Niedziela, 15 września 2019 r.   Imieniny: Albina, Nikodema, Marii
Polskie Radio PiK » Kultura
2018-09-26, 08:49 Redakcja

Dawniej i dziś. Górecki, Paderewski, Gorczycki w filharmonii

Polski Chór Kameralny jako jedyny na świecie ma w repertuarze wszystkie utwory na chór a cappella Krzysztofa Pendereckiego/fot. Bartosz Bańka, materiały filharmonii
Polski Chór Kameralny jako jedyny na świecie ma w repertuarze wszystkie utwory na chór a cappella Krzysztofa Pendereckiego/fot. Bartosz Bańka, materiały filharmonii
Koncert „Dawniej i dziś” to kolejna propozycja trwającego w filharmonii 56. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Wystąpi Polski Chór Kameralny, orkiestra Capella Bydgostiensis oraz soliści.
Polski Chór Kameralny z Gdańska od 1983 prowadzony jest przez Jana Łukaszewskiego, który poprowadzi także środowy (26 września) koncert w filharmonii. Repertuar zespołu sięga od muzyki a cappella po duże formy oratoryjne, operowe i symfoniczne. Jako jedyny na świecie ma też w swoim repertuarze wszystkie utwory na chór a cappella Krzysztofa Pendereckiego.

Zespół dokonał ponad 630 prawykonań, w tym dzieł Góreckiego, Kilara czy Pendereckiego. Był wielokrotnie zapraszany na międzynarodowe festiwale czy tournée koncertowe w całej Europie, a także w USA, Kanadzie czy Japonii.

W bydgoskim koncercie wezmą udział cenieni w Polsce i za granicą śpiewacy – Joanna Freszel (sopran), Jan Jakub Monowid (kontratenor), Sylwester Smulczyński (tenor), Artur Janda (bas) oraz argentyński artysta Juan Sebastian Lima - jeden z najbardziej rozchwytywanych wirtuozów teorby, lutni i gitary barokowej swojego pokolenia.

W programie koncertu znajdą się utwory: Henryka Mikołaja Góreckiego (Przybądź, Duchu Święty), Ignacego Jana Paderewskiego (Gdy ostatnia róża zwiędła, Siwy koniu, Szumi w gaju brzezina, Chłopca mego mi zabrali), Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego (Completorium na sopran, alt, tenor, bas, dwoje skrzypiec i b.c.), Augustyna Blocha (W górze nad nami) i Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego (Completorium na chór mieszany i zespół instrumentalny).

Koncert odbędzie się w ramach trwającego do 5 października 56. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego „Kontrasty – Niepodległość”. Początek w środę o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej.
Zapowiedź Ewy Dąbskiej

Kultura

2019-09-15, godz. 15:15 Bydgoska Scena Barokowa zaprasza na "Prolog" festiwalu Akademia Muzyki Dawnej przygotowuje wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się w Bydgoszczy. 28 września rozpocznie się pierwsza edycja festiwalu Bydgoska Scena ... » więcej 2019-09-14, godz. 23:45 Pawbeats Orchestra dwukrotnie w Operze Nova Ponad trzy lata od narodzenia Pawbeats Orchestra znowu rusza w trasę. Na początek w sobotę dwa koncerty w Operze Nova (19.00 i 22.00), a następnie kolejne kon ... » więcej 2019-09-14, godz. 18:00 Bardzo Młoda Kultura - granty przyznane Nabór do programu Bardzo Młoda Kultura - Kujawsko-Pomorskie zamknięty, a granty przyznane. » więcej 2019-09-13, godz. 15:01 Spektakl o Wiesławie Dymnym na początek sezonu Teatru Muzycznego w Toruniu „Dymny. Siedem bestii moich” to pierwsza premiera tegorocznego sezonu artystycznego Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu. » więcej 2019-09-13, godz. 10:46 Połączenie Dworu Artusa i Domu Muz w Toruniu. Niektórzy mają wątpliwości Czy duży może więcej? Przekonamy się po połączeniu Dom Muz z Dworem Artusa w Toruniu. » więcej 2019-09-13, godz. 09:08 Festiwal Prapremier w Bydgoszczy. Nie tylko spektakle! 14 spektakli z Polski i zagranicy znalazło się w programie Festiwalu Prapremier, który 26 września rozpocznie się w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. » więcej 2019-09-12, godz. 16:31 Festiwal NADA się nada! Coś dla spragnionych ciekawych brzmień! Dwanaście zespołów z Litwy, Rosji, Niemiec i Polski wystąpi podczas 5. edycji Festiwalu NADA, który już dziś startuje w Toruniu. » więcej 2019-09-12, godz. 10:10 Śmiech na sali w nowym sezonie Teatru im. Horzycy! Śmiech radosny, pusty, gorzki, przez łzy „Błazen' to tegoroczne hasło sezonu artystycznego Teatru Wilama Horzycy w Toruniu. Skąd ten pomysł? Paweł Paszta dyrektor artystyczny zespołu wyjaśnia, że wie ... » więcej 2019-09-12, godz. 09:35 Muzyka, taniec i kawa - to wszystko w jednym dokumencie - filmowym! Film pt. „Bądź Bądź” przedstawia bydgoskich artystów, rzemieślników oraz miejskie inicjatywy. Jego premiera oraz spotkanie z twórcami, odbędzie się w 14 wrześ ... » więcej 2019-09-12, godz. 07:05 Prapremiera utworu Macieja Bałenkowskiego. Toruńska orkiestra inauguruje sezon 87 koncertów odbędzie się podczas 41. sezonu artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. - To będzie bardzo różnorodny sezon- podkreśla w rozmowie z Pols ... » więcej
1234567