Środa, 30 września 2020 r.   Imieniny: Wery, Honoriusza, Hieronim
Polskie Radio PiK » Muzyka źródeł » Archiwum audycji
Ogłoszenie własne nadawcy
2015-01-13, 13:26 Ireneusz Sanger

2015

30 grudnia: Płytowe wspomnienia

Koniec roku to czas muzycznych wspomnień i podsumowań. Najbliższy odcinek „Muzyki źródeł” skupi się na tym pierwszym przypominając dwie ciekawe płyty, które pojawiły się w programie w przeciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Wystąpią gwiazda country Garth Brooks i soulman Otis Clay.

23 grudnia: Świąteczne płyty

Bardzo wielu artystów na którymś etapie swojej kariery decyduje się nagrać tak zwaną „świąteczną płytę”. Oczywiście anielskie głosy i wszędobylskie dzwoneczki nie wszystkim muszą się podobać, no ale kiedy słuchać takich piosenek jak nie właśnie teraz, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Takie albumy wypełnią najbliższy odcinek „Muzyki źródeł”. Wystąpią: Canned Heat, Eugene Ruffolo, Dr. Zoot.

16 grudnia: Rob Tognoni z polskiej płyty

Kilka miesięcy temu, a dokładnie 9 marca, w niedzielny wieczór, w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej na ul. Myśliwieckiej 3/5/7 w Warszawie wystąpił australijski gitarzysta Rob Tognoni . Na scenie towarzyszyli mu polscy muzycy – basista Łukasz Gorczyca i perkusista Tomasz Dominik. Taki news pewnie nie byłby niczym niezwykłym, bo Tognoni grał już w Polsce kilkakrotnie, ale wiadomość o tym, że tamten koncert ukazał się właśnie na płycie CD, już tak. Fragmentów tego albumu posłuchamy w najbliższym odcinku „Muzyki źródeł”.12 grudnia: Brothers Of A Feather

Bracia Chris i Rich Robinson znani są miłośnikom muzyki rockowej przede wszystkim jako siła napędowa zespołu The Black Crowes, który na początku lat dziewięćdziesiątych wdarł się na rockowe listy przebojów nową wersją wykonywanego wcześniej przez Otisa Reddinga „Hard To Handle”. W 2006 roku, przed kolejną reaktywacją tej kultowej dla wielu grupy, bracia ruszyli w trasę koncertową tylko we dwóch. Efektem tych koncertów firmowanych hasłem „Brothers Of A Feather” była niezwykle kameralna i pełna uroku rootsowa płyta „Live At The Roxy”. Jej obszerne fragmenty wypełnią najbliższy odcinek „Muzyki źródeł”.

2 grudnia: Melody Gardot i Adele

Najbliższy odcinek „Muzyki źródeł” wypełni muzyczny mainstream – najpierw przy okazji zapowiedzi polskiego koncertu Melody Gardot, potem za sprawą nowego, tak wyczekanego krążka Adele. Ale będzie to mainstream w najlepszym wydaniu, który z czystym sercem można polecić każdemu rozkochanemu w dobrej muzyce melomanowi, bo obie te Panie to absolutny top światowej wokalistyki.

28 listopada: Kicking Mule

„Kicking Mule” – taką nazwę dla swojej wytwórni wybrali w 1972 roku Stefan Grossman i Eugene Denson, dwaj młodzi entuzjaści tego, co w amerykańskiej muzyce działo się pod hasłem folkowego boomu lat sześćdziesiątych. Dla Kicking Mule nagrywali Wielebny Gary Davis, Woody Mann i Tom Ball, ale i sam Grossman czy Peter Finger, szef znanej Państwu wytwórni Acoustic Music. I to właśnie ta niemiecka oficyna zdecydowała się niedawno wznowić najciekawsze płyty z katalogu Kicking Mule. Te nagrania wypełnią najbliższy odcinek „Muzyki źródeł”.

18 listopada: Toruń Blues Meeting

Ciekawi wykonawcy i gorąca atmosfera, w ramach której granice między fanami, a ich idolami praktycznie przestają istnieć to dwie najważniejsze cechy wyróżniające Toruń Blues Meeting na tle innych polskich bluesowych festiwali. W tym roku, 20 i 21 listopada, klubowa impreza toruńskiej „Od Nowy” świętować będzie swoje dwudzieste szóste urodziny. W najbliższym odcinku „Muzyki źródeł” posłuchamy zagranicznych wykonawców, którzy pojawili się w Toruniu podczas poprzednich edycji wydarzenia. Wystąpią: John „Broadway” Tucker, Eddie Turner, Mud Morganfield.11 listopada: Poezja w muzyce

W związku ze świętem 11 listopada najbliższy odcinek „Muzyki źródeł” położy większy nacisk na słowo – odpowiednie do okazji. Posłuchamy poezji, pięknych polskich wierszy, ubranych w równie piękne muzyczne aranżacje. Wystąpią m.in. Czesław Niemen, Janusz Radek i Jacek Telus.

4 listopada: Joe Bonamassa w Radio City Music Hall

2 października ukazał się nowy koncertowy album Joe Bonamassy, jednego z najlepszych i najbardziej płodnych współczesnych bluesowych gitarzystów. „Live At Radio City Music Hall”, bo tak nazywa się album nagrany w słynnym nowojorskim Radio City Music Hall na Manhattanie, w którym wcześniej koncertowały takie sławy jak Frank Sinatra, Ella Fitzgerald, Ray Charles czy BB King. Fragmenty tej płyty wypełnią najbliższy odcinek „Muzyki źródeł” w całości.

28 października: Dave Matthews Band w Polsce

To będzie bez wątpienia jedno z muzycznych wydarzeń tego roku. Amerykańska grupa Dave Matthews Band przyjedzie do Polski i 28 października zagra koncert w położonej na pograniczu Gdańska i Sopotu hali Ergo Arena. Dave Matthews Band na światowej scenie muzycznej funkcjonuje od 1991 roku – mimo, że nie grają bluesa, ich muzyka jest bliska sercom także bluesowych melomanów, stanowiąc perfekcyjne połączenie jazzu, folku, funku oraz popu. To połączenie wypełni najbliższy odcinek „Muzyki źródeł” w całości.

123456