Czwartek, 22 października 2020 r.   Imieniny: Halki, Filipa, Salomei
Polskie Radio PiK » Kultura
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-08-20, 08:18 Redakcja/Muzeum Okręgowe Bydgoszcz

Te buty niejedno przeszły. Nie są już do noszenia, tylko do patrzenia!

Buty są obiektem miesiąca w bydgoskim Muzeum Okręgowym./fot. Łukasz Maklakiewicz/Muzeum Okręgowe Bydgoszcz
Buty są obiektem miesiąca w bydgoskim Muzeum Okręgowym./fot. Łukasz Maklakiewicz/Muzeum Okręgowe Bydgoszcz
Obiektem miesiąca Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy zostały buty! Obuwia jest w muzealnych zasobach całkiem sporo. Archeolodzy z UMK dali im drugie - tym razem już tylko muzealne - życie. Dodali też garść ciekawostek, np. o sandałach i skarpetach. Może kogoś zainspirują?
Ochrona stopy – buty, to jeden z najwcześniejszych wynalazków jakie towarzyszą człowiekowi przez dzieje. (...) W różnych miejscach i czasach noszono sandały, buty z krótkimi i długimi cholewami, a także bardziej ozdobne niż praktyczne pantofle. Do ich wykonania używano dostępnych materiałów, takich jak: skóra, drewno, trawa, papirus, liście palmowe. W wielu przypadkach kształt, sposób wykonania i wykończenia obuwia wskazywały na status społeczny ich właściciela.

Do sandałów także skarpety musiały być wykonane w odpowiednim fasonie. Pod koniec XIV wieku zrodziła się moda na buty z długimi noskami. Szlachetnie urodzeni mieli prawo do butów z noskami powyżej 50 cm.

Najstarsze odkryte w Bydgoszczy buty składały się z dwóch zasadniczych części. Do części spodniej - podeszwy, przyszywano część wierzchnią - przyszwę, którą wykonywano z jednego lub dwóch kawałków skóry. Nielicznie wystąpiły wyroby skórzane ze zdobieniem. Młodsze obuwie (od XVI wieku) cechuje obecność wielowarstwowych obcasów, do których czasami przymocowywano podkówki. Buciki dziecięce i buty osób dorosłych prezentowane są na wystawie „Bydgoszcz nie tylko pieniądzem stała”.

Fragmenty butów oraz ścinki skór z warsztatów szewskich w naszym mieście odkrywane są dość często, chociaż wyroby szewskie nie należały do tanich. Pozyskane podczas badań archeologicznych, po kilku wiekach od ostatniego użycia, były najczęściej w stanie zaawansowanej destrukcji. Przez trudny i żmudny proces konserwacji i rekonstrukcji dano im „drugie życie”. Prace te przeprowadzono w Instytucie Archeologii UMK.

Buty wykonywali szewcy zrzeszeni w organizacji cechowej, która kierowała się swoimi normami. I tak w Bydgoszczy, zgodnie z przyjętymi statutami, mistrz szewski mógł zatrudniać dwóch czeladników i jednego ucznia. Raz na rok dwóch wyznaczonych braci cechowych kontrolowało jakość wyrobów u każdego szewca. Jeżeli towar nie spełniał wysokich norm jakości, to był konfiskowany. Następnie, po jego wyprzedaży, pieniądze dzielono na trzy części.

Jedną przeznaczano na utrzymanie szpitala, drugą częścią zasilano kasę cechową, a trzecią przekazywano właścicielowi skonfiskowanego towaru. Statuty bractw przewidywały też kary za różne uchybienia. Pieniądze bractwa cechowego wydawano na potrzeby cechu, cele publiczne, a gdy zachorował uczeń lub czeladnik to ze skrzynki brackiej finansowano ich leczenie. Gdy uczeń zostawał czeladnikiem musiał wyprawić dla towarzyszy ucztę w gospodzie.

Obiekt można oglądać na wystawie „Bydgoszcz nie tylko pieniądzem stała” przy ul. Mennica 2.

(źr. Muzeum Okręgowe - Józef Łoś)

Kultura

2020-10-21, godz. 18:49 Bydgoszcz Jazz Festiwal. Rozpoczął Elvis, teraz kolej na bitwę jazzmanów Sinatra kontra Presley - ten projekt muzyczny zainaugurował we wtorek, 20 października, międzynarodowy, 18. Bydgoszcz Jazz Festival. Ten pierwszy koncert był ... » więcej 2020-10-21, godz. 18:00 Marcel Woźniak: jeździ, śledzi, notuje - i publikuje. O Tyrmandzie! Pierwszą książkę o Leopoldzie Tyrmandzie napisał cztery lata temu, teraz toruński pisarz i reżyser proponuje drugie, jeszcze bardziej obszerne wydawnictwo. Ks ... » więcej 2020-10-21, godz. 14:16 Filmy z różnych stron świata. Trwa Festiwal Toffifest w Toruniu „My name is Bagdad' i „The tree' to kolejne filmy głównego konkursu Festiwalu Filmowego Tofifest, który trwa w Toruniu. » więcej 2020-10-21, godz. 07:15 Film, muzyka i fotografia, czyli „Trzy sztuki w Antarktyce” na festiwalu Tofifest. Przedpremierowo! Film „Trzy sztuki w Antarktyce” zostanie przedpremierowo pokazany na trwającym w Toruniu Festiwalu Filmowym Tofifest. Dostępny będzie na ekranie w sali kamera ... » więcej 2020-10-20, godz. 20:43 Zmarł aktor Dariusz Gnatowski W wieku 59 lat zmarł we wtorek w Krakowie Dariusz Gnatowski popularny aktor teatralny i filmowy, znany m.in. z serialu „Świat według Kiepskich”. Informację o ... » więcej 2020-10-20, godz. 16:20 Wczesne średniowiecze wyszło na powierzchnię ziemi przy ul. Kujawskiej! Bydgoszcz odsłania przed nami swoje tajemnice, tym razem z zamierzchłych czasów Polski Piastów. Archeolodzy pracujący przy rozbudowie ulicy Kujawskiej po raz ... » więcej 2020-10-20, godz. 14:12 Kolejny dzień Festiwalu Tofifest w Toruniu. Zapraszamy na naszą relację! 'Sole' i 'Asia' to dwa spośród 11 filmów konkursowych prezentowanych na 18. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest w Toruniu. Za nami kolejny dzień tego ... » więcej 2020-10-20, godz. 10:15 Startuje 18 Bydgoszcz Jazz Festival Sinatra kontra Presley - ten projekt muzyczny zainauguruje Międzynarodowy Bydgoszcz Jazz Festival. Koncert to połączenie dwóch projektów - Elvis symfonicznie ... » więcej 2020-10-19, godz. 21:00 „Zniewolony umysł” na scenie i na DVD. Wybierz się do Opery Nova Na trzy pokazy spektaklu „Zniewolony umysł” zaprasza pod koniec października bydgoska Opera Nova. Informuje też o wydaniu DVD z zapisem tego przedstawienia. » więcej 2020-10-19, godz. 09:58 Zmarł Wojciech Pszoniak. Wybitny aktor miał 78 lat - W Starym Teatrze w Krakowie trafiłem od razu na wspaniałych artystów; zacząłem pracować z Konradem Swinarskim, grałem główne role szekspirowskie - mówił w j ... » więcej
1234567