Uroczystość Bożego Ciała: trasy procesji w Kujawsko-Pomorskiem [przewodnik]

2023-06-07, 10:28  Redakcja
W czwartek 8 czerwca, Kościół Katolicki obchodzi Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. /fot. Pixabay

W czwartek 8 czerwca, Kościół Katolicki obchodzi Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. /fot. Pixabay

W tym roku Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa przypada 8 czerwca. Jak podkreślają księża, to okazja do podziękowania Bogu za dar Eucharystii i pokazanie, że Jezus jest wśród nas, obecny w naszym życiu. Którędy pójdą główne procesje w naszym regionie? Sprawdź w naszym przewodniku.

Biskupi diecezji w naszym regionie udzielili dyspensy od postu w piątek 9 czerwca. Księża zachęcają do ozdobienia okien, przynoszenia kwiatów i licznego udziału dzieci pierwszokomunijnych. Zapraszają do udziału również poczty sztandarowe i przedstawicieli duszpasterstw parafialnych.

BYDGOSZCZ

Parafia Katedralna pw. św. Marcina i Mikołaja, ul. Farna 2
Po Mszy św. o godz. 10:00 odbędzie się procesja spod Katedry do kościoła garnizonowego trasą: Farną, Stary Rynek, Krętą, Podwale, Grodzką, Przy Zamczysku, Plac Kościeleckich i Bernardyńską.

Bazylika św. Wincentego à Paulo, Al. Ossolińskich 2
Procesja spod Bazyliki wyruszy po Mszy św. o godz. 10:00. Trasa będzie przebiegać przez następujące ulice: Markwarta, Staszica, Kopernika i Aleje Ossolińskie.

Bazylika Matki Boskiej Królowej Męczenników, ul. gen. M. Bołtucia 7
Wierni wezmą udział we Mszy św. o 8:30, a około 9:30 rozpocznie się procesja, która przejdzie ulicami: Bołtucia, Fiedlera, Fieldorfa Nila, Kleina, Albrychta, Wańkowicza.

Parafia Świętych Polskich Braci Męczenników, ul. ks. J. Popiełuszki 3
Uroczystość zaplanowano po Mszy św. o godz. 10:15. Procesja Eucharystyczna przejdzie ulicami: ks. J. Popiełuszki, Białogardzką, Białostocką, Łomżyńską i ks. J. Popiełuszki. Zakończenie przed Kościołem Nawiedzenia. Ołtarze powstaną przy ul. Białogardzkiej, Białostockiej, Łomżyńskiej i przy Kościele Nawiedzenia.

Parafia pw. Zmartwychwstania Pańskiego, ul. kard. S. Wyszyńskiego 58
Procesja Bożego Ciała rozpocznie się po Mszy św. o godz. 9:30 i przejdzie ulicami: Kardynała Wyszyńskiego, Kasztanową, Lelewela, Czerkaską Sułkowskiego i Modrzewiową.

Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, pl. Piastowski 5
Tradycyjna procesja odbędzie się po Mszy św. o godz. 9:00 i przejdzie ulicami: placem Piastowskim, Sowińskiego, Mazowiecką, Sienkiewicza i Śniadeckich.

Parafia Chrystusa Króla w Bydgoszczy, ul. Lotników 1
Procesja rozpocznie się około godz. 10:45 spod kościoła ulicami: Stawową, Władysława IV, Ostroroga, Lotników do kościoła, gdzie nastąpi zakończenie procesji. W czasie procesji zostanie odśpiewana Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Parafia św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty, pl. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty 1
Procesja Bożego Ciała wyrusza z Parafii św. Marka po Mszy św. o godz. 9.00. Przejdzie ulicami Pelplińską i Skarżynskiego.

Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej, ul. Żmudzka 2
Uroczysta msza św. rozpocznie się o godz. 10:30, a po niej wyruszy procesja. Ołtarze w procesji powstaną przy ul. Żmudzkiej, dwa przy ul. Gajowej i przy kościele.

Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, ul. Ugory 18
Procesja z Mszą św. o 10.00 ulicami: Leszczyńskiego, Żuławy, Skorupki, Ugory zakończona przed kościołem.

Kościół pw. św. Krzyża, ul. Artyleryjska 10
Po mszy św. o godz. 10:00 wierni wraz z Najświętszym Sakramentem przejdą ulicami: Powstania Listopadowego, częścią ul. Powstańców Warszawy, Skromną i wrócą do kościoła.

Koncert na Wyspie Młyńskiej
Z okazji Bożego Ciała przygotowano koncert na Wyspie Młyńskiej o godz. 19:00. Koncert "Uwielbienie na Wyspie" organizowany jest już po raz ósmy, w uroczystość Bożego Ciała. Jak podkreślają organizatorzy, chcą wykorzystać urodę Wyspy Młyńskiej, miejsca sprzyjającego spotkaniom wielu bydgoszczan. Koncert organizowany jest pod hasłem „Kościół i już!” i ma ukazywać radosny Kościół będący wspólnotą połączoną modlitwą, muzyką i śpiewem. Chór gospel poprowadzi małżeństwo profesjonalnych, młodych muzyków - Marta i Bartek Haliniak. Gościem specjalnym, a zarazem gospodarzem koncertu będzie ks. bp Krzysztof Włodarczyk, który objął koncert honorowym patronatem.

TORUŃ

Katedra pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty, ul. M. Kopernika 6
Mszy św. o godz. 9:00 będzie przewodniczyć ks. bp Wiesław Śmigiel. Następnie wyruszy procesja ulicami: Kopernika i Piekary do kościoła Maryi Panny, tam będzie ustawiona pierwsza stacja. Następnie wierni przejdą Starym Rynkiem do kościoła pw. Ducha Świętego, gdzie będzie druga stacja. Trasą przez Stary Rynek, Szeroką, Królowej Jadwigi i Rynek Nowomiejski procesja dotrze do kościoła św. Jakuba, gdzie będzie miała miejsce trzecia stacja. Z kościoła św. Jakuba Rynkiem Nowomiejskim i ul. św. Katarzyny procesja się do kościoła garnizonowego, gdzie będzie miała miejsce czwarta stacja i tam procesja się zakończy.

Parafia pw. Matki Bożej Zwycięskiej, ul. Podgórna 74
Po Mszy św. o godz. 10:00 wierni wyruszą z procesją do czterech ołtarzy. W tym roku trasa przejdzie ulicami: Podgórną, Wiązową, Wybickiego, Legionów i Podgórną uczestnicy wrócą do kościoła.

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego i św. Siostry Faustyny Kowalskiej, ul. Św. Faustyny 7
Po Mszy św. o godz. 12:30 wyruszy procesja eucharystyczna. Przejdzie ona trasą: ul. Kozacką w kierunku Wielkiego Rowu, Koniuchy, Kozacką i św. Faustyny. Zakończenie procesji na placu przed „Samarytaninem”.

Parafia pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, ul. Niesiołowskiego 21
Procesja rozpocznie się o godz. 9.00 przy kościele Matki Bożej Królowej Polski na Rubinkowie I, przejdzie ulicami: Rydygiera, Łyskowskiego, Dziewulskiego i Przybyłów, a zakończenie procesji odbędzie się przed kościołem, po czym zostanie odprawiona Msza św.

Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, ul. Gen. J. Hallera 104-114
Procesja z Najświętszym Sakramentem wyruszy po Mszy św. o godz. 9:00 i przejdzie ulicami: Hallera, Błękitną, Idzikowskiego, Brązową, Konduktorską, Domachowskiego i Hallera.

Parafia bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, ul. Szubińska 15
Uroczysta liturgia rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 9.00. Po mszy św. wyruszy procesja Eucharystyczna ulicami parafii. Procesja przejdzie ulicami: Szubińską, Bliską, Daleką i Szubińską powrót do kościoła.

GRUDZIĄDZ

Kościół Niepokalanego Serca NMP. ul. Mickiewicza 43
Procesja Bożego Ciała wyruszy po mszy św. o godz. 10:30. Wierni pójdą z kościoła do krzyża na tyłach kościoła przy ul. Kosynierów Gdyńskich (pierwszy ołtarz), mostem nad Trynką i ścieżką pieszo-rowerową do drugiego ołtarza, dalej przy pomniku Ofiar Katyńskich będzie trzeci ołtarz, zaś czwarty ołtarz przy krzyżu przed kościołem.

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Ojca Pio, ul. Paderewskiego 6/8a
Procesja wyruszy po mszy św. o godz. 9:30 wyruszy procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy ulicami: Paderewskiego, Polną, Pietrusińskiego, Karabinierów, Paderewskiego do kościoła. Po zakończonej procesji będzie sprawowana msza św.

Parafia św. Józefa Oblubieńca, Droga Mazurska 1A
Po mszy św. o godz. 9:30 wyruszy procesja z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy ulicami osiedla: Drogą Mazurską, Aleją Sportowców, ul. Podhalańską i Drogą Kujawską do Kościoła. Ołtarze będą zbudowane: - I przy Drodze Mazurskiej, II - przy posesji Wołoszyn, III przy figurze Serca Jezusowego, IV przy Krzyżu na terenie kościoła.

Parafia Wniebowzięcia NMP, ul. Moniuszki 8
Msza z z procesją eucharystyczną rozpocznie się o godz. 10.30. Ołtarze ustawione będą: przy ul. Moniuszki 26, przy ul. Dworcowej 31, przy ul. Królewskiej, przy ul. Rapackiego 30.

WŁOCŁAWEK

Katedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, ul. Prymasa S. Karnikowskiego 7
Główna Msza Święta będzie sprawowana w Katedrze o godz. 10.00. Następnie wyruszy procesja Eucharystyczna, która przejdzie ulicami: Brzeską, Placem Wolności, 3 Maja do czterech ołtarzy i zakończy się przy parafii św. Jana Chrzciciela. Po trzech latach przerwy odbędzie się koncert Uwielbienie. Rozpoczęcie o godz. 20:00 w parku na Słodowie.

INOWROCŁAW

Parafia pw. Zwiastowania NMP, ul. Plebanka 10
Ogólnomiejska procesja Bożego Ciała odbędzie się po Mszy św. o godz. 11:00, odprawi ją bp Radosław Orchowicz. Po niej procesja ulicami miasta: Laubitza, Plebanka, Toruńska, Solankowa, Ratuszowa do Kościoła Garnizonowego.

NAKŁO

Parafia NMP Królowej Polski, ul. Mrotecka 29
Procesja rozpocznie się po Mszy św. o godz. 11:30, wierni przejdą ulicami: Sienkiewicza, Asnyka, Wichrowego Wzgórza, Mrotecką i Norwida, po czym wrócą do kościoła.

ŚWIECIE

Parafia pw. Chrystusa Króla, ul. Tucholska 1
Procesja eucharystyczna wyruszy po Mszy św. o godz. 10.00 – w tym roku wierni przejdą tzw. „starą trasą”, tzn. ul. W. Polskiego, Sportowa i powrót do kościoła. Księża proszą o przygotowanie poszczególnych ołtarzy w miejscach sprzed pandemii.

BRODNICA

Parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, ul. Farna 1
O godz. 11:00 odprawiona zostanie uroczysta Msza św. na placu Warsztatów Terapii Zajęciowej przy ul. Wyspiańskiego 13. Po Eucharystii rozpocznie się procesja do I ołtarza przy Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym przy ul. Wyspiańskiego 6. Następnie ul. Wyspiańskiego do ul. Matejki (II ołtarz przy sklepie Lewiatan). Dalej, ul. Korczaka, gdzie III ołtarz będzie umiejscowiony na skrzyżowaniu z ulicą prowadzącą do ulicy Kochanowskiego. IV ołtarz i zakończenie procesji na tzw. Rynku Michałowskim przy „krzyżu cholerycznym”.

Rodzina

Dieta, aktywność, regularne badania to nadzieja dla serca. Środa z profilaktyką w NFZ

Dieta, aktywność, regularne badania to nadzieja dla serca. „Środa z profilaktyką” w NFZ

2023-09-27, 12:09
Tutaj pamięta się o zmarłych dzieciach. Grupa wsparcia dla kobiet po stracie

Tutaj pamięta się o zmarłych dzieciach. Grupa wsparcia dla kobiet po stracie

2023-09-26, 11:30
Aniołki od seniorów dla najmłodszych. Dzieci z grudziądzkiego szpitala z nowymi przyjaciółmi

Aniołki od seniorów dla najmłodszych. Dzieci z grudziądzkiego szpitala z nowymi przyjaciółmi

2023-09-26, 06:48
Ponad 2 tysiące więcej mieszkań czynszowych w regionie Samorządowcy otrzymali dofinansowanie [zdjęcia]

Ponad 2 tysiące więcej mieszkań czynszowych w regionie? Samorządowcy otrzymali dofinansowanie [zdjęcia]

2023-09-25, 22:05
O zaburzeniach psychicznych wśród dzieci. Spotkania dla rodziców i nauczycieli

O zaburzeniach psychicznych wśród dzieci. Spotkania dla rodziców i nauczycieli

2023-09-25, 12:00
Od drzewek i krzewów po rzeźby i meble. Kiermasz Ogrodniczy przed Torbydem [zdjęcia]

Od drzewek i krzewów po rzeźby i meble. Kiermasz Ogrodniczy przed Torbydem [zdjęcia]

2023-09-24, 13:15
Spotkanie z policjantami, mobilnym robotem i psem Leo. Dzieci na komisariacie [zdjęcia]

Spotkanie z policjantami, mobilnym robotem i psem Leo. Dzieci na komisariacie [zdjęcia]

2023-09-24, 12:10
Młodzi niepełnosprawni pokonują swoje słabości i walczą z lękiem, a robią to w biegu [zdjęcia]

Młodzi niepełnosprawni pokonują swoje słabości i walczą z lękiem, a robią to w biegu! [zdjęcia]

2023-09-23, 11:50
Osoby niepełnosprawne świetnie sprawdzają się w pracy. Mówiono o tym na Targach w Bydgoszczy

Osoby niepełnosprawne świetnie sprawdzają się w pracy. Mówiono o tym na Targach w Bydgoszczy

2023-09-21, 07:47
Objawy mogą być mylone z przeziębieniem. Komu grozi rak gardła i szyi [wideo]

Objawy mogą być mylone z przeziębieniem. Komu grozi rak gardła i szyi? [wideo]

2023-09-20, 18:11
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę