Czwartek, 20 lutego 2020 r.   Imieniny: Leona, Ludomira, Zenobiusza
Polskie Radio PiK » Biznes
2020-02-12, 18:55 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Ubezpieczenie domu w budowie - ile kosztuje polisa?

MATERIAŁ REKLAMOWY
MATERIAŁ REKLAMOWY
Budowa domu to inwestycja wymagająca sporych nakładów finansowych. Warto zatem pomyśleć o ubezpieczeniu jej już na etapie realizacji. Co warto wiedzieć o takiej polisie i na co zwracać uwagę przy jej zakupie?
Budowa nieruchomości składa się z kilku etapów. Dom w budowie można ubezpieczyć od chwili stawiania fundamentów. Uzyskanie pełniejszej ochrony wchodzi w rachubę dopiero wtedy, kiedy nieruchomość znajduje się w stanie surowym zamkniętym – a więc posiada wstawione okna i drzwi zewnętrzne zamykane na klucz.

Definicji domu w budowie należy szukać w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). W zależności od ubezpieczyciela mogą występować w tym obszarze drobne różnice, niemniej za omawianym pojęciem kryje się nieruchomość przeznaczona na cele mieszkalne będąca w trakcie budowy (czyli nienadająca się jeszcze do zamieszkania).

Umowa ubezpieczeniowa zawierana jest na 12 miesięcy. W razie ukończenia budowy przed upływem jej ważności ubezpieczony ma prawo kontynuować polisę po dopłaceniu różnicy w składce bądź odzyskać składkę za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Ubezpieczenie domu w budowie – co obejmuje?

Kupując ubezpieczenie domu w budowie na https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl, trzeba mieć na względzie parę istotnych przesłanek. Kluczowe znaczenie ma zakres ochrony ubezpieczeniowej, który w wersji podstawowej chroni mury i ściany (czasem również pozostałe elementy stałe) od ognia i innych zdarzeń losowych. Niekiedy zawiera także pakiet assistance.

Liczba pozycji na liście zdarzeń losowych ujętych w polisie znajduje się w OWU i jest zależna od danego ubezpieczyciela. Oprócz ognia zazwyczaj zamieszczone są na niej: powódź, zalanie, huragan, grad, uderzenie pioruna, eksplozja, a także obsuwanie i zapadanie się ziemi.

Ponadto istnieje możliwość ubezpieczenia domu w budowie od kradzieży z włamaniem czy dewastacji, lecz tylko wówczas, gdy zrealizowano trzeci etap budowy – czyli stan surowy zamknięty. Warto nadmienić, iż wspomniane dodatki nie odnoszą się do wszystkich rzeczy pozostawionych na terenie budowanej nieruchomości, ale do materiałów i narzędzi budowlanych oraz elementów składowych nieruchomości.

Ubezpieczenie domu w budowie – ile kosztuje?

Cena ubezpieczenia domu w budowie zawsze ustalana jest indywidualnie. Najwięcej zależy od wartości inwestycji oraz zakresu ochrony – podstawowy wariant polisy obejmujący jedynie ryzyka związane z działaniem sił natury jest tańszy. Włączenie do zakresu ochrony kradzieży z włamaniem albo dewastacji podbija wysokość składki.

Ponadto ubezpieczyciele biorą pod uwagę takie czynniki jak lokalizacja i powierzchnia użytkowa nieruchomości oraz rodzaj materiałów zastosowanych do realizacji inwestycji (ubezpieczenie domu powstającego z materiałów uznawanych za łatwopalne, np. z drewna, może okazać się problemem).

Osoba zgłaszająca do ubezpieczenia dom w budowie musi liczyć się z tym, że ubezpieczyciel zażąda kosztorysu inwestycji oraz planu prac. Ubezpieczenie domu w budowie na ogół kosztuje mniej niż polisa, której przedmiotem jest dom zamieszkany – da się je nabyć już za 100 zł. Ofertę odpowiadającą konkretnym wymogom pod kątem zawartości i ceny można w szybki sposób wyłonić na podstawie wyników porównania co najmniej kilku propozycji różnych towarzystw.

Biznes

2020-02-20, godz. 13:29 Spadek cen OC o 7 procent w 2019 roku. A jak będzie w 2020? Jak pokazują analizy wysokości składek OC, ceny tego ubezpieczenia w Polsce spadają. Trend ten rozpoczął się w 2019 roku i zdaje się trwać nadal. Co wpłynęło ... » więcej 2020-02-19, godz. 17:01 Rezygnacja z ubezpieczenia na życie - jak to zrobić? Zakup polisy na życie może niekiedy wiązać się z długoterminowym zobowiązaniem finansowym. Wtedy nie warto pochopnie rezygnować z ochrony, zwłaszcza gdy część ... » więcej 2020-02-18, godz. 12:04 Ubezpieczenie mieszkania z biurem - ile kosztuje polisa? Praca zdalna to obecnie coraz powszechniejsze zjawisko. W mieszkaniu można mieć nie tylko biuro, ale także - o ile oczywiście pozwalają na to warunki - gabine ... » więcej 2020-02-17, godz. 16:27 Dla Polski dodatkowo ponad 3 mld euro w polityce spójności Polska poprawiła swoją pozycję w polityce spójności, licząc razem z naszym udziałem w instrumencie wspierania reform, o ponad 3 mld euro - poinformował minist ... » więcej 2020-02-13, godz. 07:05 Prace serwisowe w usłudze Twój e-PIT Od czwartku, 13 lutego od godz. 21 do piątku, 14 lutego do godz. 23.59 nie będzie można korzystać z usługi Twój e-PIT - poinformowało Ministerstwo Finansów. W ... » więcej 2020-02-12, godz. 19:50 PIT-y wysłane do emerytów i rencistów. Dla większości to koniec rozliczenia za 2019 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozesłał już ponad 9,73 mln deklaracji podatkowych PIT do swoich klientów - poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Formular ... » więcej 2020-02-12, godz. 14:00 Kosmetyki zamawiane z katalogu – przeżytek czy kwitnący biznes? Jeszcze kilka lat temu kupowanie kosmetyków z katalogu było niezwykle powszechne i modne. Dzisiaj, wraz z upowszechnieniem się sprzedaży internetowej oraz roz ... » więcej 2020-02-11, godz. 19:05 Bydgoski Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej zaoszczędził na zimie Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy na zimową akcję utrzymania ulic od listopada wydał trzy - cztery razy mniej niż zwykle musiał prze ... » więcej 2020-02-10, godz. 14:16 Paragony już bez bisfenolu A. Od początku roku Producent urządzeń fiskalnych odniósł się do pojawiających się w ostatnim czasie informacji na temat stosowania szkodliwego dla zdrowia bisfenolu A w produkcj ... » więcej
1234567