Środa, 18 września 2019 r.   Imieniny: Irmy, Stanisława, Ireny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-09-13, 21:13 Michał Jędryka

„Polska pod Krzyżem”. Miejsce akcji: Włocławek. Absolutnie nieprzypadkowo...

Biskup Wiesław Mering./fot. Wikipedia
Biskup Wiesław Mering./fot. Wikipedia
- To jest inicjatywa od początku do końca świeckich, którzy jednak ściśle współpracują z duszpasterzami, z biskupami, i którzy mają za sobą słynną akcję „Wielka pokuta” oraz „Różaniec bez granic” - we włocławskim studio PR PiK, o akcji „Polska pod Krzyżem” mówił biskup Wiesław Mering.
Michał Jędryka: Gościem Popołudnia w Polskim Radiu PiK jest dziś ksiądz biskup Wiesław Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej

Witam pana redaktora. Dziękuję za zaproszenie. Pozdrawiam wszystkich słuchaczy.

Diecezja włocławska to diecezja bardzo stara...

Jedna z najstarszych i najczcigodniejszych w Polsce, która niegdyś obejmowała zasięgiem Częstochowę i sięgała aż do Lęborka na północy. Ja jestem 76 biskupem w jej historii.

Na terenie tej właśnie diecezji, jutro „Polska pod Krzyżem”, wielkie wydarzenia ogólnopolskie. Proszę przypomnieć, skąd to się wzięło ?

To jest inicjatywa od początku do końca świeckich, którzy jednak ściśle współpracują z duszpasterzami, z biskupami, i którzy mają za sobą słynną wielką akcję „Wielka pokuta” oraz „Różaniec bez granic”. To pierwsze wydarzenie zgromadziło na Jasnej Górze blisko 100 tysięcy, a może i trochę ponad tę liczbę wiernych, a to drugie wydarzenie już znacznie przekroczyło granice Polski i mówi się o dwóch i pół milionach ludzi, którzy zaangażowali się właśnie w „Różaniec bez granic”.

To znaczy, że modlitwa jest we współczesnym świecie czymś bardzo popularnym, skoro takie wydarzenie przyciąga tyle osób...

Ja bym powiedział tak: modlitwa to jest jeden z podstawowych sposobów, podstawowe narzędzie nawiązywania kontaktu z drugą osobą. Tak jak dziecko mówi, choć jeszcze nie wie dokładnie, co mówi, ale próbuje, wydaje jakieś dźwięki, tak samo człowiek w stosunku do drugiego człowieka musi posługiwać się językiem, a ponieważ Bóg jest też osobą, dlatego normalnym sposobem łączności człowieka - osoby ludzkiej, z osobą boską, jest rozmowa. Nie ma prawdziwej przyjaźni bez rozmowy, nie można zbudować przyjaźni, jeżeli się człowiek nie kontaktuję z drugą osobą, a wypadku religii, z Bogiem.

I to wydarzenie przypada w nieprzypadkowy momencie. Wczoraj, 12 września, była rocznica zwycięstwa króla Sobieskiego pod Wiedniem, jutro święto Podwyższenia Krzyża, łączące się z wizją cesarza Konstantyna - „w tym znaku zwyciężysz”.

Tak jest. I jeszcze dodałbym, 15 września to jest święto Matki Bożej stojącej pod krzyżem, Matki Boskiej Bolesnej, może troszkę mniej znane święto, ale obchodzone właśnie 15 września. Czyli wszystko to tworzy bardzo logiczną, spójną całość, do której trzeba jeszcze dodać niezwykłą wymowę tego właśnie miejsca, bo to tutaj Włocławek i Diecezja włocławska stanęła już raz pod krzyżem, pod którym Ojciec Święty Jan Paweł II odprawiał mszę świętą, i gdzie tak cudownie nazwał nasze miasto „miastem męczenników”. Rzeczywiście tu jest liczna grupa tych prezbiterów, którzy stracili swoje życie w czasie II Wojny Światowej, tylko za to, że byli wierni Bogu i Polsce, ojczyźnie. Tutaj mamy wspomnianego przez pana redaktora księdza Jerzego Popiełuszkę, tutaj mamy biskupa Michała Kozala, który nie musiał pójść do obozu, ale poszedł, ponieważ chciał być z wiernymi, żeby świadczyć im siłę i pomoc, jaka płynie z sakramentów.

Wszystkie te postacie o których ksiądz biskup wspomniał są również związane z innym wielkim miastem naszego regionu, z Bydgoszczą. Co ksiądz biskup chciałbym powiedzieć mieszkańcom Diecezji bydgoskiej, a także sąsiedniej Diecezji toruńskiej, którzy przyjadą do Włocławka

Bardzo się cieszę że pan redaktor wspomniał o Bydgoszczy. My jesteśmy przez księdza Jerzego związaniu bardzo mocno z Bydgoszczą. On stamtąd jechał przecież do Warszawy, a w końcu nie planując tego, tutaj zginął. Biskup Michał Kozal, kapłan gnieźnieński pracujący w Bydgoszczy jako prefekt, tutaj został dwa tygodnie przed rozpoczęciem wojny wyświęcony na biskupa. Chciałbym powiedzieć, że jesteśmy zjednoczeni w wyznawaniu tej samej wiary, tego samego Boga, tych samych wartości. To jest dzisiaj na wagę złota. W tym, czasem wprost chorobliwym, różnieniu się ludzi na każdy temat. Dlatego te postacie są dla nas ważne, bo one nas uczą, że można przezwyciężyć pretensje, żale, niechęci, nawet nienawiści. Ksiądz Jerzy dlatego jest taki wielki, że on nigdy nie miał w sercu nienawiści w stosunku do tych, którzy go prześladowali od wielu miesięcy, od wielu lat przed śmiercią.

Bardzo dziękuję ks. biskupowi za wizytę w naszym studio.
Rozmowa Michała Jędryki z bp. Wiesławem Meringiem.
Włocławek

Wiadomości lokalne

2019-09-18, godz. 10:51 Możesz pomóc! Zbieramy okulary dla dzieciaków i dorosłych z Madagaskaru Pierwszy nasz bydgoski pojemnik z okularami już zapełniony! Bardzo dziękujemy za wsparcie wraz z nami akcji Polskiej Fundacji dla Afryki. » więcej 2019-09-18, godz. 09:40 Budżet obywatelski w Grudziądzu: mieszkańcy głosują na inwestycje Tor rowerowy, zakup czujek czadu, park linowy, place zabaw, remonty boisk czy imprezy rekreacyjne to wybrane propozycje grudziądzkiego budżetu obywatelskiego, ... » więcej 2019-09-18, godz. 08:04 Zastój na budowie S5, a znaki ograniczające prędkość stoją. Muszą? Na placu budowy drogi ekspresowej S5 na odcinku z Bydgoszczy na północ nic się nie dzieje, a znaki ograniczające prędkość wciąż stoją. Czy nie można ich usuną ... » więcej 2019-09-18, godz. 07:05 Ważna pomoc dla chorych niesamodzielnych, ale także ich rodzin Chorobie Alzheimera poświęcona będzie 22. Międzynarodowa Konferencja Opieki Długoterminowej, która w środę (18 września) rozpocznie się w Toruniu. » więcej 2019-09-17, godz. 21:30 Kim jest coach? Profesjonalista, ale nie zawód „Po pierwsze człowiek. Mosty zamiast murów” - to hasło I Ogólnopolskiej Konferencji Izby Coachingu. Spotkanie zorganizowane zostało na Uniwersytecie Kazimierz ... » więcej 2019-09-17, godz. 20:45 Anonimy i pogróżki - reperkusje decyzji rektora. UMK nie wyklucza zawiadomienia prokuratury Anonimowe listy, maile i telefony z pogróżkami odbiera Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Mają związek z ostatnią decyzją władz uczelni. Rektor UMK na ... » więcej 2019-09-17, godz. 20:15 Zieloni o swoi programie. Piotr Malich startuje z listy Koalicji Obywatelskiej Zielona wizja przyszłości to solidarność, demokracja i ekologia - poinformowali przedstawiciele partii Zieloni. Swój program wyborczy przedstawił w Bydgoszczy ... » więcej 2019-09-17, godz. 19:18 Schetyna: kto wygrywa wybory w kujawsko-pomorskim, wygrywa w całym kraju Kto wygrywa wybory w województwie kujawsko-pomorskim, wygrywa w całym kraju - ocenił w Toruniu lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Dodał, że Koal ... » więcej 2019-09-17, godz. 17:05 Tego nie da się zapomnieć! Wspomnienia Sybiraków w 80. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę Bydgoscy Sybiracy wspominali 80. rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę 17 września 1939 roku i masową wywózkę Polaków na Sybir. W bydlęcych wagonach ... » więcej 2019-09-17, godz. 16:17 Terminal kolejowo-drogowy w Emilianowie pod Bydgoszczą: porozumienie podpisane Ważny krok w kierunku utworzenia w Emilianowie koło Bydgoszczy nowoczesnego terminala kolejowo-drogowego. Porozumienie podpisali w Brzozie przedstawiciele gmi ... » więcej
1234567