Środa, 19 lutego 2020 r.   Imieniny: Arnolda, Konrada, Marcelego
Polskie Radio PiK » Biznes
2020-02-06, 20:00 Monika Siwak

Kontrolerzy ZUS sprawdzili, jak się czują chorzy. Część z nich zastali w pracy...

Chorzy na zwolnieniu lekarskim nie zawsze spędzają czasu w łóżku, ba, nawet nie w domu.../fot. Pixabay
Chorzy na zwolnieniu lekarskim nie zawsze spędzają czasu w łóżku, ba, nawet nie w domu.../fot. Pixabay
10 milionów złotych warte są wstrzymane lub obniżone świadczenia chorobowe pacjentów z naszego regionu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych skontrolował ponad 30 tysięcy zwolnień lekarskich.
Pracownicy ZUS sprawdzają czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem i stosuje się do zaleceń lekarza, a nie np. pracuje, remontuje mieszkanie, czy wykonuje inne prace, które mogłyby wydłużyć powrót do zdrowia. Taką kontrolę mogą przeprowadzić także pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 pracowników. W ubiegłym roku bydgoski i toruński oddział ZUS przeprowadził prawie 8,2 tys. takich kontroli. Z tego powodu 1815 osób zostało pozbawionych prawa do zasiłku.

- Niektórzy na zwolnieniu pracują, a przyłapani na tym mówią, że wpadli do firmy tylko na chwilę - mówi Krystyna Michałek, rzecznik prasowy ZUS w regionie.

- Tak było na przykład z właścicielką myjni samochodowej, którą w trakcie kontroli zastano w miejscu prowadzenia działalności i w stroju roboczym podczas czyszczenia auta. Tłumaczyła się tym, że do myjni zaszła tylko na chwilę. Chorował także właściciel sklepu mięsnego, którego skontrolowali a pracownicy ZUS. Gdy do niego przyszli, przyjmował gotówkę za zakupiony towar. Zdarzały się również przypadki, gdy kontrolerzy nie zastawali chorego w domu. Jedna z chorujących osób swoją nieobecność wytłumaczyła tym, że wyjechała za granicę w celach leczniczych. Okazało się, że wyjazd za granicę nie był zgodny z zaleceniami lekarza leczącego - relacjonuje rzeczniczka ZUS.

Pacjenci, którzy niewłaściwie korzystają ze zwolnienia lekarskiego muszą liczyć się z tym, że stracą prawo do świadczenia chorobowego. W takich sytuacjach ZUS wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacane nakazuje jego zwrot.

Drugim rodzajem kontroli jest kontrola prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby. Kontrole te wykonują lekarze orzecznicy ZUS, którzy sprawdzają czy zwolnienie zostało wystawione zasadnie i czy osoba korzystająca ze zwolnienia lekarskiego jest nadal chora. W naszym regionie w 2019 roku orzecznicy ZUS przeprowadzili 22,3 tys. takich kontroli. Ich następstwem było wstrzymanie dalszej wypłaty świadczeń 1390 osobom. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków wyniosła 654,9 tys. zł.
Mówi Krystyna Michałek, rzecznik prasowy ZUS w regionie

Biznes

2020-02-18, godz. 12:04 Ubezpieczenie mieszkania z biurem - ile kosztuje polisa? Praca zdalna to obecnie coraz powszechniejsze zjawisko. W mieszkaniu można mieć nie tylko biuro, ale także - o ile oczywiście pozwalają na to warunki - gabine ... » więcej 2020-02-17, godz. 16:27 Dla Polski dodatkowo ponad 3 mld euro w polityce spójności Polska poprawiła swoją pozycję w polityce spójności, licząc razem z naszym udziałem w instrumencie wspierania reform, o ponad 3 mld euro - poinformował minist ... » więcej 2020-02-13, godz. 07:05 Prace serwisowe w usłudze Twój e-PIT Od czwartku, 13 lutego od godz. 21 do piątku, 14 lutego do godz. 23.59 nie będzie można korzystać z usługi Twój e-PIT - poinformowało Ministerstwo Finansów. W ... » więcej 2020-02-12, godz. 19:50 PIT-y wysłane do emerytów i rencistów. Dla większości to koniec rozliczenia za 2019 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozesłał już ponad 9,73 mln deklaracji podatkowych PIT do swoich klientów - poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Formular ... » więcej 2020-02-12, godz. 18:55 Ubezpieczenie domu w budowie - ile kosztuje polisa? Budowa domu to inwestycja wymagająca sporych nakładów finansowych. Warto zatem pomyśleć o ubezpieczeniu jej już na etapie realizacji. Co warto wiedzieć o taki ... » więcej 2020-02-12, godz. 14:00 Kosmetyki zamawiane z katalogu – przeżytek czy kwitnący biznes? Jeszcze kilka lat temu kupowanie kosmetyków z katalogu było niezwykle powszechne i modne. Dzisiaj, wraz z upowszechnieniem się sprzedaży internetowej oraz roz ... » więcej 2020-02-11, godz. 19:05 Bydgoski Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej zaoszczędził na zimie Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy na zimową akcję utrzymania ulic od listopada wydał trzy - cztery razy mniej niż zwykle musiał prze ... » więcej 2020-02-10, godz. 14:16 Paragony już bez bisfenolu A. Od początku roku Producent urządzeń fiskalnych odniósł się do pojawiających się w ostatnim czasie informacji na temat stosowania szkodliwego dla zdrowia bisfenolu A w produkcj ... » więcej 2020-02-10, godz. 13:30 Znajdź najlepszy kredyt dla siebie Potrzebujesz wsparcia finansowego i myślisz o zaciągnięciu kredytu bankowego? Zanim złożysz wniosek w banku, porównaj dostępne oferty. Dzięki temu uda Ci się ... » więcej 2020-02-10, godz. 11:20 Porównywarki ubezpieczeń - dlaczego warto z nich korzystać? Zakup ubezpieczenia komunikacyjnego to duże wydarzenie w życiu każdego kierowcy. Mnogość ofert, niezrozumiałe algorytmy wyliczania składek oraz chaos informac ... » więcej
1234567