Niedziela, 21 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa / Przeniesiono Bydgoski Węzeł Radiowy do wilii przy ul. Gdańskiej 50 (1945)
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2019-04-10, 17:50 Redakcja

Władze państwa uczciły pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

Polska dyplomacja stale domaga się do Rosji zwrotu wraku samolotu Tu-154M/fot. Wikipedia
Polska dyplomacja stale domaga się do Rosji zwrotu wraku samolotu Tu-154M/fot. Wikipedia
Uroczystości 9 rocznicy tego tragicznego zdarzenia rozpoczęła msza święta w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. W liturgii wzięły udział m. in. rodziny ofiar, a także marszałkowie Sejmu i Senatu oraz premier Mateusz Morawiecki.
Na pokładzie rządowego tupolewa, który rozbił się w Smoleńsku była 96-osobowa delegacja państwowa, która zmierzała na obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej. Zginęli wszyscy pasażerowie, wśród nich prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, członkowie parlamentu, dowódcy wojskowi i przedstawiciele rodzin katyńskich.

- Dziewięć lat temu Rzeczpospolita utraciła swoich najlepszych synów i córki, którzy lecieli oddać hołd pomordowanym w Katyniu. Jesteśmy Im winni pamięć - o Nich samych, ale także o Ich spuściźnie i etosie. Pustki, która wtedy powstała w nas wszystkich, nie da się opisać słowami" - napisał na Twitterze szef polskiego rządu.

Wieńce i znicze pod pomnikiem

W godzinę katastrofy, czyli o 8.41, przed Pałacem Prezydenckim został odczytany Apel Pamięci wraz z przypomnieniem imion i nazwisk wszystkich ofiar katastrofy rządowego Tu-154M. Następnie uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i zapalili znicze przed pomnikiem Lecha Kaczyńskiego przed budynkiem Garnizonu Warszawa oraz przed Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej, znajdującym się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Prezydent Andrzej Duda oddał hołd Lechowi i Marii Kaczyńskim na Wawelu. Przed 8.00 prezydent w towarzystwie między innymi Marty Kaczyńskiej - córki tragicznie zmarłej pary prezydenckiej - zszedł do wawelskich krypt. Wziął udział w mszy świętej, a po niej modlił się przy sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich. Prezydent mówił, że trzeba pielęgnować pamięć o ludziach, "którzy odeszli w służbie Ojczyzny, którzy odeszli, wykonując swoje obowiązki wobec polskiego państwa".

Jak podkreślił Andrzej Duda, to był obowiązek pamięci, gdyż członkowie delegacji pojechali oddać hołd polskim oficerom pomordowanym w Katyniu w 1940 roku. - Cieszę się, że dzisiaj jesteśmy tutaj razem i możemy uczcić ich pamięć, bo bardzo ich nam brakuje - mówił w Krakowie prezydent.

Polska wciąż domaga się wraku...

Tymczasem wciąż trwa śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej. Ambasador Polski w Moskwie Włodzimierz Marciniak oświadczył, że polska dyplomacja stale domaga się do Rosji zwrotu wraku samolotu Tu-154M. (...) Strona rosyjska do dziś nie chce zwrócić wraku maszyny, zasłaniając się względami procesowymi, czym utrudnia polskim organom ścigania prowadzenie śledztwa w sprawie przyczyn katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 roku.

Polska od dziewięciu lat zabiega o zwrot fragmentów samolotu. Podejmowane są działania bezpośrednie w relacjach Warszawy z Moskwą i pośrednie na forach międzynarodowych. Niedawno rezolucję wzywającą Rosję do zwrotu wraku Tu-154M przyjęło Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. Przebywający w Smoleńsku, w związku z dziewiątą rocznicą katastrofy lotniczej ambasador RP Włodzimierz Marciniak oświadczył, że sprawa zwrotu jest jednym ze stałych punktów polsko - rosyjskich kontaktów dyplomatycznych.

- Ta sprawa jest stale przedmiotem i treścią naszych kontaktów z rosyjskimi władzami, tak jak i działań na forum międzynarodowym i są podejmowane inne inicjatywy - stwierdził polski dyplomata. Ambasador Polski w Moskwie dodał, że również w osobistych kontaktach, jak i w wystąpieniach publicznych podejmuje te temat. Włodzimierz Marciniak nie ujawnił jakie konkretnie działania podejmuje Polska i jak reaguje na nie strona rosyjska. Oceniając ogólny stan stosunków polsko - rosyjskich, dyplomata nazwał je „roboczymi”.

IAR

Kraj - świat

2019-04-20, godz. 21:47 abp Jędraszewski: z przesłaniem o Jezusie zmartwychwstałym apostołowie poszli w świat Z przesłaniem o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym poszli apostołowie na cały świat. W ten właśnie sposób zaczęły się widzialne dzieje Kościoła, które ... » więcej 2019-04-20, godz. 10:29 Rzecznik KEP: święcąc pokarmy, naśladujemy Jezusa, który po zmartwychwstaniu zjadł śniadanie z apostołami Święcąc pokarmy, niosąc wielkanocny koszyk i przygotowując wielkanocne śniadanie, naśladujemy Jezusa, który po zmartwychwstaniu zjadł śniadanie z apostołami - ... » więcej 2019-04-20, godz. 08:30 W lasach sucho jak pieprz! Najwyższy stopień zagrożenia pożarem W całej Polsce utrzymuje się trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarami w lasach. Instytut Badawczy Leśnictwa wydał ostrzeżenie, obowiązujące od piątku 19 ... » więcej 2019-04-20, godz. 05:43 Papież na Drodze Krzyżowej w Koloseum: wszystkie krzyże świata Papież Franciszek na zakończenie Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum w Wielki Piątek mówił o 'wszystkich krzyżach świata' i modlił się za osoby spragnione spr ... » więcej 2019-04-19, godz. 18:38 Papież przewodniczył nabożeństwu Męki Pańskiej Papież Franciszek przewodniczył w Wielki Piątek nabożeństwu Męki Pańskiej w bazylice Świętego Piotra. Przed jego rozpoczęciem papież leżał dłuższą chwilę pogr ... » więcej 2019-04-19, godz. 15:55 Szczyt świątecznych kolejowych przewozów Świąteczny szczyt przewozów na kolei już się rozpoczął. PKP Intercity planują zwiększyć liczbę wagonów w pociągach na najpopularniejszych trasach, czyli do Tr ... » więcej 2019-04-18, godz. 22:13 Premier Morawiecki: zapraszamy w piątek 26 kwietnia o godz. 12 na Stadion Narodowy na "okrągły stół" oświatowy Zapraszamy z wicepremier Beatą Szydło na okrągły stół ws. oświaty w piątek, 26 kwietnia, na godz. 12 na Stadion PGE Narodowy - powiedział w czwartek w Krakowi ... » więcej 2019-04-18, godz. 18:24 Szydło: podtrzymuję wolę rozmowy, debaty i dialogu Podtrzymuję wolę rozmowy, debaty i dialogu - oświadczyła w czwartek w Krakowie wicepremier Beata Szydło. Zwróciła się jednocześnie z apelem do związkowców z Z ... » więcej 2019-04-18, godz. 15:58 ZNP i FZZ odrzuciły rządową propozycję podwyżki płac dla nauczycieli ZNP i FZZ odrzuciły przedstawioną przez rząd propozycję podwyżki płac od przyszłego roku dla nauczycieli dyplomowanych średnio o 250 zł, połączoną z podniesie ... » więcej 2019-04-18, godz. 15:21 Prokuratura wniosła o kary 25 lat więzienia dla oskarżonych ws. afery Amber Gold O kary po 25 lat więzienia wniosła prokuratura w czwartek przed Sądem Okręgowym w Gdańsku w mowie końcowej procesu ws. afery finansowej Amber Gold dla założyc ... » więcej
1234567