Środa, 26 czerwca 2019 r.   Imieniny: Jana, Pawła
Polskie Radio PiK » Biznes
2015-11-05, 10:07 Polska Agencja Prasowa

Toruński Park Technologiczny z nagrodą w prestiżowym konkursie KE

W Brukseli po raz drugi nagrodzono Toruński Park Technologiczny, tym razem za jedno z największych i najnowocześniejszych centrów przetwarzania danych w Polsce. Fot. MIR
W Brukseli po raz drugi nagrodzono Toruński Park Technologiczny, tym razem za jedno z największych i najnowocześniejszych centrów przetwarzania danych w Polsce. Fot. MIR
W Brukseli po raz drugi nagrodzono Toruński Park Technologiczny, tym razem za jedno z największych i najnowocześniejszych centrów przetwarzania danych w Polsce.
Projekt "Rozbudowa i rozwój działalności Toruńskiego Parku Technologicznego" został wyróżniony w prestiżowym konkursie Komisji Europejskiej - RegioStars 2015. Przedsięwzięcie trafiło do finału konkursu w kategorii "Inteligentny rozwój: uwalnianie potencjału rozwojowego małych i średnich przedsiębiorstw dla celów gospodarki cyfrowej".

Jak poinformował resort infrastruktury i rozwoju, przy wsparciu ponad 80 mln zł z Programu Innowacyjna Gospodarka, w Toruńskim Parku Technologicznym powstało jedno z największych i najnowocześniejszych centrów przetwarzania danych w Polsce - Exea Data Center.

Centrum świadczy usługi w modelu chmury obliczeniowej (cloud computing), stanowiącej obecnie jeden z dominujących trendów w branży ICT (teleinformatyki). Dzięki takim usługom możliwe jest korzystanie z zasobów informatycznych (infrastruktury serwerowej, oprogramowania, platform informatycznych) bez konieczności ponoszenia nakładów inwestycyjnych na ich zakup, a na zasadzie wynajmu, uzyskując do nich dostęp za pośrednictwem sieci.

W ramach przedsięwzięcia powstał także inkubator dla start-upów z branży IT – Exea Smart Space, oferujący nowoczesną infrastrukturę biurową wraz z takimi narzędziami wsparcia biznesu, jak coaching, doradztwo biznesowe, doradztwo prawne czy księgowe.

Projekt został jednym z 17 finalistów, spośród 143 zgłoszonych przedsięwzięć. Jest ponadto jedynym z 15 polskich projektów, który znalazł się w finale. Laureatów ogłoszono podczas tegorocznego Tygodnia Europejskich Regionów i Miast "Open Days" w Brukseli. Nagrody autorom zwycięskich projektów wręczyli europejska komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu i europoseł Lambert van Nistelrooij.

Gratulując finalistom, komisarz Cretu powiedziała, że projekty wybrane przez jury to doskonały przykład typu inwestycji, których KE chciałaby widzieć więcej w przyszłości w innych regionach i miastach.

"Projekty znajdujące się wśród tegorocznych finalistów to modelowe projekty w dziedzinie rozwoju MŚP, efektywności energetycznej, włączenia społecznego oraz rozwoju miast, a ich wspólnych celem jest podniesienie jakości życia obywateli" - zaznaczyła.

Według komisarz znalezienie się wśród finalistów konkursu RegioStars to nie tylko znak jakości przyznany dobremu projektowi, lecz również oznaka międzynarodowego uznania dla regionów i miast za ich innowacyjne i kreatywne podejście do wykorzystania unijnych funduszy.

Prezes Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. Ewa Rybińska przyznała, że wybicie się ponad konkurencję i znalezienie się w czołówce tegorocznych finalistów nie było proste. Tym bardziej cieszy ją uznanie, z jakim spotkał się projekt będący kolejnym etapem rozwoju Toruńskiego Parku Technologicznego. Jak podkreśliła prezes TARR, pierwszy etap inwestycji również został wyróżniony w Brukseli.

"Nagroda pokazuje, że my też na tle starej Unii umiemy robić dobre projekty - powiedziała Rybińska. Inkubator, który jest częścią projektu, nazywa przestrzenią współpracy. - Dobrego projektu się nie stworzy, jeśli się nie współpracuje z innymi" - zaznaczyła.

Serwis internetowy RPO województwa kujawsko-pomorskiego zwrócił uwagę, że rozwiązania zastosowane w toruńskiej inwestycji pozwalają zaoferować właścicielom firm nieograniczoną moc obliczeniową oraz elastyczne formy korzystania z zasobów informatycznych.

"Znajdujące się na terenie Toruńskiego Parku Technologicznego Exea Data Center oferuje wydajną infrastrukturę informatyczną, spełniając jednocześnie najwyższe wymogi bezpieczeństwa" - zaznaczył serwis mojregion.eu.

Jak wskazuje KE, celem konkursu RegioStars jest wyróżnienie oryginalnych i inspirujących projektów, mogących być wzorcem dla innych regionów i osób zarządzających projektami unijnymi.
Toruń

Biznes

2019-06-26, godz. 08:55 Nektar czy sok? Mintaj czy dorsz? Drobne oszustwo sposobem na klienta? Zamiast bitej śmietany substytut na bazie tłuszczów roślinnych, wydawanie zbyt małych porcji, brak wykazu składników oraz informacji o alergenach czy przeterm ... » więcej 2019-06-25, godz. 16:45 Aplikacja spięta z kartą płatniczą pozwoli szybciej wjechać na płatny odcinek autostrady A1 Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zainaugurował w Lubiczu koło Torunia funkcjonowanie automatycznego systemu płatności AmberGo za przejazd północnym od ... » więcej 2019-06-23, godz. 06:15 Na stacjach benzynowych może być trochę taniej W przyszłym tygodniu na stacjach benzynowych możliwe są niewielkie spadki cen paliw - prognozują analitycy. Wskazują jednocześnie, że ropa na rynkach zaczęła ... » więcej 2019-06-18, godz. 09:00 Nie tylko biznes, ale także inwestycja w ludzi i w naturę. Przyznano prestiżowe nagrody 23 edycja plebiscytu Złota Setka Pomorza i Kujaw za nami. W poniedziałek (17.06.) nagrodzono aktywność gospodarczą małych, średnich i dużych przedsiębiorstw z ... » więcej 2019-06-17, godz. 10:55 By skorzystał i biznes i miasto. Konferencja we Włocławku „Włocławek miastem dla biznesu” - pod takim hasłem obraduje w mieście konferencja samorządowców i przedstawicieli miejscowych przedsiębiorców. » więcej 2019-06-11, godz. 19:05 Praca na wakacje? Targi ofert w WSB w Toruniu Ponad 30 pracodawców z Torunia i okolic przedstawiło swoje oferty pracy. Podczas targów w Wyższej Szkole Bankowej można było również wziąć udział w warsztatac ... » więcej 2019-06-10, godz. 16:31 Wsłuchają się w głosy powiatów. Nowa Rada przy Pomorskiej Strefie Ekonomicznej Wyznaczanie kierunków rozwoju gospodarczego regionu i poprawa otoczenia biznesu - to główne cele powołanej w poniedziałek Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego. ... » więcej 2019-06-10, godz. 09:04 Ponad 18 mln zł z budżetu państwa na drogi wojewódzkie Jedna trzecia pieniędzy jest przeznaczona na inwestycje, a dwie trzecie na bieżące utrzymanie szos. » więcej 2019-06-03, godz. 18:00 Pakość, Toruń, Inowrocław - produkty z tych miast z godłem „Teraz Polska” Właśnie ogłoszono laureatów Konkursu „Teraz Polska” i „Wybitny Polak”. Wśród wyróżnionych są trzy firmy z naszego regionu. Uciszą się z tej nagrody... smakosz ... » więcej 2019-06-03, godz. 12:49 O innowacji w biznesie. Konferencja Polishopa Design Thinking w Bydgoszczy Międzynarodowa konferencja Polishopa Design Thinking rozpoczęła się w bydgoskiej Operze Nova. Jej celem jest zgromadzenie w jednym miejscu innowatorów. » więcej
1234567