Środa, 22 maja 2019 r.   Imieniny: Heleny, Wiesławy, Ryty
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2015-04-15, 20:27 Polska Agencja Prasowa

Specjaliści: różnorodna oferta i cyfryzacja to wyzwania dla bibliotek

Misja bibliotek zmienia się wraz ze zmieniającym się społeczeństwem. Oferta nowoczesnej placówki powinna być różnorodna. Prawdziwym wyzwaniem jest cyfryzacja - zgodzili się specjaliści, którzy w środę w Krakowie mówili o przyszłości bibliotek publicznych.
Było to pierwsze ze spotkań w ramach ogólnopolskiego programu Biblioteka Nowa, organizowanego przez Instytut Książki. Do 2017 r. odbędzie się jeszcze pięć podobnych konferencji w różnych miasta Polski.

W środę swoimi doświadczeniami z ok. 200 polskimi uczestnikami seminarium dzielili się eksperci z renomowanych bibliotek z krajów skandynawskich, a także z Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec. Prelegenci przedstawili strategie i wizje dotyczące funkcjonowania bibliotek w ich krajach.

Dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski przekonywał, że wzorem dla polskich bibliotek powinny być placówki w Skandynawii, gdzie jest wysoki poziom czytelnictwa. Tam - jak mówił - biblioteki są "blisko ludzi"; oprócz nowości wydawniczych mają również komputery, działa Wi-Fi, są miejscem szkoleń, spotkań lokalnej społeczności, wydarzeń artystycznych. Do odwiedzenia zachęca także wygląd tych placówek. "Zdejmijmy firanki z okien bibliotek. Biblioteki na świecie nie mają firanek (...). Niech wszyscy zobaczą, jak wiele jest ciekawego w środku" - zaapelował Makowski.

Podkreślił, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwiększyło dotacje na biblioteki i czytelnictwo. "Mamy możliwość działania, zachętę ze strony władz, teraz musimy mieć pomysły i realizować je" - powiedział dyrektor i zaapelował do samorządów, aby dbały o biblioteki "jako miejsca, które świadczą o ich aspiracjach kulturowych, naukowych i społecznych".

Jens Thorhauge, dyrektor Danish Agency for Libraries and Media, podkreślił, że informacje na papierze drukowanym "kurczą się" i przypomniał słowa Billa Gatesa, że "informacja jest w zasięgu kliknięcia". Trzeba więc opracować nowy model biblioteki - nie jest to zadanie łatwe, ponieważ w przypadku osób starszych wciąż sprawdza się model tradycyjny, jednak nie działa on w przypadku osób młodych. Dlatego - zdaniem Thorhauge'a - prawdziwym wyzwaniem jest stworzenie biblioteki elektronicznej.

Zdaniem tego eksperta w bibliotece ciągle powinno się coś dziać, a jej oferta powinna być dostosowana do różnych grup odbiorców. Oferta placówki powinna być też różnorodna o poszczególnych porach, np. rano emeryci mogliby czytać w niej gazety, potem program biblioteki byłby byłby dostosowany dla przedszkolaków, po południu dla małżeństw szukających ciekawych książek, wieczorem czytelnicy mogliby brać udział w wydarzeniach artystycznych. Biblioteka powinna też przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu i cyfrowemu, powinna być miejscem spotkań lokalnych społeczności, miejscem warsztatów edukacyjnych.

Emmanuel Aziza, zastępca szefa biblioteki w Centrum Pompidou w Paryżu powiedział, że we Francji testuje się już wypożyczanie zasobów cyfrowych, rozwija się też specjalną aplikację na smartfony, dzięki której czytelnik będzie mógł zeskanować fragment książki (np. okładki) w księgarni i w ten sposób dowiedzieć się, czy książka jest dostępna w bibliotece publicznej.

Zarówno Aziza, jak i Thorhauge zwrócili uwagę na zmianę roli bibliotekarza. Dzisiaj musi to być nie tylko pracownik wypożyczający książki, ale osoba zachęcająca do odwiedzenia biblioteki, pedagog, redaktor strony lub czasopisma internetowego placówki.

Zdaniem dyr. Makowskiego przyszłość bibliotek nie jest pewna. W Polsce istnieje obecnie 8,1 tys. bibliotek publicznych. W 2012 r. 35 proc. czytających Polaków oświadczyło, że miejscem dostępu do książki jest biblioteka, a obecnie uważa tak już tylko 22 proc. "Ten ogromny spadek jest zastanawiający, powinniśmy pomyśleć, czego oczekują od nas teraz czytelnicy, w co powinniśmy inwestować" - powiedział Makowski.

Przypomniał też, że w Polsce w ostatnim roku ok. 60 proc. Polaków nie przeczytało żadnej książki i tylko jedna czwarta osób korzysta z bibliotek. Najmniej czytają 60- i 70-latkowie - jedna trzecia z nich. Największy wzrost czytelnictwa (o 8 proc.) odnotowano wśród 15- i 19-latków. (PAP)

Kraj - świat

2019-05-20, godz. 15:14 Cztery dziewczynki i dwóch chłopców. Pierwsze sześcioraczki w Polsce! W Krakowie przyszły na świat sześcioraczki. Poród odebrali w poniedziałek przed południem lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego. » więcej 2019-05-20, godz. 12:56 Centrum Informacyjne Rządu ws. tekstu GW o zakupie ziemi przez premiera i jego żonę Premier Mateusz Morawiecki wraz z żoną podjęli decyzję o skierowaniu artykułu dzisiejszej Gazety Wyborczej na drogę sądową z żądaniem sprostowania zawartych w ... » więcej 2019-05-20, godz. 10:58 TVP, TVN i Polsat podadzą wyniki exit poll TVP, TVN i Polsat 26 maja po zakończeniu ciszy wyborczej podadzą wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego oparte na sondażu exit poll, czyli na odpowiedziac ... » więcej 2019-05-19, godz. 15:57 Rząd chce dać zasiłek niepełnosprawnym. Budżet to zniesie - oceniają eksperci W niedzielę (19.05.), na konwencji regionalnej PiS w Krakowie, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy niepełnosprawni ... » więcej 2019-05-18, godz. 15:44 Premier: Tegoroczne wakacje rozpoczną się wcześniej Rok szkolny 2018/19 zakończy się 19 czerwca, w środę przed świętem Bożego Ciała, a nie jak planowano w piątek 21 czerwca - poinformował premier Mateusz Morawi ... » więcej 2019-05-18, godz. 12:00 75 lat temu Polacy zdobyli wzgórze Monte Cassino 75 lat temu, 18 maja 1944 r., po niezwykle zaciętych walkach 2. Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa zdobył wzgórze Monte Cassino wraz ze zna ... » więcej 2019-05-15, godz. 20:46 Prezydent: M. Magierowski został zaatakowany i poniżony; władze Izraela muszą to wyjaśnić W związku z atakiem do MSZ na środę została wezwana ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, która wyraziła ubolewanie z powodu incydentu, deklarując zarazem po ... » więcej 2019-05-14, godz. 15:54 Minister Ziobro: kary za przestępstwa związane z pedofilią będą surowsze Surowsze karanie m.in. przestępstw związanych z pedofilią zapowiedzieli we wtorek premier Mateusz Morawiecki i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Rząd ... » więcej 2019-05-12, godz. 17:58 Kaczyński: przestępstwa niektórych księży nie mogą być podstawą do ataku na Kościół W Szczecinie prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślił, że to nie oznacza tolerancji wobec jakiejkolwiek patologii, także wobec przestępstw pedofilii. » więcej 2019-05-12, godz. 12:14 Prymas o filmie Sekielskiego: przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła - Jestem głęboko poruszony tym, co zobaczyłem w filmie pana Tomasza Sekielskiego - napisał w oświadczeniu przesłanym w sobotę PAP prymas Polski abp Wojciech P ... » więcej
1234567