Sobota, 25 stycznia 2020 r.   Imieniny: Pawła, Miłosza, Elwiry
Polskie Radio PiK » Kultura
2019-05-25, 10:25 Iwona Muszytowska-Rzeszotek/Redakcja

Pierwszy Kontakt, czyli festiwal debiutantów. Po raz piąty w Toruniu

Fragment festiwalowego afisza. Fot. teatr.torun.pl
Fragment festiwalowego afisza. Fot. teatr.torun.pl
Festiwalowy afisz. Fot. teatr.torun.pl
Festiwalowy afisz. Fot. teatr.torun.pl
Sześć debiutów reżyserskich i dziewięć aktorskich. W Teatrze Wilama Horzycy w Toruniu w sobotę rozpoczyna się V edycja Festiwalu Debiutantów - Pierwszy Kontakt, która odbywa się naprzemiennie z Międzynarodowym Festiwalem Kontakt.
Podczas festiwalu będzie można zobaczyć 15 spektakli oraz projekt „Ustawienia ze świętymi”.

- To festiwal dla „zwykłych” widzów. Pokazujemy bardzo ciekawy zestaw spektakli z całej Polski - po polsku, w gruncie rzeczy o Polakach i dla Polaków - spektakli granych w podobnych miastach jak Toruń - powiedział Paweł Paszta, dyrektor artystyczny Teatru Horzycy w Toruniu.

- Hasłem tegorocznego przeglądu jest „Krzyk”. Krzyczymy na przykład z bólu związanego z relacją międzyludzką, z problemami, jakie zdarzają się w związku, z trudnością w miłości, z trudnością przekazania samego siebie drugiemu człowiekowi. Mamy też temat związany z nurtem jak podchodzić do opowiadania o współczesnym człowieku, jakiej formy teatralnej użyć, jak rozmawiać z widzami - dodał Paweł Paszta.

Festiwal Debiutantów - Pierwszy Kontakt zainaugurują o godz. 18:00 „Ustawienia ze świętymi”. Projekt jest efektem pracy jednej z najwybitniejszych polskich reżyserek Agaty Dudy-Gracz z aktorami toruńskiej sceny dramatycznej.

- To opowieść oparta na żywotach świętych, w której uczestniczyć będą także widzowie zaproszeni na scenę - wyjaśniają aktorzy Łukasz Ignasiński, Maria Kierzkowska oraz Anna Magalska.

W sobotę także (godz. 20:30) spektakl „7 minut” Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego z Kalisza, w którym debiutuje aktor Jakub Łopatka.

Festiwal Debiutantów - Pierwszy Kontakt w Toruniu odbywać się będzie na scenie Teatru Wilama Horzycy oraz Klubu Od Nowa do 31 maja.
Mówi Paweł Paszta
Mówią Łukasz Ignasiński, Maria Kierzkowska oraz Anna Magalska
Relacja Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek (Śniadanie z Muzami)
Toruń

Kultura

2020-01-24, godz. 20:54 Lecieć w kosmos czy zostać z córką? Wygraj bilety na film „Proxima” „Proxima” - film w reżyserii Alice Winocour, z Evą Green i Mattem Dillonem w rolach głównych - od piątku (24 stycznia) można oglądać w kinach. Mamy dla Państw ... » więcej 2020-01-24, godz. 16:45 Gershwin i Copland na karnawał. Dyrygent Mariusz Smolij zaprasza American Pops - tak zatytułowano piątkowy (24 stycznia) koncert w Filharmonii Pomorskiej. W programie znajdą się kompozycje m.in: Gershwina, Coplanda, William ... » więcej 2020-01-23, godz. 13:06 „Przytul Polskę” na wystawie w Młynie Wiedzy w Toruniu Strefa kibica, kuchnia polska, galeria sztuki polskiej i półka z polskimi książkami - między innymi z takich części zbudowana została nowa wystawa w Centrum N ... » więcej 2020-01-22, godz. 18:35 Chcesz być cyrkowcem, filmowcem lub piosenkarzem? Przyjdź na warsztaty Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury to jedna z najpopularniejszych instytucji kultury w Toruniu. » więcej 2020-01-22, godz. 10:02 Kolejna książka o powrocie Bydgoszczy do Macierzy. Historia odmalowana na 200 stronach Liczy prawie 200 stron, oprócz tekstu jest też sporo zdjęć, również tych do tej pory niepublikowanych - w Bydgoszczy odbyła się premiera książki Krzysztofa Dr ... » więcej 2020-01-21, godz. 10:09 „Żyć się chce". Alicja Majewska zaśpiewa w Toruniu. Wygraj bilety Alicja Majewska z najnowszym programem „Żyć się chce' wystąpi w w niedzielę (26 stycznia) w sali na Jordankach w Toruniu. Mamy na ten koncert zaproszenia. » więcej 2020-01-20, godz. 13:16 „Niepodległość - trudne słowo...” w Teatrze Baj Pomorski Uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia „Edukacja” wystawią ten słowno-muzyczny spektakl w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu. » więcej 2020-01-19, godz. 12:23 „Ukryta modalność bytu” w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy Wystawa Hanny Józefowskiej wraz z towarzyszącym jej katalogiem jest formą nagrody, za zdobycie 3. miejsca w Konkursie Twórców Województwa Kujawsko-Pomorskiego ... » więcej 2020-01-19, godz. 07:30 12. Akademickie Kolędowanie w Bydgoszczy, Osielsku i Solcu Kujawskim Akademickie Kolędowanie po raz 12 dziś w Bydgoszczy. W kościołach Diecezji Bydgoskiej można wysłuchać najpiękniejszych polskich kolęd. » więcej 2020-01-17, godz. 13:25 Oryginał „Roty" Konopnickiej i rękopisy Mickiewicza na wystawie [zdjęcia] Najcenniejsze zabytki piśmiennictwa prezentuje od piątku na wystawie z okazji 100-lecia niepodległości Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy. » więcej
1234567