Wtorek, 04 października 2022 r.   Imieniny: Rozalii, Edwina, Franciszka
Polskie Radio PiK » Śniadanie z Muzami

Śniadanie z Muzami

Fot. freeimages.com
Fot. freeimages.com
Program podsumowuje kulturalne wydarzenia tygodnia na Kujawach i Pomorzu, popularyzuje wiedzę o kulturze i sztuce regionu, prezentuje twórców regionalnych oraz i ich dorobek.

Audycja propaguje szeroko pojętą kulturę, korzystając z różnych form wypowiedzi - relacji, wywiadów, felietonów, recenzji, małych form publicystycznych. Omawiamy i recenzujemy wydarzenia kulturalne - premiery teatralne, wystawy, koncerty, spotkania literackie, wszelkie artystyczne działania przygotowywane zarówno przez publiczne instytucje kultury, jak i przez organizacje pozarządowe.

Prezentujemy także rozmowy z twórcami goszczącymi w na Kujawach i Pomorzu.

2 października 2022

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: studio Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego, a w nim spotkanie z maestro Jackiem Kaspszykiem. Przedstawimy relację z Festiwalu Piosenek Aleksandry Bacińskiej w Wąbrzeźnie. Powiemy o rozbudowie Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Spotkamy się z małżeństwem grafików - Anną Sobol-Wejman i Stanisławem Wejmanem, którzy pokazują swoje prace w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy. Naszym gościem będzie też pianista Adam Kośmieja, który zagrał koncert w ramach Festiwalu „Muzyka w willi Blumwego”. Zaprosimy także do zwiedzenia wystawy pt. „200 wydań Pana Tadeusza na 200-lecie polskiego romantyzmu” we Włocławku oraz na kolejny koncert w Inowrocławiu w ramach festiwalu „Bydgoska Scena Barokowa”. Odwiedzimy też Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, by spotkać się z jego nowym dyrektorem Łukaszem Wudarskim. Powiemy także o wystawie Agaty Skupniewicz w toruńskiej galerii Wozownia.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 2 października 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 2 października 2022, cz.2

25 września 2022

Magazyn publicystyki kulturalnej, a w nim relacje, wywiady, felietony, recenzje, zapowiedzi premier teatralnych i koncertów, rozmowy, goście, spotkania literackie.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z muzami z 25.09.2022, cz. 1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z muzami z 25.09.2022, cz. 2

18 września 2022

W "Śniadaniu z Muzami":
- Inauguracja 60. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego dziełem Krzysztofa
Pendereckiego "Siedem bram Jerozolimy"
- Łukasz Wodyński prezentuje swoje prace w bydgoskiej Galerii Sztuki
- ruszyła 15. edycja Art Moves - Międzynarodowego Festiwalu Sztuki na
Bilbordach w Toruniu
- W Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy kolejne imprezy
w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa - wystawa i promocja przewodnika
- Wystawa "Świat duchowej wyobraźni" w Muzeum Etnograficznym we
Włocławku
- W Bibliotece UKW mówiono o kulturze studenckiej, a przed nami kolejne
wydarzenia
- Toruńscy muzycy zebrani w grupie Z(grany) Toruń nagrali teledysk, mają
też dalsze plany
- Zapowiemy także 12. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego
Jana Paderewskiego
- I odwiedzimy toruńską galerię Wozownia
Polskie Radio PiK - Śniadanie z muzami z.18.09.2022, cz. 1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z muzami z.18.09.2022, cz. 2

11 września 2022

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: relacja i recenzja z pierwszej w tym sezonie premiery w Teatrze Polskim w Bydgoszczy czyli spektaklu pt. „Ameryka” w reżyserii Julii Holewińskiej. Sezon rozpoczął się także w Filharmonii Pomorskiej - melomani usłyszeli m.in. koncert akordeonowy Marcina Gumieli w wykonaniu wspaniałego wirtuoza akordeonu Marcina Wyrostka, któremu towarzyszyła orkiestra symfoniczna pod dyrekcją Pawła Kapuły. „Serocki #100” - pod tym hasłem Toruńska Orkiestra Symfoniczna realizuje projekt poświęcony jednemu z najwybitniejszych kompozytorów współczesnych, którego 100. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. W Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy odbyła się uroczysta premiera filmu pt. „Tu był i... będzie teatr". W siedzibie bydgoskiej galerii „Fotografistka” oglądać można niezwykłą prezentację zdjęć p.t. „"Z dziejów bydgoskich zakładów fotograficznych do roku 1939”. Dorota Zimna - klawesynistka i Stanisław Miłek - mistrz akordeonu opowiadają o wspólnej płycie. W Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy oglądać można wystawę pt. „Dyplomy 2022. Architektura Wnętrz PBŚ Bydgoszcz'” - czyli najlepsze i najciekawsze prace młodych architektów i artystów z Bydgoskiej Politechniki. Magdalena Cynk zaprasza do Torunia na II Festiwal Młodej Muzyki. W programie zaplanowano dziewięć koncertów. Również w Toruniu „Kosmiczna Galaktyka Kopernika” czyli projekt realizowany do końca października br. w Teatrze Muzycznym.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 11 września 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 11 września 2022, cz.2

4 września 2022

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Bogumiły Wresiło m.in.: laureaci Konkursu „Błysk Oka” na trwającym w Bydgoszczy Festiwalu Filmowym „Przeźrocza”. Maciej Puto mówił o koncertach przed 60. Bydgoskim Festiwalem Muzycznym „Kontrasty”. Noc w teatrze, leśne kino, przedstawienia i koncerty gwiazd, czyli jesień w Grudziądzkim Teatrze. W toruńskim Muzeum Etnograficznym czynna jest wystawa pt. „Tatuaż. Symbol. Piętno, Piękno”. W bydgoskiej Galerii Miejskiej bwa finał rezydencji artystycznej Grzegorza Kozery oraz prace absolwentów kierunku Architektura Wnętrz Politechniki Bydgoskiej. Maciej Sikała opowiadał o nowym wydawnictwie akademickim. Wydawnictwo „Sagittaria” wydaje właśnie płytę „Nowowiejski Goes Jazz”. Zaprosiliśmy też Państwa na festiwal „Muzyka w wilii Blumwego”. Zachęcaliśmy również do odwiedzenia nowej wystawy w Galerii Sztuki Nowoczesnej we Włocławku.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 4 września 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 4 września 2022, cz.2

28 sierpnia 2022

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: o 60-leciu Capelli Bydgostiensis. Zabrzmiała relacja z 6. Magicznego Festiwalu Świata Baśni i Bajek „Pozytywka”. Zaprosiliśmy na koncert „Sceny Barokowej” do Inowrocławia. Po raz ostatni w tym sezonie zagościliśmy na festiwalu „Fontanna Muzyki”. Pomysłodawca i jeden z wykonawców Piotr Biskupski zaprosił na premierę albumu „Bydgoszcz Sessions”, który został zarejestrowany w studiu Polskiego Radia PiK. Nagrania dokonał nasz realizator Jacek Domachowski. Płyta, która już w niedzielę 28 sierpnia znajdzie się w serwisach streamingowych, jest zapisem jednej sesji! Już 3 września w całej Polsce Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Dzieła wieszcza także na naszej antenie! Wybraliśmy się również do toruńskiego CSW, gdzie czynna jest wystawa pt. „Sean Scully. Malarstwo i rzeźba”.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 28 sierpnia 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 28 sierpnia 2022, cz.2

21 sierpnia 2022

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: relacja z koncertu plenerowego „Muzyka z kosmosu”, będącego preludium do 60. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Marek Piestrak, reżyser i scenarzysta filmowy został nagrodzony na festiwalu „Przeźrocza”, spotyka się z publicznością i pokazuje w Bydgoszczy swoje kultowe filmy - „Wilczycę” oraz „Klątwę Doliny Węży”. Sięgnęliśmy po relację z 1. Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Wokalnego „Vistula Sounds” w Ciechocinku. Zwiedziliśmy także wystawy pt. „Nowa Planeta” w Bydgoskim Centrum Sztuki oraz „Konfrontacja autotematyczna?” w toruńskiej Wozowni. Zaprosiliśmy na 6. „Magiczny Festiwal Świata Baśni i Bajek” w Bydgoszczy. Spotkaliśmy się z organistą Patrykiem Podwojskim, którego występ zakończył „Letnie Koncerty Organowe” w bydgoskiej katedrze. Odwiedziliśmy też bydgoski festiwal „Fontanna Muzyki”.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 21 sierpnia 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 21 sierpnia 2022, cz.2

14 sierpnia 2022

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami" Ewy Dąbskiej m.in.: Teatr Polski w Bydgoszczy w remoncie, ale sezon artystyczny ruszy normalnie, już 9 września pierwsza premiera. W Chełmnie wielkie święto - trwa siódma edycja Festiwalu „9 Hills”, w audycji zabrzmiała relacja z imprezy. Spotkaliśmy się ze wspaniałą wokalistką Agą Zaryan, która wystąpiła na festiwalu „Rzeka Muzyki” w Bydgoszczy. W Dworze Marzeń w Sielcu można było oglądać wystawę prezentującą najróżniejsze wydania Biblii. We włocławskim muzeum otwarto wystawę pt. „NIKIFOR z kolekcji Bogdana Jakubowskiego”, prezentującą wczesne prace artysty. Naszym gościem był również organista Adam Tański, który zagrał podczas Letnich Koncertów Organowych w Katedrze Bydgoskiej. Zdaliśmy relację z warsztatów teatralnych prowadzonych przez Mirosławę Sobik - aktorkę Teatru Horzycy w Toruniu. Zapraszaliśmy na toruński festiwal „Bella Skyway”.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 14 sierpnia 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 14 sierpnia 2022, cz.2

7 sierpnia 2022

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: „Zachwyt” to nowe miejsce na kulturalnej mapie Bydgoszczy, mieszczące się przy ul. Jezuickiej 22. O swoim pomyśle na to miejsce opowiadała Elżbieta Jabłońska. Katarzyna Gębarowska z fundacji i galerii „Fotografistka” przybliżyła projekt „Archiwum pięknej miłości”. Spotkaliśmy się także z włocławianką Anną Sokołowską-Alabrudzińską, która lada dzień wyda płytę pt. „Do siódmego nieba”. Jubileusz 50-lecia twórczości artystycznej obchodzi rzeźbiarz Aleksander Dętkoś, a wystawę jego rzeźb można oglądać w galerii Biblioteki Głównej UKW w Bydgoszczy. Letni festiwal „Fontanna Muzyki” wystartował w Bydgoszczy, potrwa do końca sierpnia. Poznaliśmy także najbliższe plany Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Spotkaliśmy się również z Rafałem Łubowskim, który pokazuje swoje prace w toruńskiej galerii Wozownia. Wystawa pt. „Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa” do zwiedzenia przed Ratuszem Staromiejskim w Toruniu.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 7 sierpnia 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 7 sierpnia 2022, cz.2

31 lipca 2022

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek m.in.: gościem była bydgoska wokalistka Adela Konop. Oprócz tego Dariusz Bareya i jego wystawa fotograficzna pt. „Z innej Bajki” w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Sprawdziliśmy wakacyjną ofertę Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Zachęcaliśmy do udziału w II konkursie wokalnym im. Zbigniewa Wodeckiego pt. „Sobą być”. Poznaliśmy kulisy bydgoskiego Festiwalu „Nowa muzyka, nowi wykonawcy, nowa publiczność”. Zaprosiliśmy do Ratusza Staromiejskiego w Toruniu na wystawę pt. „Wojenna rzeczywistość Torunia w zwierciadle niemieckiej propagandy. Fotografie”. Zapowiedzieliśmy otwarcie nowej wystawy pt. „Wszystko jest historią pewnej miłości” w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Spotkaliśmy się z toruńską artystką fotografką i autorką wierszy Magdaleną Jóźwiak, która w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni otworzy swoją wystawę pt. „Łąka gra”.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 31 lipca 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 31 lipca 2022, cz.2
1234567