Czwartek, 03 grudnia 2020 r.   Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Kasjana
Polskie Radio PiK » Biznes
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-02-06, 20:00 Monika Siwak

Kontrolerzy ZUS sprawdzili, jak się czują chorzy. Część z nich zastali w pracy...

Chorzy na zwolnieniu lekarskim nie zawsze spędzają czasu w łóżku, ba, nawet nie w domu.../fot. Pixabay
Chorzy na zwolnieniu lekarskim nie zawsze spędzają czasu w łóżku, ba, nawet nie w domu.../fot. Pixabay
10 milionów złotych warte są wstrzymane lub obniżone świadczenia chorobowe pacjentów z naszego regionu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych skontrolował ponad 30 tysięcy zwolnień lekarskich.
Pracownicy ZUS sprawdzają czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem i stosuje się do zaleceń lekarza, a nie np. pracuje, remontuje mieszkanie, czy wykonuje inne prace, które mogłyby wydłużyć powrót do zdrowia. Taką kontrolę mogą przeprowadzić także pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 pracowników. W ubiegłym roku bydgoski i toruński oddział ZUS przeprowadził prawie 8,2 tys. takich kontroli. Z tego powodu 1815 osób zostało pozbawionych prawa do zasiłku.

- Niektórzy na zwolnieniu pracują, a przyłapani na tym mówią, że wpadli do firmy tylko na chwilę - mówi Krystyna Michałek, rzecznik prasowy ZUS w regionie.

- Tak było na przykład z właścicielką myjni samochodowej, którą w trakcie kontroli zastano w miejscu prowadzenia działalności i w stroju roboczym podczas czyszczenia auta. Tłumaczyła się tym, że do myjni zaszła tylko na chwilę. Chorował także właściciel sklepu mięsnego, którego skontrolowali a pracownicy ZUS. Gdy do niego przyszli, przyjmował gotówkę za zakupiony towar. Zdarzały się również przypadki, gdy kontrolerzy nie zastawali chorego w domu. Jedna z chorujących osób swoją nieobecność wytłumaczyła tym, że wyjechała za granicę w celach leczniczych. Okazało się, że wyjazd za granicę nie był zgodny z zaleceniami lekarza leczącego - relacjonuje rzeczniczka ZUS.

Pacjenci, którzy niewłaściwie korzystają ze zwolnienia lekarskiego muszą liczyć się z tym, że stracą prawo do świadczenia chorobowego. W takich sytuacjach ZUS wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacane nakazuje jego zwrot.

Drugim rodzajem kontroli jest kontrola prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby. Kontrole te wykonują lekarze orzecznicy ZUS, którzy sprawdzają czy zwolnienie zostało wystawione zasadnie i czy osoba korzystająca ze zwolnienia lekarskiego jest nadal chora. W naszym regionie w 2019 roku orzecznicy ZUS przeprowadzili 22,3 tys. takich kontroli. Ich następstwem było wstrzymanie dalszej wypłaty świadczeń 1390 osobom. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków wyniosła 654,9 tys. zł.
Mówi Krystyna Michałek, rzecznik prasowy ZUS w regionie

Biznes

2020-12-01, godz. 18:40 Właściciele lokali gastronomicznych i klubów fitness mogą już składać wnioski o samorządowe granty Rozpoczął się nabór wniosków o dotacje dla branży gastronomicznej i fitness na utrzymanie lub przywrócenie miejsc pracy. O wsparciu kujawsko-pomorskich przeds ... » więcej 2020-12-01, godz. 12:50 Podejmij decyzję na co wydać pieniądze z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego! Rozpoczyna się głosowanie w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku mieszkańcy będą mogli wybierać sposród ponad 350 projektów. Miasto na pomysł ... » więcej 2020-12-01, godz. 07:51 Znowu podatki od nieruchomości w górę. Więcej zapłacą też właściciele psów Mieszkańcy Włocławka zapłacą w przyszłym roku większe podatki od nieruchomości - tak zdecydowali  miejscy radni. » więcej 2020-11-30, godz. 21:00 Koniec parkowania za darmo. Od 1 grudnia szpital wprowadza opłaty Płatne parkowanie wprowadzone zostaje od wtorku (1 grudnia) na terenie Szpitala Wielospecjalistycznego im. Błażka w Inowrocławiu. » więcej 2020-11-30, godz. 18:31 Król Kazimierz Wielki i zabytkowy budynek poczty. Bydgoszcz na znaczku Poczta Polska właśnie wydała kolejny znaczek z serii „Miasta polskie”. Po m.in. Krakowie, Warszawie czy Gnieźnie - znalazła się na nim Bydgoszcz. » więcej 2020-11-30, godz. 13:30 Pekao: po trudnym 2020 r. czeka nas wyraźnie lepszy 2021 r. Mimo, że z powodu koronawirusa, gospodarka zamknie rok 2020 na minusie, to stopniowe upowszechnianie szczepień, wzrost popytu oraz wsparcie fiskalne, powinny ... » więcej 2020-11-29, godz. 06:20 Handlowcy: przygotowana wcześniej lista usprawni świąteczne zakupy Lista rzeczy do kupienia, zakupy w pojedynkę i najlepiej robione w środku dnia - to sposób na sprawne i bezpieczne zakupy świąteczne po otwarciu galerii handl ... » więcej 2020-11-28, godz. 21:15 Senat za dalszymi zmianami w tarczy 6.0; więcej branż ma być objętych pomocą Senat w sobotę zaakceptował ok. 450 poprawek do ustawy wprowadzającej tzw. tarczę 6.0. Zaproponowane zmiany rozszerzają zakres podmiotów, które będą mogły sko ... » więcej 2020-11-28, godz. 15:00 Protest bydgoskich przedsiębiorców. We własnej sprawie i w sprawie kobiet [wideo] Na sprawiedliwe wsparcie różnych branż cierpiących z powodu pandemii koronawirusa liczą uczestnicy sobotniego protestu w Bydgoszczy. Przez miasto przejechało ... » więcej 2020-11-28, godz. 08:30 Sklepy w galeriach i parkach handlowych ponownie otwarte dla kupujących [zdjęcia] Od soboty, po przerwie, sklepy oraz punkty usługowe w galeriach i parkach handlowych są dostępne dla kupujących, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. W niedzielę ... » więcej
1234567