Piątek, 18 stycznia 2019 r.   Imieniny: Piotra, Małgorzaty
Polskie Radio PiK » Kultura
2018-08-27, 15:16 Polska Agencja Prasowa/Olga Łozińska

Krystian Zimerman nagrał płytę upamiętniającą Leonarda Bernsteina

Krystian Zimerman i Berliner Philharmoniker pod batutą Simon Rattle'a nagrali płytę z okazji 100. rocznicy urodzin dyrygenta i kompozytora Leonarda Bernsteina. Nagranie jego II Symfonii "The Age of Anxiety" wydane przez Deutsche Grammophon odbyło się podczas koncertu w czerwcu 2018 r.
Jak powiedział PAP dziennikarz programu drugiego Polskiego Radia Marcin Majchrowski, "koncert i nagranie jest hołdem Zimermana dla Bernsteina". Leonard Bernstein i Krystian Zimerman wykonywali kiedyś razem II symfonię "The Age of Anxiety". "70-letni wtedy Bernstein powiedział do pianisty: +mam nadzieję, że kiedy będę miał 100 lat zagrasz ze mną tę symfonię+" - opowiadał Majchrowski.

Leonard Bernstein zmarł w 1990 r. Jak podkreślił Majchrowski, Zimerman uhonorował dyrygenta, któremu wiele zawdzięczał w początkach swojej kariery pianistycznej.

II Symfonia Bernsteina "The Age of Anxiety" czyli "wiek niepokoju" została zainspirowana poematem (o tym samym tytule) brytyjskiego poety i pisarza Wystana Hugh Audena. Osiadł on w 1939 r. w USA, a w 1946 r. stał się obywatelem amerykańskim. Poemat napisał tuż po wojnie, w 1947 r. Za "Wiek Niepokoju" otrzymał w 1948 r. nagrodę Pulitzera.

"Wiek niepokoju Bernstein przeczytał z zapartym tchem. Temat okazał się nośny, bo przecież kompozytor kilkakrotnie pochylał się nad ludzką kondycją, poszukiwaniem prawdy, zgłębianiem tego, co w egzystencji istotne, a niełatwe do jednoznacznego nazwania. Podkreślał, że +zasadniczym tematem poematu (i muzyki) jest zapis trudnych i problematycznych poszukiwań wiary+" - uważa Majchrowski.

Jak powiedział PAP Majchrowski, II Symfonia pokazuje ambicje i horyzonty Bernsteina, jako kompozytora. "Jest to kompozycja niejednoznaczna i dość eklektyczna. Łączy różne style i sposoby kształtowania przestrzeni brzmieniowej - od bardzo ambitnych kojarzących się z rodzajem impresjonizmu muzycznego, aż do cytatów muzyki rozrywkowej, knajpianej" - ocenił.

Obecny na koncercie Majchrowski zauważył, że "Zimerman pokazywał maestrię operowania różnymi gatunkami dźwięku i barwą brzmienia". Jak zaznaczył, "wykonanie Zimermana z Berlińczykami i Simonem Rattle'a plasowało się na najwyższym poziomie wykonawstwa i artyzmu".

Zdaniem muzyka i publicysty Piotra Iwickiego, Bernstein cenił młodych solistów, którzy nie mieli w sobie stygmatów powielania wzorców. "Lubił tych, którzy patrzyli za horyzont interpretacyjnego kanonu. Zimerman, od momentu wygranej na Konkursie Chopinowskim od razu stał się kimś, o kim mówiono, że ma swój własny artystyczny brzmieniowy i stylistyczny podpis. Takich ludzi Bernstein cenił i takimi ludźmi się otaczał" - powiedział PAP Iwicki.

Nagranie II Symfonii Bernsteina w czerwcu 2018 r. w Berliner Philharmoniker pod batutą Simone'a Rattle jest jednym z ostatnich występów Simona Rattle na stanowisku dyrektora artystycznego Berliner Philharmoniker, dyrygent kończy swoją kadencję.

Płyta ukazała się 24 sierpnia 2018 r. w przeddzień 100. rocznicy urodzin Leonarda Bernsteina. (PAP)

Kultura

2019-01-17, godz. 16:35 Stypendia dla twórców i animatorów kultury. Uroczystość w bydgoskim MCK-u 38 osób otrzymało stypendia prezydenta Bydgoszczy. Grant jest przeznaczony dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury. » więcej 2019-01-17, godz. 08:50 Utalentowane, młode śpiewaczki i muzyka hiszpańska. Koncert Akademii Muzycznej Bydgoska Akademia Muzyczna zaprasza na kolejny koncert do Domu Jubileuszowego Jana Pawła II w Bydgoszczy. Tym razem zatytułowany 'W kręgu muzyki hiszpańskiej'. » więcej 2019-01-16, godz. 06:00 "Sputnik nad Bydgoszczą" zaprasza do kina "Orzeł" Na ekranie Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, 16 i 17 stycznia wyświetlone będą filmy w ramach cyklu 'Sputnik nad Bydgoszczą'. Pokazy filmów w ramach cy ... » więcej 2019-01-15, godz. 13:47 Nie żyje operator filmowy Wiesław Zdort W wieku 87 lat zmarł operator, profesor sztuk filmowych Wiesław Zdort, twórca zdjęć do takich dzieł polskiej kinematografii, jak m.in. 'Sól ziemi czarnej' czy ... » więcej 2019-01-14, godz. 23:13 Prof. Mieczysław Tomaszewski nie żyje. Był pierwszym dyrektorem Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej Zmarł prof. Mieczysław Tomaszewski - wybitny muzykolog i badacz muzyki romantycznej, szczególnie Fryderyka Chopina. Przez lata związany był z Bydgoszczą. » więcej 2019-01-14, godz. 19:15 Akademickie Kolędowanie po raz 11. 20 stycznia, najpierw w parafiach Diecezji Bydgoskiej, a później w Bazylice Mniejszej pw. św. Wincentego a Paulo odbędzie się 11 Festiwal Chórów Akademickich ... » więcej 2019-01-13, godz. 20:15 Toruński WOAK w 2019 roku Fotografia, teatr, muzyki , kino - Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury z nowym rokiem startuje z ofertą kulturalną adresowaną do dzieci i dorosłych. » więcej 2019-01-13, godz. 17:00 Koncert "Krzysztof Herdzin - piano solo" w Akademii Muzycznej Koncert 'Krzysztof Herdzin - piano solo' odbędzie się we wtorek, 15 stycznia br. o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej przy ul. Gdańskiej 20. » więcej 2019-01-13, godz. 15:00 Spotkanie z Kingą Dębską 'Zabawa, zabawa' to najnowszy film Kingi Dębskiej autorki głośnego filmu 'Moje córki krowy'. » więcej 2019-01-13, godz. 14:00 "Proporcje emocji" Adama Papke w galerii Biblioteki Głównej UKW 'Proporcje emocji' - to tytuł wystawy akwareli Adama Papke, otwartej w piątek w galerii Biblioteki Głównej UKW w Bydgoszczy. » więcej
1234567