Piątek, 16 listopada 2018 r.   Imieniny: Gertrudy, Edmunda, Marii
Polskie Radio PiK » Kultura
2018-08-27, 15:16 Polska Agencja Prasowa/Olga Łozińska

Krystian Zimerman nagrał płytę upamiętniającą Leonarda Bernsteina

Krystian Zimerman i Berliner Philharmoniker pod batutą Simon Rattle'a nagrali płytę z okazji 100. rocznicy urodzin dyrygenta i kompozytora Leonarda Bernsteina. Nagranie jego II Symfonii "The Age of Anxiety" wydane przez Deutsche Grammophon odbyło się podczas koncertu w czerwcu 2018 r.
Jak powiedział PAP dziennikarz programu drugiego Polskiego Radia Marcin Majchrowski, "koncert i nagranie jest hołdem Zimermana dla Bernsteina". Leonard Bernstein i Krystian Zimerman wykonywali kiedyś razem II symfonię "The Age of Anxiety". "70-letni wtedy Bernstein powiedział do pianisty: +mam nadzieję, że kiedy będę miał 100 lat zagrasz ze mną tę symfonię+" - opowiadał Majchrowski.

Leonard Bernstein zmarł w 1990 r. Jak podkreślił Majchrowski, Zimerman uhonorował dyrygenta, któremu wiele zawdzięczał w początkach swojej kariery pianistycznej.

II Symfonia Bernsteina "The Age of Anxiety" czyli "wiek niepokoju" została zainspirowana poematem (o tym samym tytule) brytyjskiego poety i pisarza Wystana Hugh Audena. Osiadł on w 1939 r. w USA, a w 1946 r. stał się obywatelem amerykańskim. Poemat napisał tuż po wojnie, w 1947 r. Za "Wiek Niepokoju" otrzymał w 1948 r. nagrodę Pulitzera.

"Wiek niepokoju Bernstein przeczytał z zapartym tchem. Temat okazał się nośny, bo przecież kompozytor kilkakrotnie pochylał się nad ludzką kondycją, poszukiwaniem prawdy, zgłębianiem tego, co w egzystencji istotne, a niełatwe do jednoznacznego nazwania. Podkreślał, że +zasadniczym tematem poematu (i muzyki) jest zapis trudnych i problematycznych poszukiwań wiary+" - uważa Majchrowski.

Jak powiedział PAP Majchrowski, II Symfonia pokazuje ambicje i horyzonty Bernsteina, jako kompozytora. "Jest to kompozycja niejednoznaczna i dość eklektyczna. Łączy różne style i sposoby kształtowania przestrzeni brzmieniowej - od bardzo ambitnych kojarzących się z rodzajem impresjonizmu muzycznego, aż do cytatów muzyki rozrywkowej, knajpianej" - ocenił.

Obecny na koncercie Majchrowski zauważył, że "Zimerman pokazywał maestrię operowania różnymi gatunkami dźwięku i barwą brzmienia". Jak zaznaczył, "wykonanie Zimermana z Berlińczykami i Simonem Rattle'a plasowało się na najwyższym poziomie wykonawstwa i artyzmu".

Zdaniem muzyka i publicysty Piotra Iwickiego, Bernstein cenił młodych solistów, którzy nie mieli w sobie stygmatów powielania wzorców. "Lubił tych, którzy patrzyli za horyzont interpretacyjnego kanonu. Zimerman, od momentu wygranej na Konkursie Chopinowskim od razu stał się kimś, o kim mówiono, że ma swój własny artystyczny brzmieniowy i stylistyczny podpis. Takich ludzi Bernstein cenił i takimi ludźmi się otaczał" - powiedział PAP Iwicki.

Nagranie II Symfonii Bernsteina w czerwcu 2018 r. w Berliner Philharmoniker pod batutą Simone'a Rattle jest jednym z ostatnich występów Simona Rattle na stanowisku dyrektora artystycznego Berliner Philharmoniker, dyrygent kończy swoją kadencję.

Płyta ukazała się 24 sierpnia 2018 r. w przeddzień 100. rocznicy urodzin Leonarda Bernsteina. (PAP)

Kultura

2018-11-15, godz. 16:50 Film Mike'a Leigh i Dicka Pope'a w konkursie głównym EnergaCamerimage [wideo] Zrealizowali wspólnie takie produkcje jak 'Vera Drake czy 'Sekrety i kłamstwa'. Duet reżysersko-operatorski Mike Leigh i Dick Pope ponownie w Bydgoszczy. » więcej 2018-11-15, godz. 15:44 EnergaCamerimage: Krzysztof Zanussi o swoim filmie „Eter” Najnowszy film Krzysztofa Zanussiego 'Eter' startuje w konkursie filmów polskich na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym EnergaCamerimage w Bydgoszczy. » więcej 2018-11-15, godz. 14:39 Teatr Muzyczny w Toruniu zaprasza w niedzielę na premierę W niedzielę premiera spektaklu pt. 'Powrót Kleksa' w Teatrze Muzycznym w Toruniu. To musical, ktory pokazuje losy Adama Niezgódki niemal 30 lat po wydarzeniac ... » więcej 2018-11-15, godz. 12:58 EnergaCamerimage: Dziki Zachód i pierwszy cyfrowy film braci Coen [wideo] Liam Neeson, Tom Waits i James Franco zagrali w najnowszym filmie braci Ethana i Joela Coen „Ballada o Busterze Scruggsie'. Obraz startuje w konkursie głównym ... » więcej 2018-11-15, godz. 09:30 EnergaCamermage: "Ułaskawienie" - trudna historia o trudnych czasach [wideo] Filmy Jana Jakuba Kolskiego już dwukrotnie nagradzane były na festiwalu EnergaCamerimage. Ze Złotymi Żabami wyjechały: 'Zabić bobra' i 'Wenecja'. Reżyser wspó ... » więcej 2018-11-15, godz. 08:03 Dziura w obrusie i mamy "Kłopot". Premiera spektaklu dla dzieci w Toruniu Co zrobić z plamą w obrusie wypaloną żelazkiem - odpowiedź jest oczywista - można wyrzucić zniszczony obrus. Ale co, kiedy jest to cenna pamiątka rodzinna? » więcej 2018-11-14, godz. 20:48 Uroczysty koncert, jubileuszowa publikacja. Filharmonia świętuje 60 lat 16 listopada - w dniu 60. rocznicy koncertu inaugurującego nowy gmach Filharmonii Pomorskiej - w instytucji zabrzmi dokładnie ten sam repertuar, co 60 lat tem ... » więcej 2018-11-14, godz. 16:59 EnergaCamerimage: Robbie Ryan o kręceniu "Faworyty", nagrodzonej już w Wenecji W konkursie głównym bydgoskiego festiwalu EnergaCamerimage startuje m.in. 'Faworyta' greckiego reżysera Yorgos'a Lanthimos'a z zdjęciami Robbie'go Ryana'a. Op ... » więcej 2018-11-14, godz. 15:42 Krakowski dyrygent: Sześć lat mieszkałem na drugim piętrze filharmonii - Łazienki własnej nie mieliśmy. Trzeba było schodzić na parter do wspólnej, przeznaczonej również dla muzyków. Jak był koncert, to były dodatkowe trudności, ... » więcej 2018-11-14, godz. 15:30 EnergaCamerimage: Alfonso Cuarón Orozco gościem specjalnym festiwalu [wideo] Alfonso Cuarón, laureat Oscara za zdjęcia do filmu pt. 'Grawitacja', pracujący również przy takich produkcjach jak 'Ludzkie dzieci' czy 'I twoją matkę też', p ... » więcej
1234567