blumwego” koncert „Andrzej Szwalbe i memoriam”
3 grudnia (niedziela), godz. 19.00, Młyny Rothera, ul. Mennica 10”
Wystąpią: Jakub Jakowicz (skrzypce) i Marcin Sikorski (fortepian). W programie: utwory Prokofiewa, Szymanowskiego i Debussy’ego.

KARAŚ/ROGUCKI – koncert

3 grudnia (niedziela), godz. 20.00, Fabryka Lloyda
Wykonane zostaną kawałki z płyty „Czułe Kontyngenty”, drugiego KARAŚ/ROGUCKI. „Kuba Karaś, Piotr Rogucki, Wiki Jakubowska oraz Kamil Kryszak stworzyli 12 kompozycji, które przenoszą do świata życzliwości, romantyzmu i nostalgii” – czytamy w zapowiedzi koncertu.

TORUŃ
„Podwodny mikrokosmos. Wystawa zdjęć Wojtka Męczyńskiego” – wernisaż
1 grudnia (piątek), godz. 16.30, Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, ul. Franciszkańska 9
Przeważająca część zdjęć prezentowanych na wystawie powstała w wodach tzw. koralowego trójkąta, czyli ogromnego obszaru w Azji Południowo–Wschodniej, na którym występuje największa bioróżnorodność morskich zwierząt na świecie. Wojtek Męczyński jest fotografem podwodnym i organizatorem wypraw nurkowych. Wstęp wolny.

Wernisaż wystawy pokonkursowej „Sztuka Natury 2023”
1 grudnia (piątek), godz. 18.00, Od Nowa, ul. Gagarina 37A
Wystawa prezentująca prace wyróżnione i nagrodzone w konkursie fotograficznym „Sztuka Natury 2023” zorganizowanym przez Ogród Zoobotaniczny w Toruniu w ramach „Sztuka Natury”, Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą, Toruń 2023. Festiwal trwa w Toruniu od 1 do 3 grudnia 2023, więcej informacji na stronie wydarzenia.

Pokaz specjalny na 15-lecie Kina Centrum: Bracia Lumière
1 grudnia (piątek), godz. 18.00, Kino Centrum, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Pokaz francuskiego filmu dokumentalnego, wstęp wolny.

Pokaz filmu „Barbarka 1939”
1 grudnia (piątek), sala koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych, ul. Szosa Chełmińska 224
Film „Barbarka 1939”jest poświęcony niemieckiej zbrodni na Polakach z terenu Pomorza. Jesienią 1939 Niemcy zamordowali w Barbarce więźniów obozu dla internowanych w Toruniu. Wśród ofiar było wielu przedstawicieli polskiej inteligencji na Pomorzu. Wstęp wolny.

Włochaty – koncert
1 grudnia (piątek), godz. 19.00, Kombinat Kultury, ul. Podmurna 1

Grzegorz Dolniak – „Lifehack”
1 grudnia (piątek), godz. 19.00,Centrum Kultury Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6

Miuosh – koncert
1 grudnia (piątek), godz. 20.00, CKK Jordanki, Sala Koncertowa, al. Solidarności 1–3
Będzie można usłyszeć utwory z nowego albumu „Początek”. – Album opowiada o rozumieniu świata i rzeczy na nowo. To opowieść o próbie poradzenia sobie z nieodpowiednimi mechanizmami i przyzwyczajeniami oraz o pojmowaniu wszystkiego dookoła wręcz w dziecinny sposób, który przesycony skrajnymi emocjami daje szansę postawienia priorytetów dorosłego życia na nowo – czytamy w zapowiedzi koncertu.

„Missa Pro Pace” – koncert
1 grudnia (piątek), godz. 20.00, Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, ul. Panny Marii 2
Wydarzenie jest dialogiem muzyki dawnej i współczesnej: XV-wiecznych graduałów cysterskich wykonanych śpiewem chóralnym z muzyką organową i improwizacją muzyczną współczesnych trendów. Na wykonanie utworu „Missa pro pace” składają się elementy mszy pozostające ze sobą w dialogu wokalno–instrumentalnym, m.in. Kyrie, Sanctus, Benedictus i Agnus Dei. W suplikacji usłyszymy wczesnochrześcijański hymn „Święty Boże” w oryginalnej wersji językowej tj. greckiej. Wystąpi zespół wokalny pod dyrekcją Michała Hajduczeni oraz zespół instrumentalny. Wstęp wolny.

Nanga – koncert
1 grudnia (piątek), godz. 20.00, Klub NRD, ul. Browarna 6
Nanga to zespół powołany do życia przez muzyków Lao Che: klawiszowca Filipa Różańskiego, perkusistę Maćka Dzierżanowskiego i saksofonistę Karola Golę oraz Magdę Dubrowską, wokalistkę, basistkę i autorkę tekstów, znaną m.in. z Gangu Śródmieście czy Utraty Skład. Grają muzykę z wpływami trip hopu, elektroniki i zimnej fali.

Wędrówki rodzinne z PTTK – gmina Chełmża
2 grudnia (sobota), zbiórka: godz. 7.30, dworzec PKP Toruń Wschodni
Trasa wycieczki będzie wiodła z Chełmży, przez Kończewice, Warszewice, Biskupice, do Pigży. Długość przejścia pieszego wyniesie około 16 km. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Jacek Orłowski.

Ogniem i mieczem, czyli bitwy XVII w. oczami ich uczestników
2 grudnia (sobota), godz. 11.00, Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego 8
Prelekcja dra Mariusza Balcerka na temat m.in. tajników nowożytnego uzbrojenia i armii oraz stereotypów dotyczących np. skuteczności broni palnej.

Bieg Mikołajków
2 grudnia (sobota), godz. 12.00, parking Galerii Copernicus, ul. Żółkiewskiego 15
W ramach Festiwalu Świętych Mikołajów odbędą się imprezy dla dzieci, w tym Bieg Mikołajka. Najmłodsi zawodnicy będą rywalizować na dystansie 300, 200, 100 i 60 metrów.

X-mas Kram
2 grudnia (sobota), godz. 12.00, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Przedświąteczny kiermasz produktów handmade. Wstęp wolny.

Spotkania ze smakami: oleje
2 grudnia (sobota), godz. 16.00, Muzeum Etnograficzne, ul. Wały gen Sikorskiego 19
Piąte, ostatnie spotkanie w ramach projektu pt. „Spotkania ze smakami tradycji i regionów”, będzie poświęcone olejom. Uczestnicy zwiedzą zabytkową olejarnię w Parku Etnograficznym, a w sali widowiskowej wysłuchają prelekcji producenta olejów o współczesnych metodach tłoczenia oleju na zimno. Zaplanowano tez degustacje i możliwość zakupu olejów tłoczonych na zimno.

„Ludzie inteligentni”– spektakl
2 grudnia (sobota), godz. 17.00, CKK Jordanki, Sala Koncertowa, al. Solidarności 1–3
Komedia twórców m.in. „Boeing, Boeing”. „To spektakl o tym, że nie ma nudnych związków – są tylko mało kreatywni partnerzy. A kto kocha, ten błądzi…” – czytamy w opisie spektaklu.

11. urodzin Kolektywu TERAZ
2 grudnia (sobota), godz. 19.00, Centrum Kultury Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6
Z okazji 11. urodzin Kolektywu TERAZ, oprócz jego członków, wystąpią goście z różnych zakątków Polski, między innymi Małgorzata Różalska (Siedem Kobiet w Różnym Wieku, Trójmiasto) i Tomasz Marcinko (Improkracja, Wrocław).

Potańc grunocny
2 grudnia (sobota), godz. 19.00, Torunianka Cafe, ul. Franciszkańska 16
Impreza taneczna w stylu trad & balfolk z muzyką na żywo. Przewidziano tradycyjne tańce polskie, szwedzkie, węgierskie, francuskie, a także pochodzące z innych zakątków Europy i świata.

VI Rowerowy Rajd Barbórkowy
3 grudnia (niedziela), godz. 10.00, zbiórka: przy Galerii Plaza, ul. Broniewskiego
VI Rowerowy Rajd Barbórkowy prowadzi do Leśniczówki Olek. Zgłoszenia należy przesłać SMS-em na numer 609 796 462. Udział w rajdzie jest bezpłatny.

Wolny Jarmark Toruński
3 grudnia (niedziela), godz. 10.00 Rynek Nowomiejski
Jarmark, gdzie można będzie kupić wyroby lokalnych producentów – zdrową żywność i rękodzieło.

Zimowe warsztaty kulinarne z Filipem Malinowskim
3 grudnia (niedziela), godz. 10.30, Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce
Wspólne zimowe grzybobranie. – Dowiemy się, gdzie szukać uszaka bzowego, płomiennicy zimowej czy boczniaka oraz jak je najlepiej wykorzystać podczas kuchennych eksperymentów. W tym czasie, w dole ziemnym piec się będą warzywa i dziczyzna, które zjemy razem z grzybowym risotto, przygotowanym na tradycyjnej kuchni opalanej drewnem – zapowiadają organizatorzy.

Muzykoterapia dla seniorów
3 grudnia (niedziela), godz. 11.00, godz. 12.30, CKK Jordanki, Sala Prób, al. Solidarności 1–3
Zajęcia mają na celu popularyzację metody muzykoterapii wśród seniorów, jako elementu stymulującego aktywność umysłową i fizyczną. Podczas zajęć wykorzystane będą: technika improwizacji ruchowej, techniki wizualizacyjne, relaksacyjne i inne. Będzie to jednocześnie okazja do integracji z innymi uczestnikami spotkań w miłej atmosferze. Wstęp: bezpłatne wejściówki – do odbioru w kasie CKK Jordanki.

Śniadanie w teatrze – mikołajkowe
3 grudnia (niedziela), godz. 11.00, Teatr im. Wilama Horzycy, pl. Teatralny 1
Śniadanie przygotowane przez Kawiarnię Wejściówka oraz mikołajkowo–świąteczne warsztaty dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat.

Kreatywne warsztaty rodzinne
3 grudnia (niedziela), godz. 11.00, Centrum Innowacyjnej Edukacji, CN Młyn Wiedzy, ul. Łokietka 5
Zajęcia „Monotypia na żelu” oraz „Legografia”. Podczas pierwszych zajęć będzie można poznać technikę tworzenia obrazów za pomocą żelu i farb. Prace wykonane przez uczestników zostaną oprawione w ramkę i będzie je można zabrać do domu. „Legografia”, czyli grafika z klocków LEGO, to okazja, aby nauczyć się tworzyć obrazy z ich pomocą, odbijać je na papierze. Zakupiony bilet obejmuje możliwość udziału w obu zajęciach.

21. Festiwal Biegów Świętych Mikołajów
3 grudnia (niedziela), godz. 11.30, Rynek Staromiejski
Półmaraton Świętych Mikołajów i towarzyszące biegi na 10 km, 5 km oraz 5 km nordic walking. Uczestnicy na najdłuższym dystansie pobiegną przez Bydgoskie Przedmieście, następnie przez Chełmińskie Przedmieście i Szosą Chełmińską, by dotrzeć do skrzyżowania z ul. Polną. Dalej podążą lasami Barbarki i okrążą lotnisko w Toruniu, aż do okolic miejscowości Przysiek. Powrotny etap biegu prowadzi do Motoareny, by Szosą Okrężną, ulicami Polną i Szosą Chełmińską dotrzeć do stadionu miejskiego przy Bema, gdzie zaplanowano finał imprezy. Z kolei 10–kilometrowa trasa będzie krótszą wersją półmaratonu. Biegacze zawrócą na końcu ulicy Polnej. Ci, którzy zdecydują się na 5 kilometrów, przebiegną ze starówki na stadion miejski.

Akcja RegeneracJA
3 grudnia (niedziela), godz. 12.00, Muzeum Etnograficzne – Arsenał, ul. Wały gen. Sikorskiego 19, zbiórka przy kasie
Spotkanie wytchnieniowe dla kobiet „RegeneracJA” tym razem na wystawie „Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850–1950)”.

Mikołajki na Rudaku
3 grudnia (niedziela), godz. 14.00, Centrum Kultury Dwór Artusa, Filia Dom Muz – Rudak, ul. Okólna 169
Spotkanie ze świętym mikołajem i kreatywnymi elfami – edukatorami, z pomocą których będzie można przygotować bombki choinkowe i świąteczne dekoracje. Przewidziano też kącik fotograficzny. koncert młodej orkiestry dętej ze Szkoły Podstawowej nr 17, kolędowanie z Teatrem Bajecznym oraz spektakl „Zimowy Czas”. Wstęp wolny.

Czerwone Gitary – koncert

3 grudnia (niedziela), godz. 18.00, Aula UMK, ul. Gagarina 11
Platynowy Koncert jest podsumowaniem 55–letniej działalności zespołu – zabrzmią największe przeboje z początkowego okresu działalności grupy oraz nowe utwory, a historia zespołu zostanie pokazana w przekazie multimedialnym.

Jubileuszowy koncert Magdaleny Cynk
3 grudnia (niedziela), godz. 18.00, Centrum Kultury Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6
Jubileuszowy koncert kompozytorski z okazji 35–lecia pracy artystycznej Magdaleny Cynk. W programie znajdą się kompozycje stworzone przez nią dzieła chóralne, kameralne i solowe oraz na małą orkiestrę smyczkową. Wystąpią Chór Młodzieżowy Semper Iuvenes, Chór Dziecięcy Gioia di Cantare z Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu pod kierunkiem Renaty Szerafin Wójtowicz, orkiestra Cappella Gedanensis oraz soliści i solistki z Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Wstęp wolny.

KSU – koncert
3 grudnia (niedziela), godz. 19.00, Lizard King, ul. Kopernika 3
Finał trasy z okazji 45-lecia istnienia KSU. Gość specjalny: zespół The Bill.

WŁOCŁAWEK

„Wduszygranie”
piątek, 1 grudnia, godz. 18:00, Klub Stara Remiza, ul. Żabia 8
Wspólne śpiewanie jest szczęściem! Tak brzmi hasło towarzyszące każdemu występowi zespołu „Wszystkiego Najlepszego”, który już 1 grudnia zaprezentuje włocławianom swoje największe przeboje. Zespół od wielu lat tworzy i wykonuje własne piosenki z klimatu Krainy Łagodności, piosenki poetyckiej, ballady i folku. Trzon grupy nie zmienił się od jej założenia, a stanowią go: założyciel, autor muzyki i wielu tekstów Maciej Rzeźnikowski, Justyna Rzeźnikowska i Beata Łapińska. Prawie od początku członkiem jest też Tomek Keszkowski, który współtworzył pierwszą płytę zespołu.

„Opowieść wigilijna”
piątek, 1 grudnia, godz. 18:00, Teatr Impresaryjny im. Włodzimierza Gniazdowskiego, ul. Wojska Polskiego 13
Bardzo dobrze znana powieść Karola Dickensa w wykonaniu Teatru Skene. Opowieść wigilijna to historia człowieka, dla którego pieniądz stał się nadrzędną wartością w życiu. Główny bohater, Ebenezer Scrooge przez swoją wiarę w moc pieniądza stał się samotnym człowiekiem. Nie miał znajomych, przyjaciół, nie utrzymywał kontaktów nawet z najbliższą rodziną. Dla pieniędzy poświęcił nawet swoją wielką miłość. Ebenezer zapomniał czym jest miłość, przyjaźń i współczucie dla innych. Życie Scrooge’a pozbawione było sensu i celu.

„Moda na ludowe” - strojenie choinki w fajansowe wzory
sobota, 2 grudnia, godz. 11:00, Muzeum Etnograficzne, ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6
Organizatorzy zachęcają soby dorosłe do wzięcia udziału w warsztatach bożonarodzeniowych prowadzonych przez Krystynę Zagrabską — znakomitą malarkę fajansu i hafciarkę, należącą od lat do Stowarzyszenia Twórców Ludowych Oddział Włocławek. Inspiracją do ich organizacji są zbliżające się święta oraz co najważniejsze, przypadające w tym roku dwa jubileusze — 50. rocznica organizacji I Biennale Fajansu Włocławskiego oraz 150-lecie powstania przemysłu ceramicznego we Włocławku. Uczestnicy warsztatów poznają tajniki malowania dawnych wzorów fajansowych i przygotują własnoręcznie malowane ozdoby z papieru i szklane bombki.

Pokaz fotografii „Przedwojenny Włocławek na zdjęciach rodziny Glicenstein”
sobota, 2 grudnia, godz. 11:00, Muzeum Historii Włocławka, ul. Szpichlernej 19
Wydarzenie poświęcone będzie historii Włocławka w okresie II Rzeczypospolitej. Jego głównym elementem będzie próba pokazania ówczesnego Włocławka przez pryzmat unikatowych fotografii z archiwum Glicensteinów, rodziny włocławskich Żydów. Glicensteinowie przybyli do Włocławka około 1900 roku. Do roku 1939 r. zajmowali się prowadzeniem podmiotów gospodarczych w branży nasiennej. Mieszkali w Śródmieściu Włocławka.

Mikołajki w Bazie Przygody
sobota, 2 grudnia, godz. 11:00-13:00, Baza Przygody, ul. Szpitalna 33
W ramach przygotowań do Mikołajek Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Włocławek przygotował rodzinną grę terenową.

„Człowiek czasami serce otworzy” – koncert zespołu Raz Dwa Trzy

sobota, 2 grudnia, godz. 19:00, CK Browar B., ul. Łęgska 28
„Człowiek czasami serce otworzy” to wyjątkowy koncert zespołu Raz Dwa Trzy, który zaprezentuje swoje niepowtarzalne interpretacje utworów Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego. W kultowych już tekstach piosenek Adam Nowak wyjaśni, co się dzieje, gdy „Człowiek serce otworzy”. Agnieszka Osiecka i Wojciech Młynarski posiedli unikatową umiejętność obserwacji ludzkiej potrzeby bycia kochanym. Koncert złożony z piosenek ich autorstwa nie ma służyć porównaniu ich talentów.

Ognisko

niedziela, 3 grudnia, godz. 13:00, Baza Przygody, ul. Szpitalna 33
Dzień po terenowej grze Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Włocławek zaprasza na ognisko, które odbędzie się za Bazą Przygody.

GRUDZIĄDZ

Biała sobota w szpitalu
sobota, 2 grudnia, godz. 9:00-13:00, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. Rydygiera 15/17
W ramach tego wydarzenia placówka przygotowała: bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku 45-74 lat, cytologię płynną dla kobiet od 25 do 64 lat, przedstawi założenia programu 40+, konsultacje urologiczne dla mężczyzn, rejestrację do bazy dawców szpiku kostnego i stanowiska sanepidu, ZUS-u i NFZ. Szczegółowe informacje znajdują się tutaj.

Andrzej Poniedzielski – „Ba”
niedziela, 3 grudnia, godz. 18:00, CK Teatr, ul. Teatralna 1
Wieczór kabaretowy „Ba” to inteligentny i zarazem łagodny humor. Osobowość i teksty Andrzeja Poniedzielskiego mają wyjątkowy urok, który doskonale wybrzmiewa ze sceny i w kontakcie z publicznością. To zarazem podróż do poezji pełnej marzeń, tęsknot i miłości. Andrzej Poniedzielski prowadzi również koncerty pt. „Piosenki to”, na których zaproszeni artyści śpiewają piosenki m.in. Osieckiej, Młynarskiego, Przybory i Kofty.

INOWROCŁAW

Inowrocławska Biesiada Górnicza
niedziela, 3 grudnia, godz. 18:00-20:30, Teatr Miejski, pl. Klasztorny 2
Wernisaż fotografii Mirosława Araszewskiego pt. „Świat, którego już nie ma”. Po wernisażu o godzinie 19:00 na scenie Teatru Miejskiego, rozpocznie się pierwsza „Inowrocławska Biesiada Górnicza”. Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Kopalni „Solno”, wzorem dawnych lat, przedstawią program tradycyjnej „Karczmy Górniczej”. Nie zabraknie górniczych żartów i konkursów. Wystąpi zespół górniczy „Kujawskie Karliki”.

ŚWIEKATOWO (pow. świecki)

Kiermasz Adwentowo-Mikołajkowy
niedziela, 3 grudnia, godz. 14:00-18:00, Sala Gimnastyczna Szkoły Podstawowej, ul. Dworcowa 20a
W programie stoiska z rękodziełem i smakołykami, kawiarenka, występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Świekatowo, animacje i zabawy dla dzieci, odwiedziny Mikołaja.

ŚWIECIE

Jarmark Mikołajkowy
niedziela, 3 grudnia, godz. 14:00, przy parku Wodnym, ul. Bydgoska 1
Podczas Jarmarku nie zabraknie stoisk oferujących świąteczne smaki oraz pomysły na prezenty i ozdoby. Na najmłodszych gości będzie czekać Święty Mikołaj. Również 3 grudnia ruszy tradycyjna, Świąteczna Promocja Karnetowa.
PRUSZCZ (pow. świecki)

Wystawa psów rasowych
niedziela, 3 grudnia, godz. 11:00, Hala Widowiskowo-Sportowa
II Krajowa Mikołajkowa Wystawa Psów Rasowych. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się o godz. 11:00. Organizatorzy przygotowali różne klasy i konkurencje.

GÓRNA GRUPA (pow. świecki)

Jarmark Bożonarodzeniowy
niedziela, 3 grudnia, godz. 9:00-13:00, GOKSiR Górna Grupa, ul. Świecka 8
Na wydarzeniu pojawią się lokalni wystawcy, artyści, rękodzielnicy. Będzie można zakupić niebanalne upominki świąteczne. Jak informują samo organizatorzy, ręcznie robione cudeńka za symboliczne kwoty.

SZUBIN (pow. nakielski)

Opowiadania o górach Karakorum
piątek, 1 grudnia, godz. 18:00, Rejonowa Biblioteka Publiczna, ul. Kcyńska 11
Monika Zakrzewska jest na co dzień nauczycielką języka angielskiego w SP2 w Żninie. Od wielu lat podróżuje po świecie, odwiedziła już 35 krajów. Wybiera głównie szlaki górskie i rowerowe. Poza Europą była na Kaukazie, w Himalajach w Nepalu i Indiach, w Andach, w Pamirze, na Syberii w rejonie jeziora Bajkał. Wyjazd do Pakistanu był wyjątkowy, ponieważ dozwolone tam są tylko zorganizowane przez agencje wyjazdy grupowe, gdyż szlak prowadzi przez sporne tereny przygraniczne z Indiami.

NAKŁO NAD NOTECIĄ


Stare Dobre Małżeństwo – koncert

niedziela, 3 grudnia, godz. 17:00, Nakielski Ośrodek Kultury – kino Relaks, ul. Mickiewicza 3
Stare Dobre Małżeństwo to najbardziej rozpoznawalny zespół z kręgu piosenki poetyckiej i ballady folkowej w Polsce, od przeszło trzech dekad prowadzony przez Krzysztofa Myszkowskiego – charyzmatycznego pieśniarza, kompozytora i autora o studenckim rodowodzie. Występy tej legendarnej formacji stanowią atrakcję koncertową na niespotykaną dotąd skalę.

Rodzina

Prostymi słowami o krzywym kręgosłupie. W NFZ o wadach postawy u dzieci [wideo, zdjęcia]

Prostymi słowami o krzywym kręgosłupie. W NFZ o wadach postawy u dzieci [wideo, zdjęcia]

2024-02-28, 10:33
Spadła liczba samobójstw wśród dzieci i młodzieży - po raz pierwszy od 2018 roku [wideo, raport]

Spadła liczba samobójstw wśród dzieci i młodzieży - po raz pierwszy od 2018 roku [wideo, raport]

2024-02-27, 17:12
Połączenie zabawy i nauki na łonie natury. W Gniewkowie powstanie park edukacyjny

Połączenie zabawy i nauki na łonie natury. W Gniewkowie powstanie park edukacyjny

2024-02-27, 11:10
Z takim wyposażeniem każda podróż będzie przyjemnością. Harcerze otrzymali nowy sprzęt [zdjęcia]

Z takim wyposażeniem każda podróż będzie przyjemnością. Harcerze otrzymali nowy sprzęt [zdjęcia]

2024-02-27, 06:49
Masowe gubienie kilogramów Takie rzeczy tylko w Osielsku, gdzie rusza specjalne wyzwanie

Masowe gubienie kilogramów? Takie rzeczy tylko w Osielsku, gdzie rusza specjalne wyzwanie

2024-02-25, 12:11
Lekarze obserwują wzrost zachorowań na odrę. Jak ustrzec się przed tą chorobą

Lekarze obserwują wzrost zachorowań na odrę. Jak ustrzec się przed tą chorobą?

2024-02-25, 10:52
W tańcu, w cyrku i na koncercie żegnamy się z zimowymi feriami [przewodnik na weekend]

W tańcu, w cyrku i na koncercie żegnamy się z zimowymi feriami [przewodnik na weekend]

2024-02-23, 14:45
Statystyki są przytłaczające. Ponad 400 dni czekania na wizytę u psychiatry dziecięcego [wideo]

Statystyki są przytłaczające. Ponad 400 dni czekania na wizytę u psychiatry dziecięcego [wideo]

2024-02-23, 06:49
Seniorzy będą mogli liczyć na wsparcie. W Gronowie otwarto centrum opiekuńcze [zdjęcia]

Seniorzy będą mogli liczyć na wsparcie. W Gronowie otwarto centrum opiekuńcze [zdjęcia]

2024-02-22, 17:48
Ferie nie tylko na łyżwach Wspinaczka przyciągnęła dzieci i młodzież z Torunia [zdjęcia, wideo]

Ferie nie tylko na łyżwach! Wspinaczka przyciągnęła dzieci i młodzież z Torunia [zdjęcia, wideo]

2024-02-22, 06:45
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę