Poniedziałek, 18 listopada 2019 r.   Imieniny: Romana, Klaudyny, Karoliny / Powołanie Radia PiK SA (1993)
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2018-07-01, 14:33 Polskie Radio PiK/Sylwia Wysocka

Papież: niech ludności Syrii oszczędzone zostaną dalsze cierpienia

Papież Franciszek zaapelował w niedzielę o pomoc dla ludności Syrii, zwłaszcza mieszkańców prowincji Dera, gdzie trwa ofensywa wojsk rządowych. Niech ludności tej oszczędzone zostaną dalsze cierpienia - wzywał papież podczas spotkania na modlitwie Anioł Pański.
Zwracając się do tysięcy wiernych papież powiedział: "Nadal ciężka sytuacja panuje w Syrii, szczególnie w prowincji Dera, gdzie działania militarne w ostatnich dniach dotknęły także szkół i szpitali i wywołały falę tysięcy nowych uchodźców".

"Ponawiam wraz z modlitwą mój apel o to, by ludności tak ciężko doświadczonej od lat oszczędzono dalszych cierpień" - dodał.

Papież mówił również o swej zapowiedzianej na sobotę 7 lipca podróży do Bari we włoskiej Apulii, gdzie razem z przywódcami Kościołów i wspólnot chrześcijańskich z Bliskiego Wschodu będzie modlić się o pokój w tej części świata.

To będzie, dodał, "dzień modlitwy i refleksji nad dramatyczną cały czas sytuacją tego regionu, gdzie tylu naszych braci i sióstr w wierze nadal cierpi".

Franciszek zapewnił również o swej modlitwie za naród Nikaragui, gdzie w wyniku tłumienia protestów przeciwko władzom zginęło w ostatnim czasie 20 osób, a ponad 200 zostało rannych.

"Pragnę przyłączyć się do wysiłków podejmowanych przez biskupów kraju i wiele osób dobrej woli w ich mediacji i wspieraniu procesu dialogu narodowego na drodze demokracji"- oświadczył papież. Grupa wiernych na placu Świętego Piotra rozwinęła wtedy duży transparent z napisem "SOS Nikaragua".

Franciszek odnotował także "dobrą wiadomość", jak określił przystąpienie przez rządy Etiopii i Erytrei po 20 latach do rozmów pokojowych. "Niech spotkanie to zapali światło nadziei dla tych dwóch krajów Rogu Afryki i dla całego kontynentu"- dodał.

Papież zapewnił o swej modlitwie za grupę 12 nastolatków z Tajlandii, uwięzionych wraz trenerem od tygodnia w jaskini na północy kraju.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

Kraj - świat

2019-11-18, godz. 16:48 Policjant, który śmiertelnie postrzelił 21-latka w Koninie, może przez miesiąc przebywać w szpitalu Obserwacja psychiatryczna policjanta, który w czwartek śmiertelnie postrzelił 21-latka w Koninie, może potrwać miesiąc - poinformował w poniedziałek PAP pełno ... » więcej 2019-11-17, godz. 14:09 Plac św. Marka zamknięty, 70. proc. historycznego centrum pod wodą. Trzecia powódź w Wenecji 70 proc. powierzchni historycznego centrum Wenecji znalazło się w niedzielę tuż po południu pod wodą, gdy poziom przypływu osiągnął 150 centymetrów. To trzeci ... » więcej 2019-11-16, godz. 10:10 Szlachetna Paczka - wybierz rodzinę i pomóż! Ruszyła internetowa baza potrzebujących W sobotę rano ruszyła internetowa baza rodzin, spośród których każdy zainteresowany może wybrać tę, której zechce przygotować „szlachetną paczkę”. Prezenty tr ... » więcej 2019-11-15, godz. 19:08 Prezydent powołał rząd Mateusza Morawieckiego Członkowie Rady Ministrów na czele z premierem odebrali nominacje i złożyli przysięgę. 'Dla premiera, wicepremierów, ministrów - drzwi Pałacu Prezydenckiego s ... » więcej 2019-11-14, godz. 21:30 Wenecja tonie. Czy pieniądze pomogą perle architektury wypłynąć na powierzchnię? Zgodnie z oczekiwaniami, podczas posiedzenia włoskiego rządu zapadła decyzja o ogłoszeniu stanu wyjątkowego w dotkniętej powodzią Wenecji. Umożliwia to natych ... » więcej 2019-11-14, godz. 13:07 Prezydent Andrzej Duda desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera W czwartek przed południem prezydent Andrzej Duda desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera i powierzył mu misję utworzenia rządu. Jak mówił, ma „absolutn ... » więcej 2019-11-12, godz. 19:59 Tomasz Grodzki marszałkiem Senatu. „To jest zwycięstwo demokracji” Tomasz Grodzki (KO) został wybrany we wtorek marszałkiem Senatu X kadencji izby. Poparło go 51 senatorów. Na Stanisława Karczewskiego (PiS) zagłosowało 48 sen ... » więcej 2019-11-12, godz. 16:03 Elżbieta Witek marszałkiem Sejmu. „To wyróżnienie i zobowiązanie, jestem zaszczycona” Kandydaturę Elżbiety Witek na marszałka Sejmu poparło PiS, SLD oraz PSL; Koalicja Obywatelska wstrzymała się od głosu, przeciwko głosowała Konfederacja. » więcej 2019-11-12, godz. 13:55 Orędzie prezydenta Dudy, ślubowanie posłów. Pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji Prezydent Andrzej Duda otwierając pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji podziękował Polakom za udział w wyborach i rekordową frekwencję. - Dali wyraz swojej ... » więcej 2019-11-11, godz. 20:11 Policja: Podczas Marszu Niepodległości w Warszawie było spokojnie Marsz Niepodległości, który wyruszył po godz. 15 z ronda Dmowskiego, dotarł na błonia Stadionu Narodowego, gdzie do godz. 19 po zakończeniu przemarszu mają tr ... » więcej
1234567