Piątek, 20 września 2019 r.   Imieniny: Filipiny, Eustachego, Euzebii
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2018-12-10, 12:46 Polska Agencja Prasowa

Prezydent Andrzej Duda powołał siedmiu nowych członków RDS

Uroczystość odbyła się w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim. Fot. PAP/Marcin Obara
Uroczystość odbyła się w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim. Fot. PAP/Marcin Obara
Prezydent Andrzej Duda powołał siedmiu nowych członków Rady Dialogu Społecznego. Uroczystość odbyła się w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim. "Cieszę się, że zmiany ustawy dot. Rady Dialogu Społecznego zaczynają działać" - mówił prezydent podczas uroczystości.
W listopadzie nową przewodniczącą RDS została szefowa Forum Związków Zawodowych Dorota Gardias, zastępując na tym stanowisku minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbietę Rafalską.

"Bardzo serdecznie dziękuję minister Elżbiecie Rafalskiej, która przez rok była przewodniczącą rady z ramienia rządu. To był rok trudnych prac, analizowania mnóstwa aktów normatywnych. Praca rady była z całą pewnością pracą bardzo aktywną. Tego samego życzę nowej przewodniczącej" - powiedział prezydent podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Podkreślił, że praca Rady Dialogu Społecznego jest "niezwykle ważna". "Przez niespełna rok rada analizowała prawie 500 różnego rodzaju dokumentów legislacyjnych" - wskazywał prezydent Duda. Wyraził zadowolenie, że zmiany ustawy dotyczącej Rady Dialogu Społecznego, "które zostały dokonane w ciągu ostatnich dwóch lat, zaczynają działać". Zaznaczył, że zmiany te były "efektem dwóch lat obserwacji i dobrej współpracy członków Rady i jej patrona - prezydenta RP".

"Cieszę się, że ten projekt wspólnie udało nam się wypracować. Dzisiejsze poszerzenie spektrum podmiotów reprezentowanych w RDS jest m.in. właśnie efektem tej zmiany" - dodał prezydent.

Zwrócił uwagę, że praca Rady Dialogu Społecznego jest też pracą "bardzo trudną", a jej członkowie "nie muszą się ze sobą zgadzać. "Cała rzecz polega na tym, aby dialog się toczył i żeby starać się nawet w spornych sprawach wypracować takie rozwiązania, które są dla wszystkich do zaakceptowania" – podkreślił.

Podczas uroczystości prezydent Duda wręczył powołania nowym członkom RDS. W jej skład powołani zostali: główny inspektor pracy Wiesław Łyszczek, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak, Marcin Nowacki (ZPP), Mariusz Pawlak (ZPP), Jakub Bińkowski (ZPP), Arkadiusz Pączka (Pracodawcy RP) i Mirosław Grzybek (OPZZ).

Powołana przez ustawę z 27 sierpnia 2015 r. Rada Dialogu Społecznego jako forum trójstronnej współpracy zastąpiła Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych. W skład RDS ze strony społecznej wchodzą przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pracodawców, stronę rządową reprezentują wskazani członkowie Rady Ministrów, przedstawiciele ministra pracy i ministra finansów. Funkcję przewodniczącego pełnią rotacyjnie przez rok przedstawiciele każdej ze stron – związkowców, pracodawców i rządu.

W lipcu prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. RDS uzyskała prawo do opiniowania projektów strategii, programów i innych dokumentów rządowych dotyczących planowanych działań Rady Ministrów. Dzięki temu strony reprezentowane w radzie mają zyskać wpływ na tworzenie innych niż ustawy dokumentów rządowych, dotyczących warunków rozwoju społeczno-gospodarczego, zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki i spójności społecznej, zasady partycypacji i solidarności społecznej oraz poprawy jakości formułowania i wdrażania polityk i strategii społeczno-gospodarczych.

Zgodnie z nowymi przepisami strony reprezentujące pracowników i pracodawców mogą się zwracać do ministra finansów o interpretację ogólną w razie niejednolitego stosowania przepisów podatkowych.

Dzięki nowelizacji rada uzyskała także prawo do występowania do Sejmu i Senatu o umożliwienie przedstawienia parlamentowi informacji o sprawach istotnych dla zadań realizowanych przez RDS. Zmiany dotyczą również kompetencji do informowania Sejmu i Senatu o działalności Rady. Obok sprawozdania z działalności w roku poprzednim będzie przedstawiana także informacja o działalności w okresie kadencji przewodniczącego. (PAP)

Kraj - świat

2019-09-19, godz. 08:17 NIK o hospicjach: za mało miejsc, za długo się czeka, zbyt wąska specjalizacja opieki... Nie wszyscy potrzebujący, mają dostęp do odpowiedniej opieki paliatywnej i hospicyjnej - wynika z najnowszego raportu NIK. Powodem jest, m.in. wąska lista cho ... » więcej 2019-09-18, godz. 08:37 Telefoniczna Informacja Pacjenta – czynna całą dobę, siedem dni w tygodniu Pod numerem 800-190-590 przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta (TIP) udzielają informacji m.in. o najkr ... » więcej 2019-09-16, godz. 21:02 Nagrody Mediów Publicznych wręczone. Za słowo, muzykę, obraz... W Teatrze Polskim w Warszawie zakończyła się gala Nagród Mediów Publicznych. Przyznano je w trzech kategoriach: 'słowo', 'muzyka' i 'obraz'. Wręczono też dwie ... » więcej 2019-09-13, godz. 15:30 Ministerstwo podało listę leków, których może zabraknąć w aptekach. Jest ich 350 Najnowsze, opublikowane w piątek (13.09.) obwieszczenia ministra zdrowia dotyczy m.in insulin, zawiesiny do nebulizacji, leków przeciwzakrzepowych i preparató ... » więcej 2019-09-13, godz. 10:00 Lewica rozpoczęła przedwyborczy objazd „lewicobusem” po Polsce Wyruszymy w trasę, 41 miast - 41 okręgów wyborczych, będziemy w każdym zakątku Polski, odwiedzimy każdą część naszego kraju - mówił szef sztabu wyborczego lew ... » więcej 2019-09-11, godz. 08:35 Osiemnaście lat temu terroryści zaatakowali Nowy Jork. Zginęło kilka tysięcy osób... Cztery porwane samoloty, 19 gotowych na śmierć terrorystów, dwa zrównane z ziemią wieżowce WTC - symbole Nowego Jorku i potęgi gospodarczej USA - tyle było tr ... » więcej 2019-09-10, godz. 21:12 Nowe i stare twarze w Brukseli; von der Leyen przedstawiła skład Komisji Europejskiej Przyszła szefowa KE Ursula von der Leyen przedstawiła kandydatów na komisarzy z przypisanymi do nich zadaniami, wskazując na klimat, gospodarkę i digitalizacj ... » więcej 2019-09-10, godz. 08:41 PKW: w wyborach do Sejmu w całym kraju karta jednostronicowa Uchwałę w tej sprawie podjęła w poniedziałek PKW - poinformowała PAP szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak. » więcej 2019-09-09, godz. 18:03 Lewica przedstawiła tzw. kalendarz przywrócenia praworządności Naprawa sytuacji w TK, wniosek o postawienie przed TS: premiera Mateusza Morawieckiego, szefa MS Zbigniewa Ziobro, b. premier Beaty Szydło i europosłanki Beat ... » więcej 2019-09-09, godz. 13:17 "Polska pod Krzyżem" we Włocławku i całej Polsce. W łączności duchowej z Jerozolimą Wydarzenie 'Polska pod Krzyżem' będzie odbywało się w łączności duchowej z Kalwarią i Bazyliką Grobu Pańskiego w Jerozolimie, gdzie 14 września o godz. 15 zos ... » więcej
1234567