Piątek, 26 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marii
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2018-08-21, 08:47 Polska Agencja Prasowa/Sylwia Wysocka

W Dublinie rozpoczyna się Światowe Spotkanie Rodzin, na które przybędzie papież

W Dublinie rozpoczyna się we wtorek IX Światowe Spotkanie Rodzin, na które w sobotę przybędzie papież Franciszek. Hasło zlotu to “Ewangelia rodziny: radość dla świata”. Pierwsze spotkanie odbyło się z inicjatywy św. Jana Pawła II w 1994 roku.
Zlot katolickich rodzin z wielu krajów z udziałem dziesiątek tysięcy osób zainauguruje wtorkowa wieczorna modlitwa we wszystkich diecezjach w Irlandii.

Z Polski udaje się tam około tysiąca osób. Obecni będą przedstawiciele polskiej fundacji “Tak dla rodziny”. W uroczystościach pod przewodnictwem papieża uczestniczyć też będą liczni Polacy mieszkający w Irlandii.

W pierwszych dniach zlotu, czyli do piątku trwać będzie Światowy Kongres Rodzin, którego uczestnicy dyskutować będą o współczesnych problemach i wyzwaniach. Wśród tematów dyskusji są: wpływ nowych technologii na życie rodzinne, konflikty, rola kobiet, edukacja. W czasie kongresu w siedzibie Royal Dublin Society odbędą się debaty, koncerty i wystawy oraz liczne imprezy i warsztaty dla najmłodszych.

Ceremonie z udziałem papieża rozpoczną się w sobotę po południu. Franciszek, który po przylocie tego dnia do stolicy Irlandii spotka się z przedstawicielami władz kraju i odwiedzi kościelny ośrodek pomocy dla bezdomnych i ubogich rodzin, uda się po południu na teren dublińskiego stadionu Croke Park, jednego z największych w Europie. Mieści on na trybunach ponad 80 tysięcy osób. Papież weźmie tam udział w Święcie Rodzin. Na program spotkania złożą się chwile modlitwy, muzyka, tańce, świadectwa. Wystąpi włoski śpiewak Andrea Bocelli.

W niedzielę rano Franciszek uda się do miejscowości Knock w zachodniej części kraju, gdzie odwiedzi sanktuarium maryjne. Spotka się tam z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański.

Po południu w Dublinie odbędzie się kulminacyjna ceremonia Światowego Spotkania Rodzin: papieska msza w Phoenix Park. Po mszy papież spotka się z biskupami Irlandii w siedzibie dublińskiego klasztoru sióstr dominikanek, a wieczorem odleci do Rzymu.

Jan Paweł II zwołał pierwsze Światowe Spotkanie Rodzin w 1994 roku, który był obchodzony jako Rok Rodziny. Spotkanie w Rzymie miało hasło "Rodzina sercem cywilizacji miłości" i wzięło w nim udział około 200 tysięcy osób.

Tłumacząc powody tej inicjatywy, przywołał lata swej posługi kapłańskiej i biskupiej w Polsce i swą troskę o rodziny.

"Właśnie te doświadczenia nauczyły mnie, że w tej dziedzinie niezbędna jest pogłębiona formacja intelektualna i teologiczna jako właściwa podstawa dla wskazań etycznych dotyczących wartości ciała ludzkiego, sensu małżeństwa i rodziny, kwestii odpowiedzialnego ojcostwa i macierzyństwa" - dodał.

Jan Paweł II wyraził przekonanie, że "bez instytucji rodziny społeczeństwo nie może się rozwijać", ponieważ "rodzi się ono w rodzinie i z niej czerpie swą spójność".

"Wobec procesu degradacji kulturowej i społecznej oraz szerzących się plag, takich jak przemoc, narkomania, zorganizowana przestępczość - któż może bardziej przyczynić się do zapobiegania im i odrodzenia, niż rodzina zjednoczona, zdrowa i zaangażowana społecznie? Takie rodziny kształtują społeczne cnoty solidarności, gościnności, lojalności, szacunku dla drugiego człowieka i jego godności" - oświadczył papież w 1994 roku.

Dodał, że "w Kościele i w społeczeństwie nadeszła teraz epoka rodziny, która jest powołana do odegrania pierwszoplanowej roli w dziele nowej ewangelizacji".

Od tamtego wydarzenia katolickie rodziny gromadzą się co trzy lata na różnych kontynentach na modlitwie i debatach na temat swej roli w Kościele i świecie.

W 1997 roku II spotkanie zorganizowano w Rio de Janeiro w Brazylii pod hasłem „Rodzina: dar i zobowiązanie, nadzieja ludzkości". W końcowej mszy odprawionej przez Jana Pawła II udział wzięły 2 miliony ludzi.

W roku 2000, gdy obchodzony był Wielki Jubileusz, spotkanie odbyło się ponownie w Rzymie, a towarzyszyło mu hasło „Dzieci są wiosną rodziny i społeczeństwa". Na mszę w Watykanie przybyło ćwierć miliona osób.

W 2003 roku rodziny z całego świata spotkały się w Manili na Filipinach i był to pierwszy w historii spotkań zlot bez udziału coraz słabszego już wówczas polskiego papieża. Lekarze odradzili mu tak daleką podróż.

W 2006 roku V Światowemu Spotkaniu Rodzin w Walencji w Hiszpanii przewodniczył po raz pierwszy Benedykt XVI. Na mszę na terenie nowoczesnego ośrodka: Miasto Sztuki i Nauki przybyło około 2 milionów osób.

Papież Ratzinger nie wziął udziału w następnym, VI spotkaniu w mieście Meksyk w 2009 roku z udziałem miliona osób, zwołanym pod hasłem "Rodzina szkołą wartości ludzkich i chrześcijańskich".

W 2012 roku miejscem spotkania rodzin ze świata był Mediolan, a na mszy pod przewodnictwem Benedykta XVI było około 800 tysięcy osób.

Na następny, VIII zlot w Filadelfii w USA pojechał papież Franciszek, a tematem spotkania były słowa: „Miłość jest nasza misją: rodzina pełnią życia". W czasie czuwania papież ze swadą mówił o pięknie rodziny i o tym, że warto w niej żyć. Zauważył żartobliwie, że ktoś może pomyśleć, że mówi tak dlatego, gdyż sam nie jest żonaty.

„Czasem latają talerze, a dzieci przyprawiają o ból głowy. Nie wspomnę nawet o teściowych” – żartował.

„Tylko miłość przezwycięży te trudności. Nienawiść, podziały nie pokonają żadnych. Miłość jest radością, miłość popycha do przodu, jest fabryką nadziei" – powiedział Franciszek. Dziękował rodzinom za to, że są "świadkami prawdy, dobroci i piękna", i apelował do wszystkich o budowę społeczeństwa opartego na tych wartościach. Przed papieżem wystąpiła wtedy w Filadelfii królowa muzyki soul Aretha Franklin. Artystka zmarła 16 sierpnia.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Kraj - świat

2019-04-25, godz. 13:20 Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza strajk, ale go nie kończy Od soboty (27 kwietnia) Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza ogólnopolski strajk. - Zawiesza, ale go nie kończy - poinformował w czwartek przewodniczący ... » więcej 2019-04-24, godz. 13:43 Ulicami Warszawy przeszła Ogólnopolska Manifestacja dla Szkoły Ulicami stolicy w środę przed południem przeszła Ogólnopolska Manifestacja dla Szkoły. Protestujący udali się przed siedzibę Sejmu i Ministerstwo Edukacji Nar ... » więcej 2019-04-24, godz. 09:09 Rząd ma "plan B" w sprawie matur. Premier przedłoży go w środę Radzie Ministrów Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przedłożeniu na środowej Radzie Ministrów specjalnego projektu nowelizacji prawa oświatowego, który pozwoli na to, ... » więcej 2019-04-24, godz. 08:33 Na Sri Lance było dziewięciu zamachowców. Większość zidentyfikowano Policja na Sri Lance poinformowała w środę, że serię ataków na kościoły i hotele w tym kraju przeprowadziło dziewięciu zamachowców, a tożsamość ośmiu z nich j ... » więcej 2019-04-23, godz. 19:03 Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o świadczeniu "Emerytura plus" Emeryci i renciści wraz z majowym świadczeniem otrzymają 1100 zł brutto (888,25 zł netto) - przewiduje ustawa o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emeryt ... » więcej 2019-04-23, godz. 17:08 Komitet Strajkowy apeluje, by klasyfikować uczniów przed maturą. ZNP: okrągły stół bez nas - Kierownictwo Związku Nauczycielstwa Polskiego nie weźmie udziału w obradach okrągłego stołu o oświacie - poinformował we wtorek prezes ZNP Sławomir Broniarz ... » więcej 2019-04-23, godz. 11:28 Manifestacja nauczycieli przed Ministerstwem Edukacji Narodowej Przed budynkiem Ministerstwa Edukacji Narodowej o godz. 11 rozpoczęła się ogólnopolska manifestacja nauczycieli. » więcej 2019-04-22, godz. 12:28 Rząd na Sri Lance: ataki na kościoły i hotele przeprowadziła radykalna grupa islamska Radykalna lokalna islamska organizacja o nazwie National Thowheeth Jama'ath (NTJ) jest odpowiedzialna za niedzielną serię ataków na kościoły i hotele na Sri L ... » więcej 2019-04-20, godz. 21:47 Abp Jędraszewski: z przesłaniem o Jezusie zmartwychwstałym apostołowie poszli w świat Z przesłaniem o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym poszli apostołowie na cały świat. W ten właśnie sposób zaczęły się widzialne dzieje Kościoła, które ... » więcej 2019-04-20, godz. 10:29 Rzecznik KEP: święcąc pokarmy, naśladujemy Jezusa, który po zmartwychwstaniu zjadł śniadanie z apostołami Święcąc pokarmy, niosąc wielkanocny koszyk i przygotowując wielkanocne śniadanie, naśladujemy Jezusa, który po zmartwychwstaniu zjadł śniadanie z apostołami - ... » więcej
1234567