Niedziela, 19 stycznia 2020 r.   Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Polskie Radio PiK » Kultura
2018-09-26, 08:49 Redakcja

Dawniej i dziś. Górecki, Paderewski, Gorczycki w filharmonii

Polski Chór Kameralny jako jedyny na świecie ma w repertuarze wszystkie utwory na chór a cappella Krzysztofa Pendereckiego/fot. Bartosz Bańka, materiały filharmonii
Polski Chór Kameralny jako jedyny na świecie ma w repertuarze wszystkie utwory na chór a cappella Krzysztofa Pendereckiego/fot. Bartosz Bańka, materiały filharmonii
Koncert „Dawniej i dziś” to kolejna propozycja trwającego w filharmonii 56. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Wystąpi Polski Chór Kameralny, orkiestra Capella Bydgostiensis oraz soliści.
Polski Chór Kameralny z Gdańska od 1983 prowadzony jest przez Jana Łukaszewskiego, który poprowadzi także środowy (26 września) koncert w filharmonii. Repertuar zespołu sięga od muzyki a cappella po duże formy oratoryjne, operowe i symfoniczne. Jako jedyny na świecie ma też w swoim repertuarze wszystkie utwory na chór a cappella Krzysztofa Pendereckiego.

Zespół dokonał ponad 630 prawykonań, w tym dzieł Góreckiego, Kilara czy Pendereckiego. Był wielokrotnie zapraszany na międzynarodowe festiwale czy tournée koncertowe w całej Europie, a także w USA, Kanadzie czy Japonii.

W bydgoskim koncercie wezmą udział cenieni w Polsce i za granicą śpiewacy – Joanna Freszel (sopran), Jan Jakub Monowid (kontratenor), Sylwester Smulczyński (tenor), Artur Janda (bas) oraz argentyński artysta Juan Sebastian Lima - jeden z najbardziej rozchwytywanych wirtuozów teorby, lutni i gitary barokowej swojego pokolenia.

W programie koncertu znajdą się utwory: Henryka Mikołaja Góreckiego (Przybądź, Duchu Święty), Ignacego Jana Paderewskiego (Gdy ostatnia róża zwiędła, Siwy koniu, Szumi w gaju brzezina, Chłopca mego mi zabrali), Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego (Completorium na sopran, alt, tenor, bas, dwoje skrzypiec i b.c.), Augustyna Blocha (W górze nad nami) i Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego (Completorium na chór mieszany i zespół instrumentalny).

Koncert odbędzie się w ramach trwającego do 5 października 56. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego „Kontrasty – Niepodległość”. Początek w środę o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej.
Zapowiedź Ewy Dąbskiej

Kultura

2020-01-19, godz. 12:23 „Ukryta modalność bytu” w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy Wystawa Hanny Józefowskiej wraz z towarzyszącym jej katalogiem jest formą nagrody, za zdobycie 3. miejsca w Konkursie Twórców Województwa Kujawsko-Pomorskiego ... » więcej 2020-01-19, godz. 07:30 12. Akademickie Kolędowanie w Bydgoszczy, Osielsku i Solcu Kujawskim Akademickie Kolędowanie po raz 12 dziś w Bydgoszczy. W kościołach Diecezji Bydgoskiej można wysłuchać najpiękniejszych polskich kolęd. » więcej 2020-01-17, godz. 13:25 Oryginał „Roty" Konopnickiej i rękopisy Mickiewicza na wystawie [zdjęcia] Najcenniejsze zabytki piśmiennictwa prezentuje od piątku na wystawie z okazji 100-lecia niepodległości Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy. » więcej 2020-01-17, godz. 11:45 Koncert inspirowany krajobrazami Hiszpanii i Włoch. Gary Guthman symfonicznie Jazzman i wirtuoz trąbki Garry Guthman wystąpi w piątek (17 stycznia) w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej. Z orkiestrą symfoniczną wykona swój Koncert na trąb ... » więcej 2020-01-17, godz. 09:00 Spotkanie z Duetem fortepianowym Granat - Kreda Koncert na dwa fortepiany F-dur Mozarta, a także kompozycje Piazzolli i Guastavino znalazły się w programie środowego koncertu w Filharmonii Pomorskiej. » więcej 2020-01-15, godz. 19:15 Żydowicz: Sukces festiwalu w Toruniu! Europejskie Centrum Filmowe niezbędne 210 filmów, 4 i pół tysiąca kart wstępu, 20 tysięcy biletów, 170 gości specjalnych, 900 studentów - powrót Festiwalu EnergaCamerimage po 19 latach do Torunia ... » więcej 2020-01-15, godz. 16:33 Śmierć w Chełmży i śledztwo komisarza Grossa. Rober Małecki promuje „Zadrę" Toruński pisarz Robert Małecki spotka się w środę (15 stycznia) z czytelnikami w salonie EMPiK na Starówce w w Toruniu, a w kolejnych dniach także z mieszkańc ... » więcej 2020-01-14, godz. 18:03 Połączenie Dworu Artusa i Domu Muz w Toruniu. Czy wszystkim wyjdzie to na dobre? Ponad dwudziestoosobowa załoga, cztery obiekty, nowe możliwości finansowe i programowe. W styczniu połączono w Toruniu Dwór Artusa i Dom Muz. » więcej 2020-01-14, godz. 09:12 Ta nagroda skrzydeł doda! Instytut Teatralny docenił bydgoski spektakl „Ptak” Spektakl „Ptak' Teatru Polskiego w Bydgoszczy otrzymał Nagrodę Specjalną w wysokości 30 tysięcy złotych, przyznaną przez Komisję Artystyczną V edycji Konkursu ... » więcej 2020-01-13, godz. 09:48 Festiwal rosyjskiego kina. Replika Sputnika w Bydgoszczy [program] Współczesne kino rosyjskie, klasyka kina radzieckiego i produkcje dla dzieci. Od niedzieli w kinie Orzeł w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy trwa przegląd ... » więcej
1234567