MŚ w kajakarstwie - brązowy medal dla Polski w sobotniej rywalizacji

2017-08-26, 17:53  Polska Agencja Prasowa
Na zdjęciu od lewej Justyna Iskrzycka i Paulina Paszek, brązowe medalistki MŚ w kajakarstwie 2017. Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Justyna Iskrzycka i Paulina Paszek (obie AZS AWF Katowice) zdobyły brązowy medal w konkurencji K2 1000 m mistrzostw świata w czeskich Racicach. To jedyny jak dotąd medal polskiej reprezentacji. Kolejne finały rozegrane zostaną w niedzielę.

Pierwszy dzień finałów nie był zbyt udanych dla polskich reprezentantów, ale też nie byli oni faworytami swoich wyścigów.

Miłą niespodziankę sprawiły debiutujące w mistrzostwach świata, zaledwie 19-letnie Iskrzycka i Paszek, rywalizujące w nieolimpijskiej konkurencji K2 1000 m. Polki przez ponad pół dystansu płynęły na 4-5 miejscu. Potem minęły osadę Kazachstanu, a na 250 m przed metą były nawet drugie. Ostatecznie to Niemki Tabea Medert i Melanie Gebhard zdobyły srebrny medal, a triumfowały z ogromną przewagą Węgierki Erika Medveczky, Ramona Farkasdir.

Nieco poniżej oczekiwań spisała się dwójka Beata Mikołajczyk (UKS Kopernik Bydgoszcz), Anna Puławska (AZS AWF Gorzów Wlkp.) na dystansie 500 m. Brązowe medalistki ostatnich mistrzostw Europy, zajęły szóste miejsce. Triumfowały Nowozelandki Caitlin Ryan, Lisa Carrington, drugie były Niemki Tina Dietze, Franziska Weber, a trzecie Słowenki Spela Ponomarenko-Janic, Anja Osterman. Carrington w pierwszym dniu finałów zdobyła dwa medale.

W kanadyjkach dobry występ zanotował Tomasz Kaczor w olimpijskiej konkurencji K1 1000 m. Zawodnik Warty Poznań przypłynął na piątej pozycji, tracąc do zwycięzcy Niemca Sebastiana Brendela 4,7 sek. Srebro zdobył Czech Martin Fuksa, a brąz Isaquias Queiroz dos Santos.

Jeszcze bliżej podium była dwójka na 500 m Tomasz Barniak (OKSW Olsztyn), Wiktor Głazunow (AZS AWF Gorzów Wlkp.), którzy uplasowali się na czwartej pozycji. Do podium stracili blisko sekundę. Wygrali Rosjanie przed Rumunami i Włochami.

W finale C1 200 m wystąpił Marek Łubniewski (Stomil Poznań), który zajął ostatnie, dziewiąte miejsce. Wygrał Białorusin Artem Kozyr przed Gruzinem Zazą Nadiradze i Irańczykiem Adelem Mojallalimoghadamem.

W finałach A wystąpiły dwie osady kajakarzy, ale zajęli odległe lokaty. Piotr Mazur (Zawisza Bydgoszcz), Paweł Kaczmarek (AZS AWF Gorzów Wlkp.) w K2 200 m zajęli siódmą lokatę, a Rafał Rosolski (UKS Dojlidy Białystok), Bartosz Stabno (Posnania) finiszowali na ósmej pozycji.

***

Dwie polskie osady awansowały do niedzielnych finałów mistrzostw świata w kajakarstwie rozgrywanych w czeskich Racicach. O medal powalczy wicemistrzyni olimpijska Marta Walczykiewicz w K1 200 m oraz kanadyjkarka Dorota Borowska na tym samym dystansie.

Walczykiewicz, pięciokrotna wicemistrzyni świata w konkurencji K1 200 m, w piątek wygrała swój bieg eliminacyjny. W sobotnim półfinale była druga, przegrała tylko z Dunką Emmą Joergensen.

Kolejnego medalu nie zdobędą natomiast Justyna Iskrzycka i Paulina Paszek, które przed południem stanęły na najniższym stopniu podium w konkurencji K2 1000 m. Polki w półfinale na 200 m były szóste i zakończyły już rywalizację w mistrzostwach.

Do finału A nie udało się zakwalifikować Pawłowi Kaczmarkowi w K1 200 m. Kajakarz AZS AWF Gorzów Wlkp. zajął czwarte miejsce i pozostanie mu start w finale B, czyli walka o lokaty 10-18. O podium nie powalczy też męska czwórka na nowym olimpijskim dystansie 500 m (w Rio kajakarze rywalizowali jeszcze na 1000 m). Osada w składzie Rafał Rosolski, Dawid Putto, Martin Brzeziński, Bartosz Stabno uplasowała się na szóstej pozycji w półfinale i w niedzielę wystąpi w finale B.

O pierwszy dla Polski medal w MŚ seniorów w kanadyjce powalczy Dorota Borowska w C1 200 m. Zawodniczka NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki nie będzie bez szans, bowiem w dobrym stylu wygrała swój bieg półfinałowy.

W niedzielę, w ostatnim dniu mistrzostw, rozegranych zostanie 16 finałów A. Szansę na medal ma 10 polskich osad.

Sport

Marzą o wielkiej karierze piłkarskiej. Mistrzostwa Polski dzieci z domów dziecka

2024-04-26, 11:11