Poniedziałek, 21 stycznia 2019 r.   Imieniny: Agnieszki, Jarosława / Dzień Babci
Polskie Radio PiK » Biznes
2015-11-05, 10:07 Polska Agencja Prasowa

Toruński Park Technologiczny z nagrodą w prestiżowym konkursie KE

W Brukseli po raz drugi nagrodzono Toruński Park Technologiczny, tym razem za jedno z największych i najnowocześniejszych centrów przetwarzania danych w Polsce. Fot. MIR
W Brukseli po raz drugi nagrodzono Toruński Park Technologiczny, tym razem za jedno z największych i najnowocześniejszych centrów przetwarzania danych w Polsce. Fot. MIR
W Brukseli po raz drugi nagrodzono Toruński Park Technologiczny, tym razem za jedno z największych i najnowocześniejszych centrów przetwarzania danych w Polsce.
Projekt "Rozbudowa i rozwój działalności Toruńskiego Parku Technologicznego" został wyróżniony w prestiżowym konkursie Komisji Europejskiej - RegioStars 2015. Przedsięwzięcie trafiło do finału konkursu w kategorii "Inteligentny rozwój: uwalnianie potencjału rozwojowego małych i średnich przedsiębiorstw dla celów gospodarki cyfrowej".

Jak poinformował resort infrastruktury i rozwoju, przy wsparciu ponad 80 mln zł z Programu Innowacyjna Gospodarka, w Toruńskim Parku Technologicznym powstało jedno z największych i najnowocześniejszych centrów przetwarzania danych w Polsce - Exea Data Center.

Centrum świadczy usługi w modelu chmury obliczeniowej (cloud computing), stanowiącej obecnie jeden z dominujących trendów w branży ICT (teleinformatyki). Dzięki takim usługom możliwe jest korzystanie z zasobów informatycznych (infrastruktury serwerowej, oprogramowania, platform informatycznych) bez konieczności ponoszenia nakładów inwestycyjnych na ich zakup, a na zasadzie wynajmu, uzyskując do nich dostęp za pośrednictwem sieci.

W ramach przedsięwzięcia powstał także inkubator dla start-upów z branży IT – Exea Smart Space, oferujący nowoczesną infrastrukturę biurową wraz z takimi narzędziami wsparcia biznesu, jak coaching, doradztwo biznesowe, doradztwo prawne czy księgowe.

Projekt został jednym z 17 finalistów, spośród 143 zgłoszonych przedsięwzięć. Jest ponadto jedynym z 15 polskich projektów, który znalazł się w finale. Laureatów ogłoszono podczas tegorocznego Tygodnia Europejskich Regionów i Miast "Open Days" w Brukseli. Nagrody autorom zwycięskich projektów wręczyli europejska komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu i europoseł Lambert van Nistelrooij.

Gratulując finalistom, komisarz Cretu powiedziała, że projekty wybrane przez jury to doskonały przykład typu inwestycji, których KE chciałaby widzieć więcej w przyszłości w innych regionach i miastach.

"Projekty znajdujące się wśród tegorocznych finalistów to modelowe projekty w dziedzinie rozwoju MŚP, efektywności energetycznej, włączenia społecznego oraz rozwoju miast, a ich wspólnych celem jest podniesienie jakości życia obywateli" - zaznaczyła.

Według komisarz znalezienie się wśród finalistów konkursu RegioStars to nie tylko znak jakości przyznany dobremu projektowi, lecz również oznaka międzynarodowego uznania dla regionów i miast za ich innowacyjne i kreatywne podejście do wykorzystania unijnych funduszy.

Prezes Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. Ewa Rybińska przyznała, że wybicie się ponad konkurencję i znalezienie się w czołówce tegorocznych finalistów nie było proste. Tym bardziej cieszy ją uznanie, z jakim spotkał się projekt będący kolejnym etapem rozwoju Toruńskiego Parku Technologicznego. Jak podkreśliła prezes TARR, pierwszy etap inwestycji również został wyróżniony w Brukseli.

"Nagroda pokazuje, że my też na tle starej Unii umiemy robić dobre projekty - powiedziała Rybińska. Inkubator, który jest częścią projektu, nazywa przestrzenią współpracy. - Dobrego projektu się nie stworzy, jeśli się nie współpracuje z innymi" - zaznaczyła.

Serwis internetowy RPO województwa kujawsko-pomorskiego zwrócił uwagę, że rozwiązania zastosowane w toruńskiej inwestycji pozwalają zaoferować właścicielom firm nieograniczoną moc obliczeniową oraz elastyczne formy korzystania z zasobów informatycznych.

"Znajdujące się na terenie Toruńskiego Parku Technologicznego Exea Data Center oferuje wydajną infrastrukturę informatyczną, spełniając jednocześnie najwyższe wymogi bezpieczeństwa" - zaznaczył serwis mojregion.eu.

Jak wskazuje KE, celem konkursu RegioStars jest wyróżnienie oryginalnych i inspirujących projektów, mogących być wzorcem dla innych regionów i osób zarządzających projektami unijnymi.
Toruń

Biznes

2019-01-17, godz. 19:30 "Czas na młodych" - spotkania na temat rynku pracy Jak skutecznie szukać pracy? Jakie wsparcie oferuje Wojewódzki Urząd Pracy? Gdzie się szkolić, pójść na staż? M.in. te zagadnienia omawiane były podczas spotk ... » więcej 2019-01-16, godz. 13:13 Barometr Zawodów 2019. Kto w regionie znajdzie pracę, a kto nie? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało najnowszy Barometr Zawodów 2019. Co z niego wynika? » więcej 2019-01-15, godz. 15:00 Z Doliny Krzemowej na wykład na UTP w Bydgoszczy Wykładowczyni z Doliny Krzemowej gościła na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Whitney Hishier wygłosiła wykład na temat przedsiębiorczo ... » więcej 2019-01-11, godz. 18:15 Ardanowski: w Polsce zapanowała histeria w sprawie odstrzału dzików W Polsce zapanowała histeria w sprawie odstrzału dzików - mówił w piątek w Kruszwicy minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że odstrzał jest meto ... » więcej 2019-01-10, godz. 21:10 Mister Budownictwa w Inowrocławiu wybrany. Które budynki najpiękniejsze? Konkurs 'Mister Budownictwa' dla najpiękniejszych obiektów oddanych do użytku i wyremontowanych w 2018 roku rozstrzygnięto już po raz 18. w Inowrocławiu. » więcej 2019-01-09, godz. 17:58 GIS ostrzega przed bambusowymi kubkami termicznymi z jednej z sieci sklepów Główny Inspektorat Sanitarny zaleca, aby nie używać 'kubków termicznych bambusowych'. Stwierdzono w nich 'migrację formaldehydu', który może zagrażać zdrowiu ... » więcej 2019-01-08, godz. 06:00 Jeszcze w styczniu zbierze się podkomisja frankowa Jest zgoda i wola, aby uchwalić zaproponowane przez prezydenta zmiany w ustawie o wsparciu kredytobiorców; w styczniu tego roku zostanie zwołane posiedzenie p ... » więcej 2019-01-07, godz. 17:33 Mały ZUS? Trzeba się spieszyć, żeby skorzystać z ulgi! 'To ostatni dzwonek, by zgłosić chęć płacenia małego ZUS' - przypomina poseł Iwona Michałek z Porozumienia Jarosława Gowina. Na mniejsze składki mogą liczyć p ... » więcej 2019-01-07, godz. 13:23 Czas na "mały ZUS". Tylko do wtorku Tak zwany 'Mały ZUS' spowodował duży ruch w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Tylko do jutra przedsiębiorcy mają czas by złożyć wniosek i opłacać składki uza ... » więcej 2019-01-06, godz. 15:07 Co dalej ze wsparciem dla frankowiczów? W poniedziałek spotkanie w tej sprawie W poniedziałek odbędzie się spotkanie zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta Pawła Muchy z szefem podkomisji frankowej Tadeuszem Cymańskim (PiS) oraz szefem sta ... » więcej
1234567