Poniedziałek, 18 listopada 2019 r.   Imieniny: Romana, Klaudyny, Karoliny / Powołanie Radia PiK SA (1993)
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2019-04-10, 17:50 Redakcja

Władze państwa uczciły pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

Polska dyplomacja stale domaga się do Rosji zwrotu wraku samolotu Tu-154M/fot. Wikipedia
Polska dyplomacja stale domaga się do Rosji zwrotu wraku samolotu Tu-154M/fot. Wikipedia
Uroczystości 9 rocznicy tego tragicznego zdarzenia rozpoczęła msza święta w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. W liturgii wzięły udział m. in. rodziny ofiar, a także marszałkowie Sejmu i Senatu oraz premier Mateusz Morawiecki.
Na pokładzie rządowego tupolewa, który rozbił się w Smoleńsku była 96-osobowa delegacja państwowa, która zmierzała na obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej. Zginęli wszyscy pasażerowie, wśród nich prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, członkowie parlamentu, dowódcy wojskowi i przedstawiciele rodzin katyńskich.

- Dziewięć lat temu Rzeczpospolita utraciła swoich najlepszych synów i córki, którzy lecieli oddać hołd pomordowanym w Katyniu. Jesteśmy Im winni pamięć - o Nich samych, ale także o Ich spuściźnie i etosie. Pustki, która wtedy powstała w nas wszystkich, nie da się opisać słowami" - napisał na Twitterze szef polskiego rządu.

Wieńce i znicze pod pomnikiem

W godzinę katastrofy, czyli o 8.41, przed Pałacem Prezydenckim został odczytany Apel Pamięci wraz z przypomnieniem imion i nazwisk wszystkich ofiar katastrofy rządowego Tu-154M. Następnie uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i zapalili znicze przed pomnikiem Lecha Kaczyńskiego przed budynkiem Garnizonu Warszawa oraz przed Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej, znajdującym się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Prezydent Andrzej Duda oddał hołd Lechowi i Marii Kaczyńskim na Wawelu. Przed 8.00 prezydent w towarzystwie między innymi Marty Kaczyńskiej - córki tragicznie zmarłej pary prezydenckiej - zszedł do wawelskich krypt. Wziął udział w mszy świętej, a po niej modlił się przy sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich. Prezydent mówił, że trzeba pielęgnować pamięć o ludziach, "którzy odeszli w służbie Ojczyzny, którzy odeszli, wykonując swoje obowiązki wobec polskiego państwa".

Jak podkreślił Andrzej Duda, to był obowiązek pamięci, gdyż członkowie delegacji pojechali oddać hołd polskim oficerom pomordowanym w Katyniu w 1940 roku. - Cieszę się, że dzisiaj jesteśmy tutaj razem i możemy uczcić ich pamięć, bo bardzo ich nam brakuje - mówił w Krakowie prezydent.

Polska wciąż domaga się wraku...

Tymczasem wciąż trwa śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej. Ambasador Polski w Moskwie Włodzimierz Marciniak oświadczył, że polska dyplomacja stale domaga się do Rosji zwrotu wraku samolotu Tu-154M. (...) Strona rosyjska do dziś nie chce zwrócić wraku maszyny, zasłaniając się względami procesowymi, czym utrudnia polskim organom ścigania prowadzenie śledztwa w sprawie przyczyn katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 roku.

Polska od dziewięciu lat zabiega o zwrot fragmentów samolotu. Podejmowane są działania bezpośrednie w relacjach Warszawy z Moskwą i pośrednie na forach międzynarodowych. Niedawno rezolucję wzywającą Rosję do zwrotu wraku Tu-154M przyjęło Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. Przebywający w Smoleńsku, w związku z dziewiątą rocznicą katastrofy lotniczej ambasador RP Włodzimierz Marciniak oświadczył, że sprawa zwrotu jest jednym ze stałych punktów polsko - rosyjskich kontaktów dyplomatycznych.

- Ta sprawa jest stale przedmiotem i treścią naszych kontaktów z rosyjskimi władzami, tak jak i działań na forum międzynarodowym i są podejmowane inne inicjatywy - stwierdził polski dyplomata. Ambasador Polski w Moskwie dodał, że również w osobistych kontaktach, jak i w wystąpieniach publicznych podejmuje te temat. Włodzimierz Marciniak nie ujawnił jakie konkretnie działania podejmuje Polska i jak reaguje na nie strona rosyjska. Oceniając ogólny stan stosunków polsko - rosyjskich, dyplomata nazwał je „roboczymi”.

IAR

Kraj - świat

2019-11-17, godz. 14:09 Plac św. Marka zamknięty, 70. proc. historycznego centrum pod wodą. Trzecia powódź w Wenecji 70 proc. powierzchni historycznego centrum Wenecji znalazło się w niedzielę tuż po południu pod wodą, gdy poziom przypływu osiągnął 150 centymetrów. To trzeci ... » więcej 2019-11-16, godz. 10:10 Szlachetna Paczka - wybierz rodzinę i pomóż! Ruszyła internetowa baza potrzebujących W sobotę rano ruszyła internetowa baza rodzin, spośród których każdy zainteresowany może wybrać tę, której zechce przygotować „szlachetną paczkę”. Prezenty tr ... » więcej 2019-11-15, godz. 19:08 Prezydent powołał rząd Mateusza Morawieckiego Członkowie Rady Ministrów na czele z premierem odebrali nominacje i złożyli przysięgę. 'Dla premiera, wicepremierów, ministrów - drzwi Pałacu Prezydenckiego s ... » więcej 2019-11-14, godz. 21:30 Wenecja tonie. Czy pieniądze pomogą perle architektury wypłynąć na powierzchnię? Zgodnie z oczekiwaniami, podczas posiedzenia włoskiego rządu zapadła decyzja o ogłoszeniu stanu wyjątkowego w dotkniętej powodzią Wenecji. Umożliwia to natych ... » więcej 2019-11-14, godz. 13:07 Prezydent Andrzej Duda desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera W czwartek przed południem prezydent Andrzej Duda desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera i powierzył mu misję utworzenia rządu. Jak mówił, ma „absolutn ... » więcej 2019-11-12, godz. 19:59 Tomasz Grodzki marszałkiem Senatu. „To jest zwycięstwo demokracji” Tomasz Grodzki (KO) został wybrany we wtorek marszałkiem Senatu X kadencji izby. Poparło go 51 senatorów. Na Stanisława Karczewskiego (PiS) zagłosowało 48 sen ... » więcej 2019-11-12, godz. 16:03 Elżbieta Witek marszałkiem Sejmu. „To wyróżnienie i zobowiązanie, jestem zaszczycona” Kandydaturę Elżbiety Witek na marszałka Sejmu poparło PiS, SLD oraz PSL; Koalicja Obywatelska wstrzymała się od głosu, przeciwko głosowała Konfederacja. » więcej 2019-11-12, godz. 13:55 Orędzie prezydenta Dudy, ślubowanie posłów. Pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji Prezydent Andrzej Duda otwierając pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji podziękował Polakom za udział w wyborach i rekordową frekwencję. - Dali wyraz swojej ... » więcej 2019-11-11, godz. 20:11 Policja: Podczas Marszu Niepodległości w Warszawie było spokojnie Marsz Niepodległości, który wyruszył po godz. 15 z ronda Dmowskiego, dotarł na błonia Stadionu Narodowego, gdzie do godz. 19 po zakończeniu przemarszu mają tr ... » więcej 2019-11-11, godz. 17:04 Prof. Nowak: „Polski orzeł, żeby swobodnie szybować, potrzebuje gniazda” Żywiołem polskiego orła jest wolność, ale żeby swobodnie szybować trzeba mieć gniazdo, gdzie można wrócić - mówił prof. Andrzej Nowak w poniedziałek, dziękują ... » więcej
1234567