Niedziela, 26 stycznia 2020 r.   Imieniny: Tymoteusza, Michała, Tytusa
Polskie Radio PiK » Kultura
2018-10-17, 16:17 Magdalena Gill

Studenci Akademii Wiolimisia dźwigają fortepian i liczą klawisze

Jak zbudowana jest trąbka? Wyjaśniają dzieciom Dorota Borowicz i Tomasz Gluska/fot. Materiały filharmonii
Jak zbudowana jest trąbka? Wyjaśniają dzieciom Dorota Borowicz i Tomasz Gluska/fot. Materiały filharmonii
"Akademia Wiolimisia" w bydgoskiej filharmonii/fot. Materiały filharmonii
"Akademia Wiolimisia" w bydgoskiej filharmonii/fot. Materiały filharmonii
"Akademia Wiolimisia" w bydgoskiej filharmonii/fot. Materiały filharmonii
"Akademia Wiolimisia" w bydgoskiej filharmonii/fot. Materiały filharmonii
Studenci "Akademii Wiolimisia" potrafią odróżnić skrzypce od wiolonczeli i wydobyć dźwięk z trąbki. Dowiadują się tego, a także pilnie słuchają muzyki, siedząc na kolorowym dywanie w motyle rozłożonym w foyer bydgoskiej filharmonii.
Bydgoska filharmonia była pierwszą w kraju, która zaczęła zapraszać na specjalne koncerty "Od brzuszka do uszka maluszka" kobiety w ciąży i mamy z niemowlakami.
Trochę starszym dzieciom - od 3 lat wzwyż - proponuje z kolei "Akademię Wiolimisia".
Na tych koncertach Filharmonia już od pierwszych minut troszczy się o dzieci, dyskretnie także edukując rodziców. Głosem dziecka, przypomina się publiczności o wyłączeniu telefonów - dodając, że jak "komuś zadzwoni, to będzie wstyd", jest też przypomnienie, że w filharmonii nie wypada jeść, ani pić, że "koncert jest krótki, więc każde dziecko na pewno wytrzyma bez tego".

Podczas ostatniej "Akademii Wiolimisia", mali melomani dowiadywali się, skąd się biorą dźwięki. Z ogromnym wdziękiem objaśniała im to Dorota Borowicz, która do udziału w koncercie zaprosiła muzyków: pianistkę Katarzynę Nowaczewską-Manthey, perkusistę Grzegorza Sikorskiego, wiolonczelistę Michała Litwę i trębacza Tomasza Gluskę. Dzieci, śpiewając popularną piosenkę "Jadą, jadą misie", poznawały kolejne instrumenty.

Na początek był fortepian. Można było słuchać, jak gra pianistka, ale także zajrzeć do pudła rezonansowego fortepianu i policzyć klawisze, których jest aż 88. Dzieci mogły też spróbować podnieść fortepian, by sprawdzić, czy jest ciężki. Nie udało się, bo - jak się dowiedziały - instrument może ważyć od 250 aż do 500 kg.

W podobny sposób można było przetestować kolejne instrumenty. Gdy była mowa o trąbce, prowadząca rozwinęła długą gumową rurkę i wyjęła z walizki lejek, tłumacząc dzieciom budowę. O dziwo, na tym wynalazku trębacz Tomasz Gluska też potrafił zagrać.
Gdy maluchy poznawały instrumenty perkusyjne, z walizki wysypały sie garnki, miski, trzepaczki do jajek, łyżki do sałatek. I znowu - tym razem perkusista Grzegorz Sikorski pokazał, że na przyborach kuchennych też da się pięknie grać.

Dzieci były zaciekawione, większość z uwagą słuchała, a do wspólnych śpiewów czy maszerowania chętnie włączali się nawet dorośli.
Na deser był jeszcze krótki koncert "Mali wielcy artyści". Pięknie zagrała na oboju 9-letnia Amelia.
Kolejne koncerty dla dzieci w bydgoskiej filharmonii - już 10 listopada. W "Akademii Wiolimisia" dzieci wysłuchają wtedy bajki o Piotrusiu i Wilku.

Kultura

2020-01-25, godz. 16:43 Torunianka Iwona Chmielewska z nominacją do „Małego Nobla” Iwona Chmielewska - jedna z najlepszych polskich ilustratorek, mieszkająca i pracująca w Toruniu, znalazła się na krótkiej liście nominowanych do Nagrody im. ... » więcej 2020-01-25, godz. 15:46 Andrzej Zaucha wciąż budzi pozytywne emocje. 12. edycja Festiwalu „Serca Bicie” Blisko 50 młodych wokalistów przyjechało na przesłuchania do 12. Festiwalu „Serca Bicie” Pamięci Andrzeja Zauchy w Bydgoszczy. » więcej 2020-01-24, godz. 20:54 Lecieć w kosmos czy zostać z córką? Wygraj bilety na film „Proxima” „Proxima” - film w reżyserii Alice Winocour, z Evą Green i Mattem Dillonem w rolach głównych - od piątku (24 stycznia) można oglądać w kinach. Mamy dla Państw ... » więcej 2020-01-24, godz. 16:45 Gershwin i Copland na karnawał. Dyrygent Mariusz Smolij zaprasza American Pops - tak zatytułowano piątkowy (24 stycznia) koncert w Filharmonii Pomorskiej. W programie znajdą się kompozycje m.in: Gershwina, Coplanda, William ... » więcej 2020-01-23, godz. 13:06 „Przytul Polskę” na wystawie w Młynie Wiedzy w Toruniu Strefa kibica, kuchnia polska, galeria sztuki polskiej i półka z polskimi książkami - między innymi z takich części zbudowana została nowa wystawa w Centrum N ... » więcej 2020-01-22, godz. 18:35 Chcesz być cyrkowcem, filmowcem lub piosenkarzem? Przyjdź na warsztaty Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury to jedna z najpopularniejszych instytucji kultury w Toruniu. » więcej 2020-01-22, godz. 10:02 Kolejna książka o powrocie Bydgoszczy do Macierzy. Historia odmalowana na 200 stronach Liczy prawie 200 stron, oprócz tekstu jest też sporo zdjęć, również tych do tej pory niepublikowanych - w Bydgoszczy odbyła się premiera książki Krzysztofa Dr ... » więcej 2020-01-21, godz. 10:09 „Żyć się chce". Alicja Majewska zaśpiewa w Toruniu. Wygraj bilety Alicja Majewska z najnowszym programem „Żyć się chce' wystąpi w w niedzielę (26 stycznia) w sali na Jordankach w Toruniu. Mamy na ten koncert zaproszenia. » więcej 2020-01-20, godz. 13:16 „Niepodległość - trudne słowo...” w Teatrze Baj Pomorski Uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia „Edukacja” wystawią ten słowno-muzyczny spektakl w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu. » więcej 2020-01-19, godz. 12:23 „Ukryta modalność bytu” w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy Wystawa Hanny Józefowskiej wraz z towarzyszącym jej katalogiem jest formą nagrody, za zdobycie 3. miejsca w Konkursie Twórców Województwa Kujawsko-Pomorskiego ... » więcej
1234567