Poniedziałek, 22 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Kai, Leonii, Sotera
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2018-12-10, 12:46 Polska Agencja Prasowa

Prezydent Andrzej Duda powołał siedmiu nowych członków RDS

Uroczystość odbyła się w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim. Fot. PAP/Marcin Obara
Uroczystość odbyła się w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim. Fot. PAP/Marcin Obara
Prezydent Andrzej Duda powołał siedmiu nowych członków Rady Dialogu Społecznego. Uroczystość odbyła się w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim. "Cieszę się, że zmiany ustawy dot. Rady Dialogu Społecznego zaczynają działać" - mówił prezydent podczas uroczystości.
W listopadzie nową przewodniczącą RDS została szefowa Forum Związków Zawodowych Dorota Gardias, zastępując na tym stanowisku minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbietę Rafalską.

"Bardzo serdecznie dziękuję minister Elżbiecie Rafalskiej, która przez rok była przewodniczącą rady z ramienia rządu. To był rok trudnych prac, analizowania mnóstwa aktów normatywnych. Praca rady była z całą pewnością pracą bardzo aktywną. Tego samego życzę nowej przewodniczącej" - powiedział prezydent podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Podkreślił, że praca Rady Dialogu Społecznego jest "niezwykle ważna". "Przez niespełna rok rada analizowała prawie 500 różnego rodzaju dokumentów legislacyjnych" - wskazywał prezydent Duda. Wyraził zadowolenie, że zmiany ustawy dotyczącej Rady Dialogu Społecznego, "które zostały dokonane w ciągu ostatnich dwóch lat, zaczynają działać". Zaznaczył, że zmiany te były "efektem dwóch lat obserwacji i dobrej współpracy członków Rady i jej patrona - prezydenta RP".

"Cieszę się, że ten projekt wspólnie udało nam się wypracować. Dzisiejsze poszerzenie spektrum podmiotów reprezentowanych w RDS jest m.in. właśnie efektem tej zmiany" - dodał prezydent.

Zwrócił uwagę, że praca Rady Dialogu Społecznego jest też pracą "bardzo trudną", a jej członkowie "nie muszą się ze sobą zgadzać. "Cała rzecz polega na tym, aby dialog się toczył i żeby starać się nawet w spornych sprawach wypracować takie rozwiązania, które są dla wszystkich do zaakceptowania" – podkreślił.

Podczas uroczystości prezydent Duda wręczył powołania nowym członkom RDS. W jej skład powołani zostali: główny inspektor pracy Wiesław Łyszczek, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak, Marcin Nowacki (ZPP), Mariusz Pawlak (ZPP), Jakub Bińkowski (ZPP), Arkadiusz Pączka (Pracodawcy RP) i Mirosław Grzybek (OPZZ).

Powołana przez ustawę z 27 sierpnia 2015 r. Rada Dialogu Społecznego jako forum trójstronnej współpracy zastąpiła Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych. W skład RDS ze strony społecznej wchodzą przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pracodawców, stronę rządową reprezentują wskazani członkowie Rady Ministrów, przedstawiciele ministra pracy i ministra finansów. Funkcję przewodniczącego pełnią rotacyjnie przez rok przedstawiciele każdej ze stron – związkowców, pracodawców i rządu.

W lipcu prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. RDS uzyskała prawo do opiniowania projektów strategii, programów i innych dokumentów rządowych dotyczących planowanych działań Rady Ministrów. Dzięki temu strony reprezentowane w radzie mają zyskać wpływ na tworzenie innych niż ustawy dokumentów rządowych, dotyczących warunków rozwoju społeczno-gospodarczego, zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki i spójności społecznej, zasady partycypacji i solidarności społecznej oraz poprawy jakości formułowania i wdrażania polityk i strategii społeczno-gospodarczych.

Zgodnie z nowymi przepisami strony reprezentujące pracowników i pracodawców mogą się zwracać do ministra finansów o interpretację ogólną w razie niejednolitego stosowania przepisów podatkowych.

Dzięki nowelizacji rada uzyskała także prawo do występowania do Sejmu i Senatu o umożliwienie przedstawienia parlamentowi informacji o sprawach istotnych dla zadań realizowanych przez RDS. Zmiany dotyczą również kompetencji do informowania Sejmu i Senatu o działalności Rady. Obok sprawozdania z działalności w roku poprzednim będzie przedstawiana także informacja o działalności w okresie kadencji przewodniczącego. (PAP)

Kraj - świat

2019-04-20, godz. 21:47 abp Jędraszewski: z przesłaniem o Jezusie zmartwychwstałym apostołowie poszli w świat Z przesłaniem o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym poszli apostołowie na cały świat. W ten właśnie sposób zaczęły się widzialne dzieje Kościoła, które ... » więcej 2019-04-20, godz. 10:29 Rzecznik KEP: święcąc pokarmy, naśladujemy Jezusa, który po zmartwychwstaniu zjadł śniadanie z apostołami Święcąc pokarmy, niosąc wielkanocny koszyk i przygotowując wielkanocne śniadanie, naśladujemy Jezusa, który po zmartwychwstaniu zjadł śniadanie z apostołami - ... » więcej 2019-04-20, godz. 08:30 W lasach sucho jak pieprz! Najwyższy stopień zagrożenia pożarem W całej Polsce utrzymuje się trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarami w lasach. Instytut Badawczy Leśnictwa wydał ostrzeżenie, obowiązujące od piątku 19 ... » więcej 2019-04-20, godz. 05:43 Papież na Drodze Krzyżowej w Koloseum: wszystkie krzyże świata Papież Franciszek na zakończenie Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum w Wielki Piątek mówił o 'wszystkich krzyżach świata' i modlił się za osoby spragnione spr ... » więcej 2019-04-19, godz. 18:38 Papież przewodniczył nabożeństwu Męki Pańskiej Papież Franciszek przewodniczył w Wielki Piątek nabożeństwu Męki Pańskiej w bazylice Świętego Piotra. Przed jego rozpoczęciem papież leżał dłuższą chwilę pogr ... » więcej 2019-04-19, godz. 15:55 Szczyt świątecznych kolejowych przewozów Świąteczny szczyt przewozów na kolei już się rozpoczął. PKP Intercity planują zwiększyć liczbę wagonów w pociągach na najpopularniejszych trasach, czyli do Tr ... » więcej 2019-04-18, godz. 22:13 Premier Morawiecki: zapraszamy w piątek 26 kwietnia o godz. 12 na Stadion Narodowy na "okrągły stół" oświatowy Zapraszamy z wicepremier Beatą Szydło na okrągły stół ws. oświaty w piątek, 26 kwietnia, na godz. 12 na Stadion PGE Narodowy - powiedział w czwartek w Krakowi ... » więcej 2019-04-18, godz. 18:24 Szydło: podtrzymuję wolę rozmowy, debaty i dialogu Podtrzymuję wolę rozmowy, debaty i dialogu - oświadczyła w czwartek w Krakowie wicepremier Beata Szydło. Zwróciła się jednocześnie z apelem do związkowców z Z ... » więcej 2019-04-18, godz. 15:58 ZNP i FZZ odrzuciły rządową propozycję podwyżki płac dla nauczycieli ZNP i FZZ odrzuciły przedstawioną przez rząd propozycję podwyżki płac od przyszłego roku dla nauczycieli dyplomowanych średnio o 250 zł, połączoną z podniesie ... » więcej 2019-04-18, godz. 15:21 Prokuratura wniosła o kary 25 lat więzienia dla oskarżonych ws. afery Amber Gold O kary po 25 lat więzienia wniosła prokuratura w czwartek przed Sądem Okręgowym w Gdańsku w mowie końcowej procesu ws. afery finansowej Amber Gold dla założyc ... » więcej
1234567