Poniedziałek, 27 stycznia 2020 r.   Imieniny: Przybysława, Anieli, Jerzego
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2019-12-04, 08:12 Polska Agencja Prasowa

Akcja „Wrzuć bieg na zdrowie” ma zachęcić kierowców do zdrowego trybu życia

Ambasadorką kampanii jest tenisistka Urszula Radwańska. Fot. PAP/Paweł Supernak
Ambasadorką kampanii jest tenisistka Urszula Radwańska. Fot. PAP/Paweł Supernak
Główny Inspektorat Transportu Drogowego i Główny Inspektorat Sanitarny rozpoczęli wspólną akcję edukacyjno-informacyjną „Wrzuć bieg na zdrowie”. Akcja skierowana jest w szczególności do zawodowych kierowców, aby prowadzili zdrowy tryb życia.
Jak poinformował we wtorek podczas konferencji Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur głównym celem projektu „Wrzuć bieg na zdrowie” jest zachęcenie kierowców do zdrowego, aktywnego trybu życia. - Inspekcja Transportu Drogowego dba o szeroko rozumiane bezpieczeństwo na polskich drogach. Kontrolujemy stan techniczny pojazdów, ale również sprawdzamy kondycje kierowców, czy są wypoczęci, czy są trzeźwi. Natomiast sami kierowcy warto żeby zadbali o stan swojego zdrowia - powiedział szef GITD.

Gajadhur poinformował też, że podczas ich wcześniejszych akcji „między innymi z kardiologami z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego okazało się, że około 70 procent kierowców cierpi na choroby układu krążenia”. - To niestety wynika z siedzącego trybu pracy, jedzeniu w fast foodach oraz braku ruchu - dodał.

Przypomniał też, że kierowca zawodowy ciężarówki czy autokaru musi przechodzić badania lekarskie do 60 roku życia, co pięć lat, a powyżej 60 roku życia co 30 miesięcy. - Warto jednak częściej się badać, gdyż kierowcy odpowiadają za bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale jak w przypadku kierowców autobusu za bezpieczeństwo przewożonych pasażerów - zaapelował Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Natomiast Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas tłumaczył, że biorą udział w tym projekcie, ponieważ są główną instytucją zajmującą się zdrowiem publicznym, czyli także kierowcami. - Kierowca musi być wypoczęty, musi umieć dokonywać dobrych wyborów zdrowotnych. To bardzo istotne - powiedział Pinkas.

- Kierowca musi umieć dokonać takich wyborów, jak co wybrać na stacji benzynowej do jedzenia, czy też w zajeździe, gdzie się zatrzymuje. Kierowca musi też wiedzieć, że po przynajmniej trzech godzinach jazdy musi wypocząć, musi też zrobić kilkanaście tysięcy kroków w ciągu doby - przypominał Główny Inspektor Sanitarny.

Ambasadorką kampanii jest tenisistka Urszula Radwańska.

Kraj - świat

2020-01-26, godz. 09:15 Rzecznik GIS o koronawirusie: nie ma powodów do paniki W Polsce mogą się zdarzyć przypadki zarażenia koronawirusem. Natomiast nie ma powodów do paniki - powiedział w Polskim Radiu Jan Bondar - rzecznik Głównego In ... » więcej 2020-01-25, godz. 18:45 Kosiniak-Kamysz: podjęliśmy uchwałę dot. kontynuowania Koalicji Polskiej Rada Naczelna PSL podjęła uchwałę dot. kontynuowania Koalicji Polskiej; mówimy w niej o wpisaniu do statutu partii postulatów Pawła Kukiza - poinformował lide ... » więcej 2020-01-25, godz. 17:25 Kandydaci na szefa PO: najważniejsze wybory prezydenckie Najważniejszym zadaniem nowego przewodniczącego PO będzie doprowadzenie do zwycięstwa Małgorzaty Kidawy-Błońskiej - mówili w sobotę kandydaci na szefa Platfor ... » więcej 2020-01-25, godz. 10:45 Liczba ofiar śmiertelnych nowego koronawirusa wzrosła do 41 Władze Chin oficjalnie potwierdziły w sobotę rano czasu miejscowego 41 ofiar śmiertelnych nowego koronawirusa. Zarażonych jest już ponad 1000 osób, spośród kt ... » więcej 2020-01-24, godz. 20:43 We Francji dwa przypadki zakażenia koronawirusem z Wuhan. Pierwsze w Europie Francuska minister zdrowia Francji Agnes Buzyn poinformowała w piątek, że we Francji pojawiły się dwa potwierdzone przypadki zakażenia wirusem z Wuhan. » więcej 2020-01-23, godz. 19:18 Trzy Izby SN: gdy w składzie sądu osoba wyłoniona przez obecną KRS - nienależyta obsada sądu Nienależyta obsada sądu występuje wtedy, gdy w składzie sądu znajduje się osoba wyłoniona na sędziego przez Krajową Radę Sądownictwa w obecnym składzie - wyni ... » więcej 2020-01-23, godz. 19:12 Sejm przeciwko uchwale Senatu o odrzuceniu noweli ustaw sądowych. Opozycja: to zamach stanu Sejm w czwartek odrzucił uchwałę Senatu w sprawie odrzucenia w całości nowelizacji ustaw sądowych, rozszerzającej odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów. Ozna ... » więcej 2020-01-23, godz. 17:55 Królowa Elżbieta II wyraziła zgodę na wejście w życie ustawy o brexicie Brytyjska królowa Elżbieta II wyraziła zgodę na wejście w życie ustawy o porozumieniu ws. wystąpienia z Unii Europejskiej - ogłosił zastępca spikera Izby Gmin ... » więcej 2020-01-23, godz. 10:48 Morawiecki: będziemy konsekwentnie bronić prawa do reformy wymiaru sprawiedliwości Podkreślił to w czwartek premier Mateusz Morawiecki, który bierze udział w 50. Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Dodał, że rozumieją to przywódcy państw, ... » więcej 2020-01-22, godz. 20:01 Kantar: 38 proc. poparcia dla A. Dudy, 20 proc. dla M. Kidawy-Błońskiej Na początku stycznia największe poparcie uzyskałby Andrzej Duda, którego wskazało 38 proc. respondentów deklarujących udziału w wyborach prezydenckich, na dru ... » więcej
1234567