Wtorek, 06 grudnia 2022 r.   Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
2022-08-12, 07:00 Redakcja/Janusz Wiertel

Beztroskie życie wydr. One pół życia leżą do góry brzuchami! [wideo, zdjęcia]

Wydry to zwierzęta inteligentne i pełne poczucia humoru./fot. Janusz Wiertel
Wydry to zwierzęta inteligentne i pełne poczucia humoru./fot. Janusz Wiertel
Norę buduje na brzegu, a wchodzi do niej spod wody. Zna się też na wentylacji! Przeszkody wyczuwa wibrysami. Wydry - te niezwykłe, bardzo rzadkie i chronione zwierzęta są bohaterami kolejnej odsłony naszego cyklu „Ludzkim głosem o zwierzętach".
O wydrze pisał już w XVII w. Jan Chryzostom Pasek. Robak, bo tak się Paskowa wydra nazywała, spał w jednym łożu ze swym panem. Na intruza rzucał się na rozkaz, jak pies, z wrzaskiem i z kąsaniem, a co najzabawniejsze, gdy właściciel wydawał komendę „Robak, hul ! hul ! W wodę”, pupil wynosił z pierwszego lepszego stawu rybę jedną po drugiej.
O tym niezwykłym zwierzaku opowiadają dr Dominika Gulda i Małgorzata Burchardt. W bydgoskim Ogrodzie Zoologicznym Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku mieszkają Marlenka i Czarek. Para dzieli swoje życie między ląd i wodę, co ważne, do szczęścia potrzebna im jest woda płynąca i oczywiście ryby - przysmak nad przysmaki. Okazuje się jednak, że wyderki nie pogardzą też marchewką, pieczarką, ślimakiem. A kiedy wydry są najszczęśliwsze i najbardziej zrelaksowane? To widać na naszym filmie!

Cykl wideo z mieszkańcami zoo w Myślęcinku prezentujemy w każdy piątek rano na radiopik.pl (cały cykl – TUTAJ). W okresie letnim tego samego dnia na antenie Polskiego Radia PiK w programie „PiKtogramy na wakacje” o godzinie 11:20 polecamy wakacyjne porady dotyczące zwierząt.

Dla rodziny

2022-12-06, godz. 07:45 Św. Mikołaj leci na Bydgoski Jarmark Świąteczny. My lecimy z nim [film z drona, zdjęcia] Bydgoski Jarmark Świąteczny w weekendy przyciąga tłumy bydgoszczan. Spojrzeliśmy na niego od strony nieba - taki sam widok podziwia pewnie Święty Mikołaj… » więcej 2022-12-05, godz. 21:00 Święta Rodzina, anioły, zwierzęta i Trzej Królowie. Szopka na rynku już stoi Nauczyciele i uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy aranżowali w poniedziałek wystrój szopki bożonarodzeniowej na Starym Rynku. » więcej 2022-12-05, godz. 19:11 Oni też potrafią! Kiermasz ozdób świątecznych - zrobili je niepełnosprawni [zdjęcia] Świąteczne stroiki, choinki, bombki, kartki bożonarodzeniowe - wszystko to można było kupić w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Odbyła się tam coroczna… » więcej 2022-12-05, godz. 10:50 Kibice GKM-u Grudziądz w roli mikołajów. Świąteczna zbiórka rozpoczęta! Sympatycy żużlowego klubu GKM Grudziądz po raz kolejny pomagają wychowankom domów dziecka - organizują zbiórkę prezentów, zrzutkę i licytacje, z których… » więcej 2022-12-04, godz. 19:45 Kiermasz charytatywny dla Błażeja. 32-letni mężczyzna zmaga się z ciężką chorobą Ciasta i wypieki, ozdoby świąteczne, zabawki, artykuły gospodarstwa domowego będzie można kupić podczas kiermaszu charytatywnego w Kwieciszewie (gmina M… » więcej 2022-12-04, godz. 14:11 Pędzili z pomocą dla dzieci z hospicjum. Bieg Świętych Mikołajów [wideo, zdjęcia] Ubrani w czerwone koszulki i czapki św. Mikołaja biegacze z całej Polski pojawili się w Toruniu. Wzięli udział w XX edycji Biegu Świętych Mikołajów. » więcej 2022-12-04, godz. 10:16 Szukają rodziców zastępczych. Biegowe Mikołajki w bydgoskim Myślęcinku Mikołajkowy Bieg po Rodzinę odbędzie się w niedzielę (4 grudnia) w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy. Podczas mprezy można dowiedzieć się… » więcej 2022-12-04, godz. 09:00 Rzeźby, hafty i inne ozdoby świąteczne. Na inowrocławskim Kiermaszu Świątecznym W Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu już można podziwiać i nabyć unikatowe ozdoby bożonarodzeniowe. W sobotę w obiekcie przy ul. Solankowej otwarto… » więcej 2022-12-02, godz. 21:00 150 maluchów piekło pierniki. Akcja charytatywna dla domów dziecka Piernikowy zawrót głowy w Niewieścinie w powiecie świeckim. Za pieczenie zabrali się podopieczni domów dziecka z regionu. » więcej 2022-12-02, godz. 16:40 Jarmarki świąteczne w regionie, ale nie tylko. Co się dzieje w weekend? [przewodnik] Świętego Mikołaja w weekend będzie można spotkać w różnych miejscach naszego regionu - m.in. na jarmarkach świątecznych w Bydgoszczy i w Toruniu. Co… » więcej
1234567