Poniedziałek, 22 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Kai, Leonii, Sotera
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2018-07-01, 14:33 Polskie Radio PiK/Sylwia Wysocka

Papież: niech ludności Syrii oszczędzone zostaną dalsze cierpienia

Papież Franciszek zaapelował w niedzielę o pomoc dla ludności Syrii, zwłaszcza mieszkańców prowincji Dera, gdzie trwa ofensywa wojsk rządowych. Niech ludności tej oszczędzone zostaną dalsze cierpienia - wzywał papież podczas spotkania na modlitwie Anioł Pański.
Zwracając się do tysięcy wiernych papież powiedział: "Nadal ciężka sytuacja panuje w Syrii, szczególnie w prowincji Dera, gdzie działania militarne w ostatnich dniach dotknęły także szkół i szpitali i wywołały falę tysięcy nowych uchodźców".

"Ponawiam wraz z modlitwą mój apel o to, by ludności tak ciężko doświadczonej od lat oszczędzono dalszych cierpień" - dodał.

Papież mówił również o swej zapowiedzianej na sobotę 7 lipca podróży do Bari we włoskiej Apulii, gdzie razem z przywódcami Kościołów i wspólnot chrześcijańskich z Bliskiego Wschodu będzie modlić się o pokój w tej części świata.

To będzie, dodał, "dzień modlitwy i refleksji nad dramatyczną cały czas sytuacją tego regionu, gdzie tylu naszych braci i sióstr w wierze nadal cierpi".

Franciszek zapewnił również o swej modlitwie za naród Nikaragui, gdzie w wyniku tłumienia protestów przeciwko władzom zginęło w ostatnim czasie 20 osób, a ponad 200 zostało rannych.

"Pragnę przyłączyć się do wysiłków podejmowanych przez biskupów kraju i wiele osób dobrej woli w ich mediacji i wspieraniu procesu dialogu narodowego na drodze demokracji"- oświadczył papież. Grupa wiernych na placu Świętego Piotra rozwinęła wtedy duży transparent z napisem "SOS Nikaragua".

Franciszek odnotował także "dobrą wiadomość", jak określił przystąpienie przez rządy Etiopii i Erytrei po 20 latach do rozmów pokojowych. "Niech spotkanie to zapali światło nadziei dla tych dwóch krajów Rogu Afryki i dla całego kontynentu"- dodał.

Papież zapewnił o swej modlitwie za grupę 12 nastolatków z Tajlandii, uwięzionych wraz trenerem od tygodnia w jaskini na północy kraju.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

Kraj - świat

2019-04-20, godz. 21:47 abp Jędraszewski: z przesłaniem o Jezusie zmartwychwstałym apostołowie poszli w świat Z przesłaniem o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym poszli apostołowie na cały świat. W ten właśnie sposób zaczęły się widzialne dzieje Kościoła, które ... » więcej 2019-04-20, godz. 10:29 Rzecznik KEP: święcąc pokarmy, naśladujemy Jezusa, który po zmartwychwstaniu zjadł śniadanie z apostołami Święcąc pokarmy, niosąc wielkanocny koszyk i przygotowując wielkanocne śniadanie, naśladujemy Jezusa, który po zmartwychwstaniu zjadł śniadanie z apostołami - ... » więcej 2019-04-20, godz. 08:30 W lasach sucho jak pieprz! Najwyższy stopień zagrożenia pożarem W całej Polsce utrzymuje się trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarami w lasach. Instytut Badawczy Leśnictwa wydał ostrzeżenie, obowiązujące od piątku 19 ... » więcej 2019-04-20, godz. 05:43 Papież na Drodze Krzyżowej w Koloseum: wszystkie krzyże świata Papież Franciszek na zakończenie Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum w Wielki Piątek mówił o 'wszystkich krzyżach świata' i modlił się za osoby spragnione spr ... » więcej 2019-04-19, godz. 18:38 Papież przewodniczył nabożeństwu Męki Pańskiej Papież Franciszek przewodniczył w Wielki Piątek nabożeństwu Męki Pańskiej w bazylice Świętego Piotra. Przed jego rozpoczęciem papież leżał dłuższą chwilę pogr ... » więcej 2019-04-19, godz. 15:55 Szczyt świątecznych kolejowych przewozów Świąteczny szczyt przewozów na kolei już się rozpoczął. PKP Intercity planują zwiększyć liczbę wagonów w pociągach na najpopularniejszych trasach, czyli do Tr ... » więcej 2019-04-18, godz. 22:13 Premier Morawiecki: zapraszamy w piątek 26 kwietnia o godz. 12 na Stadion Narodowy na "okrągły stół" oświatowy Zapraszamy z wicepremier Beatą Szydło na okrągły stół ws. oświaty w piątek, 26 kwietnia, na godz. 12 na Stadion PGE Narodowy - powiedział w czwartek w Krakowi ... » więcej 2019-04-18, godz. 18:24 Szydło: podtrzymuję wolę rozmowy, debaty i dialogu Podtrzymuję wolę rozmowy, debaty i dialogu - oświadczyła w czwartek w Krakowie wicepremier Beata Szydło. Zwróciła się jednocześnie z apelem do związkowców z Z ... » więcej 2019-04-18, godz. 15:58 ZNP i FZZ odrzuciły rządową propozycję podwyżki płac dla nauczycieli ZNP i FZZ odrzuciły przedstawioną przez rząd propozycję podwyżki płac od przyszłego roku dla nauczycieli dyplomowanych średnio o 250 zł, połączoną z podniesie ... » więcej 2019-04-18, godz. 15:21 Prokuratura wniosła o kary 25 lat więzienia dla oskarżonych ws. afery Amber Gold O kary po 25 lat więzienia wniosła prokuratura w czwartek przed Sądem Okręgowym w Gdańsku w mowie końcowej procesu ws. afery finansowej Amber Gold dla założyc ... » więcej
1234567