Czwartek, 25 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Marka, Jarosława, Wasyla
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2016-05-12, 12:52 Polska Agencja Prasowa

Kukiz'15 zaprezentował audyt rządów PO-PSL pt. "Polska niegospodarna"

Posłowie Kukiz'15 przedstawili w czwartek audyt rządów PO-PSL pt. "Polska niegospodarna". Jak mówili, audyt przygotowany przez organizację pozarządową, pokazuje malwersacje władzy na poziomie samorządowym i centralnym, m.in. niegospodarność na kwotę ponad 182 mld złotych.
W środę w Sejmie premier Szydło oraz poszczególni ministrowie przedstawili wyniki raportu, oceniającego rządy PO-PSL. Szefowa rządu podkreśliła m.in., że przez osiem lat budowano państwo teoretyczne, w którym obywatele się nie liczyli, a kraj stracił w tym czasie ok. 340 mld zł. Bardzo krytyczne podsumowanie działalności swoich poprzedników przedstawili wszyscy ministrowie. Politycy opozycji wyrażali oburzenie, że nie otrzymali audytu w formie pisemnej.

Do tego odniósł się też poseł Kukiz'15 Adam Andruszkiewicz podczas czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie. "Nikt z posłów nie dostał tego audytu na papierze" - podkreślił. Tymczasem - jak mówił - audyt powinien być dostępny dla każdego obywatela.

Dlatego, jako przykład, że audyt może i powinien być w formie pisemnej, Andruszkiewicz zaprezentował raport rządów PO-PSL, przygotowany przez Fundację Centrum im. Władysława Grabskiego. "Nasz audyt pokazuje malwersacje władzy na poziomie samorządowym i centralnym, pokazujemy w nim, jakie były niedociągnięcia władzy. Audyt został przygotowany społecznie, za darmo" - zaznaczył Andruszkiewicz.

Rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza przekonywał, że podstawą każdego audytu jest forma pisemna. "Potrzebujemy czarno na białym, liczb, danych, źródła tych danych i konkretnych wyliczeń" - podkreślił. Jak zauważył, rząd PiS nie przygotował audytu w formie pisemnej, a organizacja pozarządowa jest w stanie to zrobić.

Poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski poinformował, że raport zawiera 100 przykładów niegospodarności funkcjonariuszy państwa polskiego na kwotę ponad 182 miliardów złotych. Jak dodał, audyt pokazuje, jak państwo polskie źle funkcjonuje, jak jest rozrzutne i jak marnuje publiczny grosz. Przykłady podane w raporcie dotyczą: infrastruktury i transportu, służby zdrowia, bezpieczeństwa i obronności oraz edukacji, nauki i kultury.

"W niniejszym opracowaniu zestawiamy wiedzę, z którą każdy z nas spotyka się na co dzień, przedstawiamy zaledwie sto przykładów informacji na temat niegospodarnego wydatkowania środków publicznych, o których słyszymy i czytamy każdego dnia. Nie ma chyba tygodnia, żeby media nie informowały o kolejnym oryginalnym pomyśle na inwestycje, który wzbudza wątpliwości, albo co do celowości poniesionego wydatku, albo do jego wysokości" - czytamy we wstępie do raportu "Polska niegospodarna".

Fundacja Centrum im. Władysława Grabskiego (Centrum Grabskiego) - jak podano na stronie internetowej fundacji - powstała z myślą o upowszechnianiu wiedzy o działaniach, wartościach i dziedzictwie patrona Fundacji. Jej celem jest także wspomaganie rozwoju przedsiębiorczości, edukacji ekonomicznej, finansowej, politycznej oraz historycznej - czytamy. (PAP)

Kraj - świat

2019-04-25, godz. 13:20 Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza strajk, ale go nie kończy Od soboty (27 kwietnia) Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza ogólnopolski strajk. - Zawiesza, ale go nie kończy - poinformował w czwartek przewodniczący ... » więcej 2019-04-24, godz. 13:43 Ulicami Warszawy przeszła Ogólnopolska Manifestacja dla Szkoły Ulicami stolicy w środę przed południem przeszła Ogólnopolska Manifestacja dla Szkoły. Protestujący udali się przed siedzibę Sejmu i Ministerstwo Edukacji Nar ... » więcej 2019-04-24, godz. 09:09 Rząd ma "plan B" w sprawie matur. Premier przedłoży go w środę Radzie Ministrów Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przedłożeniu na środowej Radzie Ministrów specjalnego projektu nowelizacji prawa oświatowego, który pozwoli na to, ... » więcej 2019-04-24, godz. 08:33 Na Sri Lance było dziewięciu zamachowców. Większość zidentyfikowano Policja na Sri Lance poinformowała w środę, że serię ataków na kościoły i hotele w tym kraju przeprowadziło dziewięciu zamachowców, a tożsamość ośmiu z nich j ... » więcej 2019-04-23, godz. 19:03 Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o świadczeniu "Emerytura plus" Emeryci i renciści wraz z majowym świadczeniem otrzymają 1100 zł brutto (888,25 zł netto) - przewiduje ustawa o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emeryt ... » więcej 2019-04-23, godz. 17:08 Komitet Strajkowy apeluje, by klasyfikować uczniów przed maturą. ZNP: okrągły stół bez nas - Kierownictwo Związku Nauczycielstwa Polskiego nie weźmie udziału w obradach okrągłego stołu o oświacie - poinformował we wtorek prezes ZNP Sławomir Broniarz ... » więcej 2019-04-23, godz. 11:28 Manifestacja nauczycieli przed Ministerstwem Edukacji Narodowej Przed budynkiem Ministerstwa Edukacji Narodowej o godz. 11 rozpoczęła się ogólnopolska manifestacja nauczycieli. » więcej 2019-04-22, godz. 12:28 Rząd na Sri Lance: ataki na kościoły i hotele przeprowadziła radykalna grupa islamska Radykalna lokalna islamska organizacja o nazwie National Thowheeth Jama'ath (NTJ) jest odpowiedzialna za niedzielną serię ataków na kościoły i hotele na Sri L ... » więcej 2019-04-20, godz. 21:47 Abp Jędraszewski: z przesłaniem o Jezusie zmartwychwstałym apostołowie poszli w świat Z przesłaniem o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym poszli apostołowie na cały świat. W ten właśnie sposób zaczęły się widzialne dzieje Kościoła, które ... » więcej 2019-04-20, godz. 10:29 Rzecznik KEP: święcąc pokarmy, naśladujemy Jezusa, który po zmartwychwstaniu zjadł śniadanie z apostołami Święcąc pokarmy, niosąc wielkanocny koszyk i przygotowując wielkanocne śniadanie, naśladujemy Jezusa, który po zmartwychwstaniu zjadł śniadanie z apostołami - ... » więcej
1234567