Poniedziałek, 27 stycznia 2020 r.   Imieniny: Przybysława, Anieli, Jerzego
Wakacyjny PiKnik
Polskie Radio PiK » Wakacyjny PiKnik » Tu będziemy! Tu byliśmy!
2018-08-17, 08:55 Damian Klich

17 sierpnia 2018 - PiKnik w Radzyniu Chełmińskim

Radzyń Chełmiński z wieży zamkowej. Fot. Archiwum
Radzyń Chełmiński z wieży zamkowej. Fot. Archiwum
Odwiedziliśmy gminę Radzyń Chełmiński. To niezwykle bogata historycznie kraina, położona w powiecie grudziądzkim. Obecnie liczy niecałych 5 tysięcy mieszkańców.

Do godziny 12stej rozmawialiśmy o tym – jak przekształcić zanieczyszczony i zaniedbany skwer w nowoczesny Park Rekreacji, Sportu i Wypoczynku? Następnie oglądaliśmy zabytkowe kamieniczki przy placu Towarzystwa Jaszczurczego. Z nazwą placu wiążę się ciekawa historia średniowiecznej organizacji spiskującej przeciw Zakonowi Krzyżackiemu. A że na tych ziemiach niejeden ślad Krzyżaków pozostał, to dzierżawca zamku w Radzyniu Chełmińskim opowiadał nam o nich. Poznaliśmy też kulisy powstawania serialu „Samochodzik i Templariusze”. Pod murami spotkaliśmy się z organizatorami czwartego Zlotu Garbusów ŚLADAMI PANA SAMOCHODZIKA. Powiedzieliśmy, co ciekawego w programie, a także w garbusie. Opowiadaliśmy o tym, dlaczego warto garbusy kochać.

Po godzinie 13stej objeżdżaliśmy gminę Radzyń Chełmiński. W Rywałdzie czekał na nas ojciec proboszcz i gwardian Klasztoru Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. To właśnie tam więziony był kardynał Stefan Wyszyński. Rywałd jest również miejscem pielgrzymek Romów. Dlaczego? Warto posłuchać. Następnie pojechaliśmy do Szumiłowa, gdzie w środku wsi powstała prężnie działająca galeria sztuki. Odwiedziliśmy również Koło Gospodyń Wiejskich w Zielnowie, gdzie zostaliśmy ugoszczeni szorami – regionalną potrawą.
Zapraszał Damian Klich i Krystian Makowski.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - Wprowadzenie do programu Damiana Klicha.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - W Parku Rekreacji i Sportu rozmawialiśmy z burmistrzem, Krzysztofem Chodubskim. Dowiedzieliśmy się o zwierzętach znajdujących się na terenie parku.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - Rozmowa z przedstawicielką biura promocji, Ewą Gajewska. Usłyszeliśmy o tym czym jest Towarzystwo Jaszczurcze, jego historię powstania oraz jak towarzystwo zmieniało się przez lata. Dowiedzieliśmy się też co ma do zaoferowania biuro promocji.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - Na radzyńskim zamku spotkaliśmy się z jego dzierżawcą, Patrycja Piłat, która przybliżyła nam historię budowli. Usłyszeliśmy jakie imprezy odbywają się w zamku.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - O tym co łączy Pana Samochodzika z templariuszami rozmawialiśmy z Patrycją Piłat. Kilka słów na temat filmu "Pan Samochodzik i templariusze".
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - Przy radzyńskim zamku rozmawialiśmy z jednym z organizatorów zlotu, Stanisławem Stanem. Byliśmy na IV Zlocie VW Garbusa & CO Śladami Pana Samochodzika, gdzie dowiedzieliśmy się skąd pomysł na imprezę oraz jakie atrakcje są przewidziane.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - Na IV Zlocie VW Garbusa & CO Śladami Pana Samochodzika rozmawialiśmy z jednym z organizatorów, Mariuszem Gwoździem. Za co kochać garbusa oraz jak wygląda użytkowanie takiego auta.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - PiKnik pojawił się w Sanktuarium Maryjnym w Rywałdzie. Rozmawialiśmy z o. Mirosławem Jankowskim, poznaliśmy historię figurki Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz legendę odrastających włosów, dowiedzieliśmy się o Stefanie Wyszyńskim oraz usłyszeliśmy o pustelni.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - Rozmowa z gospodarz Galerii Stodoła w Szumiłowie, Ewą Szumlak. Odsłuchaliśmy wiersz związany z galerią oraz usłyszeliśmy historię jej powstania. Gospodarz opowiedziała nam o fenomenie obiektu oraz o tym co ma do zaoferowania.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - Pojawiliśmy się na orlik w Radzyniu Chełmińskim. Rozmowa z prezesem LGKS Radzynianki, Janem Borowskim. Usłyszeliśmy o tym co można trenować oraz jak wygląda zainteresowaniem sportem wśród młodzieży.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - Rozmowa z przewodniczącą Koła Gospodyń Wielskich z Zielnowa, Jadwigą Szatkowską. Skąd pomysł na strój, jak wygląda organizacja Koła oraz co to są szory i jak je wykonać.

Zobacz także

2018-08-22, godz. 14:31 23 sierpnia 2018 - PiKnik w Inowrocławiu Kto to jest WiewiórInka i jakich ma kolegów w różnych miastach, na co działa woda "Jadwiga", czym będzie Solankowy Koszmar? Tego m.in. można dowiedzieć się z ... » więcej 2018-08-21, godz. 17:48 22 sierpnia 2018 - PiKnik w Płużnicy Czy mózg strusia jest mniejszy od jego oka? W jakim filmie zagrało jezioro w Wieldządzu? Na co pomaga masaż gorącymi kamieniami? Odpowiedzi m.in na te pytania ... » więcej 2018-08-20, godz. 19:04 21 sierpnia 2018 - PiKnik w Mroczy Mrocza to czterotysięczne miasteczko we wschodniej części Krajny i kolejny przystanek na trasie radiowego "Wakacyjnego PiKniku". Odwiedziliśmy tamtejszy Gminn ... » więcej 2018-08-18, godz. 16:09 20 sierpnia 2018 - PiKnik w Jeżewie Gdzie leży jedno z najczystszych jezior w naszym regionie? Jakie tajemnice skrywa Park Gordona? Czy teatr pełen ognia jest bezpieczny? Odpowiedzi m.in. na te ... » więcej 2018-08-19, godz. 10:36 19 sierpnia 2018 - PiKnik w Radziejowie i Płowcach Podczas weekendowego "Wakacyjnego Pikniku" w niedzielne popołudnie ponownie spotkaliśmy się z rycerzami. Mobilne studio Polskiego Radia PiK pojawiło się na 17 ... » więcej 2018-08-18, godz. 12:55 18 sierpnia 2018 - PiKnik w Grucznie Sobotnie popołudnie spędziliśmy na jednym z największych wydarzeń gastronomicznych w naszym województwie. Mowa tu oczywiście o Festiwalu Smaku w Grucznie. Sp ... » więcej 2018-08-16, godz. 08:54 16 sierpnia 2018 - PiKnik we Włocławku Jak zmienia się Park im.H.Sienkiewicza i kiedy zostanie w pełni zrewitalizowany? Jakie tajemnice kryje Bazylika Katedralna i co na wakacje przygotowało dla na ... » więcej 2018-08-13, godz. 14:05 14 sierpnia 2018 - PiKnik w Strzelnie Tym razem nasz Wakacyjny PiKnik odbył się 18 kilometrów za Inowrocławiem - w Strzelnie. Byliśmy na Pojezierzu Gnieźnieńskim czyli na pograniczu Kujaw i Wielko ... » więcej 2018-08-12, godz. 12:24 13 sierpnia 2018 - PiKnik w Piotrkowie Kujawskim Między 9:00 a 12:00 wysłuchaliśmy legendy o początkach miasta i dowiedzieliśmy się skąd pochodzi jego nazwa. Zachęcaliśmy też do aktywnego spędzania wolnego c ... » więcej 2018-08-12, godz. 08:35 12 sierpnia - PiKnik w Jeziorach Wielkich Niedzielne popołudnie upłynęło na 16. Wielkim Festynie Pomidorowym w Jeziorach Wielkich w powiecie mogileńskim. To tam istnieje zagłębie produkcji pomidorów. ... » więcej
12345