Piątek, 18 września 2020 r.   Imieniny: Irmy, Stanisława, Ireny
Polskie Radio PiK » Biznes
wczasy
2020-09-14, 19:26 Adriana Andrzejewska-Kuras/Redakcja

„Polska już odłączona od respiratora”. Welconomy Forum in Toruń głównie o pandemii

Welconomy Forum in Toruń 2020/fot. Facebook
Welconomy Forum in Toruń 2020/fot. Facebook
Pandemia i co dalej? To główny temat, który przewija się przez Welconomy Forum in Toruń. Przedstawiciele rządu i eksperci w poniedziałek dyskutowali o przyszłości polskiej gospodarki w dobie koronawirusa.
- Od respiratora Polska została już odłączona - to była tarcza antykryzysowa, fundusz inwestycji lokalnych i bon turystyczny. Teraz jest czas na sterydy - mówiła podczas Welconomy Forum Olga Semeniuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. - Tymi sterydami jest np. pakiet mieszkaniowy – dodała. - Odbudowa polskiej gospodarki poprzez popyt na budownictwo to jest ogromny segment w kraju i też duże środki finansowe. Oprócz tego skupiamy się również na inwestycjach krajowych i zagranicznych. W poniedziałek byłam w Gnieźnie i rozmawiałam z Japończykami o ich inwestycji w Polsce w czasie Covid-u. Zapytałam, dlaczego wybrali akurat nasz kraj. Odpowiedź była bardzo prosta - „jesteście w stabilnej sytuacji, macie know-how i macie kapitał ludzki”.

Jak dodała Olga Semeniuk, Polska dzięki sektorowi małych i średnich przedsiębiorstw mogła się bardzo szybko przebranżowić albo dostosować linię produkcyjną do tego, aby wesprzeć państwo w produkcji. - To pokazało nam, w jakiej kondycji jest sektor małych i średnich przedsiębiorstw, ale przede wszystkim tempo eksportu było mniej spowolnione niż tempo importu – mówiła.

Sesja plenarna odbyła się pod hasłem „Pandemia i co dalej?". Prowadzącym ten panel był prof. Michał Kleiber z Polskiej Akademii Nauk. - Podstawowa refleksja jest umiarkowanie optymistyczna - że mimo nieszczęścia, które spotyka cały świat, to jakoś dajemy sobie radę - mówił.

Jak dodał Jacek Janiszewski, przewodniczący rady programowej stowarzyszenia Integracja i Współpraca - organizatora wydarzenia, poza pandemią mimo wszystko innych tematów nie zabrakło. - Mamy to tak poukładane, że zajmujemy się sprawami zagranicznymi, medycyną, budownictwem, infrastrukturą, sprawami interesującymi dla samorządów.

W Welconomy Forum in Toruń bierze udział około 500 osób. Wtorkowe obrady będą transmitowane online.
Mówi prof. Michał Kleiber z Polskiej Akademii Nauk
Mówi Jacek Janiszewski, przewodniczący rady programowej stowarzyszenia Integracja i Współpraca
Mówi Olga Semeniuk – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju
Relacja Adriany Andrzejewskiej-Kuras

Biznes

2020-09-18, godz. 08:36 Wygodna poduszka do snu - czym kierować się podczas jej wyboru? Podczas zakupów wyposażenia do sypialni skupiamy się zazwyczaj na łóżku i materacach. Bardzo często zapominamy o poduszce. Jest to duży błąd, ponieważ to na n ... » więcej 2020-09-17, godz. 10:30 Trzy modele obuwia, za którymi "stoją" muzycy Współpraca między branżami obuwniczą i muzyczną od dekad trwa w najlepsze. Tylko w ostatnich latach znani ze swojej twórczości muzycznej artyści stworzyli kil ... » więcej 2020-09-16, godz. 16:34 Szczepionki przeciw grypie otrzymywane przez pracowników nie będą opodatkowane Szczepionki przeciw grypie otrzymywane przez pracowników nie będą opodatkowane - informuje w środę Ministerstwo Finansów. Jak zapewniono, prace nad rozporządz ... » więcej 2020-09-15, godz. 21:34 W Toruniu będą lać wodę, ale w ramach inwestycji w małą retencję 390 tys zł trafi do torunian - w tym firm - na instalacje do gromadzenia deszczówki. Prezydent Michał Zaleski podsumował dziś pilotażowy program dofinansowań ... » więcej 2020-09-15, godz. 10:12 Minister: Polska poradziła sobie z pandemią najlepiej z państw Unii Europejskiej - Musimy wykorzystać ten moment, ruszyć gospodarkę i zostać liderem na rynkach międzynarodowych. Analizy Komisji Europejskiej pokazują, że Polska poradziła so ... » więcej 2020-09-14, godz. 21:00 PKN Orlen wybiera wykonawcę hubu wodorowego, który ma powstać we Włocławku Docelowo hub wodorowy we Włocławku będzie mógł wytwarzać do 600 kg doczyszczonego wodoru na godzinę. Zakończenie inwestycji planowane jest w pierwszym półrocz ... » więcej 2020-09-13, godz. 08:10 Hodują, produkują, częstują - byliśmy na rypińskich targach rolnych [galeria] Kilkudziesięciu wystawców z branży rolniczej i ogrodniczej uczestniczy w 30. Targach Agra w Rypinie. Na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji wystawil ... » więcej 2020-09-09, godz. 15:35 Zobaczcie po raz ostatni! Znika stara fabryka, powstaną bloki [zdjęcia, wideo] W sobotę (12 września) można było po raz ostatni zobaczyć bydgoską Fabrykę Obrabiarek do Drewna przy ulicy Nakielskiej. Wycieczkę zorganizowała Rada Osiedla W ... » więcej 2020-09-08, godz. 14:49 Straty Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Firma czeka na wsparcie rządowe Spadek przychodów o połowę, oszczędności i czekanie na rządową pomoc - tak bydgoski Port Lotniczy podsumowuje najtrudniejsze miesiące epidemii. » więcej
1234567