Piątek, 04 grudnia 2020 r.   Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana
Polskie Radio PiK » Kultura
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-08-20, 20:56 Tomasz Gronet/Redakcja

Przez te drzwi Inowrocław przejdzie do historii - także do historii sztuki [zdjęcia]

Andrzej S. Prokopiuk, autor płaskorzeźb Drzwi Inowrocławskich./fot. Tomasz Gronet
Andrzej S. Prokopiuk, autor płaskorzeźb Drzwi Inowrocławskich./fot. Tomasz Gronet
Płaskorzeźby Drzwi Inowrocławskich./fot. Tomasz Gronet
Płaskorzeźby Drzwi Inowrocławskich./fot. Tomasz Gronet
Płaskorzeźby Drzwi Inowrocławskich./fot. Tomasz Gronet
Płaskorzeźby Drzwi Inowrocławskich./fot. Tomasz Gronet
Płaskorzeźby Drzwi Inowrocławskich./fot. Tomasz Gronet
Płaskorzeźby Drzwi Inowrocławskich./fot. Tomasz Gronet
Powstają od dwóch lat i mają upamiętniać 100 - lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W czwartek, 20 sierpnia, w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu otwarto wystawę prezentującą 6 płaskorzeźb, które w niedalekiej przyszłości składać się będą na "Drzwi Inowrocławskie".
- To będzie coś nowego, bardzo wartościowego artystycznie, z bardzo interesującym przekazem. To będzie swego rodzaju pomnik, najnowszy pomnik w Inowrocławiu, sumujący dzieje tego miasta - mówi Marcin Woźniak, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza.

- Jest sześć głównych historii. Zaczyna się w 1238 roku, czyli od założenia miasta, a kończy się w 1919 roku, na wybuchu powstania wielkopolskiego - mówi Andrzej S. Prokopiuk, autor projektu drzwi do kościoła św. Mikołaja, fary w Inowrocławiu. - Pracuję jeszcze nad ostatnią sceną, czyli nad panonem, a tam będzie liceum Jana Kasprowicza i dwa cytaty naszych wspaniałych obywateli Józefa Glempa i Jana Kasprowicza. Całość zwieńczy kopia zabytkowego krzyża z kościoła św. Mikołaja.

Płaskorzeźby prezentowane będą w muzeum bezpłatnie do końca września.
Mówi Marcin Woźniak, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza

Kultura

2020-12-03, godz. 21:09 Piękno roślin, zwierząt i krajobrazów uchwycone w kadrze. Festiwal „Sztuka Natury” Prezentacje multimedialne wystaw, spotkania z autorami zdjęć oraz wręczenie nagród w konkursie fotograficznym. W piątek 4 grudnia rozpoczyna się w Toruniu XII ... » więcej 2020-12-02, godz. 21:08 W Toruniu po książkę do paczkomatu. Nowa oferta Książnicy Kopernikańskiej Wypożycz, odbierz i oddaj w paczkomacie. Książnica Kopernikańska w Toruniu jest pierwszą biblioteką publiczną w Polsce, która we współpracy z firmą InPost, ur ... » więcej 2020-12-02, godz. 12:22 Spotkania, warsztaty i spacery literackie. Festiwal Książki w Toruniu online Zygmunt Miłoszewski, Mariusz Szczygieł, Radek Rak czy Robert Górski - to tylko niektórzy goście rozpoczynającego się w środę (2 grudnia) w Toruniu 26. Festiwa ... » więcej 2020-11-30, godz. 22:15 Kujawy i Pomorze dla Jana Sebastiana Bacha - koncert 11. listopada w Filharmonii Pomorskiej został zarejestrowany specjalny koncert łączący różne światy muzyczne. 'Kujawy i Pomorze dla Jana Sebastiana Bacha' tak ... » więcej 2020-11-30, godz. 19:22 Czarno-biały, upamiętnia Grzegorza Ciechowskiego. Mural na budynku UMK Toruński mural poświęcony Grzegorzowi Ciechowskiemu jest już prawie gotowy. Ogromne malowidło powstaje na budynku uniwersyteckim przy ulicy Reja 25. » więcej 2020-11-30, godz. 16:46 Singiel „Chcę pamiętać” na początek. Wspólna płyta Krzysztofów: Herdzina i Iwaneczki „Origami” - taki tytuł nosi płyta dwóch bardzo zapracowanych artystów związanych z Bydgoszczą. Krzysztof Iwaneczko i Krzysztof Herdzin spotkali się w studiu i ... » więcej 2020-11-29, godz. 21:43 O białoruskiej literaturze w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy Premiera antologii współczesnej literatury białoruskiej pt. „Wschód wolności” była częścią niedzielnego wieczoru w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. » więcej 2020-11-29, godz. 11:45 Beethoven i Dobrzyński podczas czwartego koncertu festiwalu Muzyka w willi Blumwego [zdjęcia] To był już przedostatni koncert w ramach III festiwalu Muzyka w willi Blumwego. W studiu Polskiego Radia PiK im. Jeremiego Przybory zabrzmiały kompozycje Ludw ... » więcej 2020-11-29, godz. 08:45 Numizmatyczne skarby trafiły do inowrocławskiego muzeum Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu wzbogaciło się o numizmatyczne skarby. Jeden przekazał placówce Narodowy Bank Polski, drugi wojewódzki konserwator ... » więcej 2020-11-28, godz. 12:10 Rozmowa z Maciejem Niesiołowskim Przed wieloma laty prowadził „Z batutą i humorem” - telewizyjny program, który okazał się wielkim hitem. Dziś przygotowuje w Bydgoszczy koncert specjalny - na ... » więcej
1234567