Piątek, 19 lipca 2019 r.   Imieniny: Wincentego, Wodzisława, Marcina
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2018-09-07, 12:01 Polska Agencja Prasowa

Minister Kwieciński: Kujawsko-Pomorskie wśród maruderów wykorzystania unijnych środków

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podczas konferencji prasowej w Warszawie. Fot. PAP/Marcin Obara
Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podczas konferencji prasowej w Warszawie. Fot. PAP/Marcin Obara
Liderami pod względem kontraktowania podpisanych umów na środki UE są województwa: pomorskie, opolskie i wielkopolskie, które przekraczają średnią - mówił Jerzy Kwieciński, szef Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Dodał, że 9 regionów może stracić znaczące środki w najbliższym czasie.
Liderami pod względem kontraktowania podpisanych umów na środki UE są województwa: pomorskie, opolskie i wielkopolskie, które przekraczają średnią - mówił Jerzy Kwieciński, szef Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Dodał, że 9 regionów może stracić znaczące środki w najbliższym czasie.

Jak mówił Kwieciński, wśród regionów są liderzy i maruderzy. Liderami pod względem kontraktowania podpisanych umów na środki UE są województwa: pomorskie, opolskie i wielkopolskie, które przekraczają średnią, ale szereg województw jest znacznie poniżej niej.

Kwieciński podkreślił, że różnice są znacznie bardziej drastyczne, jeśli popatrzeć nie na podpisywanie umów, ale na wydatkowanie pieniędzy. "Dla nas ważniejsze jest patrzenie, jak postępuje realizacja" - zaznaczył. Z przedstawionych danych wynika, że tutaj liderem jest województwo ppolskie, ale maruderzy - pujawsko-pomorskie, podlaskie oraz warmińsko-mazurskie mają środki unijne wydane i rozliczone na dwukrotnie niższym poziomie niż opolskie.

Kwieciński zaznaczył, że dziewięć regionów może znaczące środki w najbliższym czasie stracić. Wynika to z zasady "n+3", czyli jak ktoś nie wyda pieniędzy w ciągu trzech lat, to je traci. "To działa jak gilotyna" - pokreślił. Na koniec sierpnia zagrożone w ten sposób było 407 mln euro. Zagrożone było też 886 mln euro z tzw. rezerwy wykonania - są to pieniądze, które mogą być przesunięte na inne cele.

"Nie mówimy tego po to, żeby piętnować tych, którzy nie wydają, ale żeby postawić budzik przy uchu niektórych śpiących marszałków. Jest jeszcze szansa, żeby fundusze europejskie nie przepadły" - mówił Kwieciński. "Chcemy pokazać, że często negatywne efekty wynikają z niesprawności systemu, niskiej sprawności administracyjnej w tych regionach" - dodał.

Jak wskazał minister, najważniejsze przyczyny opóźnień to nieprzygotowanie inwestycji, zazwyczaj dużych, opóźnione konkursy - co jest "problemem powszechnym", zbyt wolna ocena projektów, niejasne kryteria wyboru inwestycji, brak wsparcia dla wnioskodawców.(PAP)

Kraj - świat

2019-07-17, godz. 21:56 Prezes Narodowego Fundusz Zdrowia Andrzej Jacyna złożył rezygnację ze stanowiska - Dzisiaj prezes NFZ Andrzej Jacyna złożył rezygnację - poinformował w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski. O powody należy zapytać bezpośrednio prezesa - ... » więcej 2019-07-17, godz. 20:17 Siwy: KPRM nie pomagała służbom, choć były sygnały o przestępczości ekonomicznej Sygnaliści byli szykanowani za informacje o nieprawidłowościach - zeznał w środę przed komisją śledczą ds. VAT przewodniczący ZZ Celnicy Pl Sławomir Siwy. » więcej 2019-07-17, godz. 18:45 Premier Finlandii zapowiada mechanizm powiązania funduszy UE z praworządnością Chcemy ustanowić zrównoważony i efektywny mechanizm, który powiąże fundusze unijne z przestrzeganiem praworządności - powiedział w środę w PE w Strasburgu pre ... » więcej 2019-07-16, godz. 20:22 Niemka na czele Komisji Europejskiej. Dzięki głosom PiS Ursula von der Leyen została wybrana na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej dzięki głosom Prawa i Sprawiedliwości - powiedział w Parlamencie Europejskim ... » więcej 2019-07-16, godz. 11:34 Wszystkie kąpieliska nad Zatoką Gdańską i otwartym morzem wolne od sinic Wiejący nad Pomorzem wiatr i ruch wody w Bałtyku przemieściły we wtorek zakwity sinic ze strefy przybrzeżnej. Pozwoliło to na otwarcie we wtorek rano pięciu, ... » więcej 2019-07-15, godz. 10:52 Ruszyła infolinia NFZ ws. dostępności leków Pod numerem 800-190-590 można uzyskać informację na temat dostępności leków w aptekach. Infolinia ta działa od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00. » więcej 2019-07-14, godz. 14:14 Afgańczycy przyjechali do Polski schowani pod...stertami arbuzów Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa, zatrzymali w zeszłym tygodniu cudzoziemców, w dość nietypowy sposób zakamuflowanych w czasie ucieczki z ... » więcej 2019-07-13, godz. 22:15 Trzeci dzień poszukiwań 5-letniego Dawida. Bez rezultatu W sobotę wieczorem policja przerwała zakrojone na szeroką skalę poszukiwania 5-letniego Dawida, który zaginął w środę w okolicach Warszawy. Nocne działania ma ... » więcej 2019-07-13, godz. 15:57 Schetyna: nie „jedynki” na listach są najważniejsze ale podstawa programowa Nie „jedynki” na listach wyborczych są najważniejsze ale podstawa programowa; PiS nie ma programu, my przedstawiliśmy rzetelny i rzeczowy program - mówił szef ... » więcej 2019-07-12, godz. 15:45 Schetyna: KE to była wielka inwestycja; chcę to kontynuować - wierzę, że także z PSL Koalicja Europejska to była wielka, wspólna inwestycja i chciałbym, żebyśmy to kontynuowali, wierzę, że także z PSL, ale to będzie ich wybór i ich decyzja - p ... » więcej
1234567