Środa, 18 września 2019 r.   Imieniny: Irmy, Stanisława, Ireny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-09-13, 19:15 Andrzej Krystek

Oby samorządy, na opiece stomatologicznej dzieci, zębów nie zjadły!

Samorządy są ustawowo zobowiązane do zapewnienia dzieciom opieki stomatologicznej./fot. Pixabay
Samorządy są ustawowo zobowiązane do zapewnienia dzieciom opieki stomatologicznej./fot. Pixabay
Od czwartku (12.09.) obowiązuje ustawa, która nakazuje szkołom zorganizowanie opieki stomatologicznej dla uczniów. Gabinet nie musi jednak działać w szkole. Wystarczy, ze placówka porozumie się z lokalnym stomatologiem na kontrakcie z NFZ, który przyjmie dzieci u siebie. I to poza kolejnością!
- Zawsze były gabinety stomatologiczne, co prawda nie w pełnym wymiarze godzin, ale kilka dni w tygodniu przyjmowały pacjentów, i to jest jak najbardziej potrzebne z tego względu, że rodzice są zapracowani, ale i nie każdego stać na to, żeby pójść do prywatnego gabinetu - mówiła naszemu reporterowi jedna z babć odbierających wnuka ze szkoły.

- Bieżąca pielęgnacja zębów też jest potrzebna, niezbędna. Dbanie o uśmiech dziecka od najwcześniejszych lat jest jak najbardziej ważne i potrzebne.

Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy Kujawsko - Pomorskiego wyjaśnia, że NFZ jest płatnikiem usług stomatologicznych, ale organizacją szczegółów zajmują się samorządy.

- NFZ przeznaczył na leczenie stomatologiczne na rok 2019, 101 milionów 285 tysięcy złotych. Z tej kwoty, prawie 16 milionów sześćset tysięcy złotych zostało zakontraktowane na świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży. Ta kwota, w stosunku do ubiegłego roku, jest większa o 2,3 mln złotych.

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego działa 508 gabinetów, które mają umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, w których dzieci mogą uzyskać pomoc stomatologiczną. 92 gabinety są zlokalizowane na terenie szkół. Oprócz tego, NFZ ma podpisaną umowę z obwoźnym gabinetem stomatologicznym, z tzw. dentobusem, który objeżdża mniejsze miejscowości.

- Jeżeli nie ma gabinetu na terenie szkoły, to obowiązkiem organu prowadzącego szkoły, czyli samorządu, jest zawarcie porozumienia z lokalnym lekarzem dentystą, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. W takim gabinecie, dzieci z danej szkoły będą przyjmowane poza kolejnością. Jednak gabinety ulokowane w szkołach są dla nas priorytetem - podkreśla Barbara Nawrocka.
Materiał Andrzeja Krystka (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2019-09-18, godz. 11:26 Senator Kobiak: Obawiam się, że sytuacja polskich firm mocno się pogorszy Senator Andrzej Kobiak z Koalicji Obywatelskiej obawia się bankructw, związanych z koniecznością podwyżek płac w przedsiębiorstwach. Mówił o tym dziś w 'Rozmo ... » więcej 2019-09-18, godz. 10:51 Możesz pomóc! Zbieramy okulary dla dzieciaków i dorosłych z Madagaskaru Pierwszy nasz bydgoski pojemnik z okularami już zapełniony! Bardzo dziękujemy za wsparcie wraz z nami akcji Polskiej Fundacji dla Afryki. » więcej 2019-09-18, godz. 09:40 Budżet obywatelski w Grudziądzu: mieszkańcy głosują na inwestycje Tor rowerowy, zakup czujek czadu, park linowy, place zabaw, remonty boisk czy imprezy rekreacyjne to wybrane propozycje grudziądzkiego budżetu obywatelskiego, ... » więcej 2019-09-18, godz. 08:04 Zastój na budowie S5, a znaki ograniczające prędkość stoją. Muszą? Na placu budowy drogi ekspresowej S5 na odcinku z Bydgoszczy na północ nic się nie dzieje, a znaki ograniczające prędkość wciąż stoją. Czy nie można ich usuną ... » więcej 2019-09-18, godz. 07:05 Ważna pomoc dla chorych niesamodzielnych, ale także ich rodzin Chorobie Alzheimera poświęcona będzie 22. Międzynarodowa Konferencja Opieki Długoterminowej, która w środę (18 września) rozpocznie się w Toruniu. » więcej 2019-09-17, godz. 21:30 Kim jest coach? Profesjonalista, ale nie zawód „Po pierwsze człowiek. Mosty zamiast murów” - to hasło I Ogólnopolskiej Konferencji Izby Coachingu. Spotkanie zorganizowane zostało na Uniwersytecie Kazimierz ... » więcej 2019-09-17, godz. 20:45 Anonimy i pogróżki - reperkusje decyzji rektora. UMK nie wyklucza zawiadomienia prokuratury Anonimowe listy, maile i telefony z pogróżkami odbiera Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Mają związek z ostatnią decyzją władz uczelni. Rektor UMK na ... » więcej 2019-09-17, godz. 20:15 Zieloni o swoi programie. Piotr Malich startuje z listy Koalicji Obywatelskiej Zielona wizja przyszłości to solidarność, demokracja i ekologia - poinformowali przedstawiciele partii Zieloni. Swój program wyborczy przedstawił w Bydgoszczy ... » więcej 2019-09-17, godz. 19:18 Schetyna: kto wygrywa wybory w kujawsko-pomorskim, wygrywa w całym kraju Kto wygrywa wybory w województwie kujawsko-pomorskim, wygrywa w całym kraju - ocenił w Toruniu lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Dodał, że Koal ... » więcej 2019-09-17, godz. 17:05 Tego nie da się zapomnieć! Wspomnienia Sybiraków w 80. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę Bydgoscy Sybiracy wspominali 80. rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę 17 września 1939 roku i masową wywózkę Polaków na Sybir. W bydlęcych wagonach ... » więcej
1234567