Święto Województwa, atrakcje dla dzieci, muzyka, teatr i dart [przewodnik na weekend]

2023-06-02, 14:01  Redakcja
Festyn charytatywne, ale też z okazji Dnia Dziecka, to tylko część atrakcji, które czekają w ten weekend w regionie/fot. Tatiana Adonis, archiwum

Festyn charytatywne, ale też z okazji Dnia Dziecka, to tylko część atrakcji, które czekają w ten weekend w regionie/fot. Tatiana Adonis, archiwum

Pierwszy weekend czerwca zapowiada się niezwykle intensywnie. W niektórych miejscach „przedłużono” Dzień Dziecka - pikniki i inne atrakcje trwają aż do niedzieli (4 czerwca). Rozpoczęły się też obchody Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego - w różnych miastach regionu odbędą się koncerty z udziałem gwiazd. Nie zabraknie też wydarzeń charytatywnych, spektakli i warsztatów. Jedno jest pewne: każdy znajdzie coś dla siebie!

BYDGOSZCZ

Dzień Dziecka w Młynach Rothera
piątek i niedziela, 2-4 czerwca, godz. 16:00
Podczas nadchodzącego weekendu nie zabraknie twórczych i naukowych wrażeń. Specjalnie dla małych bydgoszczanek i bydgoszczan Młyny przygotowały różnorodne i widowiskowe atrakcje. W piątek odbędą się twórcze warsztaty, a w niedzielę instytucja zaprasza do strefy gier planszowych oraz na pokazy naukowe. W piątek, 2 czerwca, w Nowym Miejscu odbędą się warsztaty „Wszystkie dzieci nasze są”. Młyny wraz ze Stowarzyszeniem My Też zaproszą uczestniczki i uczestników w podróż dookoła świata. Wszystko to, aby poznać dzieci z różnych zakątków świata oraz lokalnego podwórka. Także w niedzielę, wraz z Bydgoską Strefą Gier Bez Prądu, Młyny zapraszają do wspólnej zabawy przy planszówkach.

Viva Italia – polsko-włoskie stosunku bilateralne
piątek, 2 czerwca, godz. 17:00, Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu
W spotkaniu organizowanym przez Towarzystwo Polsko-Włoskie wezmą udział dr Grażyna Ciemniak, prof. dr hab. Adam Sudoł i Alberto Amati.

Koncert na Dzień Dziecka
piątek, 2 czerwca, godz. 18:00, Filharmonia Pomorska
Salija to opowieść o dorastającej dziewczynce, którą poznajemy w dniu jej trzynastych urodzin. Niespodziewany bieg zdarzeń sprawia, że główna bohaterka przenosi się w tajemnicze miejsce, z którego podróżuje w głąb nieznanego świata, stając przed koniecznością trudnych wyborów. Libretto opery świadomie dotyka tematów odwołujących się do wyobraźni, wrażliwości oraz doświadczeń nastoletniego odbiorcy, takich jak samopoznanie, odkrywanie własnej tożsamości, konfrontacja z lękami. Na scenie wystąpią: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej, Krzysztof Dobosiewicz – dyrygent, Małgorzata Szwajlik – libretto, Joanna Sapkowska – multimedia i kostiumy, Wiktoria Wizner – Salija, Sandra Klara Januszewska – Samotnieja, Mama, Łukasz Przykłocki – Wszeschwiedzący.

Otwarte Mistrzostwa Województwa w Darta
piątek-niedziela, 2-4 czerwca, Antena Club, ul. Modrakowa 53
Ukoronowanie sezonu 2022/23 w ramach rozgrywek w ramach Kujawsko-Pomorskiej Ligi Darta. Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego, to kolejna szansa na zdobycie refundacji na Mistrzostwa Polski w Żninie. Wartym zanotowania faktem jest to, że Mistrzostwa Województwa to impreza otwarta. Oznacza to, że nie ma żadnego kryterium ograniczającego możliwość gry w turnieju. To do darterska rywalizacja dla wszystkich chętnych do gry. Trzy dni emocjonujących rozgrywek. Każdego dnia odbędą się mecz w innej kategorii: deblowej, drużynowej i indywidualnej. Do tego na sobotę zaplanowano ceremonię wręczenia nagród za sezon 2022/23. Pełny harmonogram znajduje się tutaj.

Peron Wędrowny – koncert
piątek, 2 czerwca, godz. 18:00, Światłownia, ul. św. Trójcy 15
Zespół pochodzi z Tupadeł niedaleko Inowrocławia. Jako Peron Wędrowny zadebiutował w 2021 roku na Festiwalu Nocnik w Łęczycy, choć sama nazwa wymyślona została już w połowie lat 90. Taką też nazwę przyjął w 2008 roku kanał na YouTube, gdzie zamieszczana jest twórczość wszelaka rodzin Gregowskich i (blisko spokrewnionej) Leszczyńskich. Repertuar zespołu to głównie zaśpiewane wiersze Franciszka Becińskiego i Jadźki z Kujaw – regionalnych kujawskich poetów zwanych ludowymi, oraz piosenki w akustycznej oprawie do wierszy m.in. Aleksandry Bacińskiej i Andrzeja Krzysztofa Torbusa. Z rzadka zespół śpiewa także własne teksty.

Niewinne warsztaty winne
piątek, 2 czerwca, godz. 18:00, Fach Studio, ul. Dworcowa 73/4
Podczas degustacji uczestnicy poznają sześć rodzajów wina. Sommelier z wieloletnim doświadczeniem wprowadzi w świat win i podzieli się wiedzą na ich temat. Ilość miejsc jest ograniczona. Jest również możliwość kupienia bonu podarunkowego na warsztaty np. z okazji Dnia Mamy lub Dnia Taty.

Koncert akustyczny Misii Furtak
piątek, 2 czerwca, godz. 20:00, Miejskie Centrum Kultury
Na zakończenie Dnia Inkluzywności odbędzie się specjalny set akustyczny. Poza tym, że jest muzyczką, autorką i basistką, Misia od lat działa na rzecz wspierania i edukowania młodych muzyków i muzyczek. W zeszłym roku została wybrana do sieci Keychange – pionierskiej, międzynarodowej organizacji, która wspiera kobiety i mniejszości płciowe w branży muzycznej. W ramach Dnia Inkluzywności nie tylko zagra koncert, ale też poprowadzi panel dyskusyjny o budowaniu inkluzywnego środowiska pracy. Na scenie pojawi się w towarzystwie Michała Drozdy z zespołu „Niemoc”.

Nasze serca biją dla Julki
sobota, 3 czerwca, godz. 10:00-14:00, Muzeum Kanału Bydgoskiego, ul. Staroszkolna 10
W programie festynu zaplanowano wiele atrakcji: licytacje voucherów (m.in. usługi masażu, sesja fotograficzna, trampoliny, escape room, zajęcia fitness i wiele innych), animacje dla dzieci, żywe maskotki, malowanie twarzy, bańki, sensoplastyka, kolorowe warkoczyki, domowe wypieki, pajda chleba ze smalcem, grill, wata cukrowa, pokaz pierwszej pomocy, pomiar cukru i ciśnienia, analiza składu ciała, rękodzieło (m.in. maskotki, anioły, świeczki, mydełka), pchli targ, pokaz lodów molekularnych, warsztaty scrapbookingu, strzelanie z łuku, motocykle i zabytkowe auta, kajaki, alpaka i psy terapeutyczne.

Dziewczynka już w okresie prenatalnym została zdiagnozowana pod kątem złożonej wady serca, której leczenia nie chce podjąć się żaden lekarz na terenie Polski. Jednak po wielu poszukiwaniach okazało się, że szansa na jej powrót do zdrowia jest możliwa w Stanach Zjednoczonych. Boston Children's Hospital to miejsce, gdzie operowane są skomplikowane przypadki, którym inne ośrodki zdrowotne nie mogą zapewnić pomocy. Bez tej operacji stan serca Julki będzie się nadal pogarszał, co stanowi zagrożenie dla jej zdrowia i życia. W związku z zaistniałą sytuacją rodzina oraz ludzie dobrej woli starają się pozyskać fundusze na ten szczytny cel, który jest największym marzeniem dziewczynki.

Obecnie na głównej zbiórce organizowanej na portalu siepomaga brakuje jeszcze ogromnej kwoty ponad 1 120 000 zł, dlatego też zwracamy się z prośbą o wsparcie i uczestnictwo w przygotowanym wydarzeniu, które zbliży Julię do hospitalizacji w Stanach Zjednoczonych.

Śniadanie na Trawie z Tomaszek Raczkiem
sobota, 3 czerwca, godz. 10:30, Weranda, ul. Konarskiego 9
Do Bydgoszczy przyjedzie ze swoją premierową książką „Perła z Lamusem”, o której opowie podczas spotkania autorskiego w trakcie pikniku. Podczas „Śniadania na Trawie” będzie też okazja kupić książkę „Perła z Lamusem”. Dostępne będzie również specjalne wydanie kolekcjonerskie. Spotkanie i książka dla miłośników kina. Legenda duetu krytyków filmowych Zygmunta Kałużyńskiego i Tomasza Raczka, którzy w telewizyjnym cyklu „Perły z lamusa” przez ponad dziesięć lat prezentowali historię kina jako fantastyczną przygodę i zarazem rozwibrowane lustro współczesnego świata, trwa do dzisiaj.

Finałowy koncert Drums Fusion
sobota, 3 czerwca, godz. 12:00, Zespół Pałacowo-Parkowy Ostromecko
Ostatni dzień Festiwalu to brzmienie rodem z Ameryki Południowej. Dźwięki flamenco, fado oraz tango. Gwiazdą wydarzenia jest Maria Cangiano, pochodząca z Buenos Aires wokalistka i interpretatorka twórczości Astora Piazzoli. Od godziny 12:00 odbywać się będą warsztaty: rytmu prowadzone przez Borję Soto, który traktuje rytm nie tylko jako element muzyczny, ale także jako możliwość kontaktu ze swoim ciałem i terapeutycznej ekspresji. Oprócz tego zaplanowano warsztaty śpiewu prowadzone przez Dorotę Dzięcioł, warsztaty taneczno-ruchowe (Maria Cangiano), podczas których poznać będzie można możliwości traktowania ciała jako instrumentu perkusyjnego.

Kolaż rodzinny

sobota, 3 czerwca, godz. 13:00, Kino Jeremi, ul. Fieldorfa 13
Rodzinny warsztat artystyczny z plakatem filmowym w tle. Podczas warsztatów każdy uczestnik/uczestniczka wykona swój autorski kolaż rodzinny wykorzystując archiwalne materiały filmowe należące do zbiorów Kina Jeremi tj; plakaty, ulotki i inne.

Piknik charytatywny
sobota, 3 czerwca, godz. 14:00, Collegium Copernicanum, ul. Kopernika 1
II Piknik Charytatywny „SMS, czyli Siła Młodych Serc dla polskiej psychiatrii dziecięcej”. W czasie trwania tego wydarzenia zbierane będą fundusze, które zostaną przekazane na wsparcie polskiej psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej za pośrednictwem Fundacji „Ośrodek Relacje”. Już 3 czerwca czekają liczne koncerty artystów, licytacje atrakcyjnych nagród, takich jak bon na strzelnicę, bon na siłownię, czy voucher na sesję fotograficzną. Występem wieczoru będzie pokaz iluzjonisty „King of Thorn”, uczestnika dwóch edycji „Mam Talent”, który uczyni wydarzenie jeszcze bardziej magicznym. Na uczestników czekają zabawy dla dzieci, strefa gastro i wiele innych atrakcji. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Wycieczka z biegiem rzeki
sobota, 3 czerwca, godz. 17:00, Rzeźba Flisaka, ul. Mostowa
Rzeka w mieście odrywała zawsze bardzo dużą rolę. Pełniła one na przestrzeni wieków różne funkcje: obronne, handlowe, a teraz reprezentacyjne. Co takiego znajduje się na jej brzegach? Właśnie na to pytanie spróbuje odpowiedzieć przewodnik podczas kolejnego spaceru z cyklu Kierunek Wycieczka. Jest to cześć pierwsza tej trasy przejdziemy się nad brzegiem Brdy od Mostu staromiejskiego do mostów kolejowych.

Baron Cygański
sobota, 3 czerwca, godz. 19:00, Opera Nova
Johann Strauss uznawał „Barona cygańskiego” za swe największe kompozytorskie osiągnięcie. Zauroczony folklorem cygańsko-węgierskim stworzył operetkę oddającą piękno kultury obu tych nacji. Muzyka opisuje koloryt i swobodę puszty, żywiołowość cygańskiego obozowiska i elegancję wiedeńskich pałaców , dzieło aż roi się od wpadających w ucho melodii. „Baron cygański” powrócił w iście królewskim przepychu do repertuaru bydgoskiej Opery: operetkę wystawia się po to, aby sprawić radość widzom i wykonawcom.

Koncert bydgoskich bluesmanów
sobota, 3 czerwca, godz. 20:00, ogródek Merlin Pub, Plac Teatralny
Duża dawka bluessa w wykonaniu Romana Wiśniewskiego – wokal, gitara prowadząca, Anny Wiśniewskiej – wokal, gitara rytmiczna, Witka Albińskiego – harmonijka, Adama Miszewskiego – gitara basowa iWojtka Romanowskiego – perkusja. Wejście na wydarzenie jest darmowe.

Święto Województwa
sobota, 3 czerwca, godz. 20:30, Wyspa Młyńska
W Bydgoszczy miejscem wspólnego świętowania będzie Wyspa Młyńska, gdzie odbędzie się koncert muzyki filmowej Wyspa Kina. Wystąpią: Andrzej Piaseczny, Kasia Moś, Maciej Pawlak, Natalia Szroeder, Natalia Kukulska, Piotr Rogucki, Zalia. Imprezę poprowadzi Maciej Orłoś. Aranżacja i oprawa muzyczna: Bartek Staszkiewicz. Wstęp wolny.

IX Szosowa Niedziela
niedziela, 4 czerwca, godz. 9:00
Trasa stanowi pętlę ze startem i metą w Bydgoszczy, dystans liczy około 180 kilometrów i przebiega przez drogi publiczne województwa kujawsko-pomorskiego i województwa wielkopolskiego. W tym roku jest również pętla turystyczna o dystansie 80 kilometrów.
Szosowa Niedziela, trasa 180 km - przebiega przez następujące miejscowości: Bydgoszcz - Wojnowo - Mochle - Salno - Byszewo - Wierzchucin Król. - Sośno - Sępólno Krajeńskie - Lipka - Osowo - Sypniewo - Więcbork - Mrocza - Nakło - Potulice - Łochowo – Bydgoszcz.

Szosowa Niedziela, trasa 80 km - przebiega przez następujące miejscowości : Bydgoszcz - Wojnowo - Samieszczano - Mrocza - Wierzchucinek - Byszewo - Salno - Bytkowice - Wtelno - Morzewiec - Tryszczyn - Bydgoszcz.
Grupy liczą do 15 osób w zależności o tempa jazdy, od najszybszej do szybkiej i wolnej (turystycznej).

Zostań turystą w swoim mieście
niedziela, 4 czerwca, godz. 10:00, Opera Nova
Spacery z przewodnikiem odbywać się będą w każdą niedzielę w okresie od 4 czerwca do 26 września. W ich trakcie mieszkańcy będą mogli zwiedzić zabytkowe obiekty (m.in. Młyny Rothera, ZPP Ostromecko), muzea (Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy), ale i poznawać historię miasta. Wszystko to oczywiście w towarzystwie przewodników. W programie zwiedzania jest nie tylko centrum, ale i poszczególne dzielnice. Fordon, Bartodzieje, Bielawy czy Okole to również cześć historii małej ojczyzny. Poza spacerami organizator przygotowuje również spływy kajakowe z przewodnikiem.

Nic o nas bez nas
niedziela, 4 czerwca, godz. 19:00, I LO w Bydgoszczy, plac Wolności 9
Spektakl „Nic o nas bez nas” inspirowany dokumentalną twórczością Krzysztofa Kieślowskiego opowiada o niewidzialnej pracy fizycznej ludzi, którzy na co dzień są pomijani, dopóki nie wydarzy się jakaś tragedia, na przykład śmierć w kopalni albo nie dojdzie do strajku.

Czy pamiętasz?
Niedziela, 4 czerwca, godz. 19:00, Filharmonia Pomorska
Artyści słynnej Piwnicy pod Baranami zapraszają na koncert pt. „Czy pamiętasz?”. To muzyczno-poetycki hołd dedykowany Ewie Demarczyk i Markowi Grechucie. To diamenty, które pojawiają się raz na kilka dekad. Ich wyjątkowe głosy i interpretacje są nie do podrobienia. Ewa Demarczyk zadebiutowała na scenie Piwnicy pod Baranami w 1962 roku, na której szybko została okrzyknięta czarnym Aniołem Piwnicy. Marek Grechuta debiutował z zespołem Anawa w Krakowie w 1966 roku. Występy artystów zachwycały publiczność nie tylko krakowską, ale nawet obcojęzyczną.

TORUŃ

Psie historie w kilku klatkach
piątek, 2 czerwca, godz. 15:00, Kino Camerimage
Z okazji Dnia Dziecka Kino Camerimage zaprasza najmłodszych od 6 lat oraz całe rodziny na warsztaty z animacji poklatkowej z psim motywem w tle. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli wejść w rolę reżyserów, scenografów i operatorów filmowych pracując w grupie i tworząc własne animacje. Do wykonania animacji wykorzystane zostaną różnego rodzaju materiały, a manipulując ruchem stworzonych postaci wytwory wyobraźni magicznie ożyją. Warsztaty animacji poklatkowej to doskonała okazja, by nauczyć się nowej umiejętności artystycznej oraz podzielić się nią z innymi. Po zakończeniu warsztatów, uczestnicy będą mieli szansę na zaprezentowanie swoich prac na dużym ekranie filmowym. Czas trwania: 90 minut. Wstęp wolny. Zapisy drogą mailową na adres: office@ecfcamerimage.pl, liczba miejsc ograniczona.

Musical „1989”
piątek, 2 czerwca, godz. 16:00, Teatr im. Wilama Horzycy, Duża scena
„1989” ukazuje upadek komunizmu z nowej perspektywy. Wydarzenia znane z kronik filmowych i podręczników historii ożyją na scenie oglądane oczami trzech fascynujących par. Widzowie będą towarzyszyć bohaterom w momentach ikonicznych – podczas strajków w stoczni i przy Okrągłym Stole – ale też w intymnych chwilach radości i cierpienia przeżywanych w zaciszach peerelowskich mieszkań lub więziennych celach. Za brzmienie musicalu odpowiada jeden z najlepszych polskich producentów rapowych – Andrzej Mikosz „Webber”, znany m.in. z wieloletniej współpracy z „Łoną”. „1989” jest efektem koprodukcji Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Cholernie mocna miłość
piątek, 2 czerwca, godz. 19:30, Teatr im. Wilama Horzycy, Scena na zapleczu
„Cholernie mocna miłość” Lutza van Dijka opowiada prawdziwą historię tragicznej miłości, która wydarzyła się w Toruniu. Młody chłopak, dorabiający śpiewaniem na niemieckich przedstawieniach w dzisiejszym Teatrze Horzycy, zakochuje się w oficerze Wehrmachtu. Dziś jest jedynym znanym Polakiem skazanym na mocy paragrafu 175 penalizującego homoseksualizm, który opowiedział swoją historię. „Cholernie mocna miłość” to historia miłości, która na zawsze zmieniała życie zakochanych. To przejmujące świadectwo walki o prawo do uczucia, które traktowane jest jak zbrodnia. To opowieść o odkrywaniu swojej tożsamości i o strachu przed mówieniem o tym, kim się jest. Teofil Kosiński, główny bohater, marzył by ludzie we wszystkich krajach świata w końcu pojęli, że karać za miłość i tolerować przemoc to zawsze przestępstwo. Jaki świat by ujrzał dziś?

Kopernik z Petardą
sobota, 3 czerwca, godz. 11:00-17:00, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
Piknik Kopernik z petardą, czyli naukowe świętowanie Dnia Dziecka. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia będzie można skorzystać z kilkudziesięciu stanowisk w trzech strefach: nauki, bezpieczeństwa i zabawy. Na strefę zabawy złoży się dziewięć stanowisk z m.in. dmuchanym placem zabaw oraz dmuchanym promem kosmicznym. Oprócz stanowisk przygotowanych przez Młyn Wiedzy będą dostępne aktywności szkół wyższych, służb mundurowych, instytucji edukacyjnych i kulturalnych działających w Toruniu i regionie. Piknik odbędzie się na parkingu przed głównym budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Udział w pikniku jest bezpłatny.

Lalki śpiewają
sobota, 3 czerwca, godz. 12:00, Teatr Baj Pomorski
Losy teatralnych lalek nie należą do najprostszych. Miesiące bądź nawet lata przeleżane w ciasnych skrzyniach, walizkach, magazynach. Do tego niepewność, kiedy ponownie stanie się w blaskach reflektorów i czy w ogóle to nastąpi. Spektakl dla dzieci od lat 3.

Dzień Dziecka w CSW: Gra miejska – Współczesność Kopernika
sobota, 3 czerwca, godz. 12:00-18:00, Centrum Sztuki Współczesnej
Gra miejska, odkrywająca tajemnice Torunia w czasach Mikołaja Kopernika. Jak podkreśla organizator, wyobraź sobie, że możesz spędzić dzień w Toruniu z czasów Mikołaja Kopernika, a Twoim przewodnikiem jest sam astronom – wówczas być może Twój równolatek. Jak wyglądał toruński ratusz? Jakie zapachy unosiły się wokół niego? Co stało w miejscu pomnika Mikołaja Kopernika? Start/meta: recepcja CSW. Więcej informacji: eduakcje@csw.torun.pl, lub tel. 56 610 97 16 (od 7:30 do 15:30).

Trzy Smutne Sztuki
sobota, 3 czerwca, godz. 19:00. Arena Toruń
Radu Afrim stworzył przedstawienie na podstawie trzech dramatów Maurice’a Maeterlincka Intruz, Siedem królewien, Wnętrze. Wspólnym motywem jest śmierć i oniryczny nastrój z nią związany. Spektakl Afrima to teatr grozy i groteski, w którym reżyser uruchamia niezwykły pejzaż akustyczno-choreograficzny, buduje atmosferę lęku. W każdej części losami bohaterów steruje niewidzialna siła. Śmierć staje się główną postacią, zawsze bliską, nieobecną, a jednak bardzo obecną, taką, która delikatnie skrada się w głąb duszy, by wkrótce przejąć nad nią kontrolę. To także spektakl społecznie aktualny, bo żyjemy od jakiegoś czasu pod groźbą choroby i śmierci, przerażeni, oszołomieni, zrozpaczeni. Jest uniwersalnie ludzki, bo te lęki pierwotne mają korzenie w człowieku i w nas pozostaną.

Bonnie i Clyde
sobota, 3 czerwca, godz. 19:30, Kino Camerimage
„Bonnie i Clyde” w reżyserii Arthura Penna, to dziejąca się w Ameryce lat trzydziestych XX wieku, oparta na faktach historia dwojga dwudziestokilkuletnich kochanków: Bonnie Parker (Faye Dunaway) i Clyde’a Barrowa (Warren Beatty), którzy z drobnych przestępców szybko stają się bezlitosnymi gangsterami z pierwszych stron gazet. Romantyczne ujęcie losów przestępców i wyjątkowa jak na ówczesne kinowe standardy brutalność spotkała się jednocześnie z dużą krytyką i ogromnym uznaniem.

Art Piknik
niedziela, 4 czerwca, godz. 10:00-14:00, Błonie Nadwiślańskie
Dla uczestników przygotowano wiele atrakcji związanych z rękodziełem i sztukami plastycznymi: rysowanie spirografem, malowanie na sztalugach, szycie i malowanie obrazów na płótnie, wydrapywanki, rzeźbienie w glinie, linoryt, malowanie akwarelami i metodą EBRU, decoupage, makramę, koraliki, projektowanie i drukowanie 3D oraz zabawę z długopisami 3D. Działać będą: strefa gogli VR, dmuchańce, stoisko malowania buziek i puszczania baniek mydlanych. Zaplanowano też wspólny spacer z pieskami z Psiego Patrolu. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie też coś do picia i przekąszenia, a o atmosferę zadba niezawodny Klaun Pablo.

Piknik w Parku
niedziela, 4 czerwca, godz. 11:00, Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu
Podczas imprezy będzie można dowiedzieć się jak mądrze i prawidłowo segregować odpady, czy dzikie zwierzęta zapuszczające się do miasta mogą być groźne oraz co daje nam las wokół nas. Spotkanie z podopiecznymi Miejskiego Schroniska dla Zwierząt, Akademia bezpiecznej jazdy hulajnogą elektryczną, warsztaty florystyczne oraz przyrodniczy spacer po Parku na Bydgoskim Przedmieściu, rozpoczynający się o godz. 12.00, to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez organizatorów. Nie zabraknie zabaw, pokazów i konkursów dla najmłodszych. Dla uczestników przygotowano upominki: sadzonki drzew, nasiona roślin miododajnych i kwiatów łąkowych.

Badania Ściśle Tajne
niedziela, 4 czerwca, godz. 17:00, CKK Jordanki
Sztuka Badania ściśle tajne w wykonaniu New Constructive Ethics Iwana Wyrypajewa – jednego z najbardziej cenionych współczesnych dramaturgów – to niezwykle inteligentna, psychologiczna gra, która potrafi wciągnąć jak kryminalna zagadka. Jej bohaterowie próbują sobie odpowiedzieć na fundamentalne pytania: Do czego zdolny jest człowiek? Czy jest on istotą monogamiczną? Jakie są szanse na przetrwanie gatunku ludzkiego? Losy świata są jednak tylko pretekstem do ukazania naszej skomplikowanej natury i zagubienia w chaotycznej rzeczywistości XXI wieku.

WŁOCŁAWEK
„Fabryka marzeń” – koncert
piątek, 2 czerwca, godz. 17.00, Centrum Kultury Browar B., Łęgska 28
Koncert na podsumowanie całorocznych zajęć dzieci i młodzieży organizowanych w Centrum Kultury Browar B. Wystąpią zespoły taneczne, grupy wokalne, sekcja gitarowa, będzie tez można podziwiać prace dzieci z sekcji plastycznych. Wstęp wolny.

„Zapis pamięci” i „Totemy” – wernisaże
piątek, 2 czerwca, godz. 18.00, Galeria Sztuki Współczesnej, ul. Miedziana 2/4
Wernisaż dwóch wystaw: Grzegorza Bieniasa „Zapis Pamięci”, grafika urodzonego we Włocławku z okazji 40-lecia jego pracy twórczej, oraz jego córki, Malwiny Bienias „Totemy”.

Spektakl „Tomcio Paluch” – premiera
piątek, 2 czerwca, godz. 18.00, Teatr Skene, ul. Wojska Polskiego 13
Teatr Skene zaprasza na premierę z okazji Dnia Dziecka – „Tomcia Palucha” w reż. Mieczysława Synakiewicza. Drugi spektakl 4 czerwca o godz. 11.00.

Olimpiada Hefajstosa
sobota, 3 czerwca, godz. 10.00, stadion OSiR
VIII Olimpiada Hefajstosa – integracyjne zawody sportowe osób niepełnosprawnych

II Memoriał Grzegorza Karólewskiego
sobota–niedziela, 3–4 czerwca, godz. 10.00, hala OsiR
Miejski Międzyszkolny Klub Sportowy „Junak” Włocławek zaprasza na II Memoriał upamiętniający dorobek śp. Grzegorza Karólewskiego, wieloletniego trenera koszykówki we Włocławku. W sobotę odbędzie się turniej wychowanków, w niedzielę – turniej rocznika u-10. Przez cały czas Memoriału dostępne będą stoiska animacyjno-gastronomiczne. Więcej informacji TUTAJ.

Warsztaty tworzenia ceramiki
sobota, 3 czerwca, godz. 12.00, harcerska Baza Przygody, ul. Szpitalna 33
Bezpłatne warsztaty z ceramiki, organizowane w ramach projektu „Włocławek – miasto nowych możliwości. Tutaj mieszkam, pracuję, inwestuję i tu wypoczywam”.

Święto województwa – Astrofestiwal

sobota, 3 czerwca, godz. 15.00, przystań przy ul. Piwnej
Impreza organizowana przez Kujawsko–Pomorskie z okazji Święta Województwa przeniesie uczestników do „innej galaktyki”. W programie m.in.: symulatory lotów kosmicznych, plenerowe planetarium, obserwacje słońca i nieba, kosmiczne dmuchańce.

Święto województwa – koncert

sobota, 3 czerwca, godz. 20.00, Bulwary
Włocławski koncert z okazji Święta Województwa Kujawsko–Pomorskiego zatytułowano „Fajansowe sny”. Wystąpią: Kayah, Ewa Bem od Nova, Mela Koteluk, Natalia Nykiel, Piotr Zioła, Skubas, Sarius, Asia Czajkowska.

Otwarty Turniej Tenisa Ziemnego z okazji Dnia Dziecka
niedziela, 4 czerwca, godz. 12.00, korty ziemne przy ul. Gałczyńskiego
W rozgrywkach wezmą udział dzieci i młodzież do lat 16. Organizatorem wydarzenia jest TKKF Ognisko Horyzont, szczegóły: www.wloclawek.eu.

INOWROCŁAW

Światowy Dzień Robienia na Drutach w Miejscach Publicznych
piątek, 2 czerwca, godz. 11.00–17.00, przed budynkiem Biblioteki Miejskiej im. J. Kasprowicza, ul. Kilińskiego 16
Uczestnicy cyklicznych warsztatów rękodzielniczych „Senior potrafi” zaprezentują swoje prace w formie instalacji przed budynkiem Biblioteki – na trawniku, ławeczkach i drzewach.

„za-OFMOD-dęcie” – przemarsz orkiestry i koncert

sobota, 3 czerwca, godz. 14.00 (początek przed tężniami solankowymi)
Orkiestra Dęta IKS SOLINO S.A. pod dyr. Edwarda Piórka wyruszy sprzed tężni, przemaszeruje mostkiem i alejkami parkowymi do muszli koncertowej. Tam, o godz. 15.00, odbędzie się koncert z tańcem oraz popisami tambourmajorek i mażoretek w wykonaniu Stowarzyszenia „Orkiestra Dęta Świecie” pod dyrekcją Mariusza Żelazka. W programie muzyka filmowa i musicalowa.

GRUDZIĄDZ
Dzień Dziecka w Solankach
piątek, 2 czerwca, godz. 15.00–19.00, Geotermia Grudziądz, ul. Warszawska 36
Otwarta impreza dla dzieci i ich rodzin. W programie m.in. malowanie twarzy, balonowe zoo, gry i zabawy – i wata cukrowa dla każdego.

Otwarcie wystawy akwarel Mieczysława Ziomka
piątek, 2 czerwca, godz. 18.00, Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi, ul. Wodna 3/5
„Na ekspozycji »Z wody i światła« zaprezentowanych zostanie około 20 akwarel autorstwa profesora Mieczysława Ziomka – nestora toruńskiego Wydziału Sztuk Pięknych, który za pomocą świetlistych farb wodnych potrafi ukazać piękno otaczającego świata – zwłaszcza świata natury” – zapowiada Muzeum. Wystawa będzie czynna do 20 sierpnia.

Rozbiegany Dzień Dziecka
sobota, 3 czerwca, godz. 11.00, Stadion Olimpia
Zawody biegowe dla dzieci od 2 do 15 lat. „Przygotowaliśmy podział na kategorie wiekowe: od 60 m dla najmłodszych po 200 m, 400 m i więcej dla starszych grup wiekowych” – zapowiadają organizatorzy. Każdy zawodnik otrzyma numer wraz z chipem, medal, a zwycięzcy poszczególnych kategorii wiekowych dostaną ekopuchary i bilety wstępu na baseny solankowe wraz z opiekunem.

Rowerowy Dzień Dziecka
niedziela, 4 czerwca, godz. 11.00, osada Grud
Dla uczestników przygotowano oznakowane trasy dostosowane do wieku: o długości od 100 m dla najmłodszych, 300 i 600 m dla starszaków oraz ok. 1,5 km do nieco ponad 2 km dla najstarszej grupy wiekowej; trasy będą wiodły po terenie Osady Grud. Wszystkie dzieci, które ukończą wyścig, otrzymają medal i okolicznościową koszulkę. Dla zwycięzców w poszczególnych kategoriach przygotowano puchary i bilety wstępu na baseny solankowe wraz z opiekunem.

Święto województwa – koncert „Przystań wolności”
niedziela, 4 czerwca, godz. 19.00, marina
W ramach koncertu z okazji Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego piosenki poświęcone wolności zaśpiewają: Viki Gabor, Ewelina Flinta, Natasza, Kamil Bednarek, Rogucki, Organek, BARANOVSKi oraz Maciek Tacher.

ŚWIECIE
Dzieciaki Rządzą – piknik pod patronatem burmistrza
sobota, 3 czerwca, godz. 14.00–18.00, boisko SP 8
W programie pikniku z okazji Dnia Dziecka m.in.: występy artystyczne, warsztaty: kulinarne i biżuterii ceramicznej, dmuchany plac zabaw, dmuchane atrakcje: kule Bumper Ball, strzelnica, dart, giga hokej, Strefa Maluszka (od 6 mies. do 3 lat), tor przeszkód z atrakcjami, gry i zabawy z animatorami, stoiska ze smakołykami.

CIECHOCINEK

Bieg o Kryształ Soli
sobota, 3 czerwca, godz. 9.00, przy Parku Linowym OSiR przy ul. Staszica
Szczegóły dotyczące biegu TUTAJ.

Ciechociński Dzień Seniora
sobota, 3 czerwca, godz. 11.00–18.00, muszla koncertowa w parku Zdrojowym
W programie wydarzenie liczne występy muzyczne – w tym Grażyny Rutkowskiej-Kusej, finalistki konkursu „The Voice Senior”. W parku pojawią się stoiska gastronomiczne i rękodzielnicze, będzie możliwość skorzystania z pomiaru ciśnienia i zbadać słuch, przewidziano też m.in. pokaz urządzeń rehabilitacyjnych.

Biało-Niebieski Dzień Dziecka

sobota, 3 czerwca, godz. 14.00, Stadion Miejski w Ciechocinku ul. Tężniowa 6
W programie: konkurs na najlepsze przebranie Kibica CKS Zdrój Ciechocinek, grill, grochówka, lody i słodki poczęstunek, piłkarskie gry i zabawy, m.in. konkurs żonglerki i turbokozak, malowanie twarzy, zajęcia z samoobrony, zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. O godz. 16.00 rozpocznie się mecz Seniorów CKS Zdrój Ciechocinek vs LTP Lubanie – tego dnia nie będą pobierane opłaty za wejście. W godz. 16:45 – 17:00 – strzelanie karnych bramkarzowi Zdroju.

Koncerty plenerowe

sobota–niedziela, 3–4 czerwca, godz. 15.00, fontanna przy Tężni nr 1
W sobotę Marta Pietrzak wystąpi w repertuarze Czerwonych Gitar i Maryli Rodowicz, a w niedzielę Albina Kowal wykona „Przeboje muzyki cygańskiej i ukraińskiej”.

Orkiestra Zdrojowa – reaktywacja. Koncert

niedziela, 4 czerwca, godz. 11.00, muszla koncertowa w parku Zdrojowym
Orkiestra Symfoniczna wykona m.in. utwory Straussów, Offenbacha, von Suppego, a także przeboje filmowe i musicalowe. W przypadku niepogody koncert odbędzie się w Teatrze Letnim.

Jacek Szyłkowski – koncert

niedziela, 4 czerwca, godz. 15.00, muszla koncertowa w parku Zdrojowym
Jacek Szyłkowski wystąpi z koncertem „Wspomnienie młodości”

NIESZAWA
Muzyka Wisły – Festiwal Muzyki Polskiej
niedziela, 4 czerwca, godz. 17.30, przystań promowa w Nieszawie
I edycja Festiwalu. Wystąpią Wiktoria Wizner – mezzosopran, Anna Federowicz – sopran, Aleksander Kamedulski – baryton, Tadeusz Melon – skrzypce, Jakub Lemański – wiolonczela, Jarosław Domagała – fortepian i Mikołaj Konopka – trąbka.
W ramach festiwalowego koncertu publiczność będzie miała okazję spotkania z prof. Wiesław Bednarek, solistą Teatru Wielkiego – Opery Narodowej , a także z gwiazdą piosenki Andrzejem Dąbrowskim, wykonawcą takich przebojów jak „Zielono mi”, czy „Do zakochania jeden krok”.

SZUBIN

Dni Szubina
piątek–niedziela (2–4 czerwca), różne lokalizacje
W programie święta miasta m.in. kino plenerowe w parku przy ul. Nakielskiej (2 czerwca, godz. 21.00), turnieje piłki nożnej oraz badmintona (obowiązują zapisy), nordic walking i gry podwórkowe w ramach „Rodziny na sportowo” w OSiRze przy ul. Mostowej (3 czerwca, godz. 15.00), wernisaż grupy Plama’s i koncert zespołu Last Chance w Szubińskim Domu Kultury (3 czerwca, godz. 19.00). W niedzielę (4 czerwca, godz. 15.00) odbędzie się festyn rodzinny zakończony koncertem grupy Loka (godz. 17.30) przy runach zamku w Szubinie. Szczegóły wydarzenia TUTAJ

ZARZECZEWO
Dni Otwartych Drzwi – Targi Rolno-Budowlane
sobota–niedziela, 3–4 czerwca, godz. 10.00–17.00
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie zaprasza do oddziału w Zarzeczewie na Dni Otwartych Drzwi – w programie liczne wystawy, kiermasze, konkursy (dla wystawców i zwiedzających), przegląd ras psów, pokazy koni huculskich, wystawa ptaków ozdobnych, występy artystyczne. Na terenie wystawowym zlokalizowane będą punkty gastronomiczne i plac zabaw dla dzieci. Można będzie skorzystać z porad specjalistów.

FOLUSZ

50 lat Bazy Harcerskiej Folusz – apel harcerski i ognisko w harcerskim klimacie
3 czerwca, sobota, Harcerski Ośrodek Wypoczynkowy w Foluszu, godz. 16.00

ŻNIN
Dzień Dziecka i wyszywanki

2 czerwca, godz. 10.00-17.00, park Miejski w Żninie/Plaża Miejska,
Na liście atrakcji można znaleźć warsztaty artystyczne, manufakturę gadżetów, integrację na sportowo, strefę chill, konkursy z nagrodami, kuchnię ukraińską i pokazy służb. Na zakończenie, od godz. 15.00, koncerty gwiazd. Wystąpią Mezo i Liber.

Rodzina

Lukrowali pierniki i tworzyli swoje kompozycje przypraw. Warsztaty Pod Łabędziem [zdjęcia]

Lukrowali pierniki i tworzyli swoje kompozycje przypraw. Warsztaty Pod Łabędziem [zdjęcia]

2023-12-10, 21:00
Aniołki, ozdoby, szopki. W muzeum można było kupić wszystko związane z Bożym Narodzeniem [zdjęcia]

Aniołki, ozdoby, szopki. W muzeum można było kupić wszystko związane z Bożym Narodzeniem [zdjęcia]

2023-12-10, 19:56
Anioły z innego świata. Szopka ze Świętą Rodziną na bydgoskim Starym Rynku

Anioły z innego świata. Szopka ze Świętą Rodziną na bydgoskim Starym Rynku

2023-12-10, 18:50
Rękodzieło, pierniki, miód i świąteczna herbata. Jarmark przy kościele na pl. Piastowskim

Rękodzieło, pierniki, miód i świąteczna herbata. Jarmark przy kościele na pl. Piastowskim

2023-12-10, 09:23
Omawiają problemy pieczy zastępczej. Fundacja PARO prowadzi Klub Rodzica

Omawiają problemy pieczy zastępczej. Fundacja PARO prowadzi Klub Rodzica

2023-12-09, 20:58
Stary Fordon już świętował. Ósma edycja Wigilii pod gołym niebem [zdjęcia, wideo]

Stary Fordon już świętował. Ósma edycja Wigilii pod gołym niebem [zdjęcia, wideo]

2023-12-09, 20:24
Rękodzieło, smakołyki i biżuteria. Tak dużego jarmarku w Kozielcu jeszcze nie było

Rękodzieło, smakołyki i biżuteria. Tak dużego jarmarku w Kozielcu jeszcze nie było

2023-12-09, 11:22
Wigilia pod gołym niebem w Fordonie. Na chętnych czeka dekorowanie choinki i nie tylko

Wigilia pod gołym niebem w Fordonie. Na chętnych czeka dekorowanie choinki i nie tylko

2023-12-09, 11:00
Czasem terapia nie ratuje, a dokłada cierpień. Debatowali, kiedy zmniejszać jej intensywność

Czasem terapia nie ratuje, a dokłada cierpień. Debatowali, kiedy zmniejszać jej intensywność

2023-12-08, 18:50
Koncerty, wigilia, warsztaty: to będzie weekend pełen przedświątecznych wzruszeń [przewodnik]

Koncerty, wigilia, warsztaty: to będzie weekend pełen przedświątecznych wzruszeń [przewodnik]

2023-12-08, 14:50
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę