Środa, 18 maja 2022 r.   Imieniny: Eryka, Feliksa, Jana
Polskie Radio PiK » Śniadanie z Muzami
Plichta

Śniadanie z Muzami

Fot. freeimages.com
Fot. freeimages.com
Program podsumowuje kulturalne wydarzenia tygodnia na Kujawach i Pomorzu, popularyzuje wiedzę o kulturze i sztuce regionu, prezentuje twórców regionalnych oraz i ich dorobek.

Audycja propaguje szeroko pojętą kulturę, korzystając z różnych form wypowiedzi - relacji, wywiadów, felietonów, recenzji, małych form publicystycznych. Omawiamy i recenzujemy wydarzenia kulturalne - premiery teatralne, wystawy, koncerty, spotkania literackie, wszelkie artystyczne działania przygotowywane zarówno przez publiczne instytucje kultury, jak i przez organizacje pozarządowe.

Prezentujemy także rozmowy z twórcami goszczącymi w na Kujawach i Pomorzu.

15 maja 2022

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: spotkanie z Ewą Bem, która wystąpiła na koncercie galowym Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca bicie”. Zabrzmiała relacja z III Festiwalu Piosenki Autorskiej „Cała Jaskrawość” w Toruniu. Jan Englert opowiedział o książce pt. „Bez oklasków”, którą napisał wspólnie z Kamilą Drecką. Opowiedzieliśmy o wystawie pt. „To jest mój rok!” zorganizowanej przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Bydgoszczy z okazji 180. urodzin Marii Konopnickiej. Zuzanna Konopka, studentka profesora Piotra Salabera w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, skomponowała muzykę do prezentacji wystawy „Skarb Bydgoski” w Europejskim Centrum Pieniądza. Zwiedziliśmy także dwie ekspozycje w Toruniu - w galerii Wozownia oraz w Teatrze Muzycznym. Wysłuchaliśmy recenzji premierowego spektaklu pt. „Ćwiczenia stylistyczne” z Teatru Horzycy w Toruniu.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 15 maja 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 15 maja 2022, cz.2

8 maja 2022

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: o premierze spektaklu pt. „Ćwiczenia stylistyczne” w Teatrze Horzycy w Toruniu i o wystawie rzeźb Stanisława Radwańskiego w Bydgoskim Centrum Sztuki. Spotkaliśmy się z wybitnym polskim barytonem Marcinem Bronikowskim, który prowadził kurs mistrzowski na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Mówiliśmy także o dziełach, które wybitny malarz Sean Scully podarował Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Było też o 10. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej NOWA MUZYKA w Bydgoszczy. Zapowiedzieliśmy 19. Bydgoski Aneks Festiwalu Millennium Docs Against Gravity i zaprosiliśmy do zwiedzenia wystawy jednego obrazu czyli „Madonny pod jodłami” Lucasa Cranacha Starszego w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 8 maja 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 8 maja 2022, cz.2

1 maja 2022

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: o programie 26. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego KONTAKT, który 21 maja br. rozpocznie się w Toruniu. Mówiliśmy też o premierze baletu pt. „Alicja w krainie czarów” w bydgoskiej Operze Nova. Pisarki Terezia Mora i Joanna Bator laureatkami 26. Nagrody Literackiej Miast Partnerskich Torunia i Getyngi, im. Samuela Bogumiła Lindego. Wręczenie nagrody odbędzie się 26 czerwca w toruńskim Ratuszu Staromiejskim. Rozmawialiśmy z Pawłem Librontem, uczniem Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy, który zakwalifikował się do finału konkursu „Młody Muzyk Roku”. Paweł Libront uczy się w klasie klarnetu Andrzeja Dudzińskiego. Finał odbędzie się w Filharmonii Narodowej 2 maja o godzinie 20.00. Opowiadaliśmy też o wystawie pt. „12 minut” w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy. Zaprosiliśmy na 29. Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich „Probaltica" w Toruniu, a także na wystawę pt. „Skarb Bydgoski” do Europejskiego Centrum Pieniądza w Bydgoszczy. Była też relacja z 10. edycji Festiwalu Pięknego Czytania im. Kazimierza Hoffmana dla szkół podstawowych regionu.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 1 maja 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 1 maja 2022, cz.2

24 kwietnia 2022

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: relacja z pierwszej premiery dla dorosłych w bydgoskim Teatrze Kameralnym. Mówiliśmy także o 9. Międzynarodowym Turnieju Kameralnym organizowanym przez Akademię Muzyczną w Bydgoszczy. W Toruniu rozpoczął się festiwal „Gwiazdozbiór Kryminalny”. Prace trzydziestu artystów można 22 kwietnia oglądać na wystawie pt. „Nurty bydgoskie” w Bydgoskim Centrum Sztuki. Zaprosiliśmy na nową ekspozycję pt. „Great Patriotic” do Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Spotkaliśmy się z Mariuszem Lubomskim. Zaprosiliśmy do Filharmonii Pomorskiej na koncert Katedry Jazzu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Opowiedzieliśmy o toruńskiej konferencji naukowej, poświęconej nowoczesnemu muzeum. Z Irminą Pisarek rozmawialiśmy o wystawie jej prac w byłej fabryce „Jutrzenka” i w kinie „Pomorzanin” w Bydgoszczy. Świętowaliśmy też urodziny Leona Wyczółkowskiego.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 24 kwietnia 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 24 kwietnia 2022, cz.2

17 kwietnia 2022

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in. po I Ogólnopolskim Konkursie Altówkowym - rozmowa z dyrektorem konkursu profesorem Lechem Bałabanem. Robert Małecki opowiedział o swojej nowej powieści „Wstyd”. Z Wacławem Kuczmą, dyrektorem bydgoskiego muzeum, rozmawialiśmy o wystawie Mariny Abramović w Kownie oraz o rzeźbach Sylwestra Ambroziaka. Aktorki Katarzyna Chmara i Joanna Pilska zaprosiły na premierę spektaklu w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy. Zwiedziliśmy wystawę prac Arka Pasożyta pt. „Czarne myśli, złe rozdanie” w toruńskiej galerii Wozownia. Robert Bondara opowiedział o przygotowaniach do czerwcowej premiery baletu „Alicja w Krainie Czarów” w Operze Nova w Bydgoszczy. Zaprosiliśmy także na spektakl bydgoskiego teatru niebopiekło pt. „Jestem. Tylko. Ja”. Był też akcent świąteczny z Muzeum Etnograficznego w Toruniu.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 17 kwietnia 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 17 kwietnia 2022, cz.2

10 kwietnia 2022

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: podsumowanie Alternatywnych Spotkań Teatralnych „Klamra” w Toruniu oraz Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych „Animocje” w Bydgoszczy. Spotkaliśmy się z dyrygentem Mirosławem Jackiem Błaszczykiem, który poprowadził „Stabat Mater” Gioachino Rossiniego w Filharmonii Pomorskiej. Powróciliśmy jeszcze do obchodów, tym razem wojewódzkich, Międzynarodowego Dnia Teatru. Zaprosiliśmy do zwiedzenia wystawy „Lapsus” w toruńskiej galerii Wozownia. Skrzypek i dyrygent Robert Kabara zaprosił na niedzielny koncert w Filharmonii Pomorskiej, podczas którego został wykonany utwór Josepha Haydna „Siedem ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu”. Spotkaliśmy się także z Ewą Błaszczyk i Adamem Ferencym, gwiazdami zakończonego w sobotę festiwalu „Grudziądzka Wiosna Teatralna”.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 10 kwietnia 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 10 kwietnia 2022, cz.2

3 kwietnia 2022

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej tym razem spotkaliśmy wybitnych muzyków: skrzypka Vadima Brodskiego, który 1 kwietnia zagrał w Filharmonii Pomorskiej I Koncert skrzypcowy Paganiniego, a także pianistę Rafała Blechacza, który ostatnio zagrał w bydgoskim w Ośrodku Braille'a. Opowiedzieliśmy także o premierze „Nocy i dni” w Teatrze Horzycy w Toruniu oraz o zatytułowanym „Solaris” debiutanckim albumie Felix Jazz Orchestra, nowego, liczącego prawie 30 osób, wokalno-instrumentalnego konglomeratu muzycznego, złożonego zarówno ze znakomicie zapowiadających się studentów, jak i absolwentów oraz pedagogów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Przypomnieliśmy o zbliżającej się wystawie Arkadiusza Szweda, pt. „Proces eksperymentu” w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Zapowiedzieliśmy również niedzielną premierę na małej scenie Teatru Horzycy czyli spektakl pt. „Pasolini. Sny przed końcem”. Zdaliśmy relację z półfinałów festiwalu „Serca bicie” pamięci Andrzeja Zauchy.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 3 kwietnia 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 3 kwietnia 2022, cz.2

27 marca 2022

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: o premierze spektaklu „Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach” na scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy i o sukcesie studentki bydgoskiej Akademii Muzycznej - Roksana Korban zakwalifikowała się do 55. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w 's-Hertogenbosch. W audycji rozmowa z Roksaną Korban i jej profesor śpiewu - Małgorzatą Grelą. Zdaliśmy relację z festiwalu „Ethniesy” - naszym gościem był Yegor Zabelov i toruńska kompozytorka Magdalena Cynk, która stworzyła „Dumkę dla Ukrainy”. Zapowiedzieliśmy festiwal „Animocje” w Bydgoszczy. Spotkaliśmy się z Mateuszem Krzyżowskim - pianistą, który 25 marca był solistą koncertu symfonicznego w Filharmonii Pomorskiej. Wcześniej, w grudniu ub.r. Mateusz Krzyżowski wygrał konkurs młodych pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam”. W toruńskiej galerii „Wozownia” czynna jest wystawa prac Niki Grzymskiej, pt. „Malarstwo”. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru nagrody i wyróżnienia wręczył prezydent Torunia Michał Zaleski.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 27 marca 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 27 marca 2022, cz.2

20 marca 2022

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: o premierze musicalu „Matylda” w bydgoskim Teatrze Kameralnym i spotkanie z Krzysztofem Herdzinem i Pawłem Kapułą, którzy wystąpili w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Mówiliśmy też o sukcesie bydgoskiej galerii Farbiarnia - czyli 2. nagrodzie w konkursie Centrum Archiwistyki Społecznej. Dyrygent Mykoła Diadiura opowiedział o Koncercie dla Ukrainy w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego. Z aktorką Anią Antonowicz rozmawialiśmy o zdjęciach do 5. sezonu serialu „The Crown” i o koncercie dla Ukrainy. W Toruniu aż trzy nowe wystawy: „Stroje ludowe Polski i Ukrainy” w Muzeum Etnograficznym, „Miejsce w czasie” w galerii Wozownia i „Kolory Meksyku” w Muzeum Podróżników. Zaprosiliśmy też na dwa koncerty muzyki dawnej.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 20 marca 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 20 marca 2022, cz.2

13 marca 2022

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: dyrektorzy Maciej Puto i Cezary Nelkowski zaprosili na „Koncert dla Ukrainy”, który odbędzie się w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy w piątek 18 marca br. Mówiliśmy także o festiwalu „Ethniesy”, który 13 marca br. rozpocznie się w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. W Toruniu odwiedziliśmy trzy nowe wystawy: w Galerii Proscenium Teatru Muzycznego - „Zamknięte” fotografie Patryka Bułhaka, w Muzeum Toruńskiego Piernika „Zatrzymaj się, spójrz, kup” i w Muzeum Etnograficznym - „We all the same”. Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza na spektakl o stanie wojennym w reżyserii Wojciecha Farugi, pt. „1981. Nowy wspaniały świat”. 13 marca w regionie rozpoczną się II Spotkania z Muzyką Wielkopostną. Również w niedzielę od godz. 13.00 pod hasłem „Jesteśmy z Wami - Bydgoszcz dla Ukrainy” przez trzy godziny na Wyspie Młyńskiej lub w Młynach Rothera w Bydgoszczy odbywało się wielkie wydarzenie charytatywne połączone z koncertem na rzecz Ukrainy. Podczas imprezy uchodźcy mogli skonsultować się m.in. z lekarzami, prawnikami czy przedstawicielami agencji pracy. Została też zorganizowana zbiórka pieniędzy, a udział w przedsięwzięciu wzięło kilkudziesięciu artystów. W Kowalu otwarto społecznościowe kameralne "Kino za rogiem" - wstęgę przecięli m.in. Jan Nowicki i Krzysztof Zanussi.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 13 marca 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 13 marca 2022, cz.2
1234567