Poniedziałek, 26 sierpnia 2019 r.   Imieniny: Marii, Aleksandra
Polskie Radio PiK » Kultura
2018-08-27, 15:16 Polska Agencja Prasowa/Olga Łozińska

Krystian Zimerman nagrał płytę upamiętniającą Leonarda Bernsteina

Krystian Zimerman i Berliner Philharmoniker pod batutą Simon Rattle'a nagrali płytę z okazji 100. rocznicy urodzin dyrygenta i kompozytora Leonarda Bernsteina. Nagranie jego II Symfonii "The Age of Anxiety" wydane przez Deutsche Grammophon odbyło się podczas koncertu w czerwcu 2018 r.
Jak powiedział PAP dziennikarz programu drugiego Polskiego Radia Marcin Majchrowski, "koncert i nagranie jest hołdem Zimermana dla Bernsteina". Leonard Bernstein i Krystian Zimerman wykonywali kiedyś razem II symfonię "The Age of Anxiety". "70-letni wtedy Bernstein powiedział do pianisty: +mam nadzieję, że kiedy będę miał 100 lat zagrasz ze mną tę symfonię+" - opowiadał Majchrowski.

Leonard Bernstein zmarł w 1990 r. Jak podkreślił Majchrowski, Zimerman uhonorował dyrygenta, któremu wiele zawdzięczał w początkach swojej kariery pianistycznej.

II Symfonia Bernsteina "The Age of Anxiety" czyli "wiek niepokoju" została zainspirowana poematem (o tym samym tytule) brytyjskiego poety i pisarza Wystana Hugh Audena. Osiadł on w 1939 r. w USA, a w 1946 r. stał się obywatelem amerykańskim. Poemat napisał tuż po wojnie, w 1947 r. Za "Wiek Niepokoju" otrzymał w 1948 r. nagrodę Pulitzera.

"Wiek niepokoju Bernstein przeczytał z zapartym tchem. Temat okazał się nośny, bo przecież kompozytor kilkakrotnie pochylał się nad ludzką kondycją, poszukiwaniem prawdy, zgłębianiem tego, co w egzystencji istotne, a niełatwe do jednoznacznego nazwania. Podkreślał, że +zasadniczym tematem poematu (i muzyki) jest zapis trudnych i problematycznych poszukiwań wiary+" - uważa Majchrowski.

Jak powiedział PAP Majchrowski, II Symfonia pokazuje ambicje i horyzonty Bernsteina, jako kompozytora. "Jest to kompozycja niejednoznaczna i dość eklektyczna. Łączy różne style i sposoby kształtowania przestrzeni brzmieniowej - od bardzo ambitnych kojarzących się z rodzajem impresjonizmu muzycznego, aż do cytatów muzyki rozrywkowej, knajpianej" - ocenił.

Obecny na koncercie Majchrowski zauważył, że "Zimerman pokazywał maestrię operowania różnymi gatunkami dźwięku i barwą brzmienia". Jak zaznaczył, "wykonanie Zimermana z Berlińczykami i Simonem Rattle'a plasowało się na najwyższym poziomie wykonawstwa i artyzmu".

Zdaniem muzyka i publicysty Piotra Iwickiego, Bernstein cenił młodych solistów, którzy nie mieli w sobie stygmatów powielania wzorców. "Lubił tych, którzy patrzyli za horyzont interpretacyjnego kanonu. Zimerman, od momentu wygranej na Konkursie Chopinowskim od razu stał się kimś, o kim mówiono, że ma swój własny artystyczny brzmieniowy i stylistyczny podpis. Takich ludzi Bernstein cenił i takimi ludźmi się otaczał" - powiedział PAP Iwicki.

Nagranie II Symfonii Bernsteina w czerwcu 2018 r. w Berliner Philharmoniker pod batutą Simone'a Rattle jest jednym z ostatnich występów Simona Rattle na stanowisku dyrektora artystycznego Berliner Philharmoniker, dyrygent kończy swoją kadencję.

Płyta ukazała się 24 sierpnia 2018 r. w przeddzień 100. rocznicy urodzin Leonarda Bernsteina. (PAP)

Kultura

2019-08-25, godz. 15:00 "Wiedeńska gala operetki" trzeci koncert festiwalu "Fontanna Muzyki" Trzeci koncert festiwalu 'Fontanna Muzyki' w Bydgoszczy upłynął pod hasłem 'Wiedeńska gala operetki'. » więcej 2019-08-25, godz. 08:00 Kończy się Bella Skyway w Toruniu To ostatnia szansa, by zobaczyć instalacje świetlne i mappingi w ramach festiwalu Bella Skyway w Toruniu. » więcej 2019-08-24, godz. 17:00 Spotkanie z Januszem Szromem gościem przedostatniego koncertu Rzeki Muzyki Dziś na Rzece Muzyki - wielki finał. „Kim jesteś dla mnie” - tak zatytułowany jest koncert, ale taki tytuł nosi też album Janusza Radka, który ukazał się w 82 ... » więcej 2019-08-24, godz. 15:23 Na koncercie w Lubostroniu: miłość, nienawiść, przerażenie i spokój...tanga Pałac w Lubostroniu organizuje koncert na zakończenie wakacji. W najbliższą niedzielę (25 sierpnia) zabrzmią tanga Astora Piazzolli. Wykona je kwartet: Filip ... » więcej 2019-08-24, godz. 08:30 Trzeci koncert drugiego festiwalu Muzyka w willi Blumwego W Polskim Radiu PiK w miniony czwartek odbył się kolejny - trzeci koncert w ramach drugiego festiwalu Muzyka w willi Blumwego. » więcej 2019-08-23, godz. 21:35 Janusz Radek rzuca na kolana! W Bydgoszczy razem z Haliną Poświatowską! Miłośnicy dobrej muzyki pod chmurką doczekali się finału cyklu letnich koncertów. I to jakiego finału! W niedzielę (25.08.) nad Brdą wystąpi Janusz Radek, art ... » więcej 2019-08-21, godz. 14:10 Hania Stach zaśpiewa hity Whitney Houston. Filharmonia żegna wakacje Na pożegnanie wakacji w bydgoskiej Filharmonii zabrzmią w piątek (23 sierpnia) największe przeboje Whitney Houston w symfonicznych aranżacjach. » więcej 2019-08-20, godz. 19:49 Będą kręcić baśń, zagrają m.in. Agata Buzek i Anita Sokołowska. Scenografia - imponująca! „Kwiat paproci' to pierwszy odcinek filmowego projektu „Klechdy domowe', realizowanego w Bydgoszczy przez Fundację Czarny Karzeł. W wielkiej hali, użyczonej p ... » więcej 2019-08-20, godz. 16:13 Zmarła Aurelia Borucka-Nowicka, była dyrektor bydgoskiego Muzeum Okręgowego Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego Aurelia Borucka - Nowicka dyrektorowała w latach 1991 - 1995, wcześniej, przed długi czas, pracowała w tej placówce jako kust ... » więcej 2019-08-19, godz. 20:51 O Andrzeju Szwalbe na Wyspie Młyńskiej. Krystyna Starczak-Kozłowska promowała książkę Z Krystyną Starczak-Kozłowską, autorką książki „Życie na przełomie. Opowieść o Andrzeju Szwalbe” można było spotkać się w poniedziałek (19 sierpnia) w bydgosk ... » więcej
1234567