Wtorek, 19 stycznia 2021 r.   Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Polskie Radio PiK » Literackie spotkania » Archiwum audycji » 2017
Spółdzielnia
2017-12-06, 21:11 Adam Droździk

Październik

25 października 2017

Polskie Radio PiK - Literackie Spotkania z 25.10.2017
W pierwszej części audycji Ewy Dąbskiej mówiliśmy o Bydgoskim Trójkącie Literackim, który poświęcony jest fantastyce. Gośćmi w studiu PR PiK byli: dr Marta Kładź - Kocot, dr Mirosław Gołuński i dr Marcin Kowalczyk. W drugiej części programu spotkaliśmy się z Jolantą Baziak - poetką, eseistką, krytykiem literackim i redaktor naczelną miesięcznika literackiego "Akant". Tym razem rozmawialiśmy o najnowszej książce Jolanty Baziak, pt."Baziaki.Pokolenia".

18 października 2017

Polskie Radio PiK - Literackie Spotkania z 18.10.2017
Małgorzata Czyńska - historyk sztuki, autorka książek: "Najpiękniejsze. Kobiety z obrazów", "Kobro. Skok w przestrzeń", "Kobiety Witkacego. Harem metafizyczny" oraz wywiadu rzeki z Edwardem Dwurnikiem "Moje Królestwo". Kira Gałczyńska - pisarka, dziennikarka córka poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, redaktorka i edytorka większości jego dzieł, założycielka muzeum w Praniu, autorka ponad 20 książek. Obie panie niedawno gościły na Kujawach i Pomorzu, a 18 października były gośćmi w audycji Ewy Dąbskiej.

11 października 2017

Polskie Radio PiK - Literackie Spotkania z 11.10.2017
W audycji Ewy Dąbskiej tym razem rozmowy o wierszach, które stają się tekstami piosenek - pieśni. Gośćmi programu byli: Michał Łangowski z zespołu "Cisza jak ta" oraz Tomasz Bateńczuk i Dariusz Tomasz Lebioda. Jak "ubiera" się poezję w muzykę? Czy rytm wiersza pomaga kompozytorowi, czy go w jakiś sposób ogranicza, determinuje? Na te i inne pytania odpowiadali właśnie goście w studiu Polskiego Radia PiK.

4 października 2017

Polskie Radio PiK - Literackie Spotkania z 04.10.2017
Audycja Ewy Dąbskiej poświęcona była Tadeuszowi Nowakowskiemu - pisarzowi, reporterowi, publicyście, honorowemu obywatelowi Bydgoszczy. W piątek rozpoczną się w Bydgoszczy obchody 100-lecia urodzin autora "Obozu Wszystkich Świętych". Tadeusz Nowakowski urodził się w Olsztynie, ale dzieciństwo i młodość spędził w Bydgoszczy. W okresie szkolnym pisywał wiersze i felietony do czasopisma szkolnego "Ogniwo" oraz "Dziennika Bydgoskiego". Współpracował również z Rozgłośnią Pomorską Polskiego Radia. Po latach powrócił do Bydgoszczy. W 1990 roku był inicjatorem powstania i pierwszym prezesem Światowego Związku Bydgoszczan. Zmarł 11 marca 1996 roku, został pochowany na cmentarzu ewangelickim. W bydgoskim kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników znajduje się Izba Pamięci Tadeusza Nowakowskiego, w której zgromadzono pamiątki po pisarzu.