Piątek, 19 lipca 2019 r.   Imieniny: Wincentego, Wodzisława, Marcina
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-07-14, 10:50 Redakcja

Bocianie gniazdo w Chrystkowie już po kapitalnym remoncie. Z wygodami!

Bociany w Chrystkowie będą miały lepszy dom./fot. Wikipedia
Bociany w Chrystkowie będą miały lepszy dom./fot. Wikipedia
Z inicjatywy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, na zabytkowej chacie mennonitów w Chrystkowie założono wieniec wiklinowy wraz z wyściółką, na platformie lęgowej bociana białego Ciconia ciconia. Chodzi o to, by tym ptakom było u nas wygodniej.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, realizując działania służące ochronie bociana białego, zaplanowała przystosowanie istniejącej platformy lęgowej do optymalnych warunków gniazdowania tego gatunku na chacie mennonickiej w Chrystkowie.

Montaż wieńca wiklinowego na platformie lęgowej i wypełnienie go wyściółką spowodowało, iż przypomina ona naturalne gniazdo bocianie. Te działania były niezbędne, aby dotychczas zamontowana platforma lęgowa zaczęła być wykorzystywana do gniazdowania przez bociany białe i umożliwiła im osiągnięcie sukcesu lęgowego.

Projekt sfinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Chrystkowo to wieś położona w gminie Świecie w województwie kujawsko-pomorskim. Wieś ta powstała w XVII wieku w ramach menonickiej kolonizacji Doliny Dolnej Wisły. Wśród rozproszonej zabudowy zachowała się typowa zagroda mennonicka, której prawdziwą ozdobą jest drewniana chata z 1770 roku z podcieniem frontowym, monumentalną strzechą i bocianim gniazdem na szczycie.

Bociany białe są nieodłącznym symbolem polskiej wsi. Szacuje się, że w naszym kraju gniazduje około 50 tys. par bocianów, a co piąty przedstawiciel tego gatunku wykluł się w Polsce. Bioróżnorodność, klimat i środowisko tworzą idealne miejsce do lęgu i wychowu młodych piskląt, co sprawia, że Polska zajmuje pierwsze miejsce wśród krajów europejskich, wybieranych przez bociany na lęgi. Jednym ze sposobów ochrony tego gatunku jest wykonywanie zabiegów utrzymujących właściwy stan populacji polegających m.in. na budowie sztucznych miejsc lęgowych.

źr. RDOŚ Bydgoszcz
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2019-07-19, godz. 13:13 Panele fotowoltaiczne na targowisku w Sępólnie. Jest też nowa droga Zakończyły się prace budowlane na drodze prowadzącej do targowiska miejskiego „Mój Rynek”. Przy okazji zmodernizowano infrastrukturę i otoczenie obiektu. Tera ... » więcej 2019-07-19, godz. 12:43 Utrudnienia na dk 10 po zderzeniu auta osobowego z ciężarowym Na drodze krajowej nr 10 występują utrudnienia w miejscowości Złotopole po zderzeniu samochodu osobowego z ciężarowym - poinformowała GDDKiA. » więcej 2019-07-19, godz. 11:22 Wojewoda Bogdanowicz o transporcie i starcie w wyborach Samorządy w ramach Funduszu rozwoju przewozów autobusowych będą mogły przywrócić połączenia autobusowe, które zostały zlikwidowane. » więcej 2019-07-19, godz. 10:15 Parkingi w Inowrocławiu powstaną czy nie? [wideo] Radny Marcin Wroński upomina się o miejsca parkingowe na osiedlu Rąbin w Inowrocławiu. Przywołuje wyborcze obietnice władz miasta, które miały rozwiązać probl ... » więcej 2019-07-19, godz. 07:20 Policja tworzy „SPEED” do walki z drogowymi piratami Na kujawsko-pomorskich drogach od dziś zacznie działać policyjna grupa „SPEED”. To funkcjonariusze w szybkich BMW z wideorejestratorami, którzy ścigać będą zw ... » więcej 2019-07-19, godz. 06:00 Wakacyjne Radio PiK na Festiwalu Piosenki i Kultury Romów w Ciechocinku Kolorowo, z charakterem, rytmicznie i tanecznie! Dziś w Ciechocinku startuje już 23. Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów. Artyści i zespoły z cał ... » więcej 2019-07-18, godz. 20:50 Toruń dla klimatu: Nie dla plastiku! Chcą działać na rzecz klimatu w mieście. To cel nowej, społeczno-politycznej inicjatywy „Toruń dla klimatu”. Tworzy ją 9 partii i organizacji, które będą m.in ... » więcej 2019-07-18, godz. 19:45 Odkrycie przy przebudowie przy dworcu PKP w Inowrocławiu nie przerwało prac Prace budowlane na placu przed dworcem kolejowym w Inowrocławiu są prowadzone dalej, pomimo odkrycia pomieszczeń byłej lodowni. Roboty zostały częściowe ogran ... » więcej 2019-07-18, godz. 17:20 W Lisewie znów jest posterunek policji. Obok biblioteki Z 6 do 8 etatów Komendant Główny Policji zwiększył, w ostatniej chwili, obsadę posterunku w Lisewie koło Chełmna. W środę odbyło się uroczyste otwarcie odtwor ... » więcej 2019-07-18, godz. 16:15 Tryszczyn pod Bydgoszczą poszerzy granice, by uniknąć administracyjnych paradoksów Podbydgoska wieś leży jednocześnie w dwóch gminach, co przysparza sporo kłopotów administracyjnych i organizacyjnych. Przy okazji budowy drogi S-5 problem moż ... » więcej
1234567