Niedziela, 22 września 2019 r.   Imieniny: Tomasza, Maurycego, Joachima
Motocyklista zginął w wypadku w miejscowości Zakrocz koło Rypina. Na DK 560 ruch wahadłowy
Motocyklista zginął w wypadku w miejscowości Zakrocz koło Rypina. Na DK 560 ruch wahadłowy
Motocyklista zginął w wypadku w miejscowości Zakrocz koło Rypina. Na DK 560 ruch wahadłowy
Polskie Radio PiK » Kultura
2019-03-04, 15:07 Redakcja

Mendelssohn na skrzypce i Fantastyczna Berlioza. Filharmonia na Dzień Kobiet

Dla bydgoskiej publiczności Krzysztof Jakowicz zagra słynny Koncert skrzypcowy e-moll Mendelssohna/fot. materiały filharmonii
Dla bydgoskiej publiczności Krzysztof Jakowicz zagra słynny Koncert skrzypcowy e-moll Mendelssohna/fot. materiały filharmonii
Skrzypek Krzysztof Jakowicz będzie solistą piątkowego (8 marca) koncertu w bydgoskiej Filharmonii. Wykona Koncert skrzypcowy e-moll Mendelssohna, a w drugiej części koncertu zabrzmi słynna Symfonia fantastyczna op. 14 Berlioza.
Krzysztof Jakowicz to wybitny polski skrzypek, który jako pierwszy w Polsce zarejestrował dla Polskiego Radia wszystkie sonaty i partity Bacha. Niezmiernie cenił go Witold Lutosławski, powierzając mu polskie prawykonania wszystkich swoich utworów skrzypcowych – Subito i Partity czy Łańcucha II. Płyta z tym właśnie utworem, z udziałem Krzysztofa Jakowicza, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej pod batutą Takao Ukigayi, w 1989 została uhonorowana prestiżową nagrodą krytyków francuskich – Diapason d’Or. Nagranie Partity zostało ukoronowane Fryderykiem ’96.

Dla bydgoskiej publiczności Krzysztof Jakowicz zagra słynny Koncert skrzypcowy e-moll Mendelssohna. Koncert po prawykonaniu od razu został uznany za arcydzieło, jego sława nie przeminęła do dzisiaj.

Po przerwie zabrzmi Symfonia fantastyczna -najpopularniejsze dzieło Berlioza, które stworzył w wieku 27 lat. - Po prawykonaniu w 1830 utwór zaszokował swym nowatorstwem i nieokiełznaną wyobraźnią, warto dodać, że studenci paryskiego Konserwatorium bywali swego czasu usuwani z uczelni tylko za to, że chodzili na koncerty muzyki skomponowanej przez Berlioza - przypomina bydgoska Filharmonia.

W piątek Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej poprowadzi Mirosław Jacek Błaszczyk. Koncert rozpocznie się o godz. 19.00.

Mecenasem Filharmonii Pomorskiej jest Enea.

Kultura

2019-09-22, godz. 18:15 Trębacze wieżowi i carillon w centrum miasta. Prolog Bydgoskiej Sceny Barokowej 48 dzwonów w ciężarówce - czyli największy mobilny instrument akustyczny na świecie - zabrzmiał dziś na Starym Rynku w Bydgoszczy. » więcej 2019-09-22, godz. 16:45 Śpiewy nie tylko z Japonii. Trwa 57. Bydgoski Festiwal Muzyczny Śpiewu z regionu południowych wysp Japonii - Okinawy będzie można posłuchać w niedzielę (22 września) w bydgoskiej Filharmonii, w ramach trwającego od piątku ... » więcej 2019-09-22, godz. 11:32 Prolog z Markiem Koterskim. 5. Festiwal Filmowy Przeźrocza w Bydgoszczy ''Wszyscy jesteśmy buntownikami'' to hasło tegorocznej 5. edycji Festiwalu Filmowego Przeźrocza. » więcej 2019-09-22, godz. 08:10 Festiwal filmów dla dzieci w Kinie Centrum w CSW Klara - młoda ambitna krowa, Findus, który nie mieści się w swoim łóżku, a także osobliwa dziewczynka Tess - to bohaterowie filmów, które pokazane zostaną pod ... » więcej 2019-09-21, godz. 12:45 Koncert muzyki tajskiej na inaugurację „Sztuki Doskonałości” Startuje Regionalna Inicjatywa Doskonałości „Sztuka Doskonałości”. Wieczorem w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy rozbrzmiewać będzie muzyka taj ... » więcej 2019-09-21, godz. 08:04 Pionierzy ceramiki i ich domowe eksperymenty, czyli: prószenie, skrobanie, wypalanie Stworzyli własną wizję świata i sztuki, założyli pierwszą plenerową galerię we własnym ogrodzie, eksperymentowali w poszukiwaniu nowych technik. Wystawa ceram ... » więcej 2019-09-20, godz. 18:00 Karta, kartka, karteczka: polsko - japońska, teatralna wycieczka! „Wycinanki. List z morza' to tytuł pierwszej tego sezonu premiery w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Najbardziej ucieszą się z tej propozycji najmłodsi widzowie. ... » więcej 2019-09-20, godz. 12:00 O książkach, gdy zrobi się ciemno. Noc Księgarń ma być jak Noc Muzeów Szykuje się bezsenny wieczór dla miłośników książek. Przed nami Noc Księgarń. Już w piątek (20 września) w ponad stu księgarniach w całej Polsce odbędzie się ... » więcej 2019-09-20, godz. 08:11 Śpiewy z różnych stron. Rozpoczął się 57. Bydgoski Festiwal Muzyczny [program] Podczas 10 festiwalowych koncertów zaprezentowane zostaną kompozycje wokalno-instrumentalne mistrzów różnych epok. 57. Bydgoski Festiwal Muzyczny pod hasłem ' ... » więcej 2019-09-20, godz. 07:20 Będzie pysznie, muzycznie i na ludowo. Na początek konkurs rękodzielniczy „Jo Kociewie Je w Jeżewie”, czyli II Regionalny Festiwal Folkloru i Rękodzieła w Jeżewie odbędzie się co prawda 12 października, ale pierwszą jego odsłoną jes ... » więcej
1234567