Sobota, 29 lutego 2020 r.   Imieniny: Lecha, Lutosław
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2018-12-10, 12:46 Polska Agencja Prasowa

Prezydent Andrzej Duda powołał siedmiu nowych członków RDS

Uroczystość odbyła się w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim. Fot. PAP/Marcin Obara
Uroczystość odbyła się w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim. Fot. PAP/Marcin Obara
Prezydent Andrzej Duda powołał siedmiu nowych członków Rady Dialogu Społecznego. Uroczystość odbyła się w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim. "Cieszę się, że zmiany ustawy dot. Rady Dialogu Społecznego zaczynają działać" - mówił prezydent podczas uroczystości.
W listopadzie nową przewodniczącą RDS została szefowa Forum Związków Zawodowych Dorota Gardias, zastępując na tym stanowisku minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbietę Rafalską.

"Bardzo serdecznie dziękuję minister Elżbiecie Rafalskiej, która przez rok była przewodniczącą rady z ramienia rządu. To był rok trudnych prac, analizowania mnóstwa aktów normatywnych. Praca rady była z całą pewnością pracą bardzo aktywną. Tego samego życzę nowej przewodniczącej" - powiedział prezydent podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Podkreślił, że praca Rady Dialogu Społecznego jest "niezwykle ważna". "Przez niespełna rok rada analizowała prawie 500 różnego rodzaju dokumentów legislacyjnych" - wskazywał prezydent Duda. Wyraził zadowolenie, że zmiany ustawy dotyczącej Rady Dialogu Społecznego, "które zostały dokonane w ciągu ostatnich dwóch lat, zaczynają działać". Zaznaczył, że zmiany te były "efektem dwóch lat obserwacji i dobrej współpracy członków Rady i jej patrona - prezydenta RP".

"Cieszę się, że ten projekt wspólnie udało nam się wypracować. Dzisiejsze poszerzenie spektrum podmiotów reprezentowanych w RDS jest m.in. właśnie efektem tej zmiany" - dodał prezydent.

Zwrócił uwagę, że praca Rady Dialogu Społecznego jest też pracą "bardzo trudną", a jej członkowie "nie muszą się ze sobą zgadzać. "Cała rzecz polega na tym, aby dialog się toczył i żeby starać się nawet w spornych sprawach wypracować takie rozwiązania, które są dla wszystkich do zaakceptowania" – podkreślił.

Podczas uroczystości prezydent Duda wręczył powołania nowym członkom RDS. W jej skład powołani zostali: główny inspektor pracy Wiesław Łyszczek, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak, Marcin Nowacki (ZPP), Mariusz Pawlak (ZPP), Jakub Bińkowski (ZPP), Arkadiusz Pączka (Pracodawcy RP) i Mirosław Grzybek (OPZZ).

Powołana przez ustawę z 27 sierpnia 2015 r. Rada Dialogu Społecznego jako forum trójstronnej współpracy zastąpiła Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych. W skład RDS ze strony społecznej wchodzą przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pracodawców, stronę rządową reprezentują wskazani członkowie Rady Ministrów, przedstawiciele ministra pracy i ministra finansów. Funkcję przewodniczącego pełnią rotacyjnie przez rok przedstawiciele każdej ze stron – związkowców, pracodawców i rządu.

W lipcu prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. RDS uzyskała prawo do opiniowania projektów strategii, programów i innych dokumentów rządowych dotyczących planowanych działań Rady Ministrów. Dzięki temu strony reprezentowane w radzie mają zyskać wpływ na tworzenie innych niż ustawy dokumentów rządowych, dotyczących warunków rozwoju społeczno-gospodarczego, zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki i spójności społecznej, zasady partycypacji i solidarności społecznej oraz poprawy jakości formułowania i wdrażania polityk i strategii społeczno-gospodarczych.

Zgodnie z nowymi przepisami strony reprezentujące pracowników i pracodawców mogą się zwracać do ministra finansów o interpretację ogólną w razie niejednolitego stosowania przepisów podatkowych.

Dzięki nowelizacji rada uzyskała także prawo do występowania do Sejmu i Senatu o umożliwienie przedstawienia parlamentowi informacji o sprawach istotnych dla zadań realizowanych przez RDS. Zmiany dotyczą również kompetencji do informowania Sejmu i Senatu o działalności Rady. Obok sprawozdania z działalności w roku poprzednim będzie przedstawiana także informacja o działalności w okresie kadencji przewodniczącego. (PAP)

Kraj - świat

2020-02-29, godz. 14:14 Premier i ministrowie podsumowali 100 dni rządu, w tym realizację „piątki na 100 dni” Premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrami podsumowali minione 100 dni rządu, w tym realizację pięciu zobowiązań wyborczych m.in. małego ZUS-u, 13. i 14. em ... » więcej 2020-02-28, godz. 19:30 Ołtarz Pietas Domini, XV - wieczny skarb stracony w czasie wojny, wrócił do Polski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wielką radością informuje o powrocie do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku jednej z najcenniejszych strat wojennych ... » więcej 2020-02-27, godz. 19:44 Ustawa o chorobach zakaźnych rozszerzona o koronawirusa. Minister zdrowia wydał rozporządzenie Minister zdrowia wydał rozporządzenie umożliwiające stosowanie ustawy o chorobach zakaźnych w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2 - poinformował wiceminister zd ... » więcej 2020-02-27, godz. 18:07 NFZ o infolinii: ponad 1700 połączeń dotyczących koronawirusa Konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta, infolinii NFZ, od środy do południa w czwartek odebrali 1700 połączeń - poinformowała dyrektor biura komunikacj ... » więcej 2020-02-27, godz. 15:31 Minister zdrowia o przygotowaniach Polski na obecność koronawirusa [wideo] Koronawirus w Polsce to kwestia czasu, na razie nie ma potwierdzonego przypadku w naszym kraju - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jeśli koronaw ... » więcej 2020-02-27, godz. 14:00 Paweł Królikowski nie żyje. Aktor zmarł po długiej chorobie Artysta znany z produkcji TVP trafił do szpitala przed Bożym Narodzeniem na oddział neurochirurgiczny. W kwietniu skończyłby 59 lat. Widzowie pokochali go za ... » więcej 2020-02-27, godz. 13:03 Koronawirus: trwa badanie próbek pacjentki z łódzkiego szpitala Na oddział chorób zakaźnych szpitala w Łodzi trafiła pacjentka, u której w jednym z testów wykryto koronawirusa - podało Polskie Radio Łódź. Byłby to pierwszy ... » więcej 2020-02-26, godz. 20:01 Już 400 zarażonych koronawirusem we Włoszech Do 400 wzrosła liczba osób zarażonych koronawirusem we Włoszech - ogłosił w środę wieczorem rządowy komisarz do spraw kryzysu sanitarnego Angelo Borrelli. Dot ... » więcej 2020-02-25, godz. 11:11 W Koszalinie druga osoba z podejrzeniem zakażenia koronawirusem w szpitalu - Do Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie w poniedziałek przyjęliśmy drugą osobę z podejrzeniem infekcji wywołanej koronawirusem - poinformował we wtorek rzecz ... » więcej 2020-02-24, godz. 11:32 Ardanowski: od października nie ma w polskich gospodarstwach żadnego przypadku ASF Minister Ardanowski pytany o to, czy zagrożenie chorobą ASF w Polsce jest tak duże, że do walki z nią trzeba było zatrudnić wojsko, policję i straż graniczną, ... » więcej
1234567