Środa, 12 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Innocentego, Lecha, Euzebii
Polskie Radio PiK » Kultura
2020-06-17, 16:03 Iwona Muszytowska - Rzeszotek

Lato 2020: pandemia rozciąga toruńskie wydarzenia kulturalne w czasie

Konferencja poświęcona kulturalnym wydarzeniom w Toruniu./fot. Wojtek Szabelski/torun.pl
Konferencja poświęcona kulturalnym wydarzeniom w Toruniu./fot. Wojtek Szabelski/torun.pl
Sezon letni w Toruniu zapowiada się bardzo ciekawie, mimo ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Muzyka, film, historia, gwiazdy, kosmos, uliczne teatry - będzie się działo!
- Termin niektórych wydarzeń się zmienił, na przykład festiwal Harmonica Bridge przechodzi na 2021 roku, z kolei Festiwal Muzyki Chóralnej Per Musicam Ad Astram przełożyliśmy na jesień tego roku - wyjaśnia Michał Zaleski, prezydent Torunia. - Toruński Festiwal Książki odbędzie się za rok, podobnie Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnych JO!, Festiwal Teatrów Lalek "Spotkania", Festiwal Teatrów Jednego Aktora - wylicza prezydent.

W programie tegorocznego lata jest ponad 100 wydarzeń. Królować będą festiwale, a wśród nich 24 Festiwal Nowa Muzyka i Architektura organizowany przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną, o czym mówi Zbigniew Derkowski, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta.

- Ten festiwal to przede wszystkim cudowna muzyka. Będziemy gościli i duże zespoły symfoniczne, ale również zaprosimy na koncerty kameralne, na wystawy, projekcje filmów (...).

Ewa Banaszczuk-Kisiel, dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki zwraca uwagę, że toruńskie imprezy kulturalne przyciągały ogromną rzeszę turystów. - Przyjeżdżają oni bardzo często do naszego miasta właśnie po to, by brać w nich udział. W tym roku w lipcu, niestety, wypadła bardzo duża impreza muzyczna na Motoarenie „Lato, muzyka, zabawa”. Jednak mam nadzieję, że przygotowane przez nas wydarzenia będą się cieszyły popularnością. Przykładem mogą być wydarzenia przygotowane na długi weekend sierpniowy (14-16 sierpnia), związane ze świętem Wojska Polskiego i 100-leciem Bitwy Warszawskiej. Centralnym wydarzeniem będzie odsłonięcie Pomnika Żołnierzy Wojsk Balonowych. W sierpniu także odbędą się Festiwal Wisły i Festiwal Drwęcy. Z kolei Międzynarodowy Zlot Miłośników Citroena przeniesiony został na rok 2022.

Ze względu na czas epidemii festiwal Skyway (19-22 sierpnia) odbędzie w zmienionej formule. – Będzie to nowatorska formuła nie tylko w kontekście polskim, ale i międzynarodowym festiwali światła. Wszyscy na nas patrzą z zaciekawieniem, jak nam to wyjdzie. Chcemy bowiem przeprowadzić festiwal bezpieczny dla widowni – na terenie toruńskiego lotniska, jako podróż własnym samochodem – zdradził Krystian Kubjaczyk, dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Poprzez lotnisko będzie wytyczona jedna trasa, a pokonując ją, będzie można zobaczyć świetlne instalacje. Krystian Kubjaczyk podał też kilka szczegółów wydarzenia: projekcje pojawią się m.in. na samolotach, balonach, pojawią się też spadochrony.

Wśród wydarzeń realizowanych przez TAK pojawi się w przestrzeni zespołu staromiejskiego Festiwal Teatrów Ulicznych z 9 spektaklami, a także cotygodniowe koncerty w ramach Sceny Letniej i projekcje Kina Letniego.

Z kolei Centrum Kultury Dwór Artusa zaprasza w dniach 25 czerwca – 7 sierpnia na Festiwal pod Gwiazdami.

Szczegółowe informacje i terminy są na stronie torun.pl.
Materiał Iwony Muszytowskiej - Rzeszotek (Popołudnie z nami)
Materiał Iwony Muszytowskiej - Rzeszotek (Popołudnie z nami)
Relacja Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek (Śniadanie z Muzami)
Toruń

Kultura

2020-08-11, godz. 17:45 Lalki, bączki, maski, figurki i piłeczki... Japońskie zabawki na wystawie w Toruniu W Kamienicy pod Gwiazdą w Toruniu otwarto wystawę „Talizmany i zabawki - ich rola w kulturze japońskiej”. » więcej 2020-08-11, godz. 10:01 Peru w drugiej serii radiowych spotkań z latynoską prozą. To już drugi z czterech tygodni, w trakcie których słuchacze Polskiego Radia PiK zbliżyć mogą do prozy latynoskiej prezentowanej w ramach projektu pt. „Kronik ... » więcej 2020-08-10, godz. 20:30 Archeolodzy z UMK zbadali dno jeziora Lednica. A tam skarb na skarbie! Militaria z X wieku, fragmenty ceramiki i kości zwierzęcych, a także pozostałości umocnień brzegowych z czasów panowania Mieszka I - to tylko część znalezisk, ... » więcej 2020-08-10, godz. 15:16 Teatr Polski w Bydgoszczy wraca po wakacjach Dobiega końca przerwa sezonowa w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Na stronie internetowej pojawił się repertuar na wrzesień. Teatralna kasa biletowa otwarta zost ... » więcej 2020-08-09, godz. 23:15 Odmrażanie kultury w Filharmonii Pomorskiej Filharmonia Pomorska przygotowuje się do pierwszych koncertów po przerwie wakacyjnej i pandemicznej. Program dorocznego Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego - Kon ... » więcej 2020-08-09, godz. 20:30 Auto Skyway Festival Świetlny pokaz motocrossowy, astronomiczny mapping na balonie, 11 stref przygotowanych głównie przez lokalnych artystów - zobaczą uczestnicy Auto Skyway Festi ... » więcej 2020-08-09, godz. 16:28 Święto toruńskiej parafii - spotkania, wykłady, koncert pod patronatem Polskiego Radia PiK Parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Toruniu świętuje swoje 40-lecie. W niedzielę o godz. 19.00 z wiernymi spotka się dziś franciszkanin o. Stanisław Pi ... » więcej 2020-08-09, godz. 14:31 Organowe lato w Grudziądzu czyli początek Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Czwarta edycja Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Grudziądzu rozpoczyna się w 9 sierpnia i potrwa do 20 września. W tym roku organizatorzy zaplanowali ... » więcej 2020-08-08, godz. 21:45 1. Międzynarodowy Intensywny Kurs Fletowy Pierwszy Międzynarodowy Intensywny Kurs Fletowy zakończył się w miniony piątek w Ostromecku. Zajęcia odbywały się przez cztery dni w dwóch pałacach, a uczestn ... » więcej 2020-08-08, godz. 13:15 „Cud nad Wisłą” - projekcja filmu z 1921 r. w toruńskim kinie Centrum Projekcja filmu „Cud nad Wisłą” to kolejna propozycja trwającego w Toruniu 24. Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura”. » więcej
1234567